Łukaszenka: Polscy obserwatorzy mogą się u nas uczyć jak organizować wybory

23.09.2012 13:39
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko będzie karał bezrobotnych grzywną

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko będzie karał bezrobotnych grzywną (Fot. REUTERS/VASILY FEDOSENKO)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że polscy obserwatorzy wyborów do niższej izby białoruskiego parlamentu mogą się na Białorusi nauczyć, jak należy przeprowadzać wybory.
- Przekażcie swoim polskim obserwatorom, żeby nauczyli się u nas, jak należy przeprowadzać wybory. (...) My bez polskich polityków połapiemy się, jak budować własne życie - oznajmił Łukaszenka, poproszony o skomentowanie wypowiedzi niektórych międzynarodowych obserwatorów, w tym polskich, o niedemokratycznym przebiegu wyborów parlamentarnych na Białorusi.

Podpowiadają załodze, jak głosować

Łukaszenka odpowiadał na pytania dziennikarzy w Mińsku po oddaniu głosu w niedzielnych wyborach do Izby Reprezentantów. Jeden z polskich obserwatorów Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Michał Szczerba powiedział, że obserwatorzy dysponują już pierwszymi informacjami o nieprawidłowościach w trakcie głosowania przedterminowego na Białorusi, które trwało od wtorku przez 5 dni. Wspomniał o niezarejestrowaniu wielu kandydatów opozycji oraz o niewłączeniu ich w skład komisji wyborczych.

- Mamy też informacje o masówkach w zakładach pracy, gdzie informowano załogę o preferowanych kandydatach, i o masowym głosowaniu przedterminowym studentów, do którego byli oni zmuszani przez władze uczelni - dodał.

Polacy obserwują wybory w Mińsku

Wybory do Izby Reprezentantów obserwuje ponad 750 międzynarodowych obserwatorów. Misja obserwacyjna ZP OBWE składa się z ponad 70 osób. Ze strony polskiej w jej skład oprócz Szczerby (PO) wchodzą Barbara Bartuś (PiS), Andrzej Jaworski (PiS) oraz Henryk Smolarz (PSL). Polacy obserwują w niedzielę dwa okręgi wyborcze - jeden w samym Mińsku i drugi niedaleko białoruskiej stolicy.

Same nieuczciwe głosowania

Wszystkie wybory, jakie odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez OBWE za nieuczciwe. Z tego powodu szefowa i sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej, Lidzija Jarmoszyna i Mikałaj Łazawik, zostali objęci sankcjami wizowymi przez UE i USA.

Według najnowszych danych CKW, w wyborach wzięło już udział 39,2 proc. obywateli, włączając w to głosowanie przedterminowe. Wybory w poszczególnych okręgach będą ważne, jeśli frekwencja wyniesie co najmniej 50 proc.

Punkty mierzenia ciśnienia w... lokalu wyborczym. Białoruski sposób na podwyższenie frekwencji>>

Zobacz także
Komentarze (118)
Zaloguj się
 • geminix

  0

  nie można po prostu ch...a odstrzelić?

 • ssteffan

  Oceniono 2 razy 2

  Baćka jeszcze dużo musi się uczyć od Putina - tam osiągali nawet powyżej 146 proc poparcia w niektórych obwodach!
  No, ale Putin był KGBowcem - a Baćka - kołchoźnikiem...

  www.joemonster.org/art/18803/Rosyjska_matematyka_wyborcza

 • zbycholj23

  0

  Polacy doskonale wiedzą jak organizować wybory. Problemem Polaków jest to że nie wiedzą na kogo głosować żeby naprawdę żyło się lepiej.

 • lookin1

  Oceniono 1 raz -1

  co za roznica jak to wygląda w polszy a jak na bialorusi... przecież i tu i tam jest niemal tak samo, wybory są fałszowane i nikt nie robi żadnego halo.

 • pedersdorfer

  Oceniono 3 razy -1

  Wy lamingi nie patrzcie na pana łukaszenke u niego rodacy nie chodzą po smietniku,nie maja tak wysokiego bezrobocia ,u niego ŻYDZI nie zawłaszczyli handlu nie ma żydowskich supermarkietów i złodziejskich banków.Wasz rzad Tuska ostatnio wybory przeprowadził na Rosyjskich SERWERACH,dlaczego było az 1 milion ,800 tysięcy NIe ważnych głosów czy mamy tylu analfabetów?Syjonistyczne koncerny z rodzimymy koncernamy chcialy by wejśc na białoruś i okraśc ich jak nas Polaków przez rodzimych konfidentów takich jak POCZOBÓT pracujacy dla Żydowskieh "gazety wyborczej jaki z niego Białorusin-farbowany.

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz -1

  W sytuacji niemożliwości wyjaśnienia w Polsce afer i korupcji ze względu na brak i niemożliwość jakiegokolwiek nadzoru nad wymiarem sprawiedliwości teraz rozumiem, dlaczego Białorusini wolą Łukaszenkę. Bo tak naprawdę, to czy są jakiekolwiek dowody na to, że te wybory są fałszowanę? Bo słyszę, że są, ale nikt nie mówi, skąd to wie i nikt pytany o dowody nie umiał odpowiedzieć.

 • mate29

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Łukaszenka !!

  Nie bój się płatnych pachołków CIA

 • queserasera

  Oceniono 3 razy 3

  Łukaszenka: Polscy obserwatorzy mogą się u nas uczyć jak organizować wybory.

  Hmm... to tak jakby Adolf postulował, że nauczy innych jak układać stosunki z żydami. Przy białoruskim batjuszce nawet Chavez wydaje się być wyważony.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 4 razy 2

  W kraju bydła i nierogacizny, kołchoźnik jest królem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje