Kaczyński: Jestem przekonany, że wszystko to było robione w Rosji. W sposób skandaliczny

25.09.2012 22:39
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. TVP1)

- To gigantyczny skandal, jeśli chodzi o zachowanie Rosjan, jeżeli chodzi o zachowanie polskich władz. Chodzi o oszukiwanie opinii publicznej. To coś, co w końcu powinno mieć konsekwencje, jeżeli chcemy być państwem demokratycznym - mówił w TVP1 Jarosław Kaczyński, odnosząc się do informacji, że ciała Anny Walentynowicz i innej osoby, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, zostały zamienione.
- Po raz kolejny okazało się, że ci, którzy mieli do władz rosyjskich i polskich stosunek krytyczny mieli rację - stwierdził Kaczyński, który był gościem programu Piotra Kraśki w TVP1.

Krytycznie odniósł się do polskich władz. - Ci ludzie nie mogą być w polskiej polityce, bo to obraża najbardziej elementarne reguły życia w państwie i demokratycznym i praworządnym. A teraz z demokracją i praworządnością jest bardzo niedobrze - dodał.

"Na Wawelu pochowany jest mój brat"

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że z przeprowadzonych badań genetycznych wynika jednoznacznie, że ekshumowane w zeszłym tygodniu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej "zostały ze sobą wzajemnie zamienione". Ale nadal nie wiadomo, gdzie mogło dojść do zamiany ciał.

- W Polsce, według mojej wiedzy, trumien nie otwierano. Jestem przekonany, że to wszystko było robione w Rosji i to w sposób skandaliczny. Donald Tusk na to pozwolił. Takie zachowanie, jakie pokazał nasz premier, oznaczało, że Polska może być lekceważona - mówił prezes PiS.

- Nie wiadomo kto podjął decyzję, żeby trumien nie otwierać, na jakiej podstawie prawnej, gdzie są dokumenty. Tych pytań jest mnóstwo - zaznaczył.

Kaczyński jest przeciwny ewentualnej ekshumacji jego brata. Jest przekonany, że na Wawelu pochowany jest prezydent. - Rozpoznałem ciało świętej pamięci mojego brata. Było zmienione, ale wątpliwości nie miałem. Ciało mojego brata było wyjęte i poddane zabiegom, uważam, że na Wawelu pochowany jest mój brat - powiedział.

"Niepoddanie ciał sekcji było działaniem skandalicznym"

Zdaniem prezesa PiS decyzja o kolejnych ekshumacjach jest "trudna i drastyczna". - Rozumiem, że te decyzje o ekshumacjach zapadły w wyniku braku zgodności między wiedzą nt. danej osoby a dokumentacją. Nie wiem, w ilu wypadkach taka niezgodność występuje. W momencie, kiedy ciała przywieźli do Polski, wszystkie powinny być poddane sekcji. Niepoddanie ich sekcji było działaniem skandalicznym - stwierdził.

- Pierwsze żądania rodzin dotyczące ekshumacji były już dawno temu. Skąd to opóźnienie? To zmniejsza szansę na wyjaśnienia tego, co związane z katastrofą - mówił.

- Za to odpowiada minister sprawiedliwości, ale trudno obwiniać pana Gowina. Trudno mówić o jego odpowiedzialności politycznej.

Za to odpowiada Tusk, pani marszałek Kopacz i obecny prezydent - wskazał.

Zobacz także
Komentarze (475)
Zaloguj się
 • lechujarek_wolski

  0

  Prezesika dobiją wyrzuty sumienia - on nawet w oczach się starzeje :)

 • jasna0

  0

  a może jeszcze jest winien Kot Alik panie prezesie??

 • pogodny91

  0

  Ja bym na wszelki wypaek porobił te ekshumacje. I przebił co poniektórych osikowymi kołkami.

 • pis_its_sick

  Oceniono 2 razy 2

  "Na Wawelu pochowany jest mój brat"
  A jakim prawem?

 • kczyna

  Oceniono 1 raz 1

  To trzeba było spowodować katasrofę jeszcze w Polsce i Rosjanie nie mieszali by się .

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  A ja uważam, że była ochrzczona w Polsce.
  Pochówek na takim nędznym cmentarzyku, gdy jej miejsce jest w alei zasłużonych.

 • kadykianus

  Oceniono 5 razy 5

  Kaczyński też był robiony w Rosji :)

 • wiezap

  Oceniono 2 razy 0

  Rodziny ofiar same sobie zabroniły otwierania trumien, bo przecież jak słyszę nikt im nie zabraniał, a tylko radził, jak p. Kopacz teraz... I dlatego czekały miesiącami na zgodę sądu, która nie była potrzebna, jak sąd zaznaczał na wstępie każdej swojej decyzji, a że w paru przypadkach i tak się nie zgodził, to jakieś nieporozumienie...
  Pani Kopacz robiła co mogła, a że nic nie mogła...
  Rodziny nie musiały by jechać do Moskwy, gdyby śledztwo było w Polsce prowadzone, ale wtedy z łatwością by oceniono skalę zjawiska, rodzaj oraz bezpośrednią jego przyczynę - nazwanego "katastrofą smoleńską".

 • kadykianus

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma znaczenia, czy w grobie leży ta czy tamta osoba.
  Wszyscy zostali pochowani, a groby nieraz są nawet symboliczne.
  Kociokwik i mówienie, że to jakiś wielki skandal, że Rosjanie to i tamto....
  Tylko durnie mogą tak się zachowywać. Wykopują ludzi. Bo co? Co mają zamiar z nimi robić po śmierci, że to musi być akurat ta osoba? Gdyby samolot spadł z większej wysokości, przy większej prędkości, to samo mówienie o osobnych ciałach byłoby perwersją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje