Znów śmierć po wypiciu skażonego alkoholu

Czeski alkohol zarekwirowany przez celników w Kielcach

Czeski alkohol zarekwirowany przez celników w Kielcach (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

43-letnia kobieta od trzech tygodni walczyła o życie w szpitalu w Tychach. Lekarzom nie udało się jej uratować. Mężczyzna ze Śląska, który kupił spirytus w Czechach cudem uniknął śmierci
Kobieta była mieszkanką powiatu bieruńsko-lędzińskiego (woj. śląskie). - Straciła wzrok, ale wydawało się, że jej stan ostatnio się poprawia. Niestety, pacjentka wczoraj zmarła - informuje TOK FM jeden z lekarzy.

W miejscu zamieszkania kobiety policja znalazła butelki wódki z etykietą "Helsinki". Jak ustalili śledczy, alkohol kupiła od 54-letniego mieszkańca powiatu pszczyńskiego. Mężczyzna dostał już zarzut sprzedaży alkoholu bez wymaganego zezwolenia.

Od wybuchu afery alkoholowej w Czechach 43-latka jest trzecią śmiertelną ofiarą metanolu w woj. śląskim. - Ale pierwszą, o której możemy powiedzieć, że na 100 proc. piła czeską wódkę. W jednym przypadku związek między spożyciem czeskiego alkoholu a śmiercią został wykluczony, w kolejnym nie ma stuprocentowej pewności - informuje Grzegorz Chudzik, dyrektor śląskiego sanepidu.

Strach przed skażonym alkoholem jest tak duży, że zdarzają się przypadki sprawdzania jakości spirytusu z Czech. Pewien mieszkaniec Tychów na bazie alkoholu kupionego na targowisku w Czeskim Cieszynie chciał przygotować w domu nalewki. Zaniepokoiły go jednak informacje o zatrutym alkoholu. - Ponieważ kupił kilka litrów tego spirytusu, chciał mieć pewność, czy produkty wytwarzane na jego bazie są bezpieczne - dodaje Chudzik.

Próbki przyniesione do badania okazały się skażone alkoholem metylowym. - Można więc powiedzieć, że wyniki laboratoryjne okazały się zbawienne dla tego człowieka, bo zawartość metanolu kilkakrotnie przewyższała normy - mówi dyrektor śląskiego sanepidu.

Za badanie próbek amator nalewek musiał zapłacić 80 zł + VAT. Sanepid zawiadomił policję. Gdyby okazało się, że alkohol nie miał znaków akcyzy, mężczyzna miałby problemy. Ale ponieważ od razu go wylał, to - jak przyznaje Jacek Ptak, rzecznik policji w Tychach - nie ma sprawy, bo nie sposób stwierdzić jego pochodzenia.

Śląski sanepid bada też próbki czeskiej wódki pobrane w sklepach, barach i restauracjach. - Jak na razie żadna z nich nie budziła naszych wątpliwości - uspokaja Chudzik.

W poniedziałek czescy śledczy poinformowali, że kilka dni wcześniej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o wprowadzenie do obrotu skażonego alkoholu.

Komentarze (4)
Znów śmierć po wypiciu skażonego alkoholu
Zaloguj się
 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 11 razy 5

  Zbulwersowała mnie historia z Tychów. Gość zachował się bardzo odpowiedzialnie, uratował życie swoje i być może znajomych (potencjalnych ofiar poczęstowania nalewką), a policja się go czepia za źródło? Ścigać tych, którzy nielegalnie sprzedają alkohol, a nie tych, którzy go kupili!

 • 1rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 7 razy 1

  Na zdrowie !!!!
  (Kurde !!! Znowu mnie sie coś pomylyło !!)

  Ale, było, nie było !!!
  Ni ma to, jak naszo wilkowiecko księżycuwa !!!
  Pijem od dziada pradziada a do dzisioj my sie nie potruli !!!

 • odkurzacz-1

  0

  U nas od dawna umierają ludzie od fałszywej wódki, teraz się o tym mówi po aferze w Czechach. Ciekawe ile umrze po soli drogowej, ale kogo to obchodzi tusska.

 • jasiek.pl

  Oceniono 1 raz -1

  We Wrocławiu Pracownia Toksykologi Uniwersytetu Medycznego sprawdza jakość alkoholu sprowadzonego prywatnie do Polski. Wielkie dzieki, incjatorem jest dr Marcin Zawadzki !!!!!
  Można zachować wzrok i żyć dłużej bez wydawania forsy. Zaniosłem swóje zbiory kupione w Teplicach. Moje spostrzeżenia są takie: bardzo dużo jest butelek 1l ze spirytusem 95% bez banderoli f-my Polmos Lublin. Sprzedawany w Czechach spod lady jako "Krwawa Mery". Z protokołu dowiedzialem sie, że zawiera alkohol izopropylowy i tym samym mogę nim wymyć szyby w samochodzie. Buteli, nalepki i alkkohol fałszywy. Robione przez Pepików na nasz rachunek.

  Tych którzy lubią czarny humor zapraszam do Pragi, do klubu undergroundowego gdzie można wypić popularny w Czechach koktajl "cuba libre" [rum z colą] przemianowany na tą okazję na koktajl "Stevie Wonder" ........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje