Tony starego mięsa w sprzedaży? Niewykluczone, że to pomówienie

Hodowla świń

Hodowla świń (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

O sprawie przeterminowanego mięsa w upadłych zakładach MAT w Czerniewicach poinformowała prokuraturę osoba podejrzana w innej sprawie - dowiedziała się Gazeta.pl. - Czy jest to prawda, czy jest to pomówienie - na razie nie wiadomo. Ale musimy dokładnie sprawdzić całą dokumentację, bo sprawa jest poważna - powiedział nam Waldemar Kwiatkowski, zastępca prokuratora rejonowego we Włocławku.
- Prokuratura w Sieradzu prowadziła postępowanie dotyczące wyłudzenia. Jeden z podejrzanych występujących w tamtej sprawie, który miał powiązania z Zakładami Mięsnymi MAT w Czerniewicach, powiedział, że właściciele tych zakładów fałszowali dokumentację dotyczącą przydatności do spożycia mięsa i wprowadzali je do obrotu - powiedział Kwiatkowski.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że to rodzaj zemsty. - Czy jest to prawda, czy jest to pomówienie - na razie nie wiadomo. Ale musimy dokładnie sprawdzić całą dokumentację, bo sprawa jest poważna. Chodzi w końcu o 200 ton mięsa, którego spożycie może być szkodliwe dla ludzi - przyznał.

Sprawdzają dokumentację, będą badać mięso

Kwiatkowski zaznaczył, że prokuratura we Włocławku cały czas sprawdza dokumentację Zakładów Mięsnych MAT pod kątem ewentualnego fałszowania dat uboju oraz dat przydatności do spożycia mięsa pochodzącego z tego uboju.

- Chodzi o styczeń i luty 2012 roku, kiedy to mięso miało być wyprodukowane. Na razie sprawdzamy w chłodniach, czy to mięso tam jest. Tam, gdzie jest - zabezpieczamy dokumentację. Będziemy także sprawdzać, czy mięso jest zdatne do spożycia, czy można je wprowadzić do obrotu, czy należy je zatrzymać - tłumaczył Kwiatkowski.

Na razie brak zarzutów

Prokuratura Rejonowa we Włocławku jak dotąd nie postawiła nikomu zarzutów. Prowadzi śledztwo pod kątem fałszowania dokumentów i narażenia na niebezpieczeństwo dla zdrowia wielu osób.

W styczniu i w lutym w Zakładach Mięsnych MAT w Czerniewicach miało dojść do fałszowania handlowych dokumentów identyfikacyjnych oraz etykiet przeterminowanego mięsa. 200 ton tego towaru mogło trafić do sprzedaży, kolejnych 80 ton zostało w zakładzie.

Problemy w zakładach

Pogłoski o problemach zakładów w Czerniewicach pojawiły się już pod koniec zeszłego roku. Rolnicy nie mogli doprosić się od firmy pieniędzy za dostarczone tuczniki, pracownicy zaczęli odchodzić z firmy. W maju zatrudniające 130 osób zakłady były już w upadłości. Miesiąc później upadła też ich spółka-matka MAT z Grudziądza. Majątki obu firm mają sprzedać syndycy. Grupa MAT poza zakładami prowadziła też sieć kilkunastu hurtowni w całym kraju. Dwie z nich działały w Toruniu. Chociaż od ogłoszenia upadłości zakładów MAT z Czerniewic minęło już kilka miesięcy, jeszcze w minionym tygodniu Inspekcja Weterynaryjna zabezpieczyła w nich niezdatne do jedzenia mięso.

Zobacz także
 • Ojciec zastępczy dzieci z Pucka prowadzony przez policję Pracownik socjalny: To nie była rodzina zastępcza. To był biznes
 • Policjanci zatrzymali podejrzanych o wyłudzenie 32 mln Z banku zniknęły ponad 32 miliony złotych. Zatrzymany dyrektor, pracownica i klient
 • Ateny publikują zdjęcia prostytutek zakażonych HIV - panika wśród klientów
Komentarze (14)
Tony starego mięsa w sprzedaży? Niewykluczone, że to pomówienie
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 30 razy 28

  Panowie śledczy! a jak daleko jesteście w postepowaniu dotyczącym soli drogowej w zywności ??? suszu jajecznego z salmonellą ???

 • jan_sobczak1

  Oceniono 28 razy 22

  Czwarta afera spożywcza w tym roku, obywateli nie informuje się co jest skażone, czym i w jakiej ilości, rudy matoł się z tego śmieje (jedzenie pewnie dostaje razem z kasą w paczkach z Moskwy), Sanepid służba za to odpowiedzialna nic sobie z tego nie robi i nie ponosi żadnych konsekwencji. Trzeci świat.

 • zbycholj23

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli można by rzec, że świnie podkładały świnie sprzedając świnie. A to świnie!

 • jamj

  Oceniono 14 razy 12

  "Na razie sprawdzamy w chłodniach, czy to mięso w ogóle jest, a jeżeli jest, to zabezpieczamy dokumentację."
  ===============================================================================
  Brzmi to jak w komedii kryminalnej:
  "Czy go zabili, a jeżeli go zabili, to czy na śmierć, dowiemy się w następnym odcinku."

 • bioder65

  Oceniono 13 razy 11

  jeśli było POsolone solą drogową to się nie mogło zepsuć.

 • stasieczek5

  Oceniono 5 razy 5

  A przecież nasz, polski SANEPID - kiedy szło o dziesiątki ton mięsa od szwedzkiej armii, po DWUDZIESTU latach od daty przydatności do spożycia - orzekł, że MIĘSO NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA LUDZI.
  Skąd więc larum w tym przypadku ?....

 • nikki124

  Oceniono 3 razy 3

  Proszę,proszę.Zabezpiecza się niezdatne do spożycia stare mięso.Natomiast ceny o dziwo idą w górę...bo przecież KRYZYS jest. Bądź tu człowieku mądrym...

 • mlodababcia52

  Oceniono 2 razy 2

  Takie oto Polskie społeczeństwo...to nie wina Rządu tylko ludzi pracujących...

 • odkurzacz-1

  Oceniono 3 razy 1

  Sól drogowa w tuskolandi nieszkodliwa w Niemczech syf.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje