Abp Hoser: Grozi nam intelektualny totalitaryzm. Nikomu nie można wierzyć

22.09.2012 08:27
Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser

Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Dziwi mnie, że społeczeństwo jest tak naiwne, że ulega wszechobecnej reklamie i jest przez nią ogłupione. Wyrazem braku mądrości i naiwności jest wiara w deklaracje polityków - mówi "Rzeczpospolitej" abp Henryk Hoser.
Biskup warszawsko-praski był pytany, co zwróciło jego uwagę, gdy 4 lata temu wrócił do Polski po 34 latach mieszkania poza krajem. Jak podkreśla, dawniej byliśmy mądrym, umiejącym czytać między wierszami społeczeństwem, które nie dawało się nabrać silnej i przebiegłej propagandzie.

Abp Hoser przestrzega też przed atomizacją społeczeństwa, która prowadzi do jego anarchizacji i niemożności rządzenia nim na dłuższą metę. - Mimo wszystko wierzę w zdrowy rozsądek ludzi, którzy wiedzą, że taki porządek społeczny nie jest szczęściodajny, a anarchizacja grozi powrotem totalitaryzmu - stwierdza duchowny.

Myślenie pod dyktando

Jak wyjaśnia, chodzi o totalitaryzm intelektualny - jednej idei poprawnej politycznie i społecznie, która głosi tolerancję, wielość poglądów, ale w końcu wymaga takiego samego myślenia, pod dyktando. - Nie chodzi o wodza totalitarnego, który będzie nami rządził, tylko o ukryte mechanizmy, które wymagają od nas odruchów stadnych - mówi hierarcha.

Dodaje, że "istnieją dwie osie, pomiędzy którymi zachodzi synergia: ekonomia i polityka władzy poprzez medialne kształtowanie świadomości ludzkiej".

Ludzie jak atomy przez wolność

- Każdy obiektywny obserwator zauważa atomizację w społeczeństwie. Nie ma trwałych związków, dozgonnych postaw, wierność nie jest wartością. Wynika to z tego, że proponowana idea wolności polega na możliwości ciągłych wyborów w każdej sytuacji. To, co może być moim wyborem jednego roku, może być jego przeciwieństwem w drugim roku. W takiej sytuacji nikomu do końca nie można wierzyć, gdyż możliwość ciągłych wyborów stwarza także możliwość ciągłych odrzuceń. To nie buduje trwałych więzi społecznych, tylko rozpadające się i tworzące się na nowo. Tak jak atomy, które wchodzą w reakcje chemiczne, tworzą cząsteczki, które wchodzą w kolejne reakcje. Caływywiad w "Rzeczpospolitej" .

Zobacz także
Komentarze (128)
Zaloguj się
 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  Biskupie, na kolana! I kajac sie w prochu przed Bogiem cholerny heretyku!
  Czemu heretyku? Bo Bozemu darowi, jakim jest WOLNA WOLA (wlasnie ta potepiana przez niego wolnosc wyboru etc) chce zaprzeczac, zastapiwszy ja - zapewne - wola kosciola.:)

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 2 razy 2

  Grozi nam intelektualny totalitaryzm?? Chciało by się powrotu do czasów "Bo ksiądz na kazaniu powiedział..."
  Niestety przyjaciółki Kościoła Polskiego (Pedofilia i Komisja Majątkowa) sprawiły ze Ksiądz Biskup moze teraz sobie narzekać i biadolić a autorytetu jak nie ma tak nie będzie ....

 • krysztofiak1963

  Oceniono 2 razy 2

  Współczesną kondycję Kościoła Katolickiego w Polsce najdobitniej przedstawia symboliczny obrazek klęczących, szkolnych dzieci zlizujących z kolan księdza bitą śmietanę. Życie społeczne ma być wzorowane na „paradygmacie zlizywania bitej śmietany z dupy księży”. Praktyki edukacyjne, realizowane zgodnie z zasadą „lizania dupy autorytetowi”, bez wątpienia okaleczają uczniów. Nawyk lizania przeistacza się bowiem w traumę lizania, z której nie wyprowadzi nas żadna psychoterapia.

  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/646660,o-katolickim-wzorcu-polaka-lizacego---na-marginesie-ataku-abp-hosera-na-liberalizm.html

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 1 raz 1

  Problemem jest koncepcja wolności polegająca na możliwości dokonania wyboru i zmiany zdania po pewnym czasie.

  To jaka jest Pańska koncepcja, Panie Biskupie?

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 2

  można można
  wierzyć
  np w boga
  (bez pośredników)

 • mitochondrium1

  Oceniono 6 razy 6

  Zmienię nieco słowa biskupa. Powinny one brzmieć tak:
  Dziwi mnie, że społeczeństwo jest tak naiwne, że ulega wszechobecnemu klerowi!

 • say69mat

  Oceniono 3 razy 3

  Jego Eminencja Pozwoli, że zacytuję samego siebie:

  Bp Pieronek o otrzęsinach u salezjanów: Bzdurami się nie zajmuję

  say69mat:
  Utrata zdolności rozróżniania pomiędzy Dobrem a złem, przez wspólnotę i pasterzy. To zdaniem Jego Eminencji ... bzdura???

  I to jest problem, z którym Kościół musi się zmierzyć!!!

 • say69mat

  Oceniono 2 razy 2

  Abp Hoser: Grozi nam intelektualny totalitaryzm. Nikomu nie można wierzyć

  say69mat:
  ??? ... a Bóg i Jego Przykazania??? Drogi Arcybiskupie ...??? Skąd, u Jego Eminencji tyle goryczy???

 • niepyszczyc

  Oceniono 2 razy -2

  ciemnota nie rozumie ze kosciol to wiara, zbawienie, raj !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje