Żakowski: Gowin musi odejść. Kropka. A jeśli nie starcza mu rozumu lub honoru...

24.09.2012 06:00
Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Jarosław Gowin musi pożegnać się ze stanowiskiem - pisze w "GW" Jacek Żakowski. - Jeżeli mu na złożenie urzędu nie starcza honoru albo rozumu, decyzję muszą podjąć praworządni szefowie - ocenia.
"Nie mam do Jarosława Gowina najmniejszego żalu o to, że - jak się wyraził -"ma w nosie literę przepisów", ponieważ "ważny jest ich duch" Moim zdaniem moralnej ocenie każdego obywatela podlega nie tylko litera, ale też duch przepisów" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski, dziennikarz "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

"Kiedy zwykły obywatel odrzuca literę prawa, ryzykuje, że państwo pociągnie go do odpowiedzialności. (...) Podobnie, gdy urzędnik, członek rządu, minister sprawiedliwości naruszy jakiś przepis (np. nielegalnie żąda akt z sądu), powinien być ukarany. Nawet jeśli ma rację moralną. Choćby tracąc część premii. Ale kiedy powtarza, że wykonując czynności urzędowe, nie będzie przestrzegał przepisów, bo wyżej stawia ''ducha'' praw, którego sobie jakkolwiek wyobraża, to zrywa umowę, na podstawie której otrzymał swój urząd. I musi się z nim pożegnać. Kropka" - podkreśla dziennikarz.

"Jeżeli mu na złożenie urzędu nie starcza honoru albo rozumu, decyzję muszą podjąć praworządni szefowie. W przypadku ministra premier lub posłowie przez wotum nieufności lub wniosek o Trybunał Stanu. Tego wymaga szacunek dla prawa, któremu przysięgali służyć" - dodaje.

Cały tekst Jacka Żakowskiego w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • rita57

  0

  Żakowski o honorze? Chyba inaczej.

 • witkosia100

  Oceniono 2 razy 2

  panie Żakowski,pan już odszedł tylko to jakoś do pana nie dociera

 • berberysa

  Oceniono 1 raz 1

  Redaktorze Żakowski, ja mogę też napisać, że Pan musi odejść, bo nie zawsze zgadzam się z Pana poglądami. Musi, morda w kubeł, partyjne posłuszeństwo- niestety nadal chcecie, żeby obowiązywało a tez musi odejść, przynajmniej w sejmie - w demokracji też nie może zamykać ust.
  Czy już mamy się bać mówić co myślimy, czy ma obowiązywać ACTA?
  W polskim wydaniu? Wstyd red. Żakowski.

 • sparky6

  Oceniono 2 razy 2

  Minister sprawiedliwości, który nie ma żadnego wpływu na prokuraturę i bardzo ograniczony na sądownictwo, zarządza kontrolę w sądach. Efekt? Atak na ministra sprawiedliwości, wojna o interpretację przepisu, żądanie dymisji i donos do prokuratury, żeby go ścigała.
  Nie słyszałam, żeby któryś z prokuratorów przepraszał za swoje niebywałe wyczyny w sprawie Marcina P. Nie przepraszają też sędziowie. Więcej! Domagają się całkowitego wyjęcia ich spod, i tak już minimalnej ministerialnej kontroli. Kto przeprasza? Jarosław Gowin bo powiedział, że ma „w nosie” niespójne paragrafy i będzie działał w imieniu obywateli.
  Mam nadzieję, że rzeczywiście minister będzie działał w imieniu obywateli, bo prokuratorzy i sędziowie powołani do reprezentowania ludzi w imieniu państwa za bardzo się od tych obywateli oddalają. Stanowisko ministra sprawiedliwości jest w Polsce polem minowym. Zwłaszcza, że miny od lat montuje prawnicza sitwa.

 • ryszardino33

  0

  Pan Gowin daje budujący przykład,przyszłym adeptom prawa w Polsce.

 • patrol18782

  Oceniono 2 razy 2

  Jasne ze tak kto sie narazi mafi kopa w duupe i nie ma go tak bylo z Ziobra ktory chcial walczyc ze zlodziejami w bialych kolnierzykach to POd trybunal stanu zlodziejskie warcholstwo chce go postawic

 • liczdo10

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Żakowski, kiedyś dało się Pana słuchać i czytać. Jednak ostatnio pańska lewicowość przekracza granice rozsądku. Bo lewicowość jest równią pochyłą w dół, do bolszewizmu (feminizmu, geizmu itd).

 • amron53

  Oceniono 5 razy -1

  Pan Żakowski ma rację, minister rządowy nie może dawać przykładu w ignorowaniu prawa państwa, jakoby ono nie było. Tym bardziej, gdy bredzi on o "duchu" prawa. Bredzić to P. Gowin może, ale w kościele na mszy...

 • fordysta

  Oceniono 5 razy 1

  Odejść - to musi Żakowski ! Na emeryturę !
  Stosując te BZDETNE - zakłamane i obłudne wypociny typu "Paradowska" - dowodzi, że pisac, to on może tylko swoim wnukom.
  I tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje