Niemieccy katolicy krytykują Kościół za zasadę "płać i módl się"

25.09.2012 07:35
Strona 'Wir sind Kirche'

Strona 'Wir sind Kirche' (Fot. Wir-sind-kirche.de)

Niemiecka organizacja "Wir sind Kirche" (My jesteśmy Kościołem), zabiegająca o reformę Kościoła katolickiego, skrytykowała dekret biskupów pozbawiający prawa do sakramentów osoby, które występują z Kościoła, by nie płacić podatku kościelnego. - Zasada "pay nad pray" (płać i módl się) to całkowicie zły sygnał, który przychodzi w złym czasie - powiedział Christian Weisner z organizacji "Wir sind Kirche".
Zdaniem Christiana Weisnera dekret, który został opublikowany w zeszły czwartek, a wczoraj wszedł w życie, nie motywuje do tego, by dochować wierności Kościołowi albo wstąpić do Kościoła katolickiego. Niemiecki Episkopat potwierdził tymczasem - pomimo wielu krytycznych głosów - swoje twarde stanowisko wobec apostatów. - Kto publicznie dystansuje się od Kościoła, ten musi liczyć się z konsekwencjami - powiedział arcybiskup Robert Zollitsch podczas rozpoczętych wczoraj obrad konferencji biskupów w Fuldzie.

Występują z Kościoła, bo nie chcą płacić podatku

Zdaniem "Wir sind Kirche" katoliccy biskupi bardzo boją się utraty dochodów z tytułu podatku kościelnego; w zeszłym roku z Kościoła katolickiego wystąpiło ponad 126 tys. osób, a rok wcześniej - ponad 180 tys. Większość decyduje się na taki krok właśnie po to, aby nie uiszczać podatku kościelnego w wysokości 9 bądź 8 proc. podatku dochodowego. W Niemczech, aby formalnie wystąpić z Kościoła, wystarczy złożyć odpowiedni formularz w urzędzie stanu cywilnego, gminie czy sądzie.

Krytykowany dekret niemieckich biskupów uznaje jednak złożenie przed cywilnym urzędem deklaracji o wystąpieniu z Kościoła katolickiego za "ciężkie wykroczenie przeciwko wspólnocie kościelnej", pociągające za sobą skutki w świetle prawa kanonicznego. Precyzuje, że nie jest możliwe formalne zdystansowanie się od samej instytucji Kościoła, a zarazem duchowa przynależność do wspólnoty Kościoła.

Co grozi za niepłacenie podatków

Osoby, które występują z Kościoła, nie mogą przyjmować sakramentów, sprawować żadnych funkcji w Kościele, być rodzicami chrzestnymi, zasiadać w radach parafialnych i diecezjalnych oraz być członkami publicznych organizacji kościelnych. Ślub kościelny mogą zawrzeć tylko wówczas, jeśli uzyskają specjalne pozwolenie i zobowiążą się do "zachowania wiary oraz katolickiego wychowania dzieci". A jeśli osoba, która wystąpiła z Kościoła, "przed śmiercią nie okaże żadnego znaku skruchy, można jej odmówić pochówku kościelnego". Jednocześnie dekret zobowiązuje księży, by starali się przekonać apostatów do zmiany decyzji podczas bezpośredniej rozmowy.

W 2009 r. profesor teologii z Fryburga Hartmut Zapp próbował stworzyć precedens, występując z Kościoła przed cywilnym urzędem oraz ogłaszając jednocześnie, że nadal ma prawo czuć się członkiem wspólnoty katolickiej. Powołał się wówczas na watykańskie teksty prawne, według których wystąpienie z Kościoła nie jest uzależnione od urzędów państwowych, ale od wewnętrznej postawy wiernego.

PYTANIE Czy rząd słusznie proponuje, by na Kościół można było odpisać tylko 0,3 proc. podatku? [GŁOSUJ]

 • Rząd powinien ustąpić i pozwolić na odprowadzanie 1 proc. podatku na Kościół
 • Tak, ale pod warunkiem, że państwo wyrówna Kościołowi straty, jeżeli wpływy z odpisu będą mniejsze niż obecne dotacje z budżetu
 • Tak, ta kwota jest w sam raz. Kościół powinien odpuścić
 • Nie. Na Kościół powinni łożyć wierni, a państwo nie powinno w tym pośredniczyć
 • Nie wiem, nie mam zdania
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (220)
Zaloguj się
 • romskikrol

  0

  Czy ta akcja w kontekście afery salezjańskiej ma podtekst seksualny czy nie ??
  www.gazetawroclawska.pl/artykul/664281,akcja-mpk-nie-gap-sie-na-piekne-kobiety-tylko-zaplac-za,id,t.html

 • nanabun

  Oceniono 2 razy -2

  Słuszna decyzja niemieckiego episkopatu. Wystąpienie z Kościoła należy do najcięższych grzechów więc trudno oczekiwać przyzwolenia na sakramenty. Dla każdego świadomego katolika jest to oczywiste. No i jest to w pełni wewnętrzna sprawa kościoła więc o co cała awantura?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy -2

  Ale dziwni ci lewacy. Promil zboków i dewiantów w społeczeństwie to uciskana mniejszość, kapuś i szmalcownik to bohater, komunistyczny morderca to człowiek honoru,reżyser pedohil to ofiara nagonki, lala chętnie "dająca" za luksusową posadkę to ofiara, pięciu wariatów to głos społeczności, a 80% normalnych ludzi to faszystowska dzicz. Może lewicowi wyznawcy masowych mordów w imię równości powinni znów zacząć brać tabletki.

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 2 razy 2

  A jeśli osoba, która wystąpiła z Kościoła, "przed śmiercią nie okaże żadnego znaku skruchy, można jej odmówić pochówku kościelnego"Nawet gdy jest ostatnim degeneratem po zapłaceniu stosownej kwoty odprawimy niezbędne obrządki Pecunia non olet

 • a_weasley

  0

  Jak się wypisuję z klubu, to znaczy, że nie chcę się w nim udzielać, logiczne chyba...

 • berghof-36

  Oceniono 4 razy 0

  Miłość ,rodzina szacunek,wierność tych między innymi wartości broni ewangelia.To jest powód dla którego będę stal przy kościele.Nigdy nie opowiem się po stronie zboczeńców,dewiantów,transseksualistów takich jak Grodzki który zrobił z siebie potwora bo kobieta to nie jest,feministek które nienawidzą mężczyzn a same pragnęłyby być mężczyznami i innego ku...twa którego się brzydzę.

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 5

  to tam
  można
  kościół
  krytykować ?
  (i to robią
  katolicy (???))

 • luu-zak

  Oceniono 8 razy 4

  Niestety... KAŻDY z minionych i obecnych rządzących liże pupę kościółkowym... Pamiętam, jak SLD krzyczało przed wyborami, że uporządkują sprawy z kościołem, oddzielą kler od koryta... I co - i doopa... :( Jestem przekonany, że jakby Palikot dostał władzę, to też szybciutko ułozy się z klerem... Takie życie. Ta mafia ma 2000 lat i dłuuugie macki.

 • krzych.korab

  Oceniono 9 razy 9

  Czy ten sondaż coś zmieni ? Nic ! Rząd i sejm za bardzo boją się biskupów i jako katolicy nie chcą im podpaść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje