Misja Obserwacyjna UE zaniepokojona: Rosja wzmacnia siły wojskowe wzdłuż granicy z Osetią Południową

Misja Obserwacyjne UE

Misja Obserwacyjne UE (eumm.eu)

Misja Obserwacyjna UE jest zaniepokojona sytuacją wzdłuż administracyjnej linii granicznej pomiędzy Gruzją a Osetią Południową, gdzie zanotowała zwiększoną aktywność rosyjskich wojsk. - Pięść, która z każdej strony się zamyka - pisze Piotr Maciążek, redaktor naczelny serwisu Politykawschodnia.pl, o sytuacji Gruzji.
18 września Leonid Tibiłow, prezydent Osetii Południowej, oskarżył Gruzję o prowadzenie poważnych przygotowań wojskowych przy granicach tego separatystycznego regionu. W odpowiedzi na te słowa Misja Obserwacyjna UE w Gruzji, która została powołana w 2008 roku po tzw. wojnie pięciodniowej, przeprowadziła kontrolę, której wyniki są zgoła inne od sytuacji przedstawionej przez Tibiłowa.

MOUE oświadczyła, że o ile rząd w Tbilisi nie podjął takich działań, o tyle faktycznie swoje siły wzdłuż "granicy" osetyjsko-gruzińskiej rozbudowuje Rosja. - Misja zaobserwowała zwiększoną liczbę wojsk Federacji Rosyjskiej wzdłuż granicy Osetii Południowej - czytamy na oficjalnej stronie MOUE.

Jak pisze Politykawschodnia.pl wnioski Misji Obserwacyjnej korelują czasowo także z zakrojonymi na szeroką skalę rosyjskimi manewrami wojskowymi Kaukaz 2012, które trwały do 22 września, oraz zakończonymi ćwiczeniami w Armenii.

- Oznacza to symboliczne oblężenie gruzińskich granic z południa, północy i zachodu (elementem tych wydarzeń są także ćwiczenia okrętów Floty Czarnomorskiej) - pisze Piotr Maciążek, redaktor naczelny Politykawschodnia.pl.

Maciążek zaznacza, że przezbrojono niemal każdy typ wojsk federalnych na Kaukazie Północnym (ze szczególną dbałością o lotnictwo) oraz wyposażono je w system łączności Glonass. Ponadto usprawniono dowodzenie oraz wzmocniono dodatkowymi jednostkami, m.in. Specnazem.

Czytaj cały artykuł na Politykawschodnia.pl

Zobacz także
 • Gruzini protestują przeciwko brutalności strażników więziennych Strażnicy znęcali się nad więźniami. Uliczne protesty w Gruzji
 • Znaleziono ciało zaginionej w Gruzji Polki
Komentarze (91)
Misja Obserwacyjna UE zaniepokojona: Rosja wzmacnia siły wojskowe wzdłuż granicy z Osetią Południową
Zaloguj się
 • marcus.one

  Oceniono 67 razy 41

  Czyli ruscy muszą wiedzieć , że decyzja o ataku na Iran zapadła lub jest bardzo blisko .

  W przypadku wojny z Iranem ruscy będą MUSIELI zająć cały Kaukaz , aby zabezpieczyć się od południa przed milionami uchodźców .

 • slawomir777

  Oceniono 60 razy 34

  ... Ludzie nie mogę uwierzyć że macie tak nasrane w głowach od polskich mediów , ale nauczcie się zbierać informacje o świecie obiektywnie a nie o oparciu o pierdo ... stereotypy i nienawiść do innego kraju.

  Wiekszość krajów UE zaakceptowało prawdę taką jaka jest , że to pierwsza Gruzja zaatakowała Cchinwali.
  A Rosja pośpieszyła z "bratnią pomocą" .No i oczywiście przy nadarzającej się okazji natrzepać Gruzinom dupsko i pokazać swoją siłę. Temu nie zaprzeczam. Ale Polski rząd i media ... "Nieeeee to Rosja zaatakowała pierwsza" ... Naprawdę ubolewam nad naszymi mediami i propagandą którą sieją.

  Ale jak czytam niektóre wasze posty:
  " Rosja już dawno powinna być wymazana z mapy świata po zimnej wojnie. Ruscy to mordercy. Eksportują tylko terror i biedę. - 1Sizeer1"
  "moj kolega Ukrainiec juz przed wakacjami mowil ze prawdopodobnie rosja znowu napadnie Gruzje. - jgalka"

  ... Ludzie ku*wa co te media Polskie robią wam z mózgiem to przykro patrzeć.

  ----------------------------------------------------------

  Jeżeli niektórzy mieli by mózg i umieli łączyć fakty ze zbieraniem informacji to szybko znaleźliby pytania i szybkie odpowiedzi na takie pytanie jak: "Skąd Gruzini mieli amerykańską broń i kursantów którzy uczyli ich pół roku przed atakiem"

  ...

 • blue911

  Oceniono 50 razy 28

  A co,maja czekac az amerykanskie wojska im tam wejda? W Polsce juz sa! Choc nikt o tym glosno nie mowi....

 • holda2

  Oceniono 37 razy 23

  Zbliżają się wybory w Gruzji. Wygrać musi Saakaszwili. najlepiej na fali oburzenia rosyjską agresją. Pięknie! Wszyscy wsiedzą, że te wybory będą tak samo wolne, jak te na Białorusi, ale Łukaszenka jest prorosyjski czyli be, a Saakaszwili proamerykański, czyli cacy. I niech mi nikt nie chrzani o obiektywności OBWE, czy Parlamentu Europejskiego. Ja byłem w Gruzji i widziałem tę ich demokrację.

 • chango

  Oceniono 38 razy 22

  Nie noo.. Przepraszam bardzo ale kanałów przerzutowych narkotyków i broni trzeba doglądać i pilnować.
  Coś z opium afgańskim tsza robić nie? Ustawianie nowego kanału nie jest proste. Znowu trzeba będzie organizować coś na kształt przewrotu Kosowskiego albo zamachy trzeba będzie robić żeby np z całej Czeczenii kanał przerzutowy zrobić. Byznes is byznes jak to mówią Icki. A że przy okazji parę milioników ludzi zmieni stan skupienia? FUCK IT!

 • mieetek

  Oceniono 35 razy 19

  Zaraz Rosja zgotuje demokratom jedną "Syrię" :)
  Demonstracje bezbronnej opozycji z granatnikami.

 • mieetek

  Oceniono 39 razy 15

  Czeamy na niepodległą Szkocję, Katalonię i Flandrię .
  A towarzysze Putin i Medwiediew prosili prawie na kolanach: Nie róbcie precedensu!
  Ale nie usiedziało szydło w worku.
  Mam nadzieję, że tym razem żaden rosyjski generał nie powstrzyma bordatych komandosów z czeczeńskich oddziałów Specnazu przed przywiezieniem Srakaszwilego w worku. Tak jak chcieli to zrobić ostatnio.

 • neanias

  Oceniono 15 razy 9

  vod.gazetapolska.pl/585-michnik-wsiadal-do-samochodu-razem-z-monika-olejnik-i-urbanem
  ładnie o kreacji opinii publicznej urban, michnik i olejnik w jednym aucie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje