Misja Obserwacyjna UE zaniepokojona: Rosja wzmacnia siły wojskowe wzdłuż granicy z Osetią Południową

24.09.2012 14:33
Misja Obserwacyjne UE

Misja Obserwacyjne UE (eumm.eu)

Misja Obserwacyjna UE jest zaniepokojona sytuacją wzdłuż administracyjnej linii granicznej pomiędzy Gruzją a Osetią Południową, gdzie zanotowała zwiększoną aktywność rosyjskich wojsk. - Pięść, która z każdej strony się zamyka - pisze Piotr Maciążek, redaktor naczelny serwisu Politykawschodnia.pl, o sytuacji Gruzji.
18 września Leonid Tibiłow, prezydent Osetii Południowej, oskarżył Gruzję o prowadzenie poważnych przygotowań wojskowych przy granicach tego separatystycznego regionu. W odpowiedzi na te słowa Misja Obserwacyjna UE w Gruzji, która została powołana w 2008 roku po tzw. wojnie pięciodniowej, przeprowadziła kontrolę, której wyniki są zgoła inne od sytuacji przedstawionej przez Tibiłowa.

MOUE oświadczyła, że o ile rząd w Tbilisi nie podjął takich działań, o tyle faktycznie swoje siły wzdłuż "granicy" osetyjsko-gruzińskiej rozbudowuje Rosja. - Misja zaobserwowała zwiększoną liczbę wojsk Federacji Rosyjskiej wzdłuż granicy Osetii Południowej - czytamy na oficjalnej stronie MOUE.

Jak pisze Politykawschodnia.pl wnioski Misji Obserwacyjnej korelują czasowo także z zakrojonymi na szeroką skalę rosyjskimi manewrami wojskowymi Kaukaz 2012, które trwały do 22 września, oraz zakończonymi ćwiczeniami w Armenii.

- Oznacza to symboliczne oblężenie gruzińskich granic z południa, północy i zachodu (elementem tych wydarzeń są także ćwiczenia okrętów Floty Czarnomorskiej) - pisze Piotr Maciążek, redaktor naczelny Politykawschodnia.pl.

Maciążek zaznacza, że przezbrojono niemal każdy typ wojsk federalnych na Kaukazie Północnym (ze szczególną dbałością o lotnictwo) oraz wyposażono je w system łączności Glonass. Ponadto usprawniono dowodzenie oraz wzmocniono dodatkowymi jednostkami, m.in. Specnazem.

Czytaj cały artykuł na Politykawschodnia.pl

Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • tuskopalikot

  0

  Lekcja gruzińska a myślenie strategiczne w Polsce obserwatorpolityczny.pl/?p=512

 • vikaromaniuta

  Oceniono 8 razy 0

  Jak powszechnie wiadomo ataku na Cchinwali (Osetię Południową) dokonał Sukaszwili przy poparciu instruktorów wojskowych amerykańskich i izraelskich.

 • teaforme

  Oceniono 7 razy -3

  Po napasci na Georgie i przegranej wojnie w 2008 Muscovy osmieszyla sie w oczach calego swiata, teraz moskale chca sie zrewazowac, ale w tych przygotowaniach do napasci wyczuwa sie humor i satyre, czyzby rezim kurdupli z kremlina walczyc chcial rozsmieszaniem? bo przeciez nikt przy zdrowych zmyslach nie bierze na powaznie pseudo floty czarnomorskiej zardzewialych i topiacych sie barek z zaloga pijanych putodupasow...no i ten glonas! hahahahaha! glonas! na ktory nawet jednonogi moskalski osiol bojowy nie narobi!...chyba umre ze smiechu! ..glonasa, glonas..uuuuuu ale sie boimy!..glonas hahahaha!

 • szymek_50

  0

  Wielcy znowu będą grać w tysiąca.

 • von_seydlitz

  Oceniono 8 razy -4

  Cóż, pozbyli się Kaczyńskiego to liczą, że tym razem im się uda......

  ...

 • teaforme

  Oceniono 10 razy -2

  Czy to juz koniec Muscovy?, czy raczej poczatek konca rezimu kurdupli z kremlina? Co za balawany, raz juz dostaly w 2008 w dupska i jeszcze im malo?

 • teaforme

  Oceniono 9 razy -3

  Kurduple z kremlina juz zczaely walic w pory....tym razem putas zawis moze powieszony za jaja ( a wlasciwie jajo, jak powszechnie wiadomo prawe jajo zostalo amputowane, zostalo tylko lewe), a potem w ramach ulaskawienia kurdupel zostac moze naczelnym wycieraczem tylkow Georgians.

 • doni72

  Oceniono 4 razy -4

  Dzieki Zigzaur za odniesienie sie jak i za sposob w jaki polemizujesz.Niemoge wpisac malpki bo nie wpisze komentaza,sory.Poprostu nie zgadzam sie z Toba,przynajmniej nie we wszystkim i narazie niech kazdy zostanie przy swoim.Mialem dzisiaj dzisiaj ciezki trening ze sparingiem i nie mam sily na polemike.Tak na marginesie zyje miedzy ludzmi z Jugoslawi,Holendrami,Arabami i innymi.Dobranoc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje