Media na świecie o otrzęsinach w gimnazjum salezjańskim: Przerażające, odrażające

21.09.2012 15:40
Informacja o polskim gimnazjum na stronie brytyjskiego The Sun

Informacja o polskim gimnazjum na stronie brytyjskiego The Sun (Fot. thesun.co.uk)

Afera ze zdjęciami uczniów i księdza z katolickiego gimnazjum w Lubinie odbiła się już szerokim echem w zagranicznych mediach. Opisujące sprawę portale oceniają sytuację widoczną na fotkach jako przerażającą i szokującą.
Amerykańskie i brytyjskie serwisy, m.in. Daily Mail, The Huffington Post, The Telegraph, informują, że "ceremonia inicjacji" w gimnazjum salezjańskim w Lubinie wywołała w Polsce skandal. Tytuły, mówiące o dzieciach zlizujących bitą śmietanę z kolan polskiego księdza, opatrzone są w większości zdjęciem dokumentującym zajście.

Ostra krytyka księdza i broniących go rodziców

Zagraniczne serwisy nie kryją swojego oburzenia. W tekstach można znaleźć stwierdzenia, że sytuacja jest szokująca i odrażająca. Dziennikarze przytaczają krytyczne wypowiedzi komentatorów z polskiej prasy oraz słowa samego księdza, który stwierdza, iż takie rzeczy są tradycją w jego gimnazjum i podobne zabawy odbywały się już w poprzednich latach. Przytaczana jest także opinia rodziców dzieci, którzy nie widzą w widocznej na zdjęciach sytuacji nic złego.

Komentujący artykuły czytelnicy nie szczędzą krytyki pod adresem zarówno księdza, jak i rodziców. Opiekunów krytykują za obronę duchownego. Tego ostatniego zaś za uczestniczenie w tego typu zabawie oraz usprawiedliwianie się tym, iż podobne rytuały odbywały się w tym gimnazjum już wcześniej. "Obrzydliwe, niepokojące, niewłaściwe" - to jedne z najdelikatniejszych ocen sytuacji widocznej na zdjęciach.

Prokuratura i kuratorium oświaty zbadają sprawę

Sprawą otrzęsin w salezjańskim gimnazjum w Lubinie ma zająć się prokuratura. Na zdjęciach z imprezy widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. Kontrolę w szkole zapowiada również kuratorium oświaty.

Materiał, w którym kilkunastoletnie dziewczynki i chłopcy zlizują bitą śmietanę z kolan dyrektora gimnazjum i jednocześnie księdza, jako pierwsza pokazała lubińska Telewizja Odra. Fotografie były także zamieszczone na stronie gimnazjum.

Zobacz także
Komentarze (734)
Zaloguj się
 • zawadzki51

  Oceniono 1 raz 1

  W pierwszej chwili zareagowałem odruchowo - "debil". W miare napływania nowych stron tej sprawy: inicjatywa ze strony uczniów, stary zwyczaj "otrzęsin Neptuna", zgoda rodziców zmieniałem powoli zdanie. W końcu ktoś powiedział: kto ma brudne myśli, temu się źle kojarzy. I że ten szum wokół otrzęsin był policzkiem wymierzonym dzieciom, które ubrudzono w pedofilskiej optyce mediów. Mam wrażenie, że krytycy tej zabawy tak właśnie rzecz widzą, a to świadczy o nich. Co nie zmienia mojego sądu na temat braku wyobraźni dyrektora. Mógł przewidzieć reakcję publiki...

 • henhotlew

  Oceniono 1 raz -1

  Jak można pozwolić na to aby takie stado zboczeńców prowadziło szkoły.A może do tych szkół przyjmowane są dzieci "kochające inaczej" to zmieniało by postać rzeczy.

 • henhotlew

  Oceniono 2 razy 0

  Czekam na "papieskiego loda" w wykonaniu dyrektora "Salezjanina z Lubina".

 • yyyama

  Oceniono 2 razy 2

  Debilom można w nieskończoność tłumaczyć a oni i tak nie przyjmą tego do wiadomości bo oni lepiej wiedzą i nikt nie będzie im wmawiał ,że czarne jest czarne a białe jest białe ;)

 • i_ona_wie_o_co_chodzi

  Oceniono 2 razy -2

  No i choj wam w waszą gazeciana dupę propagandzisty :-D

 • nazumi13

  Oceniono 1 raz 1

  To już nie jest tylko głupota...

 • tadeusz39

  Oceniono 2 razy 2

  Ten ksiądz to kretyn.

 • an59za

  Oceniono 2 razy 2

  Skandali z księżmi w tle aż nadto. Czy Najjaśniejsza RP jest wasalem Watykanu? A może kler już wszystko może i jest bezkarny?

 • jurek42

  Oceniono 3 razy 3

  z całowaniem tego i owego kapłanom KK wprowadził juz od dawna. Niby to całuja pierścień, niby krem do golenia na kolanie ale ochota do całowania wielebnych jest przekazywana z mamusi na córunię. Dobrze, że w gimnazjum kończą na lizaniu kolan , w liceum pewnie jest lizanie bardziej zaawansowane....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje