Jest zgoda na odwołanie Milewskiego po dziennikarskiej prowokacji

26.09.2012 14:41
Ryszard Milewski

Ryszard Milewski (Fot. za TVN24/x-news)

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na odwołanie sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że niezwłocznie odwoła sędziego.
Wnioskował o to do KRS minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Minister zapowiedział, że niezwłocznie odwoła prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego.

Rada dyskutowała o tej sprawie na zamkniętym posiedzeniu. Był na nim obecny także Gowin, który jako minister sprawiedliwości jest członkiem KRS. Krótko po południu na posiedzenie Rady wszedł prezes Milewski. Potem członkowie Rady rozmawiali jeszcze z wiceprezesem gdańskiego sądu apelacyjnego, nadzorującego prace kierowanego przez Milewskiego sądu.

Podstawa prawna

Wniosek Gowina o odwołanie Milewskiego z funkcji prezesa SO w Gdańsku wiąże się z ujawnionym w mediach nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dot. zażalenia na areszt szefa Amber Gold. Sprawę opisała "Gazeta Polska Codziennie".

Głosowanie ws. odwołania sędziego ze stanowiska jest jawne, chyba że o utajnienie zwróci się któryś z członków Rady. Opinia KRS - gdyby była negatywna - jest wiążąca dla ministra sprawiedliwości. Jeśli zaś opinia jest pozytywna, minister może zrealizować to, o co sam występuje do KRS - czyli odwołać prezesa. Podstawą prawną ewentualnego odwołania z funkcji prezesa sądu przed upływem kadencji na jaką został powołany, może być stwierdzenie przez KRS i ministra, że złamał on zapisy Prawa o ustroju sądów powszechnych.Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 2 razy 0

  Czy sedziowie, prokuratorzy sa ulepieni z innej gliny, ze sie tak z nimi cackaja ?...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam nie chcialbym byc w skorze tego goscia od prowokacji ........... mlody jeszcze jest niech z jakiegokolwiek powodu trafi "przed sad" to koledzy Milewskiego do.je.bia mu wyrok na maksa.

 • say69mat

  Oceniono 3 razy 1

  Mam tylko cichą nadzieję, że autorzy prowokacji również dostaną po łapach. Nie tylko 'gapowaty' sędzia. Jak byście się czuli, gdyby tak, na każdym kroku. Czyhał na was jakiś cwaniak, który aby zdyskredytować zdolność do pełnienia funkcji społecznej, czy też zawodowej. Posługiwał by się prowokacją, podszywając się np. pod waszego przełożonego, policjanta, pracownika skarbówki, lekarza rodzinnego itd itp. Tak się żyć, najzwyczajniej nie da. Powinny być opracowane obszary w jakich można prowadzić grę prowokacyjną. Jak i wyraźnie zastrzec granice prowokacji prowadzonej przez pracowników mediów.

 • losiu4

  Oceniono 4 razy 0

  i jak wybiórcza, Żakusie i inne takie. Dalej bedziecie jechać po Gowinie i bronić kretacza w todze? Swoją dsrogą, ten gość zdaje sie nadal bedzie mógł sędziować. Tyle ze pewnie telefon tylko dla zaufanych założy. Np. taką "czerwoną linię" jak między Moskwa a Waszyngtonem.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Jak miło się czyta dzisiejsze wpisy. Ostatnie dni pokazały, że Pan Minister Gowin ma też wrogów. Drażni ich jego twarz. Takie twarze świadczą o wysokim morale. Nie może się to podobać tym skręcającym bardziej w przeciwną stronę.
  Szkoda, że to czubek góry lodowej. Bo prawdziwy diabeł tkwi w orzeczeniach, do czego Minister Sprawiedliwości nie na wglądu. A szkoda.
  Brawo, Panie Ministrze, jesteśmy z Panem!!!

 • uchachany

  Oceniono 4 razy 2

  I czegóż to się tak durnoto forumowa podniecasz tym odwołaniem...?

  Przecież odwołali go tylko z funkcji prezesa Sądu Okręgowego, a nie wydalili z zawodu sędziego :).

  Jako szeregowy sędzia i tak będzie się mógł wykazać wiernością linii Rządu i Partii, wydając wyroki PO ich myśli :).

  Zapewne będzie chlubą korpusu "rozgrzanych sędziów", zawsze gotowych (niczym sowieccy pionierzy - "wsiegda gatow!") POdlizać się Waaadzy :).

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 2

  "Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na odwołanie sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku."
  A co sie mieli nie zgodzic? .................przeciez tam sa tak samo dyspozycyjni ludzie jak Milewski ............ pech Milewskiego polega na tym ze dal sie "zlapac".

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 5 razy 5

  pytanie jest inne : czy ten człowiek nie powinien zostać w ogóle pozbawiony tytułu sędziego ??? czyż nie sprzeniewierzył sięcałkowicie ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje