W Płocku zmarł mężczyzna, który pił metanol

22.09.2012 15:49
Czeski resort zdrowia opublikował zdjęcia etykiet dziewięciu napojów alkoholowych, które mogą być skażone

Czeski resort zdrowia opublikował zdjęcia etykiet dziewięciu napojów alkoholowych, które mogą być skażone (http://www.mzcr.cz/)

W Płocku zmarł 47-letni mężczyzna, u którego stwierdzono podwyższony poziom alkoholu metylowego. Drugi mężczyzna, u którego w organizmie także stwierdzono obecność metanolu, przebywa w szpitalu. Jego stan jest poważny. W przebadanych w Polsce próbkach czeskiego alkoholu znaleziono metanol. Wykryto go w czterech z jedenastu zarekwirowanych butelek.
- W związku z faktem wykrycia w organizmach mężczyzn alkoholu metylowego ustalamy źródła pochodzenia alkoholu. Wstępne ustalenia nie wskazują na fakt pochodzenia metanolu z Czech - powiedział rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek. Dodał, że mężczyźni nie pili alkoholu razem i są to dwa odrębne przypadki.

Mężczyzna, który zmarł, trafił do szpitala w Płocku w piątek. Został tam przewieziony po tym, jak po wypiciu alkoholu poczuł się źle. Wiadomo, że mężczyzna już wcześniej nadużywał alkoholu. Zmarł w szpitalu w sobotę rano.

Drugi mężczyzna, który przebywa w szpitalu, to mieszkaniec Wyszogrodu. On także został przewieziony do szpitala w piątek. Piasek podkreślił, iż policja ponownie przestrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia. Przypomniał, że spożycie alkoholu skażonego metanolem grozi śmiercią.

Znaleziono metanol w zarekwirowanych butelkach alkoholu

W przebadanych w Polsce próbkach czeskiego alkoholu znajdował się metanol. Wykryto go w czterech z jedenastu zarekwirowanych butelek. Piotr Pokrzywa z małopolskiego sanepidu tłumaczy, że nie jest to jeszcze powód do podnoszenia najwyższego stopnia alarmowego. Polskie normy dopuszczają bowiem obecność śladowych ilości tej niebezpiecznej substancji w wódkach.

Te próbki zostaną poddane jeszcze raz analizie, aby dokładnie określić stężenie metanolu. Wyniki mają być podane w poniedziałek.

Na badanie czeka też kolejna partia 22 próbek z alkoholu odnalezionego w Małopolsce. W sumie zabezpieczono ponad 10 tysięcy opakowań wysokoprocentowego alkoholu z Czech.

Główny Inspektor Sanitarny wprowadził zakaz sprzedaży czeskiego mocnego alkoholu. Powodem są zatrucia alkoholem metylowym, który znalazł się w sprzedaży w Czechach jako alkohol spożywczy. Zmarły tam 24 osoby, które spożyły podrobiony trujący alkohol. W Polsce zmarły dotąd dwie osoby po wypiciu alkoholu metylowego, który mógł pochodzić z Czech.

Zobacz także

Najnowsze informacje