Komorowski: Dobrze, że Gowin przeprosił

23.09.2012 16:46
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Słusznie, że Jarosław Gowin przeprosił, bo w państwie jest ważny duch litery prawa, ale i litera prawa - powiedział w radiowej Jedynce Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do kontrowersyjnych słów ministra sprawiedliwości, które wywołały w ostatnich dniach medialną burzę.
- Słyszałem, że pan minister wyjaśnił i przeprosił. I słusznie, że przeprosił, bo w państwie jest ważny duch litery prawa, ale i litera prawa jest równie ważna. Jest ona może czasami niedoskonała, ale jeżeli chcemy budować państwo prawne, to musimy budować także szacunek do prawa, do (...) litery prawa i do ducha prawa - powiedział w radiowej Jedynce Bronisław Komorowski.

Minister odnosząc się do zarzutów, że złamał ustawę o ustroju sądów powszechnych, żądając przekazania z gdańskich sądów akt spraw dotyczących Marcina P. - założyciela i prezesa upadłego parabanku Amber Gold - stwierdził m.in.: "Mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch i ważne jest to, że Polacy mają prawo żyć w państwie, gdzie wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywateli, a nie na straży interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych".

Potem przeprosił za te słowa. - Wiem, że te słowa wyrwane z kontekstu mogą wywoływać obiekcje, i chcę za to serdecznie przeprosić tych wszystkich, którzy uważają, że takie słowa nie powinny z moich ust paść. Ale równocześnie bardzo kategorycznie pragnę stwierdzić, że podtrzymuję sens tych słów - tam, gdzie przepisy są niejednoznaczne, minister sprawiedliwości i wszyscy ludzie wymiaru sprawiedliwości mają obowiązek kierowania się duchem prawa i obowiązek kierowania się interesem społecznym - podkreślił Gowin. Dodał, że "nie przewiduje swojej dymisji", gdyż ucieszyłaby ona tylko tych, którzy nie chcą wyjaśnienia sprawy Amber Gold.

Zobacz także
Komentarze (25)
Komorowski: Dobrze, że Gowin przeprosił
Zaloguj się
 • strefas

  Oceniono 18 razy 6

  Pan Gowin jedynie powtórzył "myśl przewodnia rządu -mamy w nosie konstytucję i prawo"

 • pseudo12345

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe, że wszyscy zacietrzewieńcy, och, jakże wrażliwi na słowa Gowina, w ogóle nie są wrażliwi na konieczność wyjaśnienia afery Amber Gold. Nikt nie podnosi tego tematu, tylko jakiś bzdet wypowiedziany przez Pana Ministra urósł do niebotycznych rozmiarów, i dzieli się gó... na punkty już od 2 tygodni. Może lepiej gdyby zacietrzewieńcy wyjaśnili mi w jaki sposób w takim razie Minister ma wyjaśnić aferę. A może w ogóle nie jest ważne jej wyjaśnienie? A może to lokalni wizytatorzy "skontrolują" i to chyba tylko w ramach nadzoru administracyjnego? Jeżeli lokalni to raczej wynik z góry jest przesądzony. I o to najprawdopodobniej chodzi. A jeżeli chodzi o brak wykształcenia prawniczego Pana Ministra to proszę się nie obawiać. Jest tylu dyplomowanych dyletantów-prawników, że przy swojej inteligencji Pan Minister szybko ich prześcignie. Czy ustawodawca dokonując nowelizacji ustawy naprawdę wiedział, co robi?

 • al48

  Oceniono 22 razy 4

  Gowin na stanowisku Ministra Sprawiedliwości to skandal, szczególnie teraz po po tych słowach jakich użł i po tych "przeprosinach".

 • jamj

  Oceniono 12 razy 4

  Jak łatwo pana prezydenta ucieszyć - starczy, że minister przeprosi.
  Dziwne, że szary obywatel ponosi konsekwencje swoich słów, a minister nie.
  Ciekawe, czy jakby Gowin był autorem Antykomor, to też "przepraszam" by starczyło?

 • niepyszczyc

  Oceniono 6 razy 2

  Ja od jakiegos czasu patrze oczami PO i widze coraz wiecej ciemnosci Egipskich.

 • koniu150

  Oceniono 1 raz 1

  dla post komuny wystarczy że przeprosi i po sprawie

 • drozd215

  Oceniono 7 razy 1

  Słusznie, że Jarosław Gowin przeprosił, bo w państwie jest ważny duch litery prawa, ale i litera prawa - powiedział w radiowej Jedynce Bronisław Komorowski.............
  ----------
  To teraz niech sam przeprosi posła Kaczmarka za wypowiedź że jako agent Tomek nakłaniał posłankę Sawicką do przestępstwa, pomimo tego że sąd rozpatrywał tą sprawę i orzekł że nie ma podstaw do takich oskarżeń.

 • tuskopalikot

  0

  Poczekajcie jutro wy będziecie przepraszać Gowina

  obserwatorpolityczny.pl/a-co-jezeli-pan-jaroslaw-gowin-ma-racje/

 • pendrek_wyrzutek

  0

  A jak on dostał się do jej konta w banku? Dokonał włamania
  czy zastraszył pracowników bronią palną?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje