CBŚ zatrzymało grupę terroryzującą od 10 lat Nowy Sącz

25.09.2012 06:32

Fot. Policja

- Policjanci z CBŚ i Straż Graniczna zatrzymali cztery osoby podejrzane o działanie w grupie przestępczej, zajmującej się m.in. handlem bronią i wymuszeniami rozbójniczymi - informuje mł. insp. Dariusz Nowak z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie. Według ustaleń śledztwa trzy zatrzymane osoby stanowiły ścisłe kierownictwo grupy.
Grupa zajmowała się handlem bronią, wymuszeniami rozbójniczymi, a przede wszystkim udzielaniem pożyczek na wysoki procent. Z szacunków wynika, że pokrzywdzonych może być nawet kilkaset osób. Trzech podejrzanych zostało zatrzymanych 19 września - jednocześnie na starosądeckim Rynku oraz w dwóch mieszkaniach w Nowym Sączu. Akcję przeprowadzono z zaskoczenia, ponieważ funkcjonariusze obawiali się, że zatrzymywani mogą posiadać broń. Czwarty podejrzany został zatrzymany następnego dnia w Nowym Sączu.

W ręce policji trafiła broń krótka, m.in. typu Glock, Smith&Wesson wraz z ostrą amunicją, a także kije bejsbolowe, maczety, kajdanki, pałki teleskopowe. Funkcjonariusze przejęli też ok. 200 różnych dokumentów tożsamości, m.in. dowodów osobistych i paszportów; były one zabierane od dłużników jako zabezpieczenie. Jeden z zatrzymanych woził kilkadziesiąt dowodów osobistych oraz ok. 100 tys. zł w swoim samochodzie, oficjalnie służącym mu jako taksówka. Decyzją sądu wszyscy zatrzymani trafili na trzy miesiące do aresztu. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

Według policji liderzy rozbitej grupy działali na sądeckim rynku od co najmniej 10 lat. Specjalizowali się w udzielaniu pożyczek osobom znajdującym się w trudnym położeniu, potem narzucali im wysokie odsetki, praktycznie uniemożliwiające spłatę zadłużenia. Rekordziści, o których wiedzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, pożyczali kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, a potem byli zmuszani do spłaty wraz z odsetkami nawet 20-krotnej wartości długu. Dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić długu, byli bici lub zastraszani. - Niejednokrotnie ich ofiary uciekały przed nimi za granicę. Znane są również przypadki podejmowania prób samobójczych - podaje policja.

Grupa była bardzo hermetyczna i w wysokim stopniu zorganizowana, co w znacznym stopniu uniemożliwiało podejmowanie wobec jej członków jakichkolwiek działań. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze, samochody, motocykle oraz quady na łączną kwotę około 600 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, policjanci planują kolejne zatrzymania.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 130 razy 114

  Czyżby wkurzył się jakiś ważny policjant lub prokurator, bo nie zaproszono go na na imprezę z okazji jubileuszu 10-cio lecia działalności?

 • c.t.k

  Oceniono 123 razy 113

  No to gratulacje.Po dziesięciu latach fiu,fiu.Pewno w lokalnej prasie zaczął robic sie szum i nie było wyjścia,trzeba było zatrzymać.

 • piss.off

  Oceniono 69 razy 69

  1) NAZWISKA BANDYTÓW I ICH ZDJĘCIA !!!

  2) bandyci "...przywłaszczali samochody swoich dłużników..." , "...Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli [u bandytów]...samochody o wartości około 600 tysięcy złotych..."

  czyli kary nałożone na bandytów będą spłacone zrabowanym majątkiem "dłużników" ?

 • june-of-44

  Oceniono 61 razy 59

  hehehe...10 lat foliowali śledztwo...nieźle....
  Dwóch z nich pewnie pójdzie na układ z prokuratorem, zostana kapusiami i dostana wyrok w zawiasach, kolejnych dwóch okaże się pewnie niezdolnymi do procesu i odbycia kary i zaraz opuszczą mury areszty jako "chorzy" ale wolni....
  I po sprawie :)
  Zakład, że tak będzie?

 • hippolitkwas

  Oceniono 58 razy 56

  Po 10 latach ?
  Gratulujemy !!!!!!

 • el_bigos

  Oceniono 54 razy 52

  Jak to możliwe,że pozwolono im działaś aż 10 lat??? Nie wierzę,że ktoś tu w łapę nie brał.

 • tomesio

  Oceniono 49 razy 47

  Wielki sukces milicji, "mafia" złożona z czterech drobnomiasteczkowych jełopów tylko X lat. Teraz prokuratura popisze się równie szybkim zebraniem dowodów, hehe.
  Pewnie już na emerytury przeszli i dlatego się udało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane