Kanada: pod wpływem ocieplania się klimatu coraz trudniej budować

23.09.2012 08:53
Truro w Nowej Szkocji. Ostatnio Kanadę nawiedził sztorm Leslie, który spowodował duże zniszczenia

Truro w Nowej Szkocji. Ostatnio Kanadę nawiedził sztorm Leslie, który spowodował duże zniszczenia (Fot. Andrew Vaughan AP)

Ocieplający się klimat zagraża domom Kanadyjczyków. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny na północy Kanady lokalne rządy przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli domów - informują miejscowe media.
Poradnik dla budujących domy wydadzą wkrótce władze Terytoriów Północno-Zachodnich, a swoją wersję podobnego poradnika opublikuje za kilka miesięcy rząd Nunavut, najbardziej wysuniętego na północ terytorium kraju. Kanada dzieli się administracyjnie na 10 prowincji i trzy terytoria.

Ocieplenie klimatu oznacza topnienie wiecznej zmarzliny, na której stoją domy na północy Kanady. Zmieniająca się struktura gruntu niesie ryzyko pękania i przesuwania się fundamentów, zapadania się budynków. Może zagrażać też instalacjom wodnym i elektrycznym. Dlatego w poradnikach mają znaleźć się zalecenia dotyczące m.in. stosowanych technologii. Chodzi o to, by używać takich technologii, które dodatkowo nie podgrzewają gruntu pod domem czy jak niektóre systemy - schładzają zmarzlinę pod budynkami. Inne rozwiązanie to usuwanie części zmarzliny i zastępowanie jej żwirem oraz kamieniem.

Koszty napraw i wzmocnień są jednak wysokie. Telewizja CBC cytowała ekspertów, którzy twierdzą, że konieczne wydatki na ten cel na kanadyjskiej Północy to 250-450 mln dolarów kanadyjskich.

Ocieplenie klimatu, które powoduje zmiany w stabilności gruntu, jest już problemem na lotnisku w Iqaluit, stolicy Nunavut. W minionym tygodniu lotnisko uzyskało 77 mln dolarów kanadyjskich z funduszy federalnych na niezbędne ulepszenia i naprawy, w tym remont pasa startowego.

Już w 2015 latem na Arktyce może stopnieć lód

Poradniki są potrzebne nie tylko obecnym, ale także przyszłym właścicielom domów czy budynków publicznych. Ocieplenie klimatu zwiększa bowiem zainteresowanie przemysłu wydobywczego północnymi rejonami Kanady, a co za tym idzie - także budownictwa. Terytorium Nunavut, na którym żyje zaledwie 32 tys. mieszkańców, głównie Inuitów, rozciąga się na powierzchni równej zachodniej Europie. Premier Kanady Stephen Harper intensywnie promuje inwestycje w kanadyjskiej części Arktyki.

Topnienie wiecznej zmarzliny jest także problemem transportowym. Wiele dróg na północy to tzw. winter roads, czyli drogi o podłożu lodowym, budowane tam, gdzie nie opłaca się lub nie można budować dróg o stałej nawierzchni.

W dodatku tempo procesu topnienia zmarzliny może wzrosnąć. Według najnowszych danych tegoroczne topnienie pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym było największe w historii badań naukowych. Obecne tempo topnienia lodów może sprawić, że już w 2015 roku latem w Arktyce nie będzie lodu. To zaś oznacza, że oceany będą ogrzewać się coraz szybciej, rosnąć będzie temperatura powietrza, a co za tym idzie - lądów.

Zobacz także
Komentarze (79)
Kanada: pod wpływem ocieplania się klimatu coraz trudniej budować
Zaloguj się
 • mara571

  Oceniono 22 razy 14

  mam wrazenie, ze redaktorzy Gazety Wyborczej zapomnieli o przewrotnosci Polakow.
  W Polsce propaganda ma zawsze odwrotne skutki niz jej tworcy zakladaja.

 • szymek_50

  Oceniono 15 razy 13

  W Polsce susza.

 • mariolablondi

  Oceniono 46 razy 12

  Jak będzie cieplej , to domy im nie będą potrzebne.

 • khair.el.budar

  Oceniono 18 razy 10

  Może wyślemy im jakieś śpiwory w ramach akcji humanitarnej?

 • vald

  Oceniono 47 razy 9

  To co że topnieje? Jest cieplej to topnieje. widać tak musi być .Tyle że człowiek ma na to taki wpływ jak na wybuchy na Słońcu lub erupcje wulkanów. Wisła też sobie schnie, zysk z tego taki ze marmurowe cacka znajdą sobie miejsce w jakiś rezydencjach bogatych snobów zamiast na dnie rzeki. Jeśli bieguny stopnieją zysk będzie taki ze trochę surowców nam przybędzie no i pracy dla ludzi. Ale ekopijawki zwietrzyły kasę i teraz będą co rusz płakać że coś tam topnieje i oni - za tą kasę będą to naprawiać. Miejmy tylko nadzieję że znajdą jak najmniej głupków którzy im uwierzą

 • zigzaur

  Oceniono 16 razy 8

  Geotechnicy zarobią na ekspertyzach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje