Chińskie łodzie patrolowe wpłynęły na wody terytorialne Japonii

24.09.2012 06:27
Chińskie jednostki wpłynęły na wody terytorialne Japonii

Chińskie jednostki wpłynęły na wody terytorialne Japonii (Fot. AP)

Dwie chińskie morskie jednostki patrolowe wpłynęły dziś na wody terytorialne Japonii w pobliżu spornych wysp Senkaku, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. Chiny tłumaczą, że to tylko cywilne patrole.
Pojawienie się dwóch chińskich jednostek w okolicy administrowanych przez Tokio wysp, a wobec których roszczenia wysuwa Pekin, zbiega się z ogłoszonym w niedzielę przesunięciem przez władze Chin ceremonii uczczenia 40. rocznicy normalizacji stosunków z Japonią.

Poważne reperkusje decyzji Japonii

- W ostatnich dniach Japonia wciąż prowokowała incydenty dotyczące wysp Diaoyu, poważnie naruszając suwerenność terytorialną Chin - podała Xinhua.

Zaostrzenie sporu terytorialnego o bezludne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) wywołała niedawna decyzja rządu Japonii o wykupieniu ich od prywatnego japońskiego właściciela. Pretensje do wysp roszczą sobie zarówno Chiny, jak i Japonia. Wyspy, które leżą w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu, od lat administrowane są przez Tokio, lecz Pekin uważa, że podlegają jego suwerenności.

Następstwem japońskiej decyzji - oprócz wysyłania w rejon spornych wysp kilkunastu okrętów - były gwałtowne antyjapońskie protesty w całych Chinach.

Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka. Między innymi eksporterzy japońscy skarżą się na drobiazgowe kontrole przeprowadzane przez chińskich celników.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • hankrearden

  Oceniono 77 razy 57

  Ludzie chcą prowadzić normalne życie. Ale istnieją instytucje zwane rządami i one poślą ludzi na śmierć za jakieś wysepki. I będą to nazywać śmiercią za honor narodowy.

  A my po prostu chcieliśmy mieć normalne życie...

 • aja_88

  Oceniono 56 razy 50

  ciekawe jakby tak świat przestał kupować u chińczyków.wiem że to utopia ale jestem ciekaw

 • litecode

  Oceniono 10 razy 8

  "podlegają jego suwerenności"?! co to za bełkot - jak nie znasz sowa, to go nie używaj, redaktorze, miałeś pewnie na myśli "jurysdykcja"

 • rosol4

  Oceniono 9 razy 7

  Czy swiat jest gotow by chinczykow sprowadzic do poziomu przestrzegania prawa krajowego i miedzynarodowego
  Moze czas be nasze sluzby celne dokladniej sprawdzaly deklarowany import z Chin i nie przymykaly oka na zalew bezclowej i nieopadatkowanej tandety z kraju srodka.
  Czy polskiego nabywce stac na wyzeczenie sie zakupu taniochy lichej jakosci produkowanej w warunkach niewolniczej pracy.
  Kogo to obchodzi, wazne ze tanio mozna kupic.

 • elwis1

  Oceniono 2 razy 2

  Ja już sobie odpowiedziałem ale zamiast odpowiadać Tobie wolę odesłać Cię tu:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12540191,Chinskie_lodzie_patrolowe_wplynely_na_wody_terytorialne.html?order=najnowsze&v=1&obxx=12540191#opinions
  do komentarza kogoś, kto podpisał się "shego".
  Przeczytaj, zastanów się i przestań wierzyć w bajki!

 • art.usa

  0

  Wszystko dobrze.
  Ale Japońja niejest dziś w stanie stawić czoła Chinom.
  Tyle że Japońja jest w pakcie ze Stanamy Zjednoczonymi,
  a Stany to znów NATO, a NATO to my Europejczycy.
  Czy ten konflikt znów nas nic nie obchodzi?

 • elwis1

  Oceniono 32 razy 0

  Dziś w Kazachstanie prezydent zdymisjonował rząd. Gazeta oczywiście jeszcze tego nie podała bo bardziej woli zajmować się trzeciorzędnego znaczenia mikroskopijnymi wysepkami, niż zmianami politycznymi w 9-ym co do wielkości państwie świata. Więcej o nim na facebook.com/Janaozen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje