Krwawa obrona Mahometa. Ogień, kamienie i ostra broń - 15 zabitych w Pakistanie [ZDJĘCIA]

21.09.2012 20:08

Fot. Fareed Khan AP

Protesty związane z antyislamskim filmem przybrały w piątek w Pakistanie gwałtowny obrót; policja użyła ostrej amunicji i gazu łzawiącego wobec demonstrantów, którzy rzucali kamieniami i podkładali ogień pod budynki; zginęło co najmniej 15 osób.
Pakistański rząd ogłosił piątek świętem narodowym na cześć Proroka i namawiał do pokojowych protestów. W demonstracjach uczestniczyły tysiące ludzi, dziesiątki zostały ranne. Do najkrwawszych zdarzeń doszło w południowym porcie Karaczi, gdzie zginęło 12 osób, a 82 zostały ranne - poinformowali przedstawiciele dwóch szpitali.

Według policji uzbrojeni napastnicy, którzy znajdowali się w 15-tysięcznym tłumie, zaatakowali policję. Tłum podpalił dwa kina i bank.

Trzy osoby zginęły, 61 zostało rannych w Peszawarze na północy - poinformował przedstawiciel policji, która użyła broni wobec uczestników zamieszek, gdy podłożyli ogień pod dwie sale kinowo-widowiskowe i miejską izbę handlową. Niszczyli także sklepy i pojazdy.

Śmierć producentowi filmu!

Policja użyła też pałek wobec demonstrantów. Kilkadziesiąt tysięcy manifestantów domagało się śmierci producenta filmu - pochodzącego z Egiptu obywatela USA.

Manifestanci z kamieniami starli się z policją także w Lahaurze (na wchodzie) i w stolicy Pakistanu - Islamabadzie. Policja użyła gazu łzawiącego i oddała strzały ostrzegawcze, by uniemożliwić demonstrantom zbliżenie się do siedzib amerykańskich misji dyplomatycznych w tych miastach.

W Islamabadzie rannych zostało 25 osób.

Blokada linii komórkowych - boją się zamachów

Rząd Pakistanu wprowadził tymczasową blokadę telefonii komórkowej w 15 największych miastach, by, jak pisze "Associated Press", uniemożliwić islamistom użycie komórek do detonowania ładunków wybuchowych podczas protestów - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel MSW.

Pakistański MSZ wezwał w piątek w związku z filmem amerykańskiego charge d'affaires w Islamabadzie Richarda Hoaglanda. Pakistan zablokował dostęp do YouTube, gdzie umieszczono film, bo serwis odmówił jego usunięcia. Pakistański premier Raja Pervaiz Ashraf zaapelował do społeczności międzynarodowej, by uchwaliła prawo, które zapobiegnie obrazie proroka.

Od 11 września przez świat islamski przetaczają się protesty w reakcji na wyprodukowany w USA film "Niewinność muzułmanów", który w obraźliwy sposób przedstawia proroka Mahometa. W rezultacie antyamerykańskich demonstracji zginęło wiele osób, w tym ambasador USA w Libii Christopher Stevens.

Zobacz także
Komentarze (145)
Krwawa obrona Mahometa. Ogień, kamienie i ostra broń - 15 zabitych w Pakistanie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • pawel246

  Oceniono 207 razy 203

  Co zrobic jak chce sie zemścić na producencie antyislamskiego filmu? Zacząć podpalać i niszczyć własny kraj- chyba to logiczne...

 • cezareko

  Oceniono 207 razy 167

  odciąć im internet, telewizje satelitarną, dać pały do rak i zamknąć granice. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego i nie interesuje mnie czy palą samochody na ulicach.

 • ksobier

  Oceniono 128 razy 122

  Uff dobrze, ze to na religie pokoju trafilo.

 • refleksyjny

  Oceniono 140 razy 120

  Brawo muzułmanie.
  Tylko tak dalej.
  pozyskacie miliony zwolenników.

 • hans_close

  Oceniono 109 razy 45

  Czy Wam te zadymy nie przypominają cyrku z "obroną krzyża" przez nawiedzonych, fanatycznych PISlamistów?

  Fanatycy religijni, bez względu do jakiej odmiany pustynnego boga się modlą, to nowotwór naszej cywilizacji, który trzeba wyciąć, puki jeszcze jest czas. Operacje są bolesne i ryzykowne, ale konieczne aby przetrwać, aby przetrwała nasza cywilizacja.

 • jami100

  Oceniono 21 razy 21

  Wyłazi to co tkwi w religujnej podświadomości: fanatyzm, nietolerancja, narzucanie swoich zasad. Na szczęście chrześcijaństwo ma już ten etap za sobą i w naszym kręgu kulturowym po prostu nie wypada tego robić, choć niejednego swędzi ręka. Kilka wieków temu u nas była podobna mentalność.

 • ipearjuanes

  Oceniono 53 razy 19

  sami ateiści wśród tych krajów islamu.... prawdziwie wierzący byli by smutni, zdenerwowani, ale by się nie zabijali, a póki co zabijają się wzajemnie przede wszystkim

 • mutant_popromienny

  Oceniono 88 razy 18

  Widoki powyzsze dedykujemy wszystkim wyznawcom Nowej Wspanialej Europy !

  Patrzcie i szykujcie sie na to co Was czeka.
  Tak niebawem wygladac bedzie ruina Europy , kontynentu ktoremu uroila sie wielkosc i przywodztwo w swiecie , a tymczasem zmienila sie w syf , ciemnogrod , posmiewisko swiata , smietnik dla dawno skompromitowanych ideologii i skorumpowany do cna grajdol !

  Ja mam nadzieje byc juz wowczas na antypodach , a nie budowac euro-wariatkowo...:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje