"Upadłość to najgorsza wiadomość dla klientów Amber Gold." Poszkodowani zakładają stowarzyszenie

Jedna z gdańskich nieruchomości Marcina P.

Jedna z gdańskich nieruchomości Marcina P. (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

- Decyzja o upadłości likwidacyjnej Amber Gold oznacza, że najbardziej pokrzywdzeni będą mieli najmniejszą możliwość odzyskania swoich pieniędzy - mówi Paweł Borowski z kancelarii Chałas i Wspólnicy. Część pokrzywdzonych, by walczyć o swoje pieniądze postanowiło założyć stowarzyszenie.
- W momencie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, wszystkie pozwy indywidualne i zbiorowe przeciwko spółce zostaną zawieszone i umorzone przez sąd. Swoich praw można będzie dochodzić, zgłaszając swoje roszczenia do sędziego komisarza - dodaje Borowski, którego kancelaria złożyła pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold w imieniu 1000 poszkodowanych klientów.

W czwartek gdański sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold. - Zarząd nad jej majątkiem przejmuje syndyk masy upadłości, który zajmie się jego spieniężeniem, odzyskaniem majątku, który ewentualnie znajduje się w innych spółkach bądź w jakiś sposób niezgodny z prawem został z tej spółki wyprowadzony - mówi Piotr Zimmerman, radca prawny, specjalista z zakresu prawa upadłościowego. - Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy spółki, potem Skarb Państwa i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zwykli wierzyciele, czyli właściciele lokat - dodaje.

Stowarzyszenie pokrzywdzonych

300 osób, które zainwestowały w Amber Gold od 5 do 450 tysięcy złotych, chce założyć stowarzyszenie, by pilnować swoich spraw. - Nie może być tak, że o postępach w śledztwie dowiadujemy się z mediów - mówi Gazecie.pl Barbara Sobolewska, organizatorka grupy. - Założenie stowarzyszenia jest jedynym logicznym sposobem na walkę o nasze pieniądze. Poszkodowani są rozproszeni po całym kraju, byłoby dobrze, gdyby jedna osoba mogła występować w imieniu nas wszystkich - dodaje. Osoby zainteresowane przystąpieniem do grupy cały czas mogą się zgłaszać poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową .

Borowski: wystąpimy przeciwko członkom zarządu

Inny pomysł na walkę o swoje pieniądze miało 20 klientów Amber Gold, których reprezentuje krakowska kancelaria prawna. Postanowili oni wytoczyć cywilne procesy przeciwko członkom zarządu spółki i zabezpieczyć swoje roszczenia między innymi na nieruchomościach Katarzyny i Marcina P. Z takim samym wnioskiem chce wystąpić kancelaria Chałas i Wspólnicy. - Będziemy domagać się zabezpieczenia wszystkich składników ich majątku - mówi Borowski.

Jego zdaniem są wątpliwości, czy struktury państwa działają prawidłowo, czy chcą jedynie zaspokoić roszczenia skarbu państwa. - W związku z upadłością spółki, trudno przewidzieć, w jakim terminie i czy w ogóle roszczenia klientów wobec spółki zostaną zaspokojone. W przypadku dochodzenia swoich roszczeń bezpośrednio od członków zarządu Amber Gold należy przygotować się na kilkuletni proces - tłumaczy.

Z ostatnich informacji prokuratury wynika, że łącznie wpłynęło do niej 7200 wniosków na kwotę 354 milionów złotych. Nie ma jednak oficjalnych informacji odnośnie całkowitego majątku spółki. Media podawały, że może to być około 100 milionów złotych.

Zobacz także
 • Jadwiga Staniszkis Staniszkis: Afera Amber Gold to było uderzenie kontrolowane w Tuska
 • TVN: Sędzia, który orzekał ws. Marcina P., z zarzutami: miał brać łapówki od oskarżonych
Komentarze (78)
"Upadłość to najgorsza wiadomość dla klientów Amber Gold." Poszkodowani zakładają stowarzyszenie
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 56 razy 46

  "Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy spółki, potem Skarb Państwa i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zwykli wierzyciele, czyli właściciele lokat."
  ===================================================================================
  To mi się podoba - najpierw ci co pomagali w okradaniu, czyli pracownicy(Marcin P. też), potem instytucje "państwa", które ten przekręt umożliwiło, a na końcu poszkodowani. Coś mi się widzi, że zapomniano o jeszcze jednych pijawkach, a mianowicie syndyk i jego plejada...

 • zbycholj23

  Oceniono 34 razy 30

  Gdański sąd jest niezależny (hahahaha) bo jest na usługach władzy. Obywatel jak zwykle ostatni w kolejce do swojej kasy. Pierwszy w kolejce stoi Vincent.

 • koniu150

  Oceniono 35 razy 27

  w tym państwie prawa ludzie nie zobaczą ani grosza, najpierw trzeba zabezpieczyć roszczenia największego złodzieja, który prowadzi legalne piramidy

 • cillian1

  Oceniono 29 razy 23

  Pisałem od początku, że najpierw odzyska k..wa zwana państwo!
  Wadimo że państwo zawiniło - ale i zarobi!

 • fagusp

  Oceniono 18 razy 16

  Upadłość to najgorsza wiadomość dla...kancelarii Chałas i wspólnicy. Trzeba będzie zwrócić klientom zaliczki wpłacone a konto pozwu zbiorowego przeciw Amber Gold. I wytłumaczyć, dlaczego wpisowe poszło się ..... No chyba że uda się zatrzymać zaliczki pod jakimś pretekstem. Na przykład na poczet pozwu przeciwko Skarbowi Państwa. Ba, na takie cóś to nawet dopłaty będzie można zarządać. I biznes będzie się kręcił dalej.

 • jamj

  Oceniono 17 razy 13

  Jeżeli zostanie jakaś gablota ze "zlicytowanych" wśród znajomków syndyka, to ja bym się pisał...

 • kongresantyzydoski

  Oceniono 16 razy 12

  Upadłość likwidacyjna Amber Gold jest dla jej klientów taka sama
  - jak Rzeczpospolita Polska dla Polaków.

 • swan_ganz

  Oceniono 12 razy 10

  to dobry pomysł.... Takie stowarzyszenie bedzie mogło np; psychoanalityka wynająć do prowadzenia jakies grupowej terapii i wtedy inwestorom taniej wyjdzie leczenie pourazowe niż wtedy gdyby leczyli się indywidualnie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje