"Ma pan raka piersi". Ale przecież to 'typowo damski rak'

Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne

Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne (Fot. Agencja Gazeta)

Wbrew stereotypom rak piersi nie jest "typowo damskim" rakiem - tylko w Niemczech co roku taką diagnozę słyszy 500 mężczyzn. Rozpoznanie choroby jest trudne i zbyt późne. Szanse na wyleczenie są wówczas niemal zerowe.
"Ma pan raka piersi" - dla Kuno Meyera, czynnego zawodowo policjanta, ta diagnoza była szokiem. - Najpierw człowiek sztywnieje ze stresu, kolana robią się jak z waty, a tu trzeba się wziąć w garść - opisuje swój ówczesny stan ducha. Jak większość mężczyzn również Kuno Meyer nie wiedział, że także on może zachorować na nowotwór piersi. Pewnego dnia wyczuł guzek; poszedł do lekarza i bardzo szybko okazało się, że ma do czynienia z nowotworem. Dość szybko trafił na stół operacyjny. Potem przeszedł sześć chemioterapii i 28 sesji naświetlania, gdyż nowotwór zaatakował już także węzły chłonne.

Późna diagnoza - mniejsze szanse na wyleczenie

Rak piersi u mężczyzny? Dla wielu to absurd. Jednak dla tych, których choroba dotyka, jest nie tylko nie do pojęcia, ale również - podobnie jak w przypadku chorujących kobiet - wywołuje gigantyczny strach. W przypadku mężczyzn badania profilaktyczne dotyczą raka prostaty, oraz - w najlepszym przypadku - raka jelita grubego. Nikt nie stosuje profilaktyki raka piersi.

Z doświadczenia profesora Christofa Sohna z Centrum Leczenia Nowotworów kliniki uniwersyteckiej w Heidelbergu wynika, że z tego właśnie powodu często mężczyźni trafiają do lekarza w bardzo zaawansowanym stadium choroby. - Kiedy wyczuje się zmianę w obrębie piersi, w pierwszej kolejności pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego, jednak wielu internistów ma małe doświadczenie w diagnozowaniu raka piersi u mężczyzn, przepisuje mu się maść, a pacjent słyszy najczęściej: proszę przyjść do kontroli za kilka tygodni - mówi prof. Sohn. Jego zdaniem żaden pacjent nie myśli w tym momencie o konsultacji w specjalistycznej placówce onkologicznej.

Profilaktyki brak

Rak piersi u kobiet to najczęściej występujący rodzaj nowotworu. Taką diagnozę każdego roku słyszy tylko w Niemczech 70 tysięcy pań. Szanse całkowitego wyleczenia wzrastają z roku na rok z powodu wczesnej profilaktyki wykrywania raka i odpowiednich metod leczenia. Najczęściej operacyjnych. Zdaniem profesora Sohna w przypadku kobiet dodatkowym wyzwaniem przy mastektomii jest zachowanie jak największej części piersi, w przypadku mężczyzn kwestia estetyki ma drugorzędne znaczenie. Jednak nowotwór piersi u mężczyzn uchodzi za bardziej agresywny niż u kobiet. Szanse maleją również przez późne diagnozowanie choroby, a terapia jest dużo trudniejsza, kiedy dochodzi już do przerzutów.

Przecież rak piersi to 'typowo damski rak'

- Ostatnio wzrasta świadomość tego schorzenia wśród mężczyzn - mówi dr Claudia Schumacher, szefowa kliniki onkologicznej w Kolonii-Hohenlind. Coraz częściej diagnozuje się raka piersi u mężczyzn i znajduje to odzwierciedlenie w szpitalnych statystykach. Jednak jej zdaniem zebranie wiarygodnych danych w centralnych rejestrach nt. częstotliwości schorzenia może trwać jeszcze jakiś czas. Co roku w klinice w Kolonii-Hohenlind wykonuje się około 700 tzw. operacji podstawowych, zarówno na kobietach, jak i mężczyznach. - Czasami mam wrażenie, że mężczyźni są zażenowani tym, że chorują właśnie na raka piersi - twierdzi onkolożka - przecież rak piersi to 'typowo damski rak'.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Komentarze (33)
"Ma pan raka piersi". Ale przecież to 'typowo damski rak'
Zaloguj się
 • kroliklesny

  Oceniono 31 razy 25

  Rzeczywiscie rzadkosc. Ja dziennie spotykam ok. 20-25 pacjentow. Przez 30 lat przypadkow raka sutka meskiego spotkalem okolo 6- ale- tylko w ostatnim tygodniu az 2. Fatum? Zmiana klimatu?

 • niezalany

  Oceniono 19 razy 11

  można by łatwo zminimalizować ryzyko gdyby przypadki ginekomastii były operowane w ramach refundacji

 • nie-tak

  Oceniono 34 razy 10

  Cytat:
  Die Forscher beobachteten zwei Jahre lang 200 Ratten, die mit dem Genmais NK603 der Firma Monsanto gefüttert wurden. Die Tiere bekamen deutlich häufiger Krebs als ihre Artgenossen, die herkömmliches Futter fraßen. Der Mais ist in der Europäischen Union zwar nicht für den Anbau zugelassen, aber in Tierfutter und Lebensmitteln erlaubt.

  Link do artykułu:
  www.eu-koordination.de/umweltnews/news/landwirtschaft-gentechnik/1701-studie-der-uni-caen-genmais-verursacht-krebs-bei-tieren
  Więcej info do tego tematu:
  www.google.de/#hl=de&sa=X&ei=vhhiULvSMcfItAa4mIDQBA&sqi=2&ved=0CBwQvwUoAA&q=ratten+gef%C3%BCttert+mit+genmanipuliertem+mais&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=b9afd82da0ec00c4&biw=960&bih=491.................................
  Naukowcy obserwowali 2 lata 200 szczurów karmionych genami manipulowaną kukurydzą i stwierdzili ze zachorowalność na raka była większa jak u szczurów karmionych normalnym pokarmem.
  Kukurydza firma Monsanto jest zabroniona w Unii do uprawy ale jest dozwolona w karmie dla zwierząt jak i w artykułach spożywczych - czyli totalne mydlenie oczu społeczeństwu jak i robienie społeczeństwa w konia i za idiotów - to jest wyzwanie naszej "troszczącej się" o nas, o nasze zdrowie Brukseli.

 • hary221i

  Oceniono 8 razy 8

  Czy to komuś się podoba, czy nie mężczyźni też mają piersi. Tak samo jak nogi, ręce, czy mózg (większość).

 • szcz9

  Oceniono 6 razy 6

  Mój ojciec zmarł na raka sutka, w dwa i pół roku po zdiagnozowaniu.

 • losiu4

  Oceniono 21 razy 1

  no ale kiedy to jest typowo damski rak, sporadycznie zdarzający sie u mężczyzn. Na 500 przypadków u mężczyzn jest 70 tysięcy u kobiet. Czyli jak 1:1400. Tak przynajmniej w artykule stoi.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • micro5

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawe czy rak piersi u mężczyzn jest w 100% dziedziczny takich badań nie opublikowano ale chyba tak powinien być przekazywany w genach / Czy jest to prawdą

 • kangur_01

  Oceniono 6 razy 0

  www.dailymail.co.uk/news/article-2208452/Russia-suspends-import-use-American-GM-corn-study-revealed-cancer-risk.html?ito=feeds-newsxml

 • probelpl

  Oceniono 1 raz -1

  Rak męskiej piersi genetycznie jest przekazywany bo spotkałem jak ojciec a potem syn jego mieli i objawy stwierdzono u wnuka czyli wniosek jest genetycznie przekazywany objawia się około 60 tki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje