"Upadłość to najgorsza wiadomość dla klientów Amber Gold." Poszkodowani zakładają stowarzyszenie

21.09.2012 14:46
Marcin P.

Marcin P. (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

- Decyzja o upadłości likwidacyjnej Amber Gold oznacza, że najbardziej pokrzywdzeni będą mieli najmniejszą możliwość odzyskania swoich pieniędzy - mówi Paweł Borowski z kancelarii Chałas i Wspólnicy. Część pokrzywdzonych, by walczyć o swoje pieniądze postanowiło założyć stowarzyszenie.
- W momencie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, wszystkie pozwy indywidualne i zbiorowe przeciwko spółce zostaną zawieszone i umorzone przez sąd. Swoich praw można będzie dochodzić, zgłaszając swoje roszczenia do sędziego komisarza - dodaje Borowski, którego kancelaria złożyła pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold w imieniu 1000 poszkodowanych klientów.

W czwartek gdański sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold. - Zarząd nad jej majątkiem przejmuje syndyk masy upadłości, który zajmie się jego spieniężeniem, odzyskaniem majątku, który ewentualnie znajduje się w innych spółkach bądź w jakiś sposób niezgodny z prawem został z tej spółki wyprowadzony - mówi Piotr Zimmerman, radca prawny, specjalista z zakresu prawa upadłościowego. - Najpierw należne pieniądze otrzymają pracownicy spółki, potem Skarb Państwa i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zwykli wierzyciele, czyli właściciele lokat - dodaje.

Stowarzyszenie pokrzywdzonych

300 osób, które zainwestowały w Amber Gold od 5 do 450 tysięcy złotych, chce założyć stowarzyszenie, by pilnować swoich spraw. - Nie może być tak, że o postępach w śledztwie dowiadujemy się z mediów - mówi Gazecie.pl Barbara Sobolewska, organizatorka grupy. - Założenie stowarzyszenia jest jedynym logicznym sposobem na walkę o nasze pieniądze. Poszkodowani są rozproszeni po całym kraju, byłoby dobrze, gdyby jedna osoba mogła występować w imieniu nas wszystkich - dodaje. Osoby zainteresowane przystąpieniem do grupy cały czas mogą się zgłaszać poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową .

Borowski: wystąpimy przeciwko członkom zarządu

Inny pomysł na walkę o swoje pieniądze miało 20 klientów Amber Gold, których reprezentuje krakowska kancelaria prawna. Postanowili oni wytoczyć cywilne procesy przeciwko członkom zarządu spółki i zabezpieczyć swoje roszczenia między innymi na nieruchomościach Katarzyny i Marcina P. Z takim samym wnioskiem chce wystąpić kancelaria Chałas i Wspólnicy. - Będziemy domagać się zabezpieczenia wszystkich składników ich majątku - mówi Borowski.

Jego zdaniem są wątpliwości, czy struktury państwa działają prawidłowo, czy chcą jedynie zaspokoić roszczenia skarbu państwa. - W związku z upadłością spółki, trudno przewidzieć, w jakim terminie i czy w ogóle roszczenia klientów wobec spółki zostaną zaspokojone. W przypadku dochodzenia swoich roszczeń bezpośrednio od członków zarządu Amber Gold należy przygotować się na kilkuletni proces - tłumaczy.

Z ostatnich informacji prokuratury wynika, że łącznie wpłynęło do niej 7200 wniosków na kwotę 354 milionów złotych. Nie ma jednak oficjalnych informacji odnośnie całkowitego majątku spółki. Media podawały, że może to być około 100 milionów złotych.

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • onbielskoo

  0

  Oczwiście pracownikem spólki Amber Gold był też sam Plicha i jego żona.

  Zatem oni bęa mieli pierwszeństwo w otrzymaniu wypłaty : ))
  Po 100 tysiecy oczwiscie miesiecznie bo tyle chyba zarabilai: )))

  A dopiero potem reszta frajerów co zaufali.
  Dobre.
  Naprawdę dobre.

 • maurycjan

  0

  to jest oczywiste, że wszyscy dobrze zorientowani wiedzieli, że wczesnie, czy później Sąd ogłosi upadłość Amber, a pozwy zbiorowe nie miały żadnego sensu. teraz będą o tym pisać wszyscy, jednak takie głosy przed ogłoszeniem upadłości były odosobnione i nie nagłośnione
  ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/137347,Czy-klienci-Amber-Gold-powinni-skladac-pozwy-.html

 • darcy25

  Oceniono 2 razy 2

  A gdyby sad nie ogłosił upadłości, to byłaby dobra wiadomość?
  Kancelaria Chałas ma problem, bo nie ma jak się lansować..., chyba, że zacznie skarżyć Skarb Państwa i ewentualnie gibony

 • jagi48-60

  Oceniono 2 razy 0

  Ci co nazywają Premiera Tuska "matołem" lub też jeszcze gorzej, robią wielki błąd, bo Pan Premier na pewno nie jest matołem, a choćby z tego powodu, że ma bardzo zdolne dzieci. Syn farciarz wiedział w jakim czasie wycofać z abmergo-landuu-tuskowego, swoje pieniądze i to z odsetkami!. Synek działał na dwie, a może na trzy strony,. kto to wie?" Więc uzdolniony i nie do ruszenia! Córka zarabia po 16.000zł. miesięcznie! Czego więc chcecie?!
  Byle oszust Plichta, działa bezkarnie przez wiele lat wspólnie z rodziną Pana Premiera, pod jego i polskich notabli! Ośmieszył i obnażył, słabość oraz nieudolność całego systemu Rządu RP – PO/Psl, na czele z Panem Premierem Tuskiem i całą resztą! Ale to polscy ciułacze są winni, że dali się oszukać Plichcie vel Breivikowi! A czy nie dają oszukiwać się Panu Premierowi, para rządowi?! A : ... „Sędziowie w kolejnych procesach ... , przez lata skazywali... , jakoś brakuje komorników – funk. sądowych, Prokuratura ... , Kuratorzy ... , Urząd skarbowy ... , Wywiad skarbowy ... , Generalny Inspektor Informacji Finansowej ... , NBP ... ,:. Kogo tu jeszcze brakuje aby uznać, że to Polska – „RP na czele z Tusko-Landem i nie tylko,” wykańcza Polaków i „polskich ciułaczy”.
  Ilu płatnych klakierów PO-RP będzie udowadniało, że to tylko „polscy-ciułacze, to niedouczony plebs”, a syn Tuska to farciarz choć nie skończył gimnazjum u -szumilasowej-, a ” reszta to nieudacznicy?!
  Wątpliwy prezent dla Polaków to parabanki Sądy, MS, MF no i także para rząd w tusko-landzie! Wszystko jest para ... ! Czy to jest Premier Polaków? Pan Premier Tusk, aby było jemu łatwiej, wygodniej i lżej "ogłupiać" Polaków, zafundował nam Polakom - aferę hazardowa, taśmową-Sawicki-PSL-owo, ACTA, AmberGold z Panami Bieleckim, rostowski ze swoimi oszczędnościami 7mln. euro, OFE, Finroyal, Era-T-mobile i innych operatorów sieci komórkowych, PayPal-a i za 10groszy, i inne ... ! Wszystko0 to jest "para", a gdzie jest Panie Premierze Polska dla Polaków!? Gdzieeeeeeeeeee!!!!
  Ja czekam na wezwanie mnie do Sądu, najlepiej gdańskiego, może mnie tez potraktują jak Plichtę, przez tyle lat traktowano!
  Kto wprowadził "szmaciarskie i bandyckie " przepisy, które pozwalają zabijać Polaków i znęcać się nad nimi psychicznie i moralnie, kto Panie Premierze???Najwygodniej i najbezpieczniej jest powiedzieć, że jest to wina ludzi, ale to są urzędnicy, zatrudnieni w Urzędach RP i działający w oparciu o przepisy RP! W oparciu o które działa również Pan Premier Tusk!

 • alfredxy

  Oceniono 4 razy -2

  mlody geniusz biznesu,
  dobrze pazernym frajerom ze ich tak wykiwal....., hahaha : )

 • omega987

  Oceniono 2 razy -2

  Prawo rodem z Chin zrobiło by porządek z gościem i całą resztą która korzysta z pieniędzy inwestorów.Sz.P Marcinie nie wiem w co wierzysz, ale lepiej sam napraw swoje winy bo " tam " nikogo nie przekupicie.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 5 razy 1

  Absztyfikanci od Donalda
  i SLD-owskie równe chłopy,
  Co podliczacie swoje salda,
  wy honorowe mizeroty.
  Warszawskie bubki, żygolaki,
  z szajką wytwornych pind na kupę,
  cwaniaki, franty, zabijaki.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy hazardowi rwacze kasy
  Rychy i Zbychy z Mirem w odwodzie
  Wy POlszewickie przekrętasy
  Bez przerwy na złodziejskim głodzie
  Którzy amnezją powaleni
  zbieracie się w bandycką kupę
  Nie wszyscy tutaj wymienieni,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, oszuści i blagierzy,
  Wypierdy bez polskiego ducha
  Myślicie, że wam naród wierzy
  - usunie Was stąd zawierucha.
  Karne pętaki i szturmowcy,
  co grać gotowi nawet trupem
  I rekordziści, i sportowcy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wajdy i Kutze wskroś ponure,
  Hołdysy, bez mózgowej Kory.
  Podskakiwacze pod kulturę,
  którzy bezwiednie robią w pory.
  Uczone małpy, ścisłowiedy,
  Co oglądacie świat przez lupę
  Z sondaży wiecie: co, jak, kiedy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I jeszcze Bolek dureń krewki,
  Co dużo chciałby, a nie może,
  oraz „profesor” Bartoszewski
  (Pan wie już za co, „profesorze” !)
  I ty za młodu nie dorżnięta
  Pitero, co masz taki tupet,
  że szczujesz na nas swe szczenięta;
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty półhrabku z Ruskiej Budy
  co Putinowi liżesz zadek,
  sprzedajesz Polskę – tobie kudy
  patriotyzmu trzymać spadek.
  I europejscy marzyciele,
  zebrani w malowniczą trupę
  Z ryżym i miernym kpem na czele,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty fortuny sku...synu,
  gó...arzu uperfumowany,
  Co splendor oraz spleen Londynu
  Nosisz na gębie zakazanej,
  I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
  A sr... chodziłeś za chałupę,
  Ty, spod Lublina łże-pajacu,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy z komuchami w lewej flance,
  ciągnący z Polski grubą rentę,
  szerzący dziś moralną francę,
  niszczący wszystko to co święte,
  I ty, proroku z TVN-u,
  co mózg związany masz na supeł,
  i w własnym szambie brak ci tlenu.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, o których zapomniałem,
  lub pominąłem was przez litość,
  albo dlatego, że się bałem,
  Albo, że taka was obfitość,
  I ty, agencie, co za blog ten
  ze strachu skarzesz mnie na ciupę,
  I żem się stał kozaków hersztem,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę !…

  (Palnick za Tuwimem, ze szczyptą Łazarza)

 • berghof-36

  Oceniono 3 razy 1

  W państwie her Tuska,zwykły człowiek nie może spodziewać się sprawiedliwości.Sprawiedliwość jest dla Panów a ciebie wyśmieją, okradną i jeszcze tak przekabacą ze zagłosujesz na nich w następnych wyborach.

 • 1uri

  Oceniono 3 razy 1

  Lata komunizmu nauczyły nas zdawać się ze wszystkim na państwo, niestety każdy z nas w końcu musi poczuć się kowalem swego losu. Pazerność na szybki zysk wielu już zgubiła i pewnie wielu jeszcze zgubi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje