CBŚ zatrzymało grupę terroryzującą od 10 lat Nowy Sącz

25.09.2012 06:32

Fot. Policja

- Policjanci z CBŚ i Straż Graniczna zatrzymali cztery osoby podejrzane o działanie w grupie przestępczej, zajmującej się m.in. handlem bronią i wymuszeniami rozbójniczymi - informuje mł. insp. Dariusz Nowak z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie. Według ustaleń śledztwa trzy zatrzymane osoby stanowiły ścisłe kierownictwo grupy.
Grupa zajmowała się handlem bronią, wymuszeniami rozbójniczymi, a przede wszystkim udzielaniem pożyczek na wysoki procent. Z szacunków wynika, że pokrzywdzonych może być nawet kilkaset osób. Trzech podejrzanych zostało zatrzymanych 19 września - jednocześnie na starosądeckim Rynku oraz w dwóch mieszkaniach w Nowym Sączu. Akcję przeprowadzono z zaskoczenia, ponieważ funkcjonariusze obawiali się, że zatrzymywani mogą posiadać broń. Czwarty podejrzany został zatrzymany następnego dnia w Nowym Sączu.

W ręce policji trafiła broń krótka, m.in. typu Glock, Smith&Wesson wraz z ostrą amunicją, a także kije bejsbolowe, maczety, kajdanki, pałki teleskopowe. Funkcjonariusze przejęli też ok. 200 różnych dokumentów tożsamości, m.in. dowodów osobistych i paszportów; były one zabierane od dłużników jako zabezpieczenie. Jeden z zatrzymanych woził kilkadziesiąt dowodów osobistych oraz ok. 100 tys. zł w swoim samochodzie, oficjalnie służącym mu jako taksówka. Decyzją sądu wszyscy zatrzymani trafili na trzy miesiące do aresztu. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

Według policji liderzy rozbitej grupy działali na sądeckim rynku od co najmniej 10 lat. Specjalizowali się w udzielaniu pożyczek osobom znajdującym się w trudnym położeniu, potem narzucali im wysokie odsetki, praktycznie uniemożliwiające spłatę zadłużenia. Rekordziści, o których wiedzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, pożyczali kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, a potem byli zmuszani do spłaty wraz z odsetkami nawet 20-krotnej wartości długu. Dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić długu, byli bici lub zastraszani. - Niejednokrotnie ich ofiary uciekały przed nimi za granicę. Znane są również przypadki podejmowania prób samobójczych - podaje policja.

Grupa była bardzo hermetyczna i w wysokim stopniu zorganizowana, co w znacznym stopniu uniemożliwiało podejmowanie wobec jej członków jakichkolwiek działań. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze, samochody, motocykle oraz quady na łączną kwotę około 600 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, policjanci planują kolejne zatrzymania.

Zobacz także
Komentarze (54)
CBŚ zatrzymało grupę terroryzującą od 10 lat Nowy Sącz
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 130 razy 114

  Czyżby wkurzył się jakiś ważny policjant lub prokurator, bo nie zaproszono go na na imprezę z okazji jubileuszu 10-cio lecia działalności?

 • c.t.k

  Oceniono 123 razy 113

  No to gratulacje.Po dziesięciu latach fiu,fiu.Pewno w lokalnej prasie zaczął robic sie szum i nie było wyjścia,trzeba było zatrzymać.

 • piss.off

  Oceniono 69 razy 69

  1) NAZWISKA BANDYTÓW I ICH ZDJĘCIA !!!

  2) bandyci "...przywłaszczali samochody swoich dłużników..." , "...Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli [u bandytów]...samochody o wartości około 600 tysięcy złotych..."

  czyli kary nałożone na bandytów będą spłacone zrabowanym majątkiem "dłużników" ?

 • june-of-44

  Oceniono 61 razy 59

  hehehe...10 lat foliowali śledztwo...nieźle....
  Dwóch z nich pewnie pójdzie na układ z prokuratorem, zostana kapusiami i dostana wyrok w zawiasach, kolejnych dwóch okaże się pewnie niezdolnymi do procesu i odbycia kary i zaraz opuszczą mury areszty jako "chorzy" ale wolni....
  I po sprawie :)
  Zakład, że tak będzie?

 • hippolitkwas

  Oceniono 58 razy 56

  Po 10 latach ?
  Gratulujemy !!!!!!

 • el_bigos

  Oceniono 54 razy 52

  Jak to możliwe,że pozwolono im działaś aż 10 lat??? Nie wierzę,że ktoś tu w łapę nie brał.

 • tomesio

  Oceniono 49 razy 47

  Wielki sukces milicji, "mafia" złożona z czterech drobnomiasteczkowych jełopów tylko X lat. Teraz prokuratura popisze się równie szybkim zebraniem dowodów, hehe.
  Pewnie już na emerytury przeszli i dlatego się udało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje