"Bolek, Bolek, kim jesteś?!" Wałęsa odpowiada prowokatorom i chwali się nagrodami

Były prezydent odbiera nagrodę Złotej Kury. Laudację na cześć Wałęsy wygłosił pełnomocnik ds. akt dawnej
NRD-owskiej komunistycznej bezpieki Stasi Roland Jahn

Były prezydent odbiera nagrodę Złotej Kury. Laudację na cześć Wałęsy wygłosił pełnomocnik ds. akt dawnej NRD-owskiej komunistycznej bezpieki Stasi Roland Jahn (Fot. POOL REUTERS)

"Bolek, morderca, kim jesteś?!" - takie okrzyki kilku osób przed berlińską galą nagrody wręczenia Lechowi Wałęsie sprowokowały byłego prezydenta do odpowiedzi. Na swoim blogu nazywa ich "prowokatorami, blagierami bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż kosztuje moja jedna godzina wystąpienia - pisze Wałęsa.
W środę Lech Wałęsa odebrał w Berlinie nagrodę Złota Kura. To nagroda przyznawana przez wschodnioniemieckie media. Wałęsę uhonorowano za dokonania polityczne. Przed wejściem do sali, gdzie wręczano wyróżnienie, doszło do incydentu.

Na krótkim filmie, który zamieszczono w sieci, widać, jak Wałęsa przechodzi w otoczeniu ochrony. Jest ciemno. Zza kadru słychać okrzyki: "Bolek, Bolek, morderca, kim jesteś?" Słychać trzy głosy, ale nie widać, ile osób protestowało. Były prezydent nie reaguje i szybko się oddala.Lech Wałęsa na swoim blogu odpowiedział "prowokatorom z Berlina".

- Gdziekolwiek się pojawiam, dostaję różne nagrody i brawa na stojąco - pisze Lech Wałęsa. Chwali się, że ma zaproszenia do wygłaszania wykładów na najbliższe 10 lat i że zarabia na tym bardzo dobre pieniądze. - Ja nie jestem w stanie zrealizować wszystkich zaproszeń, na wszystkich kontynentach - pisze.

"Ciebie nie słucha nawet żona"

Zwraca się do "opłaconych 5-7 blagierów bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż [kosztuje - red.] moja jedna godzina wystąpienia - pisze Lech Wałęsa.

W jego ocenie "bezczelne karły" zazdroszczą mu. - Ciebie i Twojej mądrości nikt nie chce słuchać, nawet własna żona. Ty po prostu nie masz nic do powiedzenia. Dlatego grasz pomówieniami, obelgami i bezwstydnymi okrzykami - piekli się b. prezydent. I zamieszcza zdjęcie ostatnio otrzymanych nagród.

Były prezydent od lat procesuje się z ludźmi, którzy zarzucają mu, że był tajnym współpracownikiem SB. Zaprzecza, by donosił. Procesy wygrywa. W 2005 roku legendarny lider Solidarności otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej status poszkodowanego.

Złota Kura za "bycie bohaterem"

W opinii berlińskiego jury nagrody Wałęsa, jako były przywódca antykomunistycznej opozycji w Polsce, stał się "bohaterem i wzorem dla milionów ludzi". W poprzednich latach honorową nagrodę Złotej Kury za dorobek polityczny otrzymali m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były szef niemieckiejdyplomacji Hans-Dietrich Genscher, były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Nagroda jest przyznawana od 1995 roku. Wykonana z brązu i ważąca 3,5 kilograma statuetka kury upamiętnia zmarłą w 1991 r. berlińską moderatorkę Helgę "Henne" Hahnemann.

Zobacz także
 • Lech Wałęsa Wałęsa do Putina: kalanie miejsca kultu jest naganne, ale zachęcam do łaski dla Pussy Riot [ZOBACZ LIST]
 • Monika Olejnik/Adam Hofman "Niech pani nie robi z siebie ofiary systemu" - Hofman do Olejnik [POSŁUCHAJ]
 • Lech Wałęsa "Uważam Rze" papierami w Wałęsę. Wałęsa: To papier toaletowy
Komentarze (503)
"Bolek, Bolek, kim jesteś?!" Wałęsa odpowiada prowokatorom i chwali się nagrodami
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 314 razy 156

  "Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż kosztuje moja jedna godzina wystąpienia"

  czyli co Misiu chcesz nam tu powiedzieć? Zrobiliśmy "rewolucję" dla kasy a nie dla wolności? Kasa to twój priorytet? To dla kasy sprzedawałeś ubekom kumpli z Solidarności i dziś się tym chwalisz?

 • antybiurokrata

  Oceniono 292 razy 154

  "Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż moja jedna godzina wystąpienia - pisze Lech Wałęsa."

  Tłumaczenie - możecie mi skoczyć bo ja teroz cysorz.

  A problem jest taki ze niezależnie czy Walesa byl Bolkiem czy nie, nie byl żadnym liderem wolności tylko chamem z marksistowskich bajek na mocy których cham (robotnik/chlop) to król świata. A jak cham nadaje sie na króla widać po tym co Walesa i reszta chłopców styropianowców zrobiła z Polska. Ci ktorzy tego jeszcze nie widza powinni sie zastanowić czym Polska i Polacy splaca dlugi publiczne i swoje.

  A jedyna różnica miedzy Leninem a Walesa jest taka ze Lenin chciał przejąc np. fabryki butów aby chłopi i robotnicy mogli mieć buty, co było i jest głupia utopia. Walesa i jego banda chamów przejęła fabryki aby je rozszabrować w imieniu zrobienia z siebie elity.

  Zamiast sie chwalić ile to mu placa za te szaberki Bolek powinien sie modlić ze kopnie w kalendarz zanim caly burdel sie zawali i pospólstwo podziękuje chłopcom styropianowcom za ich robotę.

 • pro-contra

  Oceniono 234 razy 134

  A jeszcze niedawno Boluś-hipokryta płakał, że cierpi biedę.
  Nawet groził, że jeśli ludzie nie przestaną go nękać za przeszłość, opuści Polskę i uda się na emigrację.

  Pajac dobrze wiedział, że poza granicami będzie robił za zużytą, wytartą miotłę, odstawioną w kąt .
  Bo mur berliński obalił nie kto inny tylko Gorbaczow (też w Rosji traktowany jako sprzedawczyk).

  Zmiany w Europie mogły nastąpić tylko po rozpirzeniu od środka byłego ZSRR.
  Wałęsa przy tej rewolucji robił ledwo "za asparagus" (dodatek do bukietów).

 • gugcia0

  Oceniono 248 razy 112

  Walesa ma problem ze soba i to od lat.Gdyby siedzial w domu lub lowil ryby na emeryturze to nie byloby okazji do wyciagnia kto byl Bolkiem,kto to wie,kto nie wie.Np. w Krakowie byla kilka lat temu krotka afera ze znanym ksiedzem,publicysta M.Malinskim,jednak on krotko opisal swoje rozmowy z SB,tkzw.ewangelizowanie bezpieki,czy potrzebne,czy udane,czy malo zreczne,nie wazne.Powiedzial co uznal za konieczne i cisza,nikt wiecej o tym nie wspomina,ks.Malinski nie atakuje ludzi w TV,nie mowi aby palowac Solidarnosc,ze Duda to to i tamto,ze PiS taki,Kaczynski owaki,nie procesuje sie latami z d.kolegami,ludzmi o identycznie wielkich zaslugach dla wolnej Polski.Nie,Malinski siedzi cicho i pisze ksiazki,dobre ksiazki.Walesa prawie codziennie kogos atakuje lub ma tkzw.zlote mysli dla reszty narodu.Stad jest obiektem atakow,kto sieje wiatr zbiera burze.

 • ksantypa_222

  Oceniono 112 razy 68

  "Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż (kosztuje) moja jedna godzina wystąpienia - pisze Wałęsa. "
  To jest wypowiedź godna Mędrca Europy! Tylko pogratulować!

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 154 razy 58

  Wstyd.
  Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż [kosztuje - red.] moja jedna godzina wystąpienia - pisze Lech Wałęsa.
  Takiego swinstwa nie slyszalem.
  Czy wystapienia i stan wojenny to byl powod do ulozenia sobie zycia?
  Nigdy Bolek nie nalezales do Solidarnosci.Byles w SB.I jestes dalej.

 • zasadniczook

  Oceniono 49 razy 37

  Wałęsa to dla mnie groteskowy bufon i jeden z wielu beneficjentów okrągłostołowej Targowicy bis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje