Proboszcz piętnuje kapelę punkową z Andrychowa

22.09.2012 06:00
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

W andrychowskich kościołach księża odczytali list przeciwko zespołowi Czerwie. Zaprotestował też PiS. Poszło m.in. o słowa w piosence "W czerni faceci" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Zespół Czerwie z Andrychowa (powiat wadowicki) istnieje 12 lat. Członkowie kapeli są m.in. wykonawcami muzyki do spektaklu Piotra Cieplaka w warszawskim Teatrze Powszechnym "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" Wyspiańskiego. Fanów zyskali dzięki łączeniu punku z muzyką ludową oraz bezkompromisowymi tekstami.

Teksty dwóch utworów - "Terror" i "Trwoga", które ukazały się na wydanej w maju płycie, nie spodobały się radnym PiS i proboszczowi. Ks. Stanisław Czernik uznał, że są "demoralizujące". Duchowny zaprotestował, gdy w promocję nowej płyty włączyły się władze miasta, które wyłożyły 2 tys. zł na wydawnictwo. W zamian magistrat otrzymał sto płyt, które we wrześniu rozdawano mieszkańcom.

Wtedy we wszystkich andrychowskich kościołach księża odczytali list piętnujący muzyków podpisany przez dziekana, w którym padły m.in. słowa: "Jeśli ktoś próbuje poniżyć nas, kapłanów - zniesiemy to. Ale jeśli ktoś próbuje poniżyć cały Kościół, a więc i wiernych - w tym momencie nie możemy milczeć".

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (437)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Niezłe musza byc "punki" w tych grajków jak ich Wyborcza reklamuje, broni i próbuje wykreować. :D Antysystem pełną gębą.

 • tuskopalikot

  0

  Jeżeli ktoś lży religię katolicką, wyśmiewa się z symboli chrześcijaństwa, robi sobie żarty z sacrum, parodiuje elementy kultu lub po prostu w zwykły sposób ośmiesza katolików wyszydzając ich – ten rości sobie prawo schować się za ochronę prawa do wolności słowa. W ten sposób, bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie osoby uzurpujące sobie prawo do własnej wolności, w jej imię, narzucają fałszywy kanon na tzw. obiektywną rzeczywistość. Podstawą nowego paradygmatu kulturowego ma być nieskrępowane prawo do wyrażania dowolnych opinii na wszystkie tematy. Wolność osoby wyrażającej takie poglądy – sądy, ma być nadrzędna, bo rzekomo jest zobiektywizowana i nikomu nic nienarzucająca, poza właśnie tym drobnym, ale niesłychanie istotnym szczegółem, że „wszystko wolno”. To nic innego jak pozorne rozszerzenie paranaukowego podejścia do rzeczywistości wynikającego z błędów nauki oświecenia. W praktyce to nowa, agresywna nadrzeczywistość wciskająca się do naszego życia, stopniowo, krok po kroku, czyniąca „normą”, rzeczy i reguły wnioskowania podłe i nie ludzkie, bo w istocie głęboko zdehumanizowane, tworzące system nieprzychylny dla człowieka, ale oferujący poczucie pozornej wolności.

  obserwatorpolityczny.pl/czy-katolicy-maja-nadstawiac-drugi-policzek/

 • hardy1

  Oceniono 2 razy 2

  Ksiądz to religia? "Opisanie" zachowań tych, któzy są napuszeni, traktują wiernych z góry i jako bezrozumne owieczki, które trzeba pouczać a przy okazji skubać z pieniędzy - to atak na wiarę ludzi?
  Oto sposób postrzegania rzeczywistości przez większość duchownych, takich jak ten ksiądz z Andrychowa. Co "najlepsze" - tacy nie widzą, że działają jak wrogowie swojego kościoła. Przekonają się za kilkanaście latach. Zresztą już widać zmiany w mentalności społeczeństwa polskiego.
  Czy to źle? Przeciwnie, dobrze dla przyszłości. Paradoksalnie - niech tacy księża robią tak nadal. Niech odstręczają ludzi. Nie odstręczą ludzi wierzących od wiary. Odstręczą od nich, od napuszonego i cynicznego kościoła jako instytucji "nie z naszych czasów".

 • gorgony

  Oceniono 2 razy 2

  Tępota polaków, dających się wyzyskiwać bandzie watykańskich bajkopisarzy widać jest niezniszczalna.

 • benkmen

  Oceniono 4 razy 4

  Tego bp Pierdolonek nie nazwał jeszcze bzdurami, jak poniżającą uczniów aferę w szkole średniej?

 • amron53

  Oceniono 5 razy 5

  Wygląda mi na to, że kler to okupanci Polski; skąd ta nienawiść i pogarda dla narodu? No ale czego innego można oczekiwać od okupantów?

 • prochmarny

  Oceniono 3 razy 3

  PRAWDA KOLE W AUREOLE?

  więc przestańcie grzeszyć synowie Belzebuba i mamony przebrane za baranki boze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje