Abp Hoser: Grozi nam intelektualny totalitaryzm. Nikomu nie można wierzyć

22.09.2012 08:27
Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser

Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Dziwi mnie, że społeczeństwo jest tak naiwne, że ulega wszechobecnej reklamie i jest przez nią ogłupione. Wyrazem braku mądrości i naiwności jest wiara w deklaracje polityków - mówi "Rzeczpospolitej" abp Henryk Hoser.
Biskup warszawsko-praski był pytany, co zwróciło jego uwagę, gdy 4 lata temu wrócił do Polski po 34 latach mieszkania poza krajem. Jak podkreśla, dawniej byliśmy mądrym, umiejącym czytać między wierszami społeczeństwem, które nie dawało się nabrać silnej i przebiegłej propagandzie.

Abp Hoser przestrzega też przed atomizacją społeczeństwa, która prowadzi do jego anarchizacji i niemożności rządzenia nim na dłuższą metę. - Mimo wszystko wierzę w zdrowy rozsądek ludzi, którzy wiedzą, że taki porządek społeczny nie jest szczęściodajny, a anarchizacja grozi powrotem totalitaryzmu - stwierdza duchowny.

Myślenie pod dyktando

Jak wyjaśnia, chodzi o totalitaryzm intelektualny - jednej idei poprawnej politycznie i społecznie, która głosi tolerancję, wielość poglądów, ale w końcu wymaga takiego samego myślenia, pod dyktando. - Nie chodzi o wodza totalitarnego, który będzie nami rządził, tylko o ukryte mechanizmy, które wymagają od nas odruchów stadnych - mówi hierarcha.

Dodaje, że "istnieją dwie osie, pomiędzy którymi zachodzi synergia: ekonomia i polityka władzy poprzez medialne kształtowanie świadomości ludzkiej".

Ludzie jak atomy przez wolność

- Każdy obiektywny obserwator zauważa atomizację w społeczeństwie. Nie ma trwałych związków, dozgonnych postaw, wierność nie jest wartością. Wynika to z tego, że proponowana idea wolności polega na możliwości ciągłych wyborów w każdej sytuacji. To, co może być moim wyborem jednego roku, może być jego przeciwieństwem w drugim roku. W takiej sytuacji nikomu do końca nie można wierzyć, gdyż możliwość ciągłych wyborów stwarza także możliwość ciągłych odrzuceń. To nie buduje trwałych więzi społecznych, tylko rozpadające się i tworzące się na nowo. Tak jak atomy, które wchodzą w reakcje chemiczne, tworzą cząsteczki, które wchodzą w kolejne reakcje. Caływywiad w "Rzeczpospolitej" .

Zobacz także
 • Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser Abp Hoser: posłowie, którzy poprą in vitro, będą poza Kościołem
Komentarze (128)
Abp Hoser: Grozi nam intelektualny totalitaryzm. Nikomu nie można wierzyć
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 148 razy 102

  A czy Ty uwierzyłbyś facetowi w błyszczących szatach,w torbie po cukrze na głowie,mówiącego z dziwnym zaśpiewem?.

 • oloros

  Oceniono 124 razy 94

  macie ksieza spory udzial w wychowaniu tego spoleczenstwa
  Duch, Wiara, Zabobon i Cud - po takiej mieszance uwierza we wszystko
  czy uczyliscie ich myslec?
  po tresurze zostają tylko odruchy jak u psa Pawlawa
  to sie oczywiscie rozumie
  moment w ktorym ludzie zaczynaja myzlec jest wlasnie waszym koncem

 • norbert2225

  Oceniono 90 razy 64

  pod dyktando i to oglupiajac ludzi rzadzil kosciol teraz ludzie sa coraz madrzejsi nie chca was utrzymywac i finansowac waszych lajdastw i to dla was jest najgorsze ze przyjdzie taki dzien w ktorym bedzieci musieli sami zapracowac na swoje utrzymanie a wartosci teorja ktora sami nie realizujecie wasze wartosci sprowadzaja sie do najbardziej przyziemnych potrzeb

 • micki11

  Oceniono 83 razy 61

  Najważniejsze że nie ma juž inkwizycji panie Hoser , z resztą sobie poradzimy nawet bez pana.

 • gczern

  Oceniono 83 razy 55

  A co się dziwić? to samo społeczeństwo nabrało się na religię katolicką i do dzisiaj jest nią tak zaślepione że można je łupić bezprawnymi opłatami "co łaska" przymykamy oko na pedofilskie incydenty ba stygmatyzujemy ofiary i pozwalamy działać olbrzymiej ilości pasibrzuchów bez płacenia podatków ba zus jeszcze za nich płacimy ;)

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 102 razy 52

  Panie biskup !!! A co Pan myslisz na temat pedofilskich zachowań kleryka w instytucji zwanej chyba tylko dla jaj "szkołą" ??? Co Pan myslisz na temat rodziców dzieci wpychanych pedofilowi w łapy ???

 • munaciello

  Oceniono 31 razy 29

  Hoser wie przed czym ostrzega. Instytucja, którą reprezentuje, ma w kwestii intelektualnego totalitaryzmu największe doświadczenie na tym globie.

 • kaboom1993

  Oceniono 25 razy 23

  Powiedział ekspert od wciskania kitu mającego dwa tysiące lat.

 • miroo

  Oceniono 22 razy 20

  Dowodem na głupotę polskiego narodu jest silna pozycja religii i kościoła w Polsce.
  To jest totalitaryzm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje