Kpt. Wrona nie musiał lądować awaryjnie? "Samolot był sprawny"

22.09.2012 18:13
Panel bezpieczników w kabinie pilotów

Panel bezpieczników w kabinie pilotów (fot. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych)

Rządowa komisja badająca kulisy awaryjnego lądowania boeinga LOT na warszawskim Okęciu rzuci cień na pilotów, w tym bohaterskiego kapitana Tadeusza Wronę - donosi "Wprost". Według informacji tygodnika raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zawiera sugestię, że załoga mogła normalnie wylądować, bo samolot był sprawny.
Jak zauważa tygodnik "Wprost", dokument z prac komisji to najbardziej oczekiwany lotniczy raport od czasów katastrofy prezydenckiego tupolewa w Smoleńsku.

Blisko rok temu, 1 listopada, kpt. Tadeusz Wrona posadził boeinga 767-300 polskich linii LOT lecącego z Newarku do Warszawy na brzuchu. Nikomu z 220 pasażerów i 11 członków załogi nic się nie stało. Teraz w ciągu miesiąca ma być gotowa ostateczna wersja opisująca okoliczności tego wydarzenia.W niespełna miesiąc po awaryjnym lądowaniu powstał wstępny raport i już wtedy pojawiły się pierwsze wątpliwości dotyczące zachowania załogi i działania systemów samolotu. Zaledwie po dwóch minutach od startu z lotniska Newark pękł przewód w systemie hydraulicznym i przestał działać system wysuwania podwozia.

W takiej sytuacji załodze pozostaje jeszcze awaryjny system otwierania podwozia. Oparty jest on na oddzielnym silniku elektrycznym. Komisja szybko ustaliła, że system był sprawny. Czemu zatem załoga z niego nie skorzystała? To największa zagadka listopadowego wypadku. Winny jest bezpiecznik.

Tygodnik "Wprost" dokładnie opisał miejsce w kokpicie boeinga, w którym znajduje się panel z bezpiecznikami. Jeden z nich, o symbolu C829 BAT BUS DISTR, odpowiada za kilka awaryjnych instalacji, w tym system awaryjnego otwierania podwozia. Jeśli bezpiecznik jest włączony, to owe instalacje działają. Jeśli włączony nie jest - są nieaktywne.

Wieża: A bezpiecznik? Załoga: Włączony

Jedną z kluczowych rzeczy, które załoga słyszy od swych przewodników z wieży stołecznego lotniska, jest pytanie o zapasowy system wysuwania podwozia. Odpowiada, że - podobnie jak system hydrauliczny - także nie działa. Wieża pyta: czy bezpiecznik jest włączony? Nagrania z czarnych skrzynek zarejestrowały zarówno to pytanie, jak i odpowiedź: "Tak".

"Wprost" przypomina to, co tuż po lądowaniu ustalili przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W kabinie boeinga zastali wybity bezpiecznik, czyli wyłączony. A widać to wyraźnie, bo ma białą obwódkę.

Gdyby bezpiecznik był włączony, to nie byłoby dramatycznego lądowania na warszawskim Okęciu.

- To niezły pasztet, bo nie wiemy, czy to załoga popełniła błąd, czy odpowiedzialność spada na producenta maszyny - mówi w grudniu zeszłego roku "Gazecie Wyborczej" pilot znający opublikowany wstępny raport o wypadku boeinga.

Dowód na to, że instalacja awaryjna była sprawna, komisja miała już w dniu wypadku. Kiedy po wejściu do samolotu eksperci włączyli bezpiecznik, podwozie zostało wysunięte bez najmniejszego problemu. Cała ekipa ratunkowa stała w osłupieniu.

Zobacz także
Komentarze (393)
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  Nie można krytykować kpt Wrony bo już Pan Prezydent odznaczył go orderem za bohaterstwo i zawodowy "perfekcjonizm"!

 • tece92a

  0

  Kaczyński miał w kieszeni jakiś bezpiecznik.

 • laksmana

  0

  No to teraz bekną za narażanie życia pasażerów.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz -1

  Założył się, że wyląduje bez podwozia i wygrał.
  Protasiuk na autopilocie nie dał rady.

 • art.usa

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe ile zapłacił Boeing za takie bzdury.
  Polak daje się może i kupić ale jeszcze długo nie jest głupi.

 • wieleszlakow

  Oceniono 2 razy -2

  Wiem to z pewnych źródeł i naocznych świadków: ten samolot to jest totalny złom - można sobie gdybać ile wlezie,fakt jest taki, że jeśli 3/4 polskich samolotów tak wygląda, to mamy na lotnisku niezłą kupę surowców wtórnych, nic poza tym...

 • rawahecht

  Oceniono 2 razy 0

  Najważniejsze, że cała Polska miała nowego bohatyra, Komur dał mu zara medalik, no i tiwija mogła się dniami całymi orgaźmić!

 • bog_makaron

  Oceniono 2 razy 0

  Tak, lądował dla żartu albo nie widział tego bezpiecznika...Takie debilizmy to moherom proszę...

 • maksimum

  Oceniono 2 razy 0

  " Kiedy po wejściu do samolotu eksperci włączyli bezpiecznik, podwozie zostało wysunięte bez najmniejszego problemu. Cała ekipa ratunkowa stała w osłupieniu."
  ----------
  No to Wrona juz nie poleci,bo nastepnym razem bedzie startowal bez podwozia.
  Wiadomo ze w Polsce sa tylko bohaterscy piloci,a w USA buduja "szmelc" pt Boeing.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje