Krwawa obrona Mahometa. Ogień, kamienie i ostra broń - 15 zabitych w Pakistanie [ZDJĘCIA]

21.09.2012 20:08

Fot. Fareed Khan AP

Protesty związane z antyislamskim filmem przybrały w piątek w Pakistanie gwałtowny obrót; policja użyła ostrej amunicji i gazu łzawiącego wobec demonstrantów, którzy rzucali kamieniami i podkładali ogień pod budynki; zginęło co najmniej 15 osób.
Pakistański rząd ogłosił piątek świętem narodowym na cześć Proroka i namawiał do pokojowych protestów. W demonstracjach uczestniczyły tysiące ludzi, dziesiątki zostały ranne. Do najkrwawszych zdarzeń doszło w południowym porcie Karaczi, gdzie zginęło 12 osób, a 82 zostały ranne - poinformowali przedstawiciele dwóch szpitali.

Według policji uzbrojeni napastnicy, którzy znajdowali się w 15-tysięcznym tłumie, zaatakowali policję. Tłum podpalił dwa kina i bank.

Trzy osoby zginęły, 61 zostało rannych w Peszawarze na północy - poinformował przedstawiciel policji, która użyła broni wobec uczestników zamieszek, gdy podłożyli ogień pod dwie sale kinowo-widowiskowe i miejską izbę handlową. Niszczyli także sklepy i pojazdy.

Śmierć producentowi filmu!

Policja użyła też pałek wobec demonstrantów. Kilkadziesiąt tysięcy manifestantów domagało się śmierci producenta filmu - pochodzącego z Egiptu obywatela USA.

Manifestanci z kamieniami starli się z policją także w Lahaurze (na wchodzie) i w stolicy Pakistanu - Islamabadzie. Policja użyła gazu łzawiącego i oddała strzały ostrzegawcze, by uniemożliwić demonstrantom zbliżenie się do siedzib amerykańskich misji dyplomatycznych w tych miastach.

W Islamabadzie rannych zostało 25 osób.

Blokada linii komórkowych - boją się zamachów

Rząd Pakistanu wprowadził tymczasową blokadę telefonii komórkowej w 15 największych miastach, by, jak pisze "Associated Press", uniemożliwić islamistom użycie komórek do detonowania ładunków wybuchowych podczas protestów - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel MSW.

Pakistański MSZ wezwał w piątek w związku z filmem amerykańskiego charge d'affaires w Islamabadzie Richarda Hoaglanda. Pakistan zablokował dostęp do YouTube, gdzie umieszczono film, bo serwis odmówił jego usunięcia. Pakistański premier Raja Pervaiz Ashraf zaapelował do społeczności międzynarodowej, by uchwaliła prawo, które zapobiegnie obrazie proroka.

Od 11 września przez świat islamski przetaczają się protesty w reakcji na wyprodukowany w USA film "Niewinność muzułmanów", który w obraźliwy sposób przedstawia proroka Mahometa. W rezultacie antyamerykańskich demonstracji zginęło wiele osób, w tym ambasador USA w Libii Christopher Stevens.

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • czyngischann

  Oceniono 1 raz 1

  Pakistańczykom ogólnie niewiele trzeba żeby wyjść na ulice i sie tłuc z policją i palić samochody i się tratować. Oni najwyrażniej lubią tą formę spędzania czasu.

 • misiupisiu2

  0

  Wybatozyc.

 • niepyszczyc

  0

  to brocha liberalow!!!!!!!!!!

 • kyoden77

  Oceniono 1 raz 1

  Ci ludzie, zacietrzewieni i zaślepieni w ideach, których sami nie do końća rozumieją, rozwścieczeni do szaleństwa z powodów, których sami do końca nie znają i w celach, których sami nie mają, dostarczają kolejnej masy argumentów przeciwko religiom jako takim...

 • baxa

  Oceniono 4 razy -2

  OJOJOJ ILEZ TU LUDZI JEST MADRYCH WYROZUMIAŁAYCH ......SAME ZGRYZLIWE TYPY ....I ZASTANAWIAM SIE PO ILE WY LAT MACIE??????WEZCIE SIE ZA SIEBIE I ZROBCIE COS ZE SWOIM ZYCIEM I NIE WYPISUJCIE TYCH NIENAWISTNYCH KOMENTARZY USPRAWIEDLIWIAJĄC SIEBIE .....ZE WY TACY WSPANIALI JESTESCIE

 • grzes07

  Oceniono 4 razy -2

  ta cala cholote wytepic

 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 0

  Oto mądrość ze Starego Testamentu, której nie cytują nasze katabasy i nie znają lub mają w tylnej części ci katoliccy nawiedzeni, których ulubionym zajęciem jest ostentacyjne obrażanie się: "Azali Baal sam nie może się obronić, że musicie go wyręczać jako mściciele?". Muzułmanie podobnie są wystarczająco głupi, by, jak rude myszy, stawać w obronie wszechmocnej góry.

 • 2-julita

  Oceniono 5 razy -3

  kto ich ciągle prowokuje i jaki ma w tym cel ?????????????????????????

 • planteria01

  Oceniono 3 razy 1

  A potem trzeba będzie wysłać tam "pomoc humanitarną" i ONZ [NATO z cysterną] aby się im pomóc pozbierać :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje