"Bolek, Bolek, kim jesteś?!" Wałęsa odpowiada prowokatorom i chwali się nagrodami

23.09.2012 12:34
Były prezydent odbiera nagrodę Złotej Kury. Laudację na cześć Wałęsy wygłosił pełnomocnik ds. akt dawnej
NRD-owskiej komunistycznej bezpieki Stasi Roland Jahn

Były prezydent odbiera nagrodę Złotej Kury. Laudację na cześć Wałęsy wygłosił pełnomocnik ds. akt dawnej NRD-owskiej komunistycznej bezpieki Stasi Roland Jahn (Fot. POOL REUTERS)

"Bolek, morderca, kim jesteś?!" - takie okrzyki kilku osób przed berlińską galą nagrody wręczenia Lechowi Wałęsie sprowokowały byłego prezydenta do odpowiedzi. Na swoim blogu nazywa ich "prowokatorami, blagierami bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż kosztuje moja jedna godzina wystąpienia - pisze Wałęsa.
W środę Lech Wałęsa odebrał w Berlinie nagrodę Złota Kura. To nagroda przyznawana przez wschodnioniemieckie media. Wałęsę uhonorowano za dokonania polityczne. Przed wejściem do sali, gdzie wręczano wyróżnienie, doszło do incydentu.

Na krótkim filmie, który zamieszczono w sieci, widać, jak Wałęsa przechodzi w otoczeniu ochrony. Jest ciemno. Zza kadru słychać okrzyki: "Bolek, Bolek, morderca, kim jesteś?" Słychać trzy głosy, ale nie widać, ile osób protestowało. Były prezydent nie reaguje i szybko się oddala.Lech Wałęsa na swoim blogu odpowiedział "prowokatorom z Berlina".

- Gdziekolwiek się pojawiam, dostaję różne nagrody i brawa na stojąco - pisze Lech Wałęsa. Chwali się, że ma zaproszenia do wygłaszania wykładów na najbliższe 10 lat i że zarabia na tym bardzo dobre pieniądze. - Ja nie jestem w stanie zrealizować wszystkich zaproszeń, na wszystkich kontynentach - pisze.

"Ciebie nie słucha nawet żona"

Zwraca się do "opłaconych 5-7 blagierów bez wstydu i honoru". - Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż [kosztuje - red.] moja jedna godzina wystąpienia - pisze Lech Wałęsa.

W jego ocenie "bezczelne karły" zazdroszczą mu. - Ciebie i Twojej mądrości nikt nie chce słuchać, nawet własna żona. Ty po prostu nie masz nic do powiedzenia. Dlatego grasz pomówieniami, obelgami i bezwstydnymi okrzykami - piekli się b. prezydent. I zamieszcza zdjęcie ostatnio otrzymanych nagród.

Były prezydent od lat procesuje się z ludźmi, którzy zarzucają mu, że był tajnym współpracownikiem SB. Zaprzecza, by donosił. Procesy wygrywa. W 2005 roku legendarny lider Solidarności otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej status poszkodowanego.

Złota Kura za "bycie bohaterem"

W opinii berlińskiego jury nagrody Wałęsa, jako były przywódca antykomunistycznej opozycji w Polsce, stał się "bohaterem i wzorem dla milionów ludzi". W poprzednich latach honorową nagrodę Złotej Kury za dorobek polityczny otrzymali m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były szef niemieckiejdyplomacji Hans-Dietrich Genscher, były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Nagroda jest przyznawana od 1995 roku. Wykonana z brązu i ważąca 3,5 kilograma statuetka kury upamiętnia zmarłą w 1991 r. berlińską moderatorkę Helgę "Henne" Hahnemann.

Zobacz także
Komentarze (503)
Zaloguj się
 • fenek48

  0

  prawdopodobnie ten Bolek jest przypisany Walesie celowo aby odwrocic uwage od rzeczywistosci i nie zdziwilbym sie zeby tm Bolkiem okazal sie sam Jaroslaw Kaczynski lub ze swity jego otoczenia ale to juz pokarze historja .

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 3 razy 1

  Ty przez całe życie nie zarobisz więcej, niż kosztuje moja jedna godzina wystąpienia - pisze Wałęsa.

  słoma zawsze wyjdzie z butów. Widać, kto się dorobił na tej rewolucji.

  Na pewno nie Walentynowicz i Gwiazda

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 3 razy -1

  @hatteras

  rozumiem że ty jesteś godzien lizać buty Bolka?
  no to do roboty lizusie

 • hatteras

  Oceniono 5 razy -1

  Wy uliczne obszczymury nie jestescie godni ,aby temu czlowiekowi buty lizac.Jego szanuje i podziwia caly swiat,a wam moherowym dziadom zazdrosc odebrala rozum.

 • bayadera

  Oceniono 4 razy 0

  Bolek, Bolek a gdzie sa te pieniadze, ktore z calego swiata naplywaly na konto Solidarnosci???

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy -3

  Niby Bolek cos tam oficjalnie przyznal ze cos podpisal ale nie wiedzial co to jest ze SB wciagnelo go na liste bez jego wiedzy i zgody i ze on nie donosil. Zastanawia mnie dziwna regularnosc okazuje sie ze kazdy ujawniony kapusi owszem cos tam podpisal ale nigdy nie donosil ........... to skad SB wszystko wiedzialo? korzystali z uslug wrozki?

 • 123jna

  Oceniono 6 razy 2

  Walesa byl, jest i bedzie bohaterem wydarzen z lat 80-tych, Zadem maly, wrzaskliwy uzurpator nie odbierze mu tego mimo tysiaca malych, lubiacych wojenki i rozroby, hunwejbinow. Nie ma co o tym pisac, bo te karly pisowej reakcji sa tylko wtedy zadowolone. Olejmy ich zapominajac o nich. To jest tzw. element ktory sie zawsze przemilcza w cywilizowanym swiecie.

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 0

  Ten Bolek to agent. Prawdziwym bohaterem jest Bolek- brat Lolka.

 • vibhisana

  Oceniono 7 razy 5

  Tych "bezczelnych karłów" nasyła srodowisko adoratorów innego bezczelnego karła, który miał śp. brata bezczelnego karła. Etatową opluwaczką Wałęsy była też pewna śp. bezczelna karlica z Gdańska. To całe radykalne środowisko bezczelnych karłów mocne jest w gębie w swoim towarzystwie. Nigdy nie wyjdą na trybunę, tylko krzyczą zza węgła by ukryć swoje nikczemne oblicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje