"Ma pan raka piersi". Ale przecież to 'typowo damski rak'

25.09.2012 21:51
Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne

Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne (Fot. Agencja Gazeta)

Wbrew stereotypom rak piersi nie jest "typowo damskim" rakiem - tylko w Niemczech co roku taką diagnozę słyszy 500 mężczyzn. Rozpoznanie choroby jest trudne i zbyt późne. Szanse na wyleczenie są wówczas niemal zerowe.
"Ma pan raka piersi" - dla Kuno Meyera, czynnego zawodowo policjanta, ta diagnoza była szokiem. - Najpierw człowiek sztywnieje ze stresu, kolana robią się jak z waty, a tu trzeba się wziąć w garść - opisuje swój ówczesny stan ducha. Jak większość mężczyzn również Kuno Meyer nie wiedział, że także on może zachorować na nowotwór piersi. Pewnego dnia wyczuł guzek; poszedł do lekarza i bardzo szybko okazało się, że ma do czynienia z nowotworem. Dość szybko trafił na stół operacyjny. Potem przeszedł sześć chemioterapii i 28 sesji naświetlania, gdyż nowotwór zaatakował już także węzły chłonne.

Późna diagnoza - mniejsze szanse na wyleczenie

Rak piersi u mężczyzny? Dla wielu to absurd. Jednak dla tych, których choroba dotyka, jest nie tylko nie do pojęcia, ale również - podobnie jak w przypadku chorujących kobiet - wywołuje gigantyczny strach. W przypadku mężczyzn badania profilaktyczne dotyczą raka prostaty, oraz - w najlepszym przypadku - raka jelita grubego. Nikt nie stosuje profilaktyki raka piersi.

Z doświadczenia profesora Christofa Sohna z Centrum Leczenia Nowotworów kliniki uniwersyteckiej w Heidelbergu wynika, że z tego właśnie powodu często mężczyźni trafiają do lekarza w bardzo zaawansowanym stadium choroby. - Kiedy wyczuje się zmianę w obrębie piersi, w pierwszej kolejności pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego, jednak wielu internistów ma małe doświadczenie w diagnozowaniu raka piersi u mężczyzn, przepisuje mu się maść, a pacjent słyszy najczęściej: proszę przyjść do kontroli za kilka tygodni - mówi prof. Sohn. Jego zdaniem żaden pacjent nie myśli w tym momencie o konsultacji w specjalistycznej placówce onkologicznej.

Profilaktyki brak

Rak piersi u kobiet to najczęściej występujący rodzaj nowotworu. Taką diagnozę każdego roku słyszy tylko w Niemczech 70 tysięcy pań. Szanse całkowitego wyleczenia wzrastają z roku na rok z powodu wczesnej profilaktyki wykrywania raka i odpowiednich metod leczenia. Najczęściej operacyjnych. Zdaniem profesora Sohna w przypadku kobiet dodatkowym wyzwaniem przy mastektomii jest zachowanie jak największej części piersi, w przypadku mężczyzn kwestia estetyki ma drugorzędne znaczenie. Jednak nowotwór piersi u mężczyzn uchodzi za bardziej agresywny niż u kobiet. Szanse maleją również przez późne diagnozowanie choroby, a terapia jest dużo trudniejsza, kiedy dochodzi już do przerzutów.

Przecież rak piersi to 'typowo damski rak'

- Ostatnio wzrasta świadomość tego schorzenia wśród mężczyzn - mówi dr Claudia Schumacher, szefowa kliniki onkologicznej w Kolonii-Hohenlind. Coraz częściej diagnozuje się raka piersi u mężczyzn i znajduje to odzwierciedlenie w szpitalnych statystykach. Jednak jej zdaniem zebranie wiarygodnych danych w centralnych rejestrach nt. częstotliwości schorzenia może trwać jeszcze jakiś czas. Co roku w klinice w Kolonii-Hohenlind wykonuje się około 700 tzw. operacji podstawowych, zarówno na kobietach, jak i mężczyznach. - Czasami mam wrażenie, że mężczyźni są zażenowani tym, że chorują właśnie na raka piersi - twierdzi onkolożka - przecież rak piersi to 'typowo damski rak'.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • probelpl

  Oceniono 1 raz -1

  Rak męskiej piersi genetycznie jest przekazywany bo spotkałem jak ojciec a potem syn jego mieli i objawy stwierdzono u wnuka czyli wniosek jest genetycznie przekazywany objawia się około 60 tki

 • hary221i

  Oceniono 8 razy 8

  Czy to komuś się podoba, czy nie mężczyźni też mają piersi. Tak samo jak nogi, ręce, czy mózg (większość).

 • future76

  Oceniono 30 razy -2

  Ja bym raczej zapytał się posłanki joanny Grodzkiej - Czy nie obawia się Pani raka prostaty?

 • szcz9

  Oceniono 6 razy 6

  Mój ojciec zmarł na raka sutka, w dwa i pół roku po zdiagnozowaniu.

 • walkaklas

  Oceniono 10 razy -4

  amerykańskie badania ostatnimi czasy donoszą, że zbyt wczesna ingerencja w raka piersi przynosi więcej strat niż korzyści, twierdzi się że w początkowej fazie wiele zmian rakowych ulega samoistnemu zwalczenie przez organizm

 • micro5

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawe czy rak piersi u mężczyzn jest w 100% dziedziczny takich badań nie opublikowano ale chyba tak powinien być przekazywany w genach / Czy jest to prawdą

 • jezory.pasiukowski

  Oceniono 19 razy -9

  -Ma pan raka piersi! -Ale przecie to typowo damski rak? -Owszem, dlatego zaczniemy od uciecia ptaka!

 • kangur_01

  Oceniono 6 razy 0

  www.dailymail.co.uk/news/article-2208452/Russia-suspends-import-use-American-GM-corn-study-revealed-cancer-risk.html?ito=feeds-newsxml

 • ulebyk

  Oceniono 30 razy -20

  -cierpi pan na niedowład samodzielnego myślenia.
  -Ależ to typowa choroba czytelników GW a ja tylko oglądam TVN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje