Komorowski: Prezydent Obama sam poruszył temat wiz dla Polaków

26.09.2012 06:32
Bronisław Komorowski z sekretarzem generalnym ONZ Ban Kim-moonem w Nowym Jorku

Bronisław Komorowski z sekretarzem generalnym ONZ Ban Kim-moonem w Nowym Jorku (Fot. KEITH BEDFORD REUTERS)

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że wybory w USA pomogą otworzyć drogę do zniesienia wiz dla Polaków. Prezydent poinformował, że w rozmowie z nim Barack Obama sam przypomniał swoją deklarację z końca 2010 r. - Musimy mieć świadomość, że do przeprowadzenia tych zmian potrzebujemy głosów zarówno Demokratów, jak i Republikanów - mówił Komorowski.
Bronisław Komorowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Okazją do rozmowy prezydentów była kolacja wydana przez Baracka Obamę dla przywódców państw goszczących w Nowym Jorku. Komorowski powiedział dziennikarzom, że prezydent USA sam poruszył temat wiz.

Wyraził przy tym zadowolenie, że Barack Obama poruszył ten problem w okresie przedwyborczym: - Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu.

Prezydent opowie o doświadczeniach Polski ze zmianą systemu

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowa z Barackiem Obamą dotyczyła także obecności żołnierzy amerykańskich na ziemiach polskich od przyszłego roku. W środę po południu czasu polskiego prezydent zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego. Będzie mówił o polskich doświadczeniach w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

- My mamy bardzo pozytywne doświadczenie z przechodzenia od systemu totalitarnego, od komunizmu do wolności, nie na drodze rewolucji, a jeżeli były to zmiany rewolucyjne, to była to rewolucja samoograniczająca się, jeśli chodzi o metodę działania - mówił polski prezydent. Dodał, że jest to ciekawe doświadczenie szczególnie dla krajów, które stoją w obliczu rewolucji, takich jak państwa Afryki Północnej.

Komorowski poinformował też, że w Nowym Jorku rozmawiał w cztery oczy z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Moonem, a także prezydentami Gruzji i Mołdawii. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentami Afganistanu i Nigerii. We wtorek Bronisław Komorowski gościł w akademii wojskowej w West Point. Prezydent żartował, że kadeci ucieszyli się nie tyle z jego obecności, co z faktu, że ta wizyta oznaczała amnestię za drobne przewinienia w regulaminie szkoły.

Zobacz także
Komentarze (282)
Zaloguj się
 • likierski

  0

  Panie Komorowski,kup pan sobie bilet w jedna strone I daj ludziom spokojnie zyc w Polsce ,szczegolnie ,ze kosztujesz NAS 180 milionow rocznie.I jaki bylby spokoj I mniej u nas propagandy.

 • wexrwexr

  0

  Przecież Obama w życiu nie dostanie wizy do Polski, nie powinien nawet prosić.

 • mczes57

  0

  Jakie zniesienie wiz? Dwa miliony młodych ludzi wyjechało z Polski , następne 40% młodych deklaruje chęć wyjazdu z tej zielonej wyspy. Amerykanie nie będą rozwiązywać polskich problemów z bezrobociem. Rząd i Prezydent niech zajmie się tymi problemami, ma stworzyć warunki do zwiększenia zatrudnienia,tworzenia miejsc pracy dla młodych a nie zmniejszania bezrobocia poprzez emigracje.

 • framberg

  Oceniono 4 razy 4

  Niech sobie Obama wsadzie te wizy w swoją czarną dupę.

  A jakiekolwiek słowa lub działania Komorowskiego upokarzają mnie stawiąc w roli żebraka.
  Dziwię się, że po tylu afrontach, po tylu kłamstwach amerykanów Komorowski nie ma dość godności by w ogóle pominąć ten temat.

 • boleknieagent

  0

  Niesamowite ! Sukces naszej bronkomacji ?!

 • wtyka82

  Oceniono 1 raz 1

  Wizy wizami !!! ale żeby Polski Prezydent leciał do USA samolotem rejsowym to wstyd jakiego mało !!
  PRZEZ 10 lat nie potrafimy doprowadzić do sensownego przetargu i wybrania odpowiedniego choćby jednego samolotu dla Prezydenta RP !!!
  KAŻDY PRZETARG UNIEWAŻNIANY KTO TAM RZĄDZI w MON TAM DOPIERO BURDEL JEST NA KÓŁKACH ..

 • dukat999

  0

  - To się nazywa zrobić z Komorowskiego studenta ! - Wprowadzić promesy wizy dla amerykanów, wiza w Polsce - wyłącznie sprzedać arabom F16 kupić Saab JAS 39 Gripena. Wtedy zrozumieją - rozmawia się przez kieszeń. - I zaczną nas traktować poważnie !

 • jdkonrad

  Oceniono 1 raz 1

  teatrzyk powtarza się już od niemal 20 lat - zawsze przed wyborami prezydenckimi. Kolejny kontrkandydat obiecuje ROZPATRZYĆ kwestię wiz dla Polaków, by zyskać jak najwięcej głosów od ok. 10milionowej Polonii amerykańskiej. W sumie takim ruchem może dostać 1..2 % więcej. Potem okazuje się, że to senat ma zadecydować, ale tam większość ma opozycja i nic się nie da zrobić. A my udajemy, że w to wierzymy i że z nadzieją czekamy. Wprowadzenie wiz dla Amerykanów to chyba jednak przesada - za ciency w uszach jesteśmy politycznie i militarnie i za blisko Rosji. Nadal musimy lizać im tyłki, bo tak już jesteśmy umocowani-politycznie i geograficznie. Tym razem o Polaków walczą otwarcie i Romney i Obama, więc może coś się ruszy.

 • brillo

  0

  będziemy mieli wizy, jak świnia zobaczy niebo, albo jak kokosy wyrosną na palmach. w sejmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje