Listy miłosne czołowego nazisty Goebbelsa na aukcji w USA

24.09.2012 20:43
List miłosny nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa

List miłosny nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa (Fot. AP)

Listy miłosne nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa zostaną wystawione w tym tygodniu na sprzedaż na aukcji w Stamford w USA - informuje niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Ofiary Holokaustu protestują.
Aukcja ma się odbyć w najbliższy czwartek w domu aukcyjnym Alexander Historical Auctions - czytamy w internetowym wydaniu gazety. Oferta obejmuje listy i inne utwory autorstwa młodego Goebbelsa (ur. 1897 r.), przed jego wstąpieniem w 1924 roku do Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) Adolfa Hitlera.

Zdaniem "SZ" na szczególną uwagę zasługuje korespondencja przyszłego współtwórcy hitlerowskiej III Rzeszy z Anką Stalherm, dziewczyną, która była jego pierwszą wielką miłością. Gdy ukochana zerwała z nim, Goebbels napisał w jednym z listów: "Gdybyś była teraz przy mnie, chwyciłbym cię i zmusił do tego, byś mnie kochała, chociaż przez chwilę, a potem zabiłbym cię".

Goebbels należał do najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Po zdobyciu władzy przez nazistów w 1933 roku został mianowany ministrem propagandy III Rzeszy. Sprawował ten urząd aż do śmierci. Na krótko przed końcem wojny, 1 maja 1945 roku Goebbels i jego żona Magda popełnili samobójstwo w bunkrze pod kancelarią Rzeszy w Berlinie.

"Jak funkcjonował człowiek, który stał się szaleńcem".

- Dzięki listom można zrozumieć, co działo się w jego (Goebbelsa) głowie - powiedział "SZ" szef domu aukcyjnego Bill Panagopulos. Jego zdaniem listy dostarczają wielu informacji pozwalających zrozumieć, "jak funkcjonował człowiek, który stał się szaleńcem".

Dom aukcyjny przeprowadzi licytację na polecenie szwajcarskiej firmy, która pragnie zachować anonimowość. Spodziewa się zysku w wysokości 200 tys. dolarów. Wśród wystawionych dokumentów jest też praca doktorska Goebbelsa oraz jego młodzieńcze wiersze.

Świadkowie historii, którzy przeżyli Zagładę, krytykują aukcję. - Dom aukcyjny czerpie zyski ze sprzedaży pamiątek po nazistach - powiedział "SZ" prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Ocalałych z Holokaustu Menachem Rosensaft. Jego zdaniem takie dokumenty powinny trafić do archiwum i być dostępne dla badaczy przeszłości. Rosensaft obawia się, że dokumenty mogą trafić w niepowołane ręce (do neonazistów).

Zobacz także
Komentarze (19)
Listy miłosne czołowego nazisty Goebbelsa na aukcji w USA
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  Oceniono 21 razy 3

  Göbbels by sie zdziwił ,jakby zobaczył propagandę Michnika ,lub TVN24.
  Tych 300 ściągniętych z Izraela do Agory agentów przewyższa kilkakrotnie swego mistrza.

 • ulebyk

  Oceniono 10 razy 2

  A liścików Szechtera gdzieś nie ma?

 • heniooo87

  Oceniono 8 razy 2

  "Jak funkcjonował człowiek, który stał się szaleńcem"

  Uwielbiam czytać charakterystyki głównych członków NSDAP a obok nich bezpodstawne, pseudo psychiatryczne diagnozy ich osobowości typu szaleniec, wariat, socjopata, furiat, schizofrenik. Ble ble ble... Samo to, że należeli do takiej i czy innej partii, oraz wyznawali taką czy inną ideologię nie czyni z osoby posiadające jakąś chorobą psychiczną.

 • historia37

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście, moi poprzednicy mają rację. G. nie był żadnym szaleńcem, bo to już forma usprawiedliwiania. Był cynicznym geniuszem propagandy, który nie tylko głosił kłamstwa, ale dorobił do swej praktyki teorię. "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Mój szacunek budzi jego decyzja odejścia z tego świata wraz z Fuhrerem i rodziną. Nie uciekał łodzią podwodną do Ameryki Południowej, a przecież mógł. A jaki był tytuł jego rozprawy doktorskiej? Z jakiej dyscypliny wiedzy? To był jedyny jako tako wykształcony człowiek w tej zbieraninie.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Goebbels byl narzedziem propagandy Hitlera. Napewno sam byl zdolnym propagandzista, mial szczescie znalezc wodza ktorego program byl nietrudny do naglosnienia. Kazdy narod chetnie slucha tych ktorzy mowia o jego wyzszosci i innosci. Ta alienacja ze swiatowej spolecznosci wyzwolila w Niemcach niezwykla energie i gotowosc do poswiecen nawet w obliczu nieuchronnej i zblizajacej sie kleski, jak tez spojnosc spoleczenstwa.
  Wydaje sie, ze Niemcy sa jednym z nielicznych narodow ktorych etosem jest posluszenstwo, daje im to, w przypadku wojny, olbrzymia przewage nad innymi. To samo posluszenstwo pozwolilo im byc niezwykle produktywnymi.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz 1

  Warto go poczytać aby wiedzieć jak działają PR-ludzie albo Ghostwriter.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Ojcem Goebbelsa był księgowy mający pierre dolce na punkcie oszczędności. Potrafił obliczać dzienny koszt zużycia węgla, prądu, wody, mydła, chleba i wszystkiego. Prowadził totalitarny reżim oszczędności w gospodarstwie domowym. Widocznie dlatego młody Sepp wybrał humanistyczny kierunek kształcenia: bujanie w niebiosach i nieliczenie się z realiami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje