Kanada: pod wpływem ocieplania się klimatu coraz trudniej budować

23.09.2012 08:53
Truro w Nowej Szkocji. Ostatnio Kanadę nawiedził sztorm Leslie, który spowodował duże zniszczenia

Truro w Nowej Szkocji. Ostatnio Kanadę nawiedził sztorm Leslie, który spowodował duże zniszczenia (Fot. Andrew Vaughan AP)

Ocieplający się klimat zagraża domom Kanadyjczyków. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny na północy Kanady lokalne rządy przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli domów - informują miejscowe media.
Poradnik dla budujących domy wydadzą wkrótce władze Terytoriów Północno-Zachodnich, a swoją wersję podobnego poradnika opublikuje za kilka miesięcy rząd Nunavut, najbardziej wysuniętego na północ terytorium kraju. Kanada dzieli się administracyjnie na 10 prowincji i trzy terytoria.

Ocieplenie klimatu oznacza topnienie wiecznej zmarzliny, na której stoją domy na północy Kanady. Zmieniająca się struktura gruntu niesie ryzyko pękania i przesuwania się fundamentów, zapadania się budynków. Może zagrażać też instalacjom wodnym i elektrycznym. Dlatego w poradnikach mają znaleźć się zalecenia dotyczące m.in. stosowanych technologii. Chodzi o to, by używać takich technologii, które dodatkowo nie podgrzewają gruntu pod domem czy jak niektóre systemy - schładzają zmarzlinę pod budynkami. Inne rozwiązanie to usuwanie części zmarzliny i zastępowanie jej żwirem oraz kamieniem.

Koszty napraw i wzmocnień są jednak wysokie. Telewizja CBC cytowała ekspertów, którzy twierdzą, że konieczne wydatki na ten cel na kanadyjskiej Północy to 250-450 mln dolarów kanadyjskich.

Ocieplenie klimatu, które powoduje zmiany w stabilności gruntu, jest już problemem na lotnisku w Iqaluit, stolicy Nunavut. W minionym tygodniu lotnisko uzyskało 77 mln dolarów kanadyjskich z funduszy federalnych na niezbędne ulepszenia i naprawy, w tym remont pasa startowego.

Już w 2015 latem na Arktyce może stopnieć lód

Poradniki są potrzebne nie tylko obecnym, ale także przyszłym właścicielom domów czy budynków publicznych. Ocieplenie klimatu zwiększa bowiem zainteresowanie przemysłu wydobywczego północnymi rejonami Kanady, a co za tym idzie - także budownictwa. Terytorium Nunavut, na którym żyje zaledwie 32 tys. mieszkańców, głównie Inuitów, rozciąga się na powierzchni równej zachodniej Europie. Premier Kanady Stephen Harper intensywnie promuje inwestycje w kanadyjskiej części Arktyki.

Topnienie wiecznej zmarzliny jest także problemem transportowym. Wiele dróg na północy to tzw. winter roads, czyli drogi o podłożu lodowym, budowane tam, gdzie nie opłaca się lub nie można budować dróg o stałej nawierzchni.

W dodatku tempo procesu topnienia zmarzliny może wzrosnąć. Według najnowszych danych tegoroczne topnienie pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym było największe w historii badań naukowych. Obecne tempo topnienia lodów może sprawić, że już w 2015 roku latem w Arktyce nie będzie lodu. To zaś oznacza, że oceany będą ogrzewać się coraz szybciej, rosnąć będzie temperatura powietrza, a co za tym idzie - lądów.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • allo11

  0

  Drogi z lodu budowane ..srata tata .
  Takie drogi wytycza sie w terenie a nie buduje.

 • maly_rowerek

  0

  W Polsce zawsze i wszystko robi sie na odwrot, dlatego od zawsze daleko nam do cywilizowanego swiata

 • bezkasy

  0

  Ja mam w mały park koło rezydencji. Jedno drzewo w czasie swojego życia pochłania przeciętnie aż 6 ton CO2.
  Nie miałem co robić i je policzyłam. Okazało się że jest ich 400. 400x 6 = 2400 ton co2, nie lepiej więc sadzić drzewa jak pobierać podatek za co2?

 • threeme

  0

  Do wszystkich, którzy sądzą, że człowiek nie może wpłynąć na Ziemski klimat: Atmosfera Ziemi jest jej najsłabszym ogniwem, najbardziej podatnym na zmiany. Czemu? Warto sobie uświadomić jak cieńka jest to warstwa. Promień Ziemi liczy około 6300km, cała atmosfera aż do kosmosu (granica umowna) ma około 1000km grubości. ALE, najważniejsza warstwa znajduje się na samym dole, to troposfera gruba na 8-17km! To w troposferze znajduje się większość gazów atmosfery!Przyjmimy w zaokrągleniu 10km. 6300 do 10!! Jak niezwykle cieńka to warstwa pokazują zdjęcia z kosmosu. Idźmy dalej: gdyby skroplić całą atmosferę, warstwa cieczy miałaby zaledwie ok 4 metry!. Idźmy jeszcze dalej: cały obieg gazów, w tym co2 przez ostatnie tysiąclecia pozostawał w niemal idealnym bilansie. Tyle samo co2 emitowały wulkany, lasy, bagna; co pochłaniały te same lasy, bagna, oceany. I tu wkracza człowiek: wypala lasy uwalniając co2 i nie pozwalając na jego ponowną asymilację przez lasy (wycinane), wydobywa pogrzebany tysiące lat temu węgiel, osusza bagna i torfowiska (ważne magazyny co2 i metanu), zaburza równowae w oceanach. To wszystko z nawiązką wystarcza by zminić najsłabszy Ziemski system: klimat. Czy tak trudno to zrozumieć?

 • arnoldbuzdygan

  0

  I się nie doczekasz bo to taki sam populistyczny farmazon jak ten o człowieku i jego wpływie na rzekome ocieplenie. :)
  Wiem jak będzie - w końcu mam diamentową kulę - wszyscy będą pieprzyć o ociepleniu, a lodowiec i tak przyjdzie i zmiecie prawie całą Europę, Rosję, Kanadę i USA.
  Wierz mi, że będą farmazonić o CO2 i ociepleniu nawet wtedy jak ich będzie zasypywał...

  Fakty są takie, że spalanie metanu i ropy to faktycznie dowalanie CO2 do atmosfery (NIE SĄ one pochodzenia biologicznego lecz geologicznego!) i gdyby komukolwiek zależało na przyrodzie to by tego właśnie zakazał, a nie spalania węgla, który jest przecież jak najbardziej pochodzenia organicznego.
  Czyli klasyfikuje się jak najbardziej tam gdzie spalanie biomasy czyli czystej energii.
  A jak jest?
  Oczywiście na potęgę promuje się spalanie metanu i jeszcze opowiada głupoty, że to bardziej ekologiczne.
  Śmiech na sali!
  No dobra - na szczęście Ziemię uratuje energia termojądrowa, więc to wszystko to tylko bicie piany i nabijanie kabzy a to jednym a to drugim.

 • qwww

  Oceniono 2 razy 0

  i ch...
  dobrze, że cieplej
  pie...ć ekooszołomów

 • art.usa

  Oceniono 2 razy 2

  To nie zmniany klimatyczne.
  To tylko ludzka chciwość jak w Brazylii.
  Czyli wycinka lasu aż szumi w rzekach.

  Klimat to już zawsze raz w prawo raz w lewo.
  Kto już wie że może śródziemne 10 razy wyschło?
  Jakie były tu zmniany klimatyczne przez wyschnięcie takiego morza?
  Pewno Wisła wyschła, jak dziś przez wiercenia za gazu z łupków..

 • aron2004

  0

  No straszne, Polska będzie mieć klimat jak Węgry dziś i będziemy pić Tokaja zamiast pryty. A premierem będzie polski Viktor Orban czyli Jarosław Kaczyński.

 • turbo-liberal

  Oceniono 10 razy 2

  To już nie będzie się dało stawiać domów z tektury i gumy do żucia.
  Teraz trzeba będzie je dodatkowo związywać sznurkiem. Szok :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje