250 milionów na "najdroższą motorówkę świata"?

Tak miała wyglądać korweta Gawron

Tak miała wyglądać korweta Gawron (fot. STOCZNIA MARYNARKI WOJENNEJ)

Co dalej z "najdroższą motorówką świata". W MON w ciągu tygodnia zapadnie ostateczna decyzja: czy "Gawron" będzie największym patrolowcem na Bałtyku, czy zwykłymi żyletkami. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", rząd jest gotów przeznaczyć na budowę korwety nawet 250 milionów złotych.
Gdy wbijano pierwsze nity w kadłub w 2001 roku, miała to być duma naszej marynarki. Do dziś na korwetę wydano już ok. 450 mln zł, a na dokończenie projektu potrzebny byłby jeszcze miliard. O wstrzymaniu programu budowy korwety "Gawron" szef MON Tomasz Siemoniak i premier Donald Tusk zdecydowali już w lutym. Ale decyzja rządu o zakończeniu programu "Gawron" nie oznacza jednak końca problemu. Na pochylni w Gdyni pozostał niczym wyrzut sumienia stalowy kadłub o długości 90 metrów wyposażony w silniki.

Jest pomysł, aby kadłub "Gawrona" przebudować na okręt patrolowy. Jego obszar działania miał być ograniczony do Bałtyku, a główne zadanie miała stanowić obrona Wybrzeża. "Gawron" patrolowiec miał być uzbrojony w artylerię, dysponować nowoczesną łącznością, środkami wykrywania oraz "zdolnością zwalczania okrętów podwodnych". Na dokończenie patrolowca ministerstwo chciało przeznaczyć 100 mln zł. Według większości ekspertów to jednak zbyt mało, by z niedokończonej korwety wyklepać patrolowiec zdolny do tak wielu zadań bojowych. Szala zaczęła się ponownie niebezpiecznie przechylać na stronę żyletek.

Wiele wskazuje, że to nie koniec. Być może w piątek zapadnie decyzja, co dalej z kadłubem "Gawrona". Opcje są znów dwie - żyletki albo patrolowiec. - Mogę potwierdzić, że w najbliższych dniach zapadnie ostateczna decyzja. Nie jest jeszcze pewne, czy w tym, czy może w następnym tygodniu - powiedział "Gazecie" rzecznik MON Jacek Sońta. Według informacji "Gazety Wyborczej" znów rosną szanse na to, by "Gawron" popłynął po morzach i oceanach. MON zamierza bowiem przeznaczyć na dokończenie budowy patrolowca klasy "Gawron" nawet 250 mln zł. To stosunkowo dużo, zważywszy, że na cały program modernizacji Marynarki Wojennej ma być wydawane rocznie 900 mln zł.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Od miesiąca czeka na laptopa. Play: To normalna sytuacja
 • Fiskus musi oddać Amber Gold miliony, a pracownicy iPhone'y za pół miliona
Komentarze (180)
250 milionów na "najdroższą motorówkę świata"?
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 98 razy 82

  Może nic nie inwestować na razie, a tylko wysłać Ruskim (no bo chyba nie na Szweda się szykujemy) zdjęcie z ostrzeżeniem, że gdyby im przyszło do głowy zaatakować Najjaśniejszą Pomroczną, to w ciągu następnych 11 lat okręt wykończymy a wtedy popamiętają...

 • ceef

  Oceniono 108 razy 74

  Fakt, że nasza polaska armia jest pseudoarmią nie jest winą samej armii, tylko całego pokolenia polityków, cywilnych tępaków, po byle szkółkach, nie mających wyobraźni ani w sensie technicznym, ani politycznym ani obronnym, ani historycznym, ani wojskowym. To politycy sprowadzili Polskie Siły Zbrojne na dno.

 • antybiurokrata

  Oceniono 67 razy 61

  Jeszcze pare lat takiej kreatywności i trzeba to będzie nazwać polskim lotniskowcem bo juz teraz kosztuje toto prawie tyle co najnowocześniejszy amerykański niszczyciel rakietowy klasy Aegis.

  Biorac pod uwage ze mlotki stoczniowe w Polsce zarabiają troszkę mniej niz ich amerykańskie odpowiedniki, jest to wielki sukces naszej administracji Rychow i Zdzichow.

  Brawo.

 • nan0smirta

  Oceniono 74 razy 48

  Po kiego grzyba nam taki statek?? Militarnie i tak jesteśmy wieśniakami z widłami więc po co pakować 250mln w pozłacane widły??

 • ebeb1

  Oceniono 52 razy 44

  Co to za nazwa dla okrętu "Gawron"?, przecież ten ptak nawet nie pływa, tylko wyjada odpadki ze śmietnika. Nic dziwnego że, nie mogą dokończyć budowy.

 • tylkojo

  Oceniono 51 razy 41

  To jest miś ze znanego filmu. Projekty ciągle aktualne. Użyłem niezbyt lubianego przeze mnie słowa "projekt", bo wielu dzisiaj je używa do określenia prostych czynności jak np. "pójście do kibla".

 • 1234qwerty

  Oceniono 60 razy 40

  Jeden pocisk sterowany i na dno duma naszej pomrocznej. Zbudujmy jescze parę lotniskowców a i pancernik na tym bajorku się zmieści a może jakaś łódz z napędem jądrowym, kto wie.Ja mam tylko pytanie kiedy prokuratura zajmie się tą gospodarnością a izba skarbowa majątkami powstałymi na tym przewale.

 • merkury-3

  Oceniono 92 razy 36

  Kiedys o Tusku mialem dobre zdanie ale on chyba oszalal .Gospodarka ledwo zipie e a on marnuje pieniadze podatnikow na te pseudo armie , ktora nie wiadomo po co jest utrzymywana. Podobno mamy jednego wroga Rosje , ktorej armia zmiotla by nas w 1 dzien bez wzgledu na to czy posiadamy ten statek czy tez nie a na pomoc Nato i USA to moga liczyc tylko naiwni.

 • yyyama

  Oceniono 82 razy 28

  Ktoś chyba zidiociał w tym kraju?Panowie niedojrzali niech się bawią w pif-paf zabawkami z supermarketu a nie rujnują i tak biedną gospodarkę.Trzeba być cymbałem ,żeby tak szastać i marnować kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje