Berlin nie zapłaci za okupację Grecji w czasie II wojny. "Dyskusja zakończona"

21.09.2012 21:31
Grecja

Grecja (Fot. Dimitri Messinis AP)

MSZ Niemiec oświadczyło, że nie zapłaci ponownie za zbrodnie i zniszczenia w Grecji podczas okupacji kraju w latach II wojny światowej, podkreślając, że nie nawiązało z Atenami żadnej oficjalnej dyskusji na temat.
- Rząd zdecydował, że kwestia odszkodowań jest już zamknięta - oświadczył rzecznik ministerstwa cytowany przez agencję AFP.

- Dla nas dyskusja na ten temat została już zakończona. Nie wiadomo mi też nic na temat jakichkolwiek rozmów między Berlinem a Atenami w tej kwestii - dodał rzecznik.

W zeszłym tygodniu greckie ministerstwo finansów zapowiedziało powołanie grupy roboczej, która zajmie się poszukiwaniem w archiwach dokumentów uzasadniających żądania finansowego zadośćuczynienia od Niemiec za zniszczenia wojenne.

16 mld euro pomoc dla Grecji

W wydanym w marcu br. oświadczeniu MSZ Grecji wyjaśniło, że nigdy nie zrezygnowało z reparacji wojennych od Niemiec. Zdaniem resortu roszczenia należy jednak zgłosić "we właściwym czasie i po solidnym przygotowaniu".

III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941-1944, dopuszczając się w tym czasie licznych zbrodni wojennych.

Strona niemiecka stoi na stanowisku, że roszczenia greckie zostały dawno temu zaspokojone. Zgodnie z umową z 1960 roku Republika Federalna Niemiec przekazała Grecji 115 mln marek niemieckich tytułem zadośćuczynienia dla poszkodowanych. Niemieckie władze zwracają ponadto uwagę na szacowaną przez nie na 16 mld euro pomoc dla Grecji w ramach integracji tego kraju z UE.

Zobacz także
Komentarze (117)
Zaloguj się
 • terderda1212

  0

  Biedni ci Niemcy. Wszyscy coś od nich chcą. Takie bidulki, chyba się rozpłaczę. Może my Polacy napadniemy na Niemcy, wyrżniemy ich, ograbimy, a jak przegramy, to powiemy że żadnego odszkodowania nie wypłacimy. Taki mały pomysł na kryzys. Jeszcze dupkę Niemcom wyliżcie.

 • dereks

  0

  to może w końcy Szwedzi oddadzą nam to co zrabowali i zapłaca odszkodowanie?
  złupili nas najbardziej w historii Polski, wymordowali 1/3 ludności, ich muzea mają 80% eksponatów z rabunku

 • doni72

  0

  My sobie tu na foru bla,bla i mamy prawo,i swoje racje i aberacje itd,itp.Jedna rzecz,doszukiwanie sie w polityce,a w polityce globalnej szczegulnie moralnosci i sprawiedliwosci to tak jak doszukiwanie sie humanizmu u Brevika lub Hitlera czy Stalina lub poczucia humoru u Gowina.

 • krzysztof_ptk

  0

  Myślę że Troja również ma miliardowe roszczenia wobec Grecji. Odszkodowania za zniszczonego konia, za zniszczenia na plaży i pozostawione śmieci. No i za dewastację zabytków. Ale jak Iran zacznie powoływać Greków za plagi egipskie które przeżyli po macedońskiej inwazji. Adwokaci zacierają ręce, jest dużo do roboty.

 • adalberto3

  0

  Biorac pod uwage ciagla pomoc Niemiec wobec Izraela polegajaca m.in. na czesciowym finansowaniu dostaw broni (okrety podwodne z mozliwoscia uzbrojenia w bron atomowa) to Grecja ma racje. Wprowadzenie Euro
  bylo akcja o charakterze politycznym, a teraz bezwzgledna ekonomia doszla do glosu. Kredyty byly zbyt tanie, jak na mozliwosci gospodarki greckiej, doprowadzily tylko do wzrostu importu i zadluzenia. W tym samym czasie eksportowa gospodarka niemiecka kwitla. Wzrastaly zreszta nie tylko dlugi Grecji, w strefie Euro generalnie wzroslo. W Polsce na szczescie nie nalezymy do tej strefy, ale od wstapienia do Unii tez jest prawie dwukrotnie wyzsze.

 • amenox

  0

  Grek brzytwy sie chwyta

 • tirinti

  Oceniono 2 razy 0

  Raczej Kraje Europejskie powinny zarządać od Rosji odszkodowania za pozbawienie nas możliwości zostania Niemcami. Hitler prędzej czy później by umarł, Niemcy się zdemokratyzowały i kto by przeżyłten by się zgermanizował i żył w dostatku.

 • gugcia0

  Oceniono 2 razy 0

  to sa dwie rozne rzeczy-Grecja ma za duze dlugi,bo zyli ponad stan i znane sa ich przekrety,za to powinni zaplacic sami Grecy.Zaplata za szkody wojenne to inna sprawa,suma 115 mln marek w latach 60 nie wydaje sie byc adekwatna do zniszczen,podobnie zreszta jak nie sa zaplacone zniszczenia w Polsce,to sa jednak dwie rozne sprawy,ktore Grecja moze wniesc gdzies przed Trybunal europejski na przyklad.Co ma jedno do drugiego?Nic.Poza tym Grecja winna jest ok.400 mld euro wszystkim,ktorzy jej pozyczali.Nawet gdyby Grecja wygrala proces o reparacje za II wojne sw. to Niemcy podniosa te 16 mld euro,ktore sami przekazali do Grecji oraz te kilkadziesiat mld euro,ktore juz wydali na najnowsze transze pomocowe,a ktore tez nie sa splacane przez Grecje,sadze,ze razem wyjdzie ok.50 mld euro.Nie sadze aby wyrownanie za szkody wojenne bylo w takiej wysokosci,stad Niemcy slusznie informuja,ze nie maja obowiazku za nic wiecej Grekom placic.Z Polska sytuacja wygladalby inaczej,bo rozmiar szkod byl o wiele wiekszy oraz my nie dostalismy bezposrednio zadnych wielkich wplat od RFN,wynikalo to z sytuacji politycznej po 1945 roku i podejmowania za nas decyzji w ZSRR.Jednak Polska ma swoj rozum i majac za najwiekszego sasiada RFN,do ktorego najwiecej sie eksportuje,gdzie miliony Polakow moga znalezc dobra prace,gdzie bedzie sie podejmowac w przyszlosci strategiczne decyzje o ksztalcie Europy,nie wnosimy przeciwko RFN zadnych roszczen w zwiazku z II wojna sw.Wiemy,ze wyrok sadu bylyby niepewny,z uwagi na nasze stanowisko po 1945,a nawet wygrana dalaby nam prawo do wyplat na poziomie moze kilkunastu mld euro,a straty polityczne bylyby ogromne.Blokowanie przez RFN,najwieksze i najsilniejsze panstwo w UE,pomocy dla Polski,utracanie nas w roznych sprawach kosztowaloby nas setki mld euro i przegrana pozycje w UE oraz stanowiloby oslabienie naszej pozycji w realcji z Rosja.Marszalek Pilsudski mowil,ze Polska ma 2 wrogow,wiec z jednym,czyli z Niemcami,musi starac sie zyc w jakiej takiej zgodzie,bo Rosja jej bardziej zagraza.I stad obecna polityka (od 1989 roku) co do RFN jest sluszna i nie nalezy nasladowac bledow Grecji.Grecja z taka polityka sama sie wyizoluje i przegra,osunie sie w stan skrajnej biedy i upadku,cofnie sie o 50 lat do tylu.

 • noisenation1

  Oceniono 6 razy 0

  Te brudne niemieckie ścierwa powinny zapłacić wszystkie szkody z odsetkami Grekom, Polakom, Rosjanom, Ukraińcom, Żydom i innym narodom które zdewastowali i zatrzymali na kilkadziesiąt lat w rozwoju swoją, urojoną w śmierdzących łbach, wojną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje