22-latek, który schwytał Kaddafiego, nie żyje. Tysiące wyszły na ulice

Ciało Shaabana wróciło do Misraty

Ciało Shaabana wróciło do Misraty (Fot. ANIS MILI REUTERS)

22-letni rebeliant, któremu przypisuje się schwytanie Muammara Kaddafiego, zmarł wczoraj w Paryżu. Wcześniej był więziony i torturowany przez zwolenników Kaddafiego. W Libii ponad 10 tys. osób domaga się pomszczenia śmierci mężczyzny.
Omar Ben Shaaban zmarł we wtorek w Paryżu. Wcześniej został porwany i był torturowany przez zwolenników byłego dyktatora.

Tymczasem libijski rząd zapowiedział, że uhonoruje Shaabana pogrzebem godnym bohatera. W trakcie demonstracji w Trypolisie protestujący wezwali rząd do pomszczenia śmierci 22-latka, który przez 50 dni był przetrzymywany w mieście Bani Walid, gdzie niegdyś ukrywał się Muammar Kaddafi.

Torturowany i postrzelony

Ciężko ranny Shaaban został uwolniony w ubiegłym tygodniu, następnie przewieziono go do paryskiego szpitala.

Mężczyzna miał znaki tortur na ciele i ranę postrzałową w pobliżu rdzenia kręgowego.

Libijski rząd zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by osądzić sprawców tortur.

Shaaban zyskał sławę w ubiegłym roku, kiedy zostały opublikowane jego zdjęcia z miejsca, gdzie ukrywał się Kaddafi.

Zobacz także
 • Jeszcze żywy Muammar Kaddafi w rękach powstańców w Syrcie Jak zginął Kaddafi
Komentarze (126)
22-latek, który schwytał Kaddafiego, nie żyje. Tysiące wyszły na ulice
Zaloguj się
 • szpon

  Oceniono 366 razy 182

  W oficjalnych polskich mediach pułkownika Kadafiego przedstawiano jako krwawego dyktatora, a zdrajców, którzy z nim walczyli jako bojowników. Państwa zachodnie bombardowały ten kraj w swoim interesie, a nie w interesie Libijczyków.
  Jak było Libii za rządów Kadafiego? Wystarczy zapoznać się z tekstem poniżej. To Libijczycy stracili bezpowrotnie:
  1. Brak rachunków za prąd; elektryczność jest darmowa dla wszystkich obywateli.

  2. Brak oprocentowania pożyczek; banki w Libii są państwowe, a zero procentowe pożyczki są prawnie zagwarantowane dla wszystkich.

  3. Posiadanie mieszkania jest w Libii uważane za prawo człowieka.

  4. Wszyscy nowożeńcy w Libii otrzymują 60000 dinarów (50000 dolarów amerykańskich) rządowego wsparcia na zakup mieszkania.

  5. Edukacja i opieka zdrowotna są bezpłatne. Przed rządami Kadafiego tylko 25 % Libijczyków umiało czytać i pisać. Dziś wskaźnik alfabetyzmu wynosi 83%.

  6. Jeśli Libijczycy chcą zostać rolnikami ? otrzymują ziemię, budynki gospodarcze, sprzęt, nasiona, żywy inwentarz za darmo.

  7. Jeśli Libijczyk nie może znaleźć wsparcia edukacyjnego i medycznego, którego potrzebuje ? rząd funduje mu wyjazd zagraniczny i stypendium w wysokości 2300 dolarów amerykańskich na miesiąc w celu zaakomodowania się i na wynajęcie samochodu.

  8. Gdy Libijczyk kupuje samochód to rząd dopłaca mu połowę ceny auta.

  9. Cena benzyny w Libii wynosi 14 centów amerykańskich za jeden litr.

  10. Libia nie ma zagranicznych długów, a jej rezerwy dochodzące do 150 miliardów dolarów amerykańskich zostały zamrożone.

  11. Jeśli Libijczyk absolwent nie może znaleźć zatrudnienia po skończeniu edukacji w wyuczonym zawodzie, to jeśli znajdzie inną pracę, państwo będzie płacić mu średnią pensję w wyuczonej profesji dopóki nie znajdzie pracy w swoim zawodzie.

  12. Każda porcja sprzedanej benzyny jest bezpośrednio dotowana na konta bankowe Libijczyków.

  13. Becikowe wynosi 5000 dolarów amerykańskich.

  14. Czterdzieści bochenków chleba kosztuje w Libii 15 centów amerykańskich.

  15. Jedna czwarta Libijczyków posiada uniwersyteckie wykształcenie.

  16. Kadafi zorganizował największy na świecie projekt irygacji ? Great Manmade River (Wielka Ludzką Ręką Uczynioną Rzekę) ? w celu zapewnienia dostaw wody pustynnemu krajowi.

 • feurig59

  Oceniono 139 razy 109

  Bohater, który bezbronnemu człowiekowi (kimkolwiek by był) przystawia gnata do głowy i odpala. Mieczem wojujesz, od miecza giniesz. Głupotę popełnił ten chłopiec i za nią zapłacił straszną cenę. Współczuję i jemu i Kadafiemu, który zginął z jego rąk. Straszne to wszystko. Kiedy ludzie przejrzą na oczy?

 • michaelus_maximus

  Oceniono 138 razy 106

  w ogole nie jest mi szkoda tego 22 latka!

  widzialem film z tego jak pojamli i zabili kadafiego. nie jest zadnym bohaterem tylko zwyklym bandyta, ktory mial szczescie. teraz zlapali go inni bandyci i go torturowali, a znajomi bandyci 22 zapowiadaja, ze go pomszcza w ten sam sposob.

  ameryka sie nachapie ropy i zwiekszy swoje wplywy w regionie, a w libi jest gorzej niz bylo za kadafiego. tyle, ze nikogo to nie obchodzi, bo ludzie sa zbyt glupi i podatni na manipulacje.

 • franekwolusz

  Oceniono 81 razy 73

  Kadafiego zamęczyc i zabic - OK, Jego dręczyciela zabic BE. Gdzie tu przyzwoitośc oceny?

 • darba76

  Oceniono 81 razy 69

  Prawdę mówiąc Shaaban sam się o to prosił. Pamiętam jak we wszystkich telewizjach świata paradował ze złotym pistoletem odebranym Muammarowi Kaddafiemu. Gość powinien zrobic to w kominiarce i po zabiciu Muammara wyjechać z Libii najdalej jak się da. Jakby zabójca Osamy Bin Ladena kilka minut po jego zabiciu paradował prze kamerami CNN też by dziś już nie żył.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 66 razy 62

  Abstrahując od sytuacji w Libii przedtem i teraz, koleś nie zachował się zbyt rozsądnie. Wyskoczył przed kamerki, to czego się spodziewał? Przecież ja to pamiętam - "spośród tych wszystkich, którzy wdarli się na teren rezydencji Kadafiego, to ja go zabiłem, patrzcie - mam jego czapkę! to byłem właśnie ja!"

  Dostał, czego się domagał.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 103 razy 57

  Sprawiedliwość dosięgła bandytę ! Te 10.000 to prawdopodobnie należy podzielić przez 5.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje