Kaczyński: Jestem przekonany, że wszystko to było robione w Rosji. W sposób skandaliczny

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. TVP1)

- To gigantyczny skandal, jeśli chodzi o zachowanie Rosjan, jeżeli chodzi o zachowanie polskich władz. Chodzi o oszukiwanie opinii publicznej. To coś, co w końcu powinno mieć konsekwencje, jeżeli chcemy być państwem demokratycznym - mówił w TVP1 Jarosław Kaczyński, odnosząc się do informacji, że ciała Anny Walentynowicz i innej osoby, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, zostały zamienione.
- Po raz kolejny okazało się, że ci, którzy mieli do władz rosyjskich i polskich stosunek krytyczny mieli rację - stwierdził Kaczyński, który był gościem programu Piotra Kraśki w TVP1.

Krytycznie odniósł się do polskich władz. - Ci ludzie nie mogą być w polskiej polityce, bo to obraża najbardziej elementarne reguły życia w państwie i demokratycznym i praworządnym. A teraz z demokracją i praworządnością jest bardzo niedobrze - dodał.

"Na Wawelu pochowany jest mój brat"

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że z przeprowadzonych badań genetycznych wynika jednoznacznie, że ekshumowane w zeszłym tygodniu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej "zostały ze sobą wzajemnie zamienione". Ale nadal nie wiadomo, gdzie mogło dojść do zamiany ciał.

- W Polsce, według mojej wiedzy, trumien nie otwierano. Jestem przekonany, że to wszystko było robione w Rosji i to w sposób skandaliczny. Donald Tusk na to pozwolił. Takie zachowanie, jakie pokazał nasz premier, oznaczało, że Polska może być lekceważona - mówił prezes PiS.

- Nie wiadomo kto podjął decyzję, żeby trumien nie otwierać, na jakiej podstawie prawnej, gdzie są dokumenty. Tych pytań jest mnóstwo - zaznaczył.

Kaczyński jest przeciwny ewentualnej ekshumacji jego brata. Jest przekonany, że na Wawelu pochowany jest prezydent. - Rozpoznałem ciało świętej pamięci mojego brata. Było zmienione, ale wątpliwości nie miałem. Ciało mojego brata było wyjęte i poddane zabiegom, uważam, że na Wawelu pochowany jest mój brat - powiedział.

"Niepoddanie ciał sekcji było działaniem skandalicznym"

Zdaniem prezesa PiS decyzja o kolejnych ekshumacjach jest "trudna i drastyczna". - Rozumiem, że te decyzje o ekshumacjach zapadły w wyniku braku zgodności między wiedzą nt. danej osoby a dokumentacją. Nie wiem, w ilu wypadkach taka niezgodność występuje. W momencie, kiedy ciała przywieźli do Polski, wszystkie powinny być poddane sekcji. Niepoddanie ich sekcji było działaniem skandalicznym - stwierdził.

- Pierwsze żądania rodzin dotyczące ekshumacji były już dawno temu. Skąd to opóźnienie? To zmniejsza szansę na wyjaśnienia tego, co związane z katastrofą - mówił.

- Za to odpowiada minister sprawiedliwości, ale trudno obwiniać pana Gowina. Trudno mówić o jego odpowiedzialności politycznej.

Za to odpowiada Tusk, pani marszałek Kopacz i obecny prezydent - wskazał.

Zobacz także
 • Ks. Henryk Błaszczyk Ks. Błaszczyk o Walentynowicz: Błąd musieli popełnić Rosjanie w czasie procedury celnej
 • Dominika Wielowieyska w Poranku Radia TOK FM "Szczęśliwy to kraj, w którym głównym newsem jest debata niewybiegająca w przyszłość"
Komentarze (475)
Kaczyński: Jestem przekonany, że wszystko to było robione w Rosji. W sposób skandaliczny
Zaloguj się
 • alisci

  Oceniono 203 razy 159

  Ciekawe, jak to jest "być prezesem PiS". Wie to tylko pan Jarosław i wiadomo, że nikt inny nigdy tego nie doświadczy. Dochodzimy więc do wstępnej konkluzji: PiS będzie trwało tak długo, jak długo zyć będzie jego obecny i jednocześnie ostatni prezes.
  W sprawie Smoleńska ze strony PiS padło juz tyle różnych oskarżeń pod adresem rządu (z zamachem włącznie) że odbiór takiego przekazu musiał w końcu wydać się czymś śmiesznym i dramatycznym jednocześnie.
  PiS Kaczyńskiego w ciągu kilku ostatnich miesięcy przeszło baaaardzo długą drogę od zarzutów zorganizowania i przeprowadzenia zamachu do "zaledwie" pomylenia ciał.
  Budujące? Wcale nie... Kluczową rolę odgrywa tu czas. Okazuje się bowiem, że nekro-awanturnicze teorie pisowskie były forsowane z jednaką siłą od dnia katastrofy (i panicznej ucieczki Macierewicza z miejsca zdarzenia) po dzis-dzień. Gdy zamachowa propaganda wzięła w łeb, prezes uczepić się musiał czegokolwiek. Znalazł zaczepienie. Dali mu je Rosjanie. CIała zostały pomylone w czasie układania szczątków do trumien (już po identyfikacji przez rodziny). A więc zawinili Rosjanie. Ale jakiz to kapitał polityczny dla PiS? Żaden. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby winą obarczyć polski rząd...
  Komentować Śmoleńsk i jego następstwa można bez końca i na wiele sposobów. Nie chcę się rozpisywać. Uważam, że sama katastrofa i wszystko, co po niej nastąpiło w polskiej polityce i w Polsce jest dowodem słabości naszego państwa i głupoty jego narodu.
  Czuję się bardzo oddalony od wszystkich doniesień medialnych dot. Smoleńska.
  Smoleńsk to wstyd. A Wawel to skandal. Tyle...

 • franek-janek

  Oceniono 159 razy 123

  Czy pomylenie, nie trupow a ich szczatkow, bardzo prawdopodobne w takim jak ten wypadku pozwala na powiedzenie ze:

  "Po raz kolejny okazało się, że ci, którzy mieli do władz rosyjskich i polskich stosunek krytyczny mieli rację - stwierdził Kaczyński"

  A co z tymi ktorzy twierdza ze winni sa ci ktorzy wbrew obowiazyjacym przepisom i zdrowemu rozsadkowi kazali ladowac w skandalicznych warunkach?

 • orion57

  Oceniono 129 razy 103

  Wawelu nie zapomnimy, przyjdzie czas gdy śp.L.Kaczyński Prezydent RP wraz z małżonką znajdą swoje miejsce na Powązkach. Nabrałeś już wielu ale wielu trzeźwieje i da Tobie odpust na wyborach. Kolejnych "wygranych".
  "Chodzi o oszukiwanie opinii publicznej. " chciałbym przeczytać treść ostatniej rozmowy Twojej z śp.L.Kaczyńskim. Wtedy oceniłbym kto oszukuje.

 • ml2403

  Oceniono 145 razy 97

  Aż trudno się dziwić i nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Jak słyszy się te brednie np o tym, ze nie ubierano ciał to trzeba powiedzieć, ze niby dorośli ludzie nie mają śladu wyobraźni. Jak ktoś potrafi założyć ubranie na zwłoki w kilkunastu kawałkach to niech się zgłosi do zakładu pogrzebowego, zatrudnią go na pewno. Co do zamiany, to przykra sprawa, ale nawet kilka przypadków na taką ilość ciał, trzeba się z tym pogodzić. Tym, którzy chcą teraz, żeby trumny były otwierane w Polsce gratuluję pomysłu. Już widzę awanturę z tym związaną, a w sumie o co kruszyć kopie.

 • jerjar

  Oceniono 124 razy 94

  Wiedziałem, że długo nie wytrzyma. Mroczny Giermek Śmierci w swoim żywiole.

  Jeśli żenujące i daremne jest tłumaczenie temu gościowi zawiłości ekonomii, to co dopiero wyjaśniać efekt maszynki do mięsa?

  Ale nic, pogrąża się w karawaniarstwie i niech tam zostanie. My będziemy żyć.

 • beretzantenka

  Oceniono 104 razy 84

  To jest kwestia dramatyczna dla dwoch rodzin wiec niech PIS nie miesza w to Panstwa , polityki ,
  Rosji , premiera i wszystkiego co mu slina na jezor przyniesie . Mamy dosyc polowania na
  smolenskie czarownice a pomylka zostala prawdopodobnie popelniona przy transporcie i
  nie zamieniono cial tylko teczke z numerkiem i opisem . Balagan w administracji ale i tak
  ladnie wszystko wyszlo z pochowkiem ofiar i oddania im czci .
  Prezes boi sie ekshumacji na Wawelu bo znowu musialby sie leczyc tabletkami na
  widok swojego brata ale innych forsowal do takich praktych i do dzisiaj nie doszli
  do siebie . A co jest na Wawelu wie tylko on . Kiedys pod oslona nocy cos dokladano
  a moze i wyjeto bo przeciez Kaczynski tam nie jezdzi tylko ma drugi grob na Powazkach
  i warto tam zajrzec bo moze wcale nie byc pusty .

 • rezun-one

  Oceniono 102 razy 84

  Jareczku nie używaj takich słów, w skandaliczny sposób to zatrzymywano Blidę.
  Byłeś choć raz na Jej grobie?

 • yani-51

  Oceniono 106 razy 82

  Jarus nalezalo NIE poganiac rosjian...i wywierac naciski na rzad..

  i nie drzec sie na cala Polske zeby, s z y k o oddano ciala...

  wowczas bylaby szansa ze uniknieto by tej w koncu fatalnej pomylki

 • j.fasola180

  Oceniono 107 razy 81

  Skandaliczne jest to, że prezydent Kaczor poleciał do smoleńska by tam zrobić przedwyborczą hucpę i niepomny na niebezpieczeństwo kazał lądować w Smoleńsku a nie na innym zapasowym lotnisku jak mu proponowano bo bał się nadmiernego opóźnienia w rozpoczęciu "uroczystości". Dzięki idiotycznym decyzjom zrobił z siebie i innych pasażerów mielonkę niestety. Teraz zaś PISiaki mają pretensję i robią kolejne zadymy bo z tej mielonki trudno wyłowić co jest czyje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje