Kościół w Australii przyznaje: 620 przypadków molestowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Krewni molestowanych dzieci twierdzą, że liczba ofiar może być wielokrotnie większa

Krewni molestowanych dzieci twierdzą, że liczba ofiar może być wielokrotnie większa (Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG)

Kościół katolicki w Australii przyznał, że dochodziło w nim do seksualnego molestowania dzieci przez księży. Władze Kościoła w stanie Victoria potwierdziły, że od lat 30. było 620 takich przypadków.
Podczas śledztwa prowadzonego przez parlament stanu Victoria władze kościelne potwierdziły, że większość przypadków molestowania miała miejsce w latach 60., 70. i 80.

Chrissie Foster, której dwie córki były molestowane w katolickiej szkole, teraz działa na rzecz ofiar. Jej zdaniem tych przestępstw było znacznie więcej niż 620. - Uważam, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeden z księży przyznał się do molestowania setek dzieci, inny, że robił to przez 50 lat. Moim zdaniem tylko w stanie Victoria było około dziesięciu tysięcy przypadków - stwierdziła.

To nie koniec dochodzenia. Arcybiskup Melbourne Denis Hart zapewnił, że Kościół będzie w pełni współpracował ze śledczymi. Wyraził jednocześnie głębokie ubolewanie. - To szokujące i zawstydzające, że dochodziło do aktów molestowania. Zwłaszcza że dopuszczali się tego księża oraz osoby świeckie związane z Kościołem. Uznajemy cierpienia dzieci i ich rodzin. Przepraszamy - mówił arcybiskup Hart.

Podkreślił, że potwierdzenie licznych aktów molestowania jest znakiem, że Kościół jest gotowy na zmierzenie się z bolesną przeszłością.

Od 1990 roku trwało wewnętrzne, kościelne dochodzenie ws. wykorzystywania seksualnego dzieci. Michael Holcroft, prezes Instytutu Prawa, mówi, że i tak sprawie trzeba się przyjrzeć. - To tak jakby Cezar kontrolował Cezara. Trzeba kogoś niezależnego, kto dogłębnie zbada sprawę molestowania - uważa prawnik.

Papież Benedykt XVI od lat odważnie drąży temat molestowania w Kościele, przeprasza za krzywdy i spotyka się z osobami (m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii), które były w przeszłości molestowane przez osoby duchowne.

Zobacz także
  • Jan Turnau Przykład pokory Benedykta XVI

Najnowsze informacje