Zamieszki w centrum Madrytu. Akcja "Otocz Kongres" [FOTO]

25.09.2012 21:20
Rozmieszczono ok. 1 300 funkcjonariuszy

Rozmieszczono ok. 1 300 funkcjonariuszy (Fot. Andres Kudacki AP)

Są ranni i zatrzymani po użyciu siły przez policję w Madrycie. Do szarpaniny doszło między policją a manifestującymi podczas trwającego od południa protestu "Otocz Kongres".
Policja użyła siły, kiedy kilku osobom udało się przedrzeć przez metalowe barierki oddzielające hiszpański parlament od tłumu. Zatrzymano co najmniej 15 osób. Punktualnie o 18 w stronę parlamentu ruszyły trzy manifestacje. Pół godziny później doszły do placu Neptuna, przy którym policja rozstawiła metalowe barierki. Zgodnie z hasłem, pod jakim odbywa się protest - "Otocz Kongres" - tłum zaczął naciskać na kordon policyjny, aby przedrzeć się pod budynek. Doszło do szarpaniny. Policja użyła pałek. Są też informacje o użyciu broni gładkolufowej z gumowymi pociskami.

"Ukradli nam naszą demokrację"

"Dymisja", "Wynocha", "Ręce w górze to nasza broń", "Mniej policji, więcej edukacji" - wykrzykiwał tłum. - Ukradli nam naszą demokrację. Poprzez cięcia w oświacie i służbie zdrowia utraciliśmy wolność i nasze państwo opiekuńcze. Mam dwie córki i w tym roku musiałam zapłacić o wiele więcej za ich studia - mówiła 53-letnia Soledad Nunez.

Do udziału w proteście wzywało w mediach społecznościowych wiele organizacji i ruchów zrzeszających tzw. oburzonych. Wśród rannych są emeryci. Manifestowanie pod budynkiem parlamentu podczas obrad i utrudnianie pracy deputowanym jest w Hiszpanii zagrożone karą od pół roku do roku więzienia.

Hiszpanie nie chcą cięć

Demonstrujący wzywają do nowych wyborów, twierdzą, że polityka oszczędnościowa prowadzona przez rząd Mariana Rajoya nie pokrywa się z obietnicami wyborczymi Partii Ludowej. W czwartek rząd ma przedstawić wstępny projekt budżetu na 2013 rok zawierający kolejny pakiet cięć. Ogłoszone dotąd rządowe plany oszczędnościowe na przyszły rok zakładają zredukowanie płac urzędników oraz pozbawienie ich premii świątecznej. Plan zakłada też m.in. podwyżkę podatku VAT oraz obniżenie zasiłków dla bezrobotnych. Drastyczne oszczędności wywołały oburzenie Hiszpanów w czasie, gdy w pogrążonym w recesji kraju bezrobocie przekroczyło 24 proc.

Reform miało nie być

W minionych tygodniach doszło do masowych manifestacji antyrządowych w Madrycie i Barcelonie. Związki zawodowe, które zorganizowały protest w stolicy w połowie września, domagały się referendum w sprawie cięć budżetowych. Związkowcy argumentowali, że Partia Ludowa w swej kampanii wyborczej nie zapowiedziała ani jednej ze zmian, a wręcz przeprowadza reformy, które według zapewnień wyborczych nie miały być w ogóle brane pod uwagę.

Pierwszy pakiet cięć budżetowych na rok 2012 został uchwalony w kwietniu bieżącego roku i wśród licznych oszczędności przewidywał szczególnie redukcję wydatków na oświatę i służbę zdrowia. Rządowe oszczędności mają na celu zredukowanie deficytu budżetowego do 6,3 proc. PKB w 2012 roku i do 4,5 proc. rok później.

Zobacz także
Komentarze (138)
Zamieszki w centrum Madrytu. Akcja "Otocz Kongres" [FOTO]
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 87 razy 79

  To jest tylko kwestia czasu jak w Europie pojawi się jakiś nowy Hitler albo Lenin. Ludzie tego nie wytrzymają, jeszcze żeby wszyscy byli biedni, ale ludzie widzą że im tną coraz bardziej a jest kasta oligarchów, bankierów itp co ma się coraz lepiej.

 • drozd215

  Oceniono 68 razy 62

  Ludzie wreszcie zaczynają rozumieć że zrobiono z nich "niewolników ekonomicznych" i zaczynają mówić , że dość tej zabawy w biednych i bogatych.

 • tornson

  Oceniono 79 razy 55

  I gdzie te żałosne mendy pozujące na obrońców demokracji w Rosji czy Białorusi? Gdyby to tam w taki sposób policja rozprawiła się z protestującymi, to już by pyszczyli. Kolejny dowód na to że te wszystkich finansowane przez USA i ich pachołków gnojki nie walczą o żadną demokrację a jedynie o neoliberalny kapitalizm, dlatego te mendy nie protestują gdy łamie się podstawowe prawa obywateli w krajach tzw. Zachodu.

 • nannek

  Oceniono 69 razy 53

  Przed ponad 30-laty E.Gierek mowil:
  Wiem czym jest kapitalizm.W odroznieniu od wiekszosci Polakow zylem w nim i poznalem jego zalet i wady.Kapitalizm jest jednak zaprzeczeniem etosu rownosci spolecznej i sprawiedliwosci.Czeka nas straszne rozwarstwienie spoleczne,bezrobocie i niestety raczej nie europeizacja, lecz latynizacja,czyli kapitalizm nedzy.Ludzie jeszcze nie uswiadamiaja w pelni ,ze nie tylko zyskali wiele dzieki ostatnim zmianom,lecz takze wiele stracili.Boje sie ,ze czeka nas obecnie dekada eksperymentowania i niepewnej reformy.Oby wokol naszych miast nie pojawily sie slumsy, a sklepy nie byly pelne drogich towarow niedostepnych dla nedzarzy snujacych sie po ulicach.Boje sie tez, ze gdy siegniemy dna,pomoc ,ale nie bezinteresowna ,nadejdzie z Zachodu.Oby nie powrocila sytuacja sprzed wojny,gdy zarzady fabryk nalezaly do cudzodziemcow,a Polacy byli robolami.Nigdy nie zrozumiemy wlasnnych bledow,nie wyjdziemy z zakletego chocholego tanca,nie patrzac prawdzie w oczy.Komunizm na tej ziemi nie wziol sie z niczego, btl formacja,przez ktora Polska chcac nie chcac ,musiala przejsc i sprawa do rozliczenia jest,czy komunisci przeprowadzili Polske przez ten okres gorzej czy lepiej.

  Osadzcie sami.

  Czas powstać z kolan!!! w 1980roku poniżej minimum socjalnego żyło pomijalne 5% społeczeństwa dziś rekordowe 70% (identycznie liczone) to po ucieczce z nędzy milionów i spadku dzietności do najniższej w świecie.

  --
  Wyklęty powstań ludu Ziemi!
  Powstańcie, których gnębi głód!
  Myśl nowa, blaski promiennymi
  prowadzi nas na bój, na trud!
  Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata,
  przed ciosem niechaj tyran drży.
  Ruszymy z posad bryłę świata,
  dziś niczym, jutro wszystkim my!

  Bój to jest nasz ostatni!
  Krwawy skończy się trud,
  gdy związek nasz bratni
  ogarnie ludzki ród!
  Bój to jest nasz ostatni!
  Krwawy skończy się trud,
  gdy związek nasz bratni
  ogarnie ludzki ród!

  Nie nam wyglądać zmiłowania
  z wyroków bożych, z pańskich praw.
  Z własnego prawa bież nadania
  i z własnej woli sam się zbaw.
  Niech w kuźni naszej ogień bucha.
  Zanim ostygnie - przekuj stal,
  by łańcuch spadł z wolnego ducha,
  a dom niewoli zniszcz i spal

  Bój to jest nasz ostatni...

  Rządzący światem samowładnie
  królowie kopalń, fabryk, hut,
  tym mocni, że z nich każdy kradnie
  bogactwo, które stwarza lud.
  W tej bandy kasie ogniotrwałej
  stopiony w złoto - krwawy pot,
  na własność naszą przejdzie cały,
  jak należności słuszny zwrot.

  Bój to jest...

 • walkaklas

  Oceniono 58 razy 44

  30 lat temu tzw opozycja wolnościowa tumaniła nas, że "strzały do narodu" to tylko w KDL'u możliwe, muszę przyznać że udało im sie, większość uwierzyła i ochoczo przyłączyła się do hasła "im gorzej tym lepiej"

 • szpon

  Oceniono 51 razy 41

  Czego boisz się gazeto usuwając tą wiadomość? Że ludzie zobaczą na żywo co się dzieje, a nie za pomocą waszego "dziennikarstwa"?

  Streaming live:
  www.rtve.es/noticias/directo2/
  www.livestream.com/globalrevolution
  www.livestream.com/spanishrevolutionsol

 • mutant_popromienny

  Oceniono 67 razy 37

  Stawialem na jesien jako moment poczatku zamieszek i masowych wystapien w Europie , i to sie zaczyna dziac.
  Mam rowniez niezlomna nadzieje , ze na koncu tego procesu pojawi sie nowa Europa , bez obecnej UE i rzadow zwyrodnialej , bandyckiej oligarchii...
  A swoja droga sadze na podstawie przeroznych faktow docierajacych zewszad , ze w gangu okupujacym nasz nieszczesliwy kontynent , zaczyna byc coraz bardziej nerwowo.
  Jak na ironie to dobrze , bo swiadczy o tym ze ONI wiedza co sie szykuje i nie maja zludzen w jakiej sytuacji jest Europa !

  Ps: ONI - www.bibula.com/?p=60608

 • hotin

  Oceniono 49 razy 33

  Czas teraz na nas Polacy,by pogonić ten Sejm w cztery Świata strony! Precz z koalicyjną śitwa PO-PSL!

 • qatroscc

  Oceniono 43 razy 29

  POPATRZCIE CO TUSEK WAM SZYKUJE OD 2013 ROKU:

  "Jeżeli okres dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi
  przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia,
  w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał"

  pojęcie baaaaaaardzo szerokie, co Wy na to?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje