Nepal: Lawina, co najmniej 9 himalaistów zginęło. "Polacy dotarli do bazy, są bezpieczni"

23.09.2012 16:35
Ekipa ratunkowa z jednym z uratowanych turystów w bazie na Manaslu

Ekipa ratunkowa z jednym z uratowanych turystów w bazie na Manaslu (Fot. REUTERS/HANDOUT)

Lawina, która zeszła na ósmym pod względem wysokości szczycie Ziemi Manaslu (8156 m), nie zagroziła dwóm polskim grupom. Polacy bezpiecznie dotarli do bazy. Wskutek zejścia lawiny zginęło co najmniej dziewięciu alpinistów.
Obecnie na Manaslu (Góra Ducha) działają dwie polskie wyprawy po kierunkiem Jacka Jawienia z Tychów i Zbigniewa Bąka z Warszawy.

- Nawiązałem kontakt z Jackiem Jawieniem, który przekazał, że wszyscy Polacy przed zejściem lawiny dotarli bezpiecznie do bazy na wysokości 4800 metrów. Akcję ratunkową komplikują złe warunki pogodowe, uniemożliwiające śmigłowcom poszukiwania - poinformował Jerzy Natkański z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

W tym roku Natkański był kierownikiem wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu. W połowie maja, po miesięcznych, obfitych opadach śniegu, bardzo trudne warunki zmusiły uczestników ekspedycji do odwrotu.

Co najmniej 9 osób nie żyje

Według agencyjnych doniesień, zginęło co najmniej dziewięciu alpinistów, sześciu nie zostało odnalezionych, a 13 ocalało.

- Około 25 himalaistów, którzy wspinali się na szczyt Manaslu, zostało ściągniętych przez lawinę. Odnaleziono 13 żywych osób, z czego pięć przetransportowano już samolotem do Katmandu - poinformował przedstawiciel nepalskiej policji. Ośmiu ocalałych wciąż znajduje się w bazie.

Byli blisko wierzchołka

Według agencji AFP, lawina zaczęła schodzić w momencie, gdy grupa wspinaczy była blisko wierzchołka. Z kolei Associated Press sprecyzowała, że zeszła ona na wysokości 7000 metrów, kiedy alpiniści szykowali się do ataku szczytowego.

Manaslu to jeden z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników. Szczyt został zdobyty przez Japończyków 9 maja 1956 roku, po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach (1953, 1954) i rekonesansie w 1952 roku. Kolejne wyprawy potwierdzały opinie o nadzwyczajnych trudnościach i niebezpieczeństwach, jakie czyhają na alpinistów na tej górze.

Pierwszego polskiego wejścia, i to zimowego, dokonali 12 stycznia 1984 roku Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

Zobacz także
Komentarze (4)
Nepal: Lawina, co najmniej 9 himalaistów zginęło. "Polacy dotarli do bazy, są bezpieczni"
Zaloguj się
 • ama_leta

  Oceniono 8 razy 0

  "ALPINISTOW"???? w Himalajach????? !!!!

 • cztery44442

  Oceniono 2 razy 0

  Szczere wyrazy współczucia rodzinom, bliskim i przyjaciołom.

 • wezyronly

  0

  Manaslu... Słuchać i wiedzieć hadko... A nie Mansalu

 • ch3heg

  0

  Zdjęcie jest źle podpisane: "...w bazie na Mansalu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje