Żakowski: Gowin musi odejść. Kropka. A jeśli nie starcza mu rozumu lub honoru...

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Jarosław Gowin musi pożegnać się ze stanowiskiem - pisze w "GW" Jacek Żakowski. - Jeżeli mu na złożenie urzędu nie starcza honoru albo rozumu, decyzję muszą podjąć praworządni szefowie - ocenia.
"Nie mam do Jarosława Gowina najmniejszego żalu o to, że - jak się wyraził -"ma w nosie literę przepisów", ponieważ "ważny jest ich duch" Moim zdaniem moralnej ocenie każdego obywatela podlega nie tylko litera, ale też duch przepisów" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski, dziennikarz "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

"Kiedy zwykły obywatel odrzuca literę prawa, ryzykuje, że państwo pociągnie go do odpowiedzialności. (...) Podobnie, gdy urzędnik, członek rządu, minister sprawiedliwości naruszy jakiś przepis (np. nielegalnie żąda akt z sądu), powinien być ukarany. Nawet jeśli ma rację moralną. Choćby tracąc część premii. Ale kiedy powtarza, że wykonując czynności urzędowe, nie będzie przestrzegał przepisów, bo wyżej stawia ''ducha'' praw, którego sobie jakkolwiek wyobraża, to zrywa umowę, na podstawie której otrzymał swój urząd. I musi się z nim pożegnać. Kropka" - podkreśla dziennikarz.

"Jeżeli mu na złożenie urzędu nie starcza honoru albo rozumu, decyzję muszą podjąć praworządni szefowie. W przypadku ministra premier lub posłowie przez wotum nieufności lub wniosek o Trybunał Stanu. Tego wymaga szacunek dla prawa, któremu przysięgali służyć" - dodaje.

Cały tekst Jacka Żakowskiego w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Magdalena Środa, Jarosław Gowin Środa: Gowin gorszy niż Amber Gold. Nie może prawa "mieć w nosie". I jako minister, i jako obywatel [POLEMIKA]
 • Gowin nie powinien używać takich słów [WYNIKI SONDAŻU]
 • Prof. Radosław Markowski Gowin, czyli nieposłuszeństwo obywatelskie? "Środa przesadziła z egzaltacją"
Komentarze (160)
Żakowski: Gowin musi odejść. Kropka. A jeśli nie starcza mu rozumu lub honoru...
Zaloguj się
 • szmondak

  Oceniono 271 razy 107

  uwielbiam te święte oburzenie jacka. Sam będąc dyspozycyjnym dziennikarzyną uczy innych jak być moralnym.

 • bioder65

  Oceniono 202 razy 102

  większym problemem od Gowina są skorumPOwani sędziowie i prokuratorzy.

 • marianescu

  Oceniono 136 razy 72

  Gowin 100% poparcia! Wreszcie ktoś stara się pogonić i przewietrzyć tą prawniczą klikę. Nie jest prawnikiem więc nie musi być lokalny wobec korporacji. Dlatego go atakują do Kalisza po Źakowskiego..

 • jozek46

  Oceniono 107 razy 61

  Niestety prawo jest do bani!Dobrze mówi i robi Gowin.Podnosi się larum ,bo to zagraża wszelkim sitwom i złodziejom!Czego się Żakowski boi?A może tez jest umaczany?Nie liczą się słowa lecz czyny i pani naukowiec ze środka tygodnia niech o tym pamięta! Brawo Panie Ministrze Gowin ,tak trzymać.Mówić i robić .Posłowie niech się opamiętają ,bo prawo jest do d............y!

 • aide5

  Oceniono 129 razy 61

  Moze Żakowski by odszedl naprawde on nie ma zadnych madrych uwag. Gada bo gada z putego do proznego

 • scurvy.seen

  Oceniono 88 razy 58

  Żakowski stosuje żałosny szantaż emocjonalny:jak Gowin sam nie odejdzie PRAWORZĄDNI szefowie MUSZĄ go odwołać.Rego-jak go nie odwołają NIE BĘDĄ PRAWORZĄDNI.Żakowski ŻENKA!.

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 87 razy 53

  Żakosiu szykuje miejsce dla menża stanu Giertycha Romana ?

 • oservattoreromano

  Oceniono 60 razy 50

  Szanowny Panie Pośle,
  o ile nie podzielam Pańskich poglądów dotyczących wzajemnych relacji państwo-kościół, to w przypadku podjętej przez Pana walki z sitwą, panoszącą się w organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości, stoję za Panem murem, bo nawet przeciętny obywatel gołym okiem widzi, że otoczyła się ona szczelną fasadą i grzeje się z zadowoleniem w swoim ciepełku, jak Pan to trafnie określił.

  Przykłady, które pokazują Pańską rację wymieniać można by długo. Wystarczy wspomnieć o sprawie Olewnika, czy ostatniej bulwersującej sprawie z Rzeszowa, gdzie organa ścigania – prokuratura i policja- do końca ukrywały przed rodziną ofiary wypadku samochodowego prawdę o przyczynach wypadku i jego sprawcy, aż w końcu akcja dziennikarzy ujawniła, że sprawcą był syn wysokiego funkcjonariusza państwowego.
  Trudno jest uwierzyć, że w sprawie Olewnika śledztwo szło opornie z powodu nieudolności prokuratora, trudno też uwierzyć, że trzech osądzonych i osadzonych bandytów, powiązanych z tą sprawą, popełniło dobrowolnie samobójstwo, i to dokładnie w tym samym czasie. Wszystko to wydaje się być sprawą sitwy.
  Emitowany w TV Polsat cykliczny program pod tytułem „Państwo w państwie” dobitnie pokazuje arogancję i bezmyślną krwiożerczość prokuratorów.
  Przedstawione przykłady są z całą pewnością mikrym promilem nieprawidłowości i przestępstw popełnianych przez sitwę.

  Histeryczna i paniczna reakcja środowiska prawniczego, w tym reakcja Ryszarda Kalisza, jest kolejnym dowodem na Pańską rację

  Uważam też, że prokuratorzy i sędziowie powinni ponosić również odpowiedzialność karną za swoje błędy zawodowe, podobnie jak ponoszą ją lekarze, kierowcy czy inżynierowie budownictwa (mój zawód), wówczas działaliby z należytą rozwagą i nie narażaliby obywateli na krzywdy, skarbu państwa na straty, a polityków na kompromitację.

  Życzę Panu pełnego sukcesu w podjętej walce, oraz żeby Donald Tusk nie zechciał się przypadkiem pozbyć problemu i nie przeszkodził Panu w dążeniu do celu.

 • neron43

  Oceniono 17 razy 15

  Sadzilem, ze poglady Zakowskiego wolne sa od hipokryzji, koltunstwa, klakierstwa i prostactwa. Pomylilem sie. Dlaczego nie zabral glosu, jak sad dopuscil Kwasniewskiego do kandydowania na Prezydenta RP mimo oczywistego klamstwa, dlaczego nie protestowal jak umorzono podatek Walesie (podobno na skutek przedawnienia), dlaczego nie puscila pary z ust jak urzadzono najscie na prezesa OPTIUMS-a itd.
  Jesli uwaza, ze slowa Gowina byly tak niesamowicie skandaliczne, niech to glosno powie wszystkim tym, ktorzy ulokowali swoje oszczednosci w "amber gold". Firmie ktora mogla funkcjonowac tylko przy tak beznadziejnym rzadzie i wymiarze sprawiedliwosci. To nie Gowin odpowiada za obecny stan sadownictwa, ale jego poprzednicy, ktorzy dzisiaj stroja sie w piorka dobrodziejow i jedynych sprawiedliwych.
  Jesli mozna miec pretensje do ministra Gowina, to wylacznie za to, ze nie przeniosl calej sprawy do innego wojewodztwa.
  I jeszcze jedno, dlaczego zaden z dziennikarzy i publicystow nie obnaza kretynstwa ministra Rostowskiego, ktory na lewo i prawo glosi, ze winna jest prokuratura, a jego sluzby tak sobie. Czyzby cos sie zmienilo i teraz kontrola skarbowa bedzie "wchodzila" do firm wylacznie po uprzednim postepowaniu prokuratorskim? Uwazam, ze sluzby skarbowa, tak samo jak prokuratura, a nawet w wiekszym stopniu odpowiadaja za ten skandal. Ale coz wszystko dzialo sie w "rodzinie".
  Oby na skutek komentarzy Srody, Zakowskiego, Cwiakalskiego oraz innych przydupasow i wazeliniarzy, Plichta i jego poplecznicy nie zostali wykreowani na jedynych pokrzywdzonych. Co za debilizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje