Chińskie łodzie patrolowe wpłynęły na wody terytorialne Japonii

24.09.2012 06:27
Chińskie jednostki wpłynęły na wody terytorialne Japonii

Chińskie jednostki wpłynęły na wody terytorialne Japonii (Fot. AP)

Dwie chińskie morskie jednostki patrolowe wpłynęły dziś na wody terytorialne Japonii w pobliżu spornych wysp Senkaku, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. Chiny tłumaczą, że to tylko cywilne patrole.
Pojawienie się dwóch chińskich jednostek w okolicy administrowanych przez Tokio wysp, a wobec których roszczenia wysuwa Pekin, zbiega się z ogłoszonym w niedzielę przesunięciem przez władze Chin ceremonii uczczenia 40. rocznicy normalizacji stosunków z Japonią.

Poważne reperkusje decyzji Japonii

- W ostatnich dniach Japonia wciąż prowokowała incydenty dotyczące wysp Diaoyu, poważnie naruszając suwerenność terytorialną Chin - podała Xinhua.

Zaostrzenie sporu terytorialnego o bezludne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) wywołała niedawna decyzja rządu Japonii o wykupieniu ich od prywatnego japońskiego właściciela. Pretensje do wysp roszczą sobie zarówno Chiny, jak i Japonia. Wyspy, które leżą w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu, od lat administrowane są przez Tokio, lecz Pekin uważa, że podlegają jego suwerenności.

Następstwem japońskiej decyzji - oprócz wysyłania w rejon spornych wysp kilkunastu okrętów - były gwałtowne antyjapońskie protesty w całych Chinach.

Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka. Między innymi eksporterzy japońscy skarżą się na drobiazgowe kontrole przeprowadzane przez chińskich celników.

Zobacz także
Komentarze (32)
Chińskie łodzie patrolowe wpłynęły na wody terytorialne Japonii
Zaloguj się
 • hankrearden

  Oceniono 77 razy 57

  Ludzie chcą prowadzić normalne życie. Ale istnieją instytucje zwane rządami i one poślą ludzi na śmierć za jakieś wysepki. I będą to nazywać śmiercią za honor narodowy.

  A my po prostu chcieliśmy mieć normalne życie...

 • aja_88

  Oceniono 56 razy 50

  ciekawe jakby tak świat przestał kupować u chińczyków.wiem że to utopia ale jestem ciekaw

 • litecode

  Oceniono 10 razy 8

  "podlegają jego suwerenności"?! co to za bełkot - jak nie znasz sowa, to go nie używaj, redaktorze, miałeś pewnie na myśli "jurysdykcja"

 • rosol4

  Oceniono 9 razy 7

  Czy swiat jest gotow by chinczykow sprowadzic do poziomu przestrzegania prawa krajowego i miedzynarodowego
  Moze czas be nasze sluzby celne dokladniej sprawdzaly deklarowany import z Chin i nie przymykaly oka na zalew bezclowej i nieopadatkowanej tandety z kraju srodka.
  Czy polskiego nabywce stac na wyzeczenie sie zakupu taniochy lichej jakosci produkowanej w warunkach niewolniczej pracy.
  Kogo to obchodzi, wazne ze tanio mozna kupic.

 • elwis1

  Oceniono 2 razy 2

  Ja już sobie odpowiedziałem ale zamiast odpowiadać Tobie wolę odesłać Cię tu:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12540191,Chinskie_lodzie_patrolowe_wplynely_na_wody_terytorialne.html?order=najnowsze&v=1&obxx=12540191#opinions
  do komentarza kogoś, kto podpisał się "shego".
  Przeczytaj, zastanów się i przestań wierzyć w bajki!

 • art.usa

  0

  Wszystko dobrze.
  Ale Japońja niejest dziś w stanie stawić czoła Chinom.
  Tyle że Japońja jest w pakcie ze Stanamy Zjednoczonymi,
  a Stany to znów NATO, a NATO to my Europejczycy.
  Czy ten konflikt znów nas nic nie obchodzi?

 • elwis1

  Oceniono 32 razy 0

  Dziś w Kazachstanie prezydent zdymisjonował rząd. Gazeta oczywiście jeszcze tego nie podała bo bardziej woli zajmować się trzeciorzędnego znaczenia mikroskopijnymi wysepkami, niż zmianami politycznymi w 9-ym co do wielkości państwie świata. Więcej o nim na facebook.com/Janaozen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje