Mec. Rogalski: Pewnych może być 10-11 rodzin. Pomyłek mogło być więcej

26.09.2012 09:11
Mecenas Rafał Rogalski

Mecenas Rafał Rogalski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Tych pomyłek mogło być bardzo wiele. Stuprocentową pewność mamy przy 10-11 przypadkach. Wszystkie pozostałe są niepewne - mówi w RMF FM mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, o kolejnych możliwych pomyłkach przy pochówku ofiar.
- Pewność co do tego, że nie zamieniono ciał, mogą mieć tylko osoby, których bliskich już ekshumowano, i ci, którzy posiadają dokumentację fotograficzną z zamykania trumien. Takich rodzin jest 10 lub 11. Inni nie mogą mieć pewności - mówi mec. Rogalski.

Według pełnomocnika trumny po powrocie do Polski mogły zostać otworzone tylko na polecenie prokuratora, a "takiego polecenia nie było".

- Poddaliśmy się dyktatowi strony rosyjskiej - stwierdza i dodaje, że do zamiany ciał doszło już w Moskwie. - Wykluczam, żeby miało to miejsce w Polsce - tłumaczy.

Kto według Rogalskiego zawinił? - Ze strony rządowej to Ewa Kopacz i Tomasz Arabski - stwierdza i dodaje, że to oni zapewnili, że zastosowano wszelkie procedury i że identyfikacja ofiar nie budzi zastrzeżeń.

- Liczę na wyjaśnienie na arenie międzynarodowej. Apeluję o to do premiera Tuska - mówi Rogalski.

Prokuratura: Ciała zostały ze sobą zamienione

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała wczoraj, że z przeprowadzonych badań genetycznych wynika jednoznacznie, iż ekshumowane w zeszłym tygodniu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej "zostały ze sobą wzajemnie zamienione". Jedna z ofiar to Anna Walentynowicz, druga - według informacji medialnych, gdyż bliscy i prokuratura nie ujawnili personaliów - Teresa Walewska-Przyjałkowska.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • klara551

  0

  @sigizm
  A może tak trzeba było zrobić.Najpierw ogłosić trzy dniową żałobę odprawić mszę za zmarłych pokazać zdjęcia bez wykadrowanych szczątków i czekać ,czekać ,badać sprawdzać ,składać. Nie byłoby cyrku z Wawelem,bo emocje opadły nie byłoby pretensji podejrzeń oskarżeń.

 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  Trumny to były otwarte,otwierane a nie otworzone panie mecenasie.Po za tym wszystkim wiadomo,że transportowane zwłoki muszą być w specjalnie zabezpieczonych trumnach.Marzy się panu kariera międzynarodowa jakby pan nie rozumiał,że cała sprawa jest międzynarodowa,bo katastrofa wydarzyła się na terenie Rosji a samolot i pasażerowie byli nasi. Zapomniał pan,że trumnę ze zwłokami prezydenta otwarto,nie otworzono panie mecenasie,bo rosyjska trumna była passe.

 • bandierarossa

  Oceniono 1 raz 1

  Pewne jest to że mecenas Rogalski ma cofnięty ryj. I tylko to

 • iremus

  0

  Czy to jest ten od nakręcania fobii i robienia na nich złotych interesów?

 • bez_alternatywy

  0

  znaczy to że Rogalski wiedział wcześniej a trzymał to na odpowiednią chwilę dla kaczego idioty

 • 3.janusz

  Oceniono 1 raz 1

  A PSYCHOLE tylko na grobach i trumnach - ot mają niekończący się temat.
  Ciekawe jaki byłby wrzask gdyby Rosjanie dokładnie - i tym samym długo -dokonywali identyfikacji ciał.Raban na cały świat,że coś manipulują,ukrywają,"czyszczą".
  Niesamowite hieny bez krzty szacunku dla zmarłych w katastrofie.
  GRYZIE SUMIENIE, OJ GRYZIE (czyż nie panie prezesie???)

 • kczyna

  Oceniono 1 raz 1

  A pan pełnomocnik nabija kasę!!!!!!!!!

 • sigizm

  Oceniono 2 razy 2

  założę się, że jest jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja, bo pomieszane części zwłok;
  dziwnie szybko ta identyfikacja w Rosji się odbywała, a że wiele zwłok porozrywanych, to pewnie szuflą i pewnie pilnowali tylko, żeby proporcjonalnie i żeby nie za dużo - przez rok by te "puzzle" składali by albo i dłużej, a gdyby to tak długo trwało, to by dopiero było.........
  Proponuję ekshumować wszystkich i sprawdzić, na pewno wiele będzie się działo i będziemy mieli "rozrywkę" przez wiele miesiacy

 • iggy_pop

  Oceniono 2 razy 2

  "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"...

  I to w zasadzie powinno wystarczyć w tej kwestii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje