CBŚ zatrzymało grupę terroryzującą od 10 lat Nowy Sącz

25.09.2012 06:32

Fot. Policja

- Policjanci z CBŚ i Straż Graniczna zatrzymali cztery osoby podejrzane o działanie w grupie przestępczej, zajmującej się m.in. handlem bronią i wymuszeniami rozbójniczymi - informuje mł. insp. Dariusz Nowak z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie. Według ustaleń śledztwa trzy zatrzymane osoby stanowiły ścisłe kierownictwo grupy.
Grupa zajmowała się handlem bronią, wymuszeniami rozbójniczymi, a przede wszystkim udzielaniem pożyczek na wysoki procent. Z szacunków wynika, że pokrzywdzonych może być nawet kilkaset osób. Trzech podejrzanych zostało zatrzymanych 19 września - jednocześnie na starosądeckim Rynku oraz w dwóch mieszkaniach w Nowym Sączu. Akcję przeprowadzono z zaskoczenia, ponieważ funkcjonariusze obawiali się, że zatrzymywani mogą posiadać broń. Czwarty podejrzany został zatrzymany następnego dnia w Nowym Sączu.

W ręce policji trafiła broń krótka, m.in. typu Glock, Smith&Wesson wraz z ostrą amunicją, a także kije bejsbolowe, maczety, kajdanki, pałki teleskopowe. Funkcjonariusze przejęli też ok. 200 różnych dokumentów tożsamości, m.in. dowodów osobistych i paszportów; były one zabierane od dłużników jako zabezpieczenie. Jeden z zatrzymanych woził kilkadziesiąt dowodów osobistych oraz ok. 100 tys. zł w swoim samochodzie, oficjalnie służącym mu jako taksówka. Decyzją sądu wszyscy zatrzymani trafili na trzy miesiące do aresztu. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

Według policji liderzy rozbitej grupy działali na sądeckim rynku od co najmniej 10 lat. Specjalizowali się w udzielaniu pożyczek osobom znajdującym się w trudnym położeniu, potem narzucali im wysokie odsetki, praktycznie uniemożliwiające spłatę zadłużenia. Rekordziści, o których wiedzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, pożyczali kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, a potem byli zmuszani do spłaty wraz z odsetkami nawet 20-krotnej wartości długu. Dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić długu, byli bici lub zastraszani. - Niejednokrotnie ich ofiary uciekały przed nimi za granicę. Znane są również przypadki podejmowania prób samobójczych - podaje policja.

Grupa była bardzo hermetyczna i w wysokim stopniu zorganizowana, co w znacznym stopniu uniemożliwiało podejmowanie wobec jej członków jakichkolwiek działań. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze, samochody, motocykle oraz quady na łączną kwotę około 600 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, policjanci planują kolejne zatrzymania.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 3 razy 3

  CBŚ zatrzymało grupę terroryzującą od 10 lat Nowy Sącz
  ---------------
  To wykazali się dużą operatywnością.
  Zatrzymali po dziesięciu latach i jeszcze ogłosili to jako sukces.

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Czas skorzystać z takiego sukcesu raz na dziesięć lat i wymienić policję w tym mieście.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz jeszcze przydałoby się zatrzymać cała okrągłostołową grpe przestępczą terroryzującą Polaków od ponad 20 lat.

 • zbycholj23

  0

  Dariusz Nowak to namiastka Sokołowskiego. Chociaż obaj mają nadzieję na spodnie z lampasami. Szkoda że ja też będą musiał dokładać się w podatkach do świadczeń tych POlicyjnych oszołomów.

 • altymis

  Oceniono 4 razy 4

  Jeeeny - nie wykupili licencji na dłużej ?

 • zbycholj23

  0

  No, no. Cztery osoby podejrzane po 10 latach. Zaj....sty wynik. To w takim razie podstawa do przyznania nagród i awansów. PO....ana władza.,

 • sedaluk

  0

  Przeciez policja na pewno miala rozeznanie-ale byla powiazana z ta grupa wieloma kanalami.
  Ja bym sie nawet nie zdziwil, gdyby figurowali oni tam jako informanci ....
  No i zawsze bylo gdzies te pare tys. pozyczyc....na splate za X lat.....

 • koniu150

  Oceniono 3 razy 3

  błyskawica ale sędzia pewnie już dostał telefon

 • galik79

  Oceniono 1 raz 1

  Rewelacyjna, szybka akcja policji pozwoliła zatrzymać gang działający od 10 lat.
  Brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje