U Olejnik, w Sejmie, w wywiadzie - co kiedy mówiła Ewa Kopacz? Sprawdziliśmy

26.09.2012 13:18
Ewa Kopacz u Moniki Olejnik w 'Kropce nad i' - 17 maja 2010 r.

Ewa Kopacz u Moniki Olejnik w 'Kropce nad i' - 17 maja 2010 r. (Fot. TVN24.pl)

Słowa wypowiedziane zaraz po katastrofie smoleńskiej wytykali marszałek Ewie Kopacz dziennikarze podczas dzisiejszego briefingu. Cytowali jej zapewnienia, że była przy zamykaniu trumien, a polscy lekarze ściśle współpracowali z rosyjskimi. Sprawdziliśmy, co w tej sprawie mówiła dwa lata temu Kopacz (wówczas jako minister zdrowia), a co mówi teraz.
Po ekshumacji ciała Anny Walentynowicz i informacji, że jej ciało zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy smoleńskiej pojawiły się wątpliwości co do jakości badań przeprowadzonych przez rosyjskich i polskich lekarzy na miejscu katastrofy. Zarzuty posypały się m.in. pod adresem Ewy Kopacz, która po katastrofie kilkakrotnie zapewniała, że wszystkie badania zostały profesjonalne przeprowadzone, a ona sama je nadzorowała. Co mówiła w 2010 roku, a jak tłumaczy się teraz?

17 maja 2010 r. Program "Kropka nad i":

Ewa Kopacz: - Tam pojechało naszych 11 lekarzy, patomorfologów, lekarzy sądowych, techników kryminalistyki, ale tam na miejscu była grupa blisko 30 lekarzy. Gdyby oni nie robili sekcji zwłok, to jaka byłaby ich tam rola?

Monika Olejnik: - Są też zarzuty, że ta sekcja nie była dobrze przeprowadzona, że pisano tylko, że ktoś zginął w wyniku obrażeń...

Ewa Kopacz: - Ja pytałam bardzo dokładnie naszych lekarzy sądowych, którzy tam byli, i dopytałam nawet o taką rzecz: czy tam były pobierane materiały do badań toksykologicznych. Oni odpowiedzieli: "tak, to jest w procedurze". Więc ja bym apelowała tylko o jedno, i z całą stanowczością: abyśmy dzisiaj nie zastępowali ekspertów. Tam byli również polscy lekarze, którzy wspólnie z lekarzami rosyjskimi dokonywali pewnych czynności, a jeśli komuś to bardziej odpowiada, to cały czas mieli oko na to, co robili rosyjscy lekarze.

Dzisiaj, 26 września 2012 r., w sprawie wywiadu w "Kropce nad i":

- Ja tę sprawę wyjaśniałam, rozmawiałam również na spotkaniach, które miały miejsce w kancelarii premiera, wtedy kiedy było spotkanie z rodzinami. Mówiłam, owszem, moja zbitka słowna, niezręczność, która padła w wywiadzie z panią Moniką Olejnik, którą ja potem kilkakrotnie wyjaśniałam, łącznie z tym, że wyjaśniałam to rodzinom - polscy lekarze, i powtórzę to ostatni raz, uczestniczyli w przygotowaniu zwłok do identyfikacji. To jest zupełnie coś innego niż sekcja.

29 kwietnia 2010 r., Sejm:

- Z wielką uwagą obserwowałam pracę naszych patomorfologów przez pierwsze godziny. Pierwsze godziny nie były łatwe, i to państwo musicie wiedzieć. Przez moment nasi polscy lekarze byli traktowani jako obserwatorzy tego, co się dzieje. To trwało może kilkanaście minut, a potem, kiedy założyli fartuchy i stanęli do pracy razem z lekarzami rosyjskimi, nie musieli do siebie nic mówić. Wykonywali jak fachowcy swoją pracę, z wielkim poszanowaniem ofiar tej katastrofy. (...) Badania, które odbywały się w Moskwie, nie były wyłącznie prowadzone przez specjalistów rosyjskich. Nasi polscy genetycy uczestniczyli w tych pracach i spędzali tam po kilkanaście godzin dziennie. Byli tam zarówno wtedy, kiedy od rodzin pobierano materiał porównawczy do badań genetycznych, jak i wtedy, kiedy te badania analizowano.

Przeczytaj pełną wypowiedź Ewy Kopacz w Sejmie >>

Dziś, 26 września 2012 r., na pytanie "co tak naprawdę robili polscy lekarze przy tych badaniach?":

- Polscy lekarze uczestniczyli w przygotowywaniu zwłok do okazania, do identyfikacji. (...) Z trybuny sejmowej mówiłam o wykopywaniu ziemi.

26 sierpnia 2010 r. , wywiad w "Dużym Formacie"

- A potem było układanie zwłok do trumny. Uczestniczyła w tym komisja złożona z Polaków z naszej ambasady i Rosjan. Każde ciało było oznakowane tabliczką z nazwiskiem. Wszystko to także zostało obfotografowane. Moment zamykania trumny też został uwieczniony przez naszego technika z polskiej prokuratury wojskowej. Byłam przy tym. Spełniałam prośby rodzin. Przekazały mi pamiątki rodzinne, by włożyć je do trumny. Włożyłam.

Cały wywiad w "Dużym Formacie" z Ewą Kopacz czytaj tutaj >>

Dziś, 26 września, na pytanie, czy była przy zamykaniu każdej trumny:

- Nie przy każdej trumnie. Byłam w tym dniu, kiedy trumny były lakowane pierwszego dnia. To był poniedziałek, kiedy były lakowane trumny. Ta część ciał, które jechały do Polski.

Zobacz także
Komentarze (267)
Zaloguj się
 • imaman.pl

  0

  Premierze,Pitera i Kopacz to rezerwowe,a ty je wystawiasz do ataku.Mucha ,moze byc na stoperze.

 • cyryldrab

  Oceniono 1 raz 1

  a ona tam byla zreczna,w rozkladaniu nog.przed ruskimi towarzyszami.wspolczesna wanda wasilewska.

 • lokomotywa-1

  0

  To że PiS i Kaczyński używa tego do gry politycznej to dla mnie jasne.
  Ale sprawa Kopacz jako polityka, urzędnika państwowego, osoby na bardzo wysokim stanowisku to oddzielna para kaloszy. Ona powinna zostać zdymisjonowana za wiele rzeczy które zrobiła żle. I tu nie rozumiem Tuska.

 • setpio

  0

  Mamy prawo pracy i system podatkowy, które nie sprzyjają rodzimym przedsiębiorcom ani pracownikom. Mamy przywiązanych kredytem do ziemi, przepraszam do korpoetatu:), pracowników i wykluczone z ZUS i NFZ (może i na szczęście?) rzesze, wiązące koniec z końcem na umowę zlecenie. Przestaliśmy się drzeć o aborcję, no bo mamy Smoleńsk, problem z kim bzykają się księża i problem czy facetom wolno się ze sobą nawzajem. I dajemy się ponosić takim tematom a w domu dalej brud i prowizorka. Takim jesteśmy narodem i zasługujemy na takie państwo.

 • dyzurnydebil

  0

  podobna do clintonowej.
  gdzie sie pojawiaja te CZARNE WROZKI tam trupy...

 • ayronaa

  Oceniono 4 razy 0

  Bydlęta w rodzaju Kopaczowej czy nawet Tuskomatołka nigdy nie powinni dostapic zaszczytu piastowania swoichfunkcji. Ale co im zrobisz? Przeciez nawet głosujac przeciw PO te mendy sie wcisną. Co zatem zrobic?

 • swiat_w_moich_oczach

  Oceniono 4 razy 2

  zmarłym dajmy spokój... rozliczmy się lepiej z hołotą, która chce za wszelką cenę dojść do władzy.

  empe-blog.blogspot.com/

 • przme77

  Oceniono 5 razy -1

  Ewa Kopacz: - "Tam pojechało naszych 11 lekarzy": Miro, Zbycho, Olo...

 • knock.out.4

  Oceniono 6 razy 6

  "Gdyby oni nie robili sekcji zwłok, to jaka byłaby ich tam rola?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje