Berlin nie zapłaci za okupację Grecji w czasie II wojny. "Dyskusja zakończona"

21.09.2012 21:31
Grecja

Grecja (Fot. Dimitri Messinis AP)

MSZ Niemiec oświadczyło, że nie zapłaci ponownie za zbrodnie i zniszczenia w Grecji podczas okupacji kraju w latach II wojny światowej, podkreślając, że nie nawiązało z Atenami żadnej oficjalnej dyskusji na temat.
- Rząd zdecydował, że kwestia odszkodowań jest już zamknięta - oświadczył rzecznik ministerstwa cytowany przez agencję AFP.

- Dla nas dyskusja na ten temat została już zakończona. Nie wiadomo mi też nic na temat jakichkolwiek rozmów między Berlinem a Atenami w tej kwestii - dodał rzecznik.

W zeszłym tygodniu greckie ministerstwo finansów zapowiedziało powołanie grupy roboczej, która zajmie się poszukiwaniem w archiwach dokumentów uzasadniających żądania finansowego zadośćuczynienia od Niemiec za zniszczenia wojenne.

16 mld euro pomoc dla Grecji

W wydanym w marcu br. oświadczeniu MSZ Grecji wyjaśniło, że nigdy nie zrezygnowało z reparacji wojennych od Niemiec. Zdaniem resortu roszczenia należy jednak zgłosić "we właściwym czasie i po solidnym przygotowaniu".

III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941-1944, dopuszczając się w tym czasie licznych zbrodni wojennych.

Strona niemiecka stoi na stanowisku, że roszczenia greckie zostały dawno temu zaspokojone. Zgodnie z umową z 1960 roku Republika Federalna Niemiec przekazała Grecji 115 mln marek niemieckich tytułem zadośćuczynienia dla poszkodowanych. Niemieckie władze zwracają ponadto uwagę na szacowaną przez nie na 16 mld euro pomoc dla Grecji w ramach integracji tego kraju z UE.

Zobacz także
 • Grecja. Duchowny na wiecu przed parlamentem w Atenach, gdzie protestowano przeciwko nowym planom cięć budżetowych mających wyprowadzić kraj z kryzysu Grecja zażąda od Niemców pieniędzy za II wojnę światową? Liczą szkody
 • Amerykańskie bombowce z czasów II Wojny światowej Amerykanie poszukają w Polsce swoich żołnierzy z II wojny światowej [LOKALIZACJE]
Komentarze (117)
Berlin nie zapłaci za okupację Grecji w czasie II wojny. "Dyskusja zakończona"
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 178 razy 122

  Grecy chcieli Niemców zrobić w Greka. Nie chce się darmozjadom zarabiającym więcej niż Polacy płacić podatków, to postanowili postarać się o reperacje wojenne.

  Niech się idioci zwrócą teraz do Irańczyków, że najeżdżali ich jako Persowie.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 77 razy 51

  Grecy mają łeb do interesów.
  Najpierw oszukali UE co do stanu swojego zadłużenia i przeżarli oraz przepili olbrzymie kwoty.
  Teraz chcą aby Niemcy za to zapłaciły.
  Ale gdyby Niemcy mieli płacić odszkodowania za Hitlera to stałyby się państwem nędzarzy.
  Ten numer nie przejdzie.

 • jgalka

  Oceniono 45 razy 31

  przypomina mi sie kawal: siedzi baba z dziadem na laweczce przed chata i nagle dziadek jak nie walnie baby w glowe. -Za co? -krzyczy zaskoczona, -A bo jak sobie przypomne zes ty wtedy cnoty nie miala. I tak by bylo co pare lat z grekami, a do nich dolaczyliby nastepni no bo skoro grekom znowu zaplacili to czemu nie np. zydom czy polakom. W koncu my jeszcze bardziej ucierpielismy.

 • wirtualnyzbylut

  Oceniono 60 razy 20

  Gdyby w Polsce u władzy był Jarek to byłby jeden ze sposobów "walki z kryzysem".
  Pamiętam pomysły wystawiania rachunków za zniszczenie Warszawy.
  Niemcy w czasie okupacji wyrządzili olbrzymie szkody Polakom, również materialne. I dlatego zgodnie z porozumieniami w Jałcie i Poczdamie reparacje wojenne dla Polski miały być realizowane w ramach okupacji wschodnich Niemiec przez sowietów.
  No i wiadomo jak zadbał o nasze interesy nasz "słowiański przyjaciel", oficjalnie zrzekliśmy się wszelkich roszczeń wobec NRD w latach 50-tych. Rzecz jasna nie było to dobrowolne i autonomiczne stanowisko władz polskich co nie zmienia stanu rzeczy.

 • cezar85

  Oceniono 33 razy 17

  dość kulturalnie to niemiaszki załatwiły
  szacun
  ja bym powiedział grekom co mogą zrobić z gyrosem

 • cucurucu

  Oceniono 46 razy 8

  Czyz pismo swiete nie mowi, ze za grzechy swych ojcow dzieci beda placily az po siodme pokolenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje