Komorowski: Dobrze, że Gowin przeprosił

23.09.2012 16:46
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Słusznie, że Jarosław Gowin przeprosił, bo w państwie jest ważny duch litery prawa, ale i litera prawa - powiedział w radiowej Jedynce Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do kontrowersyjnych słów ministra sprawiedliwości, które wywołały w ostatnich dniach medialną burzę.
- Słyszałem, że pan minister wyjaśnił i przeprosił. I słusznie, że przeprosił, bo w państwie jest ważny duch litery prawa, ale i litera prawa jest równie ważna. Jest ona może czasami niedoskonała, ale jeżeli chcemy budować państwo prawne, to musimy budować także szacunek do prawa, do (...) litery prawa i do ducha prawa - powiedział w radiowej Jedynce Bronisław Komorowski.

Minister odnosząc się do zarzutów, że złamał ustawę o ustroju sądów powszechnych, żądając przekazania z gdańskich sądów akt spraw dotyczących Marcina P. - założyciela i prezesa upadłego parabanku Amber Gold - stwierdził m.in.: "Mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch i ważne jest to, że Polacy mają prawo żyć w państwie, gdzie wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywateli, a nie na straży interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych".

Potem przeprosił za te słowa. - Wiem, że te słowa wyrwane z kontekstu mogą wywoływać obiekcje, i chcę za to serdecznie przeprosić tych wszystkich, którzy uważają, że takie słowa nie powinny z moich ust paść. Ale równocześnie bardzo kategorycznie pragnę stwierdzić, że podtrzymuję sens tych słów - tam, gdzie przepisy są niejednoznaczne, minister sprawiedliwości i wszyscy ludzie wymiaru sprawiedliwości mają obowiązek kierowania się duchem prawa i obowiązek kierowania się interesem społecznym - podkreślił Gowin. Dodał, że "nie przewiduje swojej dymisji", gdyż ucieszyłaby ona tylko tych, którzy nie chcą wyjaśnienia sprawy Amber Gold.

PYTANIE Gowin: Mam w nosie literę prawa. Przeprosiny ministra wystarczą?

 • Tak, przeprosił za te kontrowesyjne słowa i to wystarczy
 • Nie, takich słów minister sprawiedliwości nie może używać. Powinien oddać się do dyspozycji premierowi
 • Uważam, że nie powinien w ogóle przepraszać. Mocne słowa, ale miał powód, by ich użyć
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • tuskopalikot

  0

  Poczekajcie jutro wy będziecie przepraszać Gowina

  obserwatorpolityczny.pl/a-co-jezeli-pan-jaroslaw-gowin-ma-racje/

 • pendrek_wyrzutek

  0

  A jak on dostał się do jej konta w banku? Dokonał włamania
  czy zastraszył pracowników bronią palną?

 • koniu150

  Oceniono 1 raz 1

  dla post komuny wystarczy że przeprosi i po sprawie

 • iremus

  Oceniono 2 razy -2

  Że Jaruś ma w doopie prawo wiadomo nie od dzisiaj . No chyba że chodzi o prawo kanoniczne. To było tylko badanie nastrojów społecznych przez Donka - chciał się upewnić że może olać społeczeństwo a ono i tak będzie zachwycone że ciepły deszczyk pada.

 • lechoo

  0

  Mnie wycięliście niewinny dowcip po żydach a komentarze jakie można znaleźć pod poniższym artykułem wołają o pomstę do Jehowy.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12539147,Siemens__Nie_dostarczylismy_Iranowi_zaminowanego_sprzetu.html

 • antyinteligent

  Oceniono 3 razy -1

  Polska pookrągłostołowa to etap ewolucji czy zbrodnia przeciwko ludzkości?

 • pseudo12345

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe, że wszyscy zacietrzewieńcy, och, jakże wrażliwi na słowa Gowina, w ogóle nie są wrażliwi na konieczność wyjaśnienia afery Amber Gold. Nikt nie podnosi tego tematu, tylko jakiś bzdet wypowiedziany przez Pana Ministra urósł do niebotycznych rozmiarów, i dzieli się gó... na punkty już od 2 tygodni. Może lepiej gdyby zacietrzewieńcy wyjaśnili mi w jaki sposób w takim razie Minister ma wyjaśnić aferę. A może w ogóle nie jest ważne jej wyjaśnienie? A może to lokalni wizytatorzy "skontrolują" i to chyba tylko w ramach nadzoru administracyjnego? Jeżeli lokalni to raczej wynik z góry jest przesądzony. I o to najprawdopodobniej chodzi. A jeżeli chodzi o brak wykształcenia prawniczego Pana Ministra to proszę się nie obawiać. Jest tylu dyplomowanych dyletantów-prawników, że przy swojej inteligencji Pan Minister szybko ich prześcignie. Czy ustawodawca dokonując nowelizacji ustawy naprawdę wiedział, co robi?

 • wb40

  Oceniono 3 razy -3

  Pan minister Gowin się myli. Jestem przypadkiem falsyfikującym jego tezę. Ucieszyłbym się z jego dymisji a jednocześnie nie mam nic przeciwko wyjaśnieniu sprawy Amber Gold.

 • zimmel

  Oceniono 4 razy -2

  Tak jak PiS robił co chciał jak rządził tak samo robi Gowin.Przecież to człowiek PiS u i powinien iść z powrotem w PiS du

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje