"Z PiS nikt nie dzwonił, żebym wypowiedziała się tak czy inaczej"

24.09.2012 10:44
Ponad 30 ekonomistów i politycy PiS. W takim składzie odbędzie się debata ekonomiczna Prawa i Sprawiedliwości. Mimo zaproszenia w dyskusji nie weźmie udziału Ryszard Petru, bo obawia się politycznego show. - Nie czuję się wmontowana w polityczne sprawy. Z PiS nikt nie dzwonił, żebym wypowiedziała się tak czy inaczej - zapewniała w TOK FM prof. Elżbieta Mączyńska.
Szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego nie zastanawiała się zbyt długo nad przyjęciem zaproszenia Jarosława Kaczyńskiego.

I nie zgadza się z zarzutami przeciwników dyskusji, że zamiast merytorycznej debaty, będzie to polityczny spektakl z PiS w roli głównej.

- Ta debata będzie taka, jacy będą jej uczestnicy. Nie jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości ani innej partii. I nie czuję się wmontowana w polityczne sprawy. Z PiS nikt nie dzwonił, żebym wypowiedziała się tak czy inaczej. Nikt nie nalegał - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska w magazynie "EKG".

"Boję się, że moja diagnoza nie przebije się"

Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich, na dyskusję w siedzibie Polskiej Akademii Nauk nie wybiera się. Zamiast tego napisał do prezesa Kaczyńskiego list.

- Boję się, że jak mamy 30-40 osób, to każda będzie miała jakieś 2,5 minuty na przekaz. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy mój głos - albo jakikolwiek inny - przebije się. Wolałbym, żeby takie debaty były organizowane w innej formule, ponadpartyjnej. A tu partyjność jest widoczna - oceniał w TOK FM.Ryszard Petru rozumie wybór prof. Mączyńskiej. Ale sam obawia się, że zamiast merytorycznych rozmów będziemy świadkami medialnego show z politykami w roli głównej. Zdaniem ekonomisty, znacznie lepszy przepis na udaną merytoryczną debatę jest dyskusja w mniejszym gronie i bez bezpośredniej transmisji telewizyjnej.

Udziału w debacie - mimo zaproszenia - nie wezmą też prof. Leszek Balcerowicz i prof. Grzegorz Kołodko.

Jak oceniasz zwołanie debaty ekonomicznej przez PiS?
Zobacz także
Komentarze (17)
"Z PiS nikt nie dzwonił, żebym wypowiedziała się tak czy inaczej"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 10 razy 10

  "To debata propagandowa, a niemerytoryczna."
  ==================================
  Powinno być :

  "To debata propagandowa, a nie merytoryczna."

  Nie zawsze "nie" piszemy z przymiotnikami razem. W tym przypadku zmieniony został sens pytania, a właściwie pytanie straciło sens...

 • konkretna.informacja

  Oceniono 8 razy 2

  platforma rzadzi juz druga kadencje.


  Ilosc zorganizzgiwanych przez nich debat ekonomicznych ? ZERO.


  Gdy moj znajomy z UK zobaczyl serwis internetowy wyborczej pytal " jak to mozliwe, ze Kaczynscy znowu wygrali wybory ? Bo przeciez sa w tych mediach opisywani codziennie, TAK JAKBY TO ONI WYGRALI."O platformie nie bylo w tych dniach ŻADNYCH artykulow. Byl pewien, ze platforma przegrala, bo przeciez jakby wygrala, to oni byliby na pierwszych stronach gazet, w nie tylko wiecznie PIS, PIS, PIS, PIS, co Kaczynski zjadl na obad itp ...


  Nie mogl uwierzyc, ani zrozumiec,czemu jakies niszowej partii, ktora nie ma wplywu na decyzje w rzadzie WIĘKSZOŚCIOWYM i jest opozycja poswieca sie tyle miejsca, natomiast o partii rzadzacej nie pisze sie NIC.


  Widocznie nie wasza sprawa.
  Nie musicie wiedziec.

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję dożyć, że zniknie ten rozczęsiony staruszek z tabletem oraz jego chora partia

 • sharn1

  Oceniono 17 razy 1

  Dziwię się Petru. Obawia się show? A kim on jest jak nie showmenem a nie poważnym ekonomistą? Przecież facet nie słynie z jakiś opracowań naukowych czy wartych przeczytania książek, natomiast znany jest z tego że chętnie włazi przed każdą dostępną kamerę żeby wygłosić swoje mądrości, a ich sprawdzalność wynosi mniej więcej tyle samo co wróżby Wróżbity Macieja.

  Petru ma parcie na szkło, aparycję i znajomości w mediachm natomiast nie przeceniałbym jego kompetencji w sprawach ekonomii.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 10 razy 0

  Oczywiście rząd Tuska nie uprawia partyjnej ekonomii :-):-)

 • 8pasazer

  Oceniono 20 razy 0

  "Wolałbym, żeby takie debaty były organizowane w innej formule, ponadpartyjnej."

  -Tak, też bym tak wolał, tylko proszę sobie wyobrazić ponadpartyjną, lub jakąkolwiek merytoryczną, debatę z rządem p.Tuska. Przykład, jak by to mogło wyglądać przerobiliśmy ws. ACTA. Strategia rządu była prosta:
  kłamstwa
  wyśmiewanie
  jeszcze większe kłamstwa
  zaprzeczanie
  niechętna kapitulacja i zamiatanie pod dywan - gdy zobaczyli ludzi na ulicy.

  A w tle serwilizm wobec obcych państw i telefony z zaprzyjaźnionych ambasad.
  To nie są partnerzy do debaty - i sami to przyznają.

 • logiczny1

  Oceniono 3 razy -1

  hehe....ankieta lekko zmanipulowana :)). Albo układana przez jakiegoś niedoroba...

 • 1stanczyk

  Oceniono 7 razy -1

  Trzeba jednak zauważyć, że od tej bardziej politycznej niż ekonomicznej "debaty" uciekają ci co w niemałej części są odpowiedzialni za stan naszej dzisiejszej gospodarki i ekonomii.

 • jkal

  Oceniono 2 razy -2

  ale na debacie PiSu czasu wypowiedzi nie ograniczała do idiotycznej minuty nijaka frontmenka Kopaczowa, dobra kumpela machera Grzegorka i płaczki Sawickiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje