U Olejnik, w Sejmie, w wywiadzie - co kiedy mówiła Ewa Kopacz? Sprawdziliśmy

Ewa Kopacz u Moniki Olejnik w 'Kropce nad i' - 17 maja 2010 r.

Ewa Kopacz u Moniki Olejnik w 'Kropce nad i' - 17 maja 2010 r. (Fot. TVN24.pl)

Słowa wypowiedziane zaraz po katastrofie smoleńskiej wytykali marszałek Ewie Kopacz dziennikarze podczas dzisiejszego briefingu. Cytowali jej zapewnienia, że była przy zamykaniu trumien, a polscy lekarze ściśle współpracowali z rosyjskimi. Sprawdziliśmy, co w tej sprawie mówiła dwa lata temu Kopacz (wówczas jako minister zdrowia), a co mówi teraz.
Po ekshumacji ciała Anny Walentynowicz i informacji, że jej ciało zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy smoleńskiej pojawiły się wątpliwości co do jakości badań przeprowadzonych przez rosyjskich i polskich lekarzy na miejscu katastrofy. Zarzuty posypały się m.in. pod adresem Ewy Kopacz, która po katastrofie kilkakrotnie zapewniała, że wszystkie badania zostały profesjonalne przeprowadzone, a ona sama je nadzorowała. Co mówiła w 2010 roku, a jak tłumaczy się teraz?

17 maja 2010 r. Program "Kropka nad i":

Ewa Kopacz: - Tam pojechało naszych 11 lekarzy, patomorfologów, lekarzy sądowych, techników kryminalistyki, ale tam na miejscu była grupa blisko 30 lekarzy. Gdyby oni nie robili sekcji zwłok, to jaka byłaby ich tam rola?

Monika Olejnik: - Są też zarzuty, że ta sekcja nie była dobrze przeprowadzona, że pisano tylko, że ktoś zginął w wyniku obrażeń...

Ewa Kopacz: - Ja pytałam bardzo dokładnie naszych lekarzy sądowych, którzy tam byli, i dopytałam nawet o taką rzecz: czy tam były pobierane materiały do badań toksykologicznych. Oni odpowiedzieli: "tak, to jest w procedurze". Więc ja bym apelowała tylko o jedno, i z całą stanowczością: abyśmy dzisiaj nie zastępowali ekspertów. Tam byli również polscy lekarze, którzy wspólnie z lekarzami rosyjskimi dokonywali pewnych czynności, a jeśli komuś to bardziej odpowiada, to cały czas mieli oko na to, co robili rosyjscy lekarze.

Dzisiaj, 26 września 2012 r., w sprawie wywiadu w "Kropce nad i":

- Ja tę sprawę wyjaśniałam, rozmawiałam również na spotkaniach, które miały miejsce w kancelarii premiera, wtedy kiedy było spotkanie z rodzinami. Mówiłam, owszem, moja zbitka słowna, niezręczność, która padła w wywiadzie z panią Moniką Olejnik, którą ja potem kilkakrotnie wyjaśniałam, łącznie z tym, że wyjaśniałam to rodzinom - polscy lekarze, i powtórzę to ostatni raz, uczestniczyli w przygotowaniu zwłok do identyfikacji. To jest zupełnie coś innego niż sekcja.

29 kwietnia 2010 r., Sejm:

- Z wielką uwagą obserwowałam pracę naszych patomorfologów przez pierwsze godziny. Pierwsze godziny nie były łatwe, i to państwo musicie wiedzieć. Przez moment nasi polscy lekarze byli traktowani jako obserwatorzy tego, co się dzieje. To trwało może kilkanaście minut, a potem, kiedy założyli fartuchy i stanęli do pracy razem z lekarzami rosyjskimi, nie musieli do siebie nic mówić. Wykonywali jak fachowcy swoją pracę, z wielkim poszanowaniem ofiar tej katastrofy. (...) Badania, które odbywały się w Moskwie, nie były wyłącznie prowadzone przez specjalistów rosyjskich. Nasi polscy genetycy uczestniczyli w tych pracach i spędzali tam po kilkanaście godzin dziennie. Byli tam zarówno wtedy, kiedy od rodzin pobierano materiał porównawczy do badań genetycznych, jak i wtedy, kiedy te badania analizowano.

Przeczytaj pełną wypowiedź Ewy Kopacz w Sejmie >>

Dziś, 26 września 2012 r., na pytanie "co tak naprawdę robili polscy lekarze przy tych badaniach?":

- Polscy lekarze uczestniczyli w przygotowywaniu zwłok do okazania, do identyfikacji. (...) Z trybuny sejmowej mówiłam o wykopywaniu ziemi.

26 sierpnia 2010 r. , wywiad w "Dużym Formacie"

- A potem było układanie zwłok do trumny. Uczestniczyła w tym komisja złożona z Polaków z naszej ambasady i Rosjan. Każde ciało było oznakowane tabliczką z nazwiskiem. Wszystko to także zostało obfotografowane. Moment zamykania trumny też został uwieczniony przez naszego technika z polskiej prokuratury wojskowej. Byłam przy tym. Spełniałam prośby rodzin. Przekazały mi pamiątki rodzinne, by włożyć je do trumny. Włożyłam.

Cały wywiad w "Dużym Formacie" z Ewą Kopacz czytaj tutaj >>

Dziś, 26 września, na pytanie, czy była przy zamykaniu każdej trumny:

- Nie przy każdej trumnie. Byłam w tym dniu, kiedy trumny były lakowane pierwszego dnia. To był poniedziałek, kiedy były lakowane trumny. Ta część ciał, które jechały do Polski.

Zobacz także
 • Ewa Kopacz Kopacz: Nie byłam przy identyfikacji zwłok Anny Walentynowicz
 • Jarosław Gowin w studiu TOK FM "Nie wykluczam, że Kopacz została wprowadzona w błąd przez swoich rosyjskich informatorów"
 • Ks. Henryk Błaszczyk Ks. Błaszczyk o Walentynowicz: Błąd musieli popełnić Rosjanie w czasie procedury celnej
Komentarze (267)
U Olejnik, w Sejmie, w wywiadzie - co kiedy mówiła Ewa Kopacz? Sprawdziliśmy
Zaloguj się
 • mastertomster

  Oceniono 557 razy 333

  Przecież to oczywiste że słowa wypowiedziane przez polityka kilka lat temu można wyrzucić do kosza. Weźmy np obietnice wyborcze premiera...
  A ja durny na nich glosowałem... Ehhh

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 434 razy 246

  Afera PSL - Państwo Polskie Zdało Egzamin
  Amer Gold - Państwo Polskie Zdało Egzamin
  Kłamstwa Kopaczowej - Państwo Polskie Zdało Egzamin
  Porażka na ME 2012 - Państwo Polskie Zdało Egzamin
  Buhahahahahahahahahahaha! Buhahahahahahahhaha! Buhahahahahahahhaha! Buhahahahahahahhaha!

 • marzeka1

  Oceniono 267 razy 171

  Wyjątkowo paskudny typ polityka: zakłamana baba, która karierę zrobiła jako przydupas Tuska;
  Pamiętam jej zapewnienia u Olejnik, Kopaczowa teraz powinna ze wstydu się spalić, szczególnie przed rodzinami ofiar- tyle że ona nie ma pewnie pojęcia, czym wstyd jest.

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 245 razy 121

  Jak Ewoluowały Kłamstwa Smoleńskie Pani Marszałek Ewy Kopacz
  www.youtube.com/watch?v=GOp_WQAxZxI

 • sparky6

  Oceniono 293 razy 81

  Sa i porzadni np. Min. Gowin ....
  Niestety wiekszosc to klamcy.

 • avr123

  Oceniono 92 razy 42

  A najgorsze z tego wszystkiego jest to że takie osoby nadal sprawują funkcje publiczne i to tak wysokie, Kopacz jest drugą osobą w państwie, za prezydentem i przed premierem. Takie przykłady można mnożyć. To samo taki Belka, zajmował się prywatyzają PZU, setki milionów złotych wyprowadził z kasy państwowej, a jest prezesem NBP. Kolejny przykład to księża, to trochę z innej beczki, ale nadal ta sama analogia, którzy za molestowanie dzieci trafiają za "karę" do innej parafii, a sądy umarzają postępowania, pod warunkiem że prokuratura w ogóle się tym zainteresuje. Kolejny przykład, ot choćby ten z przed trzech tygodni, gdzie prezes sądu nie słyszał o czymś takim jak trójpodział władzy. Ogólnie katastrofa. Jak dla mnie przy takich przekrętach to powinna być zsyłka na sybir, jak to miało miejsce w latach 40-tych, ażeby już nikt nie musiał pracować na takich kombinatorów.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 46 razy 30

  Wiecie co? W zasadzie to chyba warto by się zastanowić nad tym, co tak naprawdę wydarzyło się pod Smoleńskiem? Relacja pani Kopacz, zaufanej przecież członkini (he he) PO jest kłamliwa. Czy to może oznaczać, że relacje pozostałych członków (to już lepiej) PO są również kłamliwe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje