Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków

Bronisław Komorowski z sekretarzem generalnym ONZ Ban Kim-moonem w Nowym Jorku

Bronisław Komorowski z sekretarzem generalnym ONZ Ban Kim-moonem w Nowym Jorku (Fot. KEITH BEDFORD REUTERS)

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że wybory w USA pomogą otworzyć drogę do zniesienia wiz dla Polaków. Prezydent poinformował, że w rozmowie z nim Barack Obama sam przypomniał swoją deklarację z końca 2010 r. - Musimy mieć świadomość, że do przeprowadzenia tych zmian potrzebujemy głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów - mówił Komorowski.
Bronisław Komorowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Okazją do rozmowy prezydentów była kolacja wydana przez Baracka Obamę dla przywódców państw goszczących w Nowym Jorku. Komorowski powiedział dziennikarzom, że prezydent USA sam poruszył temat wiz.

Wyraził przy tym zadowolenie, że Barack Obama poruszył ten problem w okresie przedwyborczym: - Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu.

Prezydent opowie o doświadczeniach Polski ze zmianą systemu

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowa z Barackiem Obamą dotyczyła także obecności żołnierzy amerykańskich na ziemiach polskich od przyszłego roku. W środę po południu czasu polskiego prezydent zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego. Będzie mówił o polskich doświadczeniach w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

- My mamy bardzo pozytywne doświadczenie z przechodzenia od systemu totalitarnego, od komunizmu do wolności, nie na drodze rewolucji, a jeżeli były to zmiany rewolucyjne, to była to rewolucja samoograniczająca się, jeśli chodzi o metodę działania - mówił polski prezydent. Dodał, że jest to ciekawe doświadczenie szczególnie dla krajów, które stoją w obliczu rewolucji, takich jak państwa Afryki Północnej.

Komorowski poinformował też, że w Nowym Jorku rozmawiał w cztery oczy z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Moonem, a także prezydentami Gruzji i Mołdawii. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentami Afganistanu i Nigerii. We wtorek Bronisław Komorowski gościł w akademii wojskowej w West Point. Prezydent żartował, że kadeci ucieszyli się nie tyle z jego obecności, co z faktu, że ta wizyta oznaczała amnestię za drobne przewinienia w regulaminie szkoły.

Zobacz także
 • Mitt Romney Romney: Dlaczego okna w samolotach się nie otwierają? To zagrożenie dla pasażerów
 • Piotr Kraśko Kraśko: Roger Ailes, szef Fox News - to on może zdecydować o wyniku wyborów w USA
 • Kadr z nagranej kolacji Mitta Romneya z darczyńcami Wybory w USA. Więcej "taśm prawdy" Romneya: Palestyna jest zdeterminowana, by zniszczyć Izrael
Komentarze (282)
Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków
Zaloguj się
 • obrain

  Oceniono 449 razy 397

  Wizy dla Polaków? Dla mnie to jest jawna dyskryminacja wolnego kraju w wolnej Europie! KONIEC tej zabawy ciuciubabki - WPROWADZIĆ WIZY DLA AMERYKANÓW przyjeżdżających do Polski. I robić im w rowie taką kontrolę osobistą, żeby zapamiętali podróż do 'bloku sajuza' po wsze czasy (szczególnie dyplomaci)! Wtedy zaczną nas szanować. Tyle lat nas oszukiwali, tyle razy okłamywali, tyle razy obiecywali że teraz ... to niech spieprzają z tą swoją 'łaską'!

 • emeryt21

  Oceniono 319 razy 311

  Ludzie ! Przeciez oni maja nas w d""ie a my im wlazimy bez wazeliny.......Jestem chory jak slysze o tych wizach.
  To bylo dobre w czasach przeszlych, ale teraz ? Kto tam jeszcze jezdzi ? Najwyzej w odwiedziny do rodziny lub turystycznie......na zarobek to do Europy....blizej, wygodniej......

 • jegorism

  Oceniono 257 razy 243

  A na jaki uj nam te zniesienie wiz .
  Od dawna wiadomo ,że w Londonie lepsze stawki i bliżej.
  Za to należy wprowadzić wizy dla amerykanów ,bo coś jest nie halo.

 • remislanc

  Oceniono 264 razy 238

  "Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków"
  Niedługo będziemy szcz... po nogach z radości, że prezydent Obama spojrzał na prezydenta Komorowskiego...
  Qrwa - kiedy MY POLACY przestaniemy na w polityce międzynarodowej robić z siebie szmatę do podłogi.....

 • zawszeagnesja

  Oceniono 194 razy 178

  Polacy trochę godności!!! Nie jeźdźcie tam, gdzie Was nie chcą. Trochę dumy i środkowy palec dla tych, którym wydaje się, że są naj naj. A WCALE NIE SĄ i już nigdy nie będą!

 • e-komentarz

  Oceniono 140 razy 128

  Po co nam właściwie to zniesienie wiz, oprócz przelotnej satysfakcji?
  Jaką korzyść z tego będzie miał przeciętny Polak?

 • far_far_away

  Oceniono 143 razy 127

  Zamieszanie z wizami dla Polaków to sztuczny problem bez przerwy rozdmuchiwany.
  Sprawa jest tylko polityczna. Zwykłych obywateli, dla których jest to utrudnieniem jest niewielu.
  Polacy i tak jeżdżą bez wiz do USA, przyjmując obywatelstwa niemieckie, brytyjskie i inne.
  Wizy studenckie to nie jest jakiś wielki problem.
  A reszta Polaków ma to gdzieś czy wizy są czy ich nie ma.
  Martwią się jak zapłacić następną ratę kredytu i za gaz i prąd.

 • korcia2000

  Oceniono 100 razy 98

  Który raz z rzędu te obietnice?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 96 razy 88

  Smieszne zolnierzyki, nazywajacy siebie BOHATERAMI, umieraja za amerykanska rope, a oni nawet na wizach skapia. Nie wiem, mysla, ze nagle zleje ich fala Polakow? Blad, Polacy juz maja w d. Stany

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje