Wałęsa o "Obudź się, Polsko": Znowu z Dudą na czele proponują kamienie i ulice

21.09.2012 10:26
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Damian Kramski / AG)

- Oni znów proponują, z Dudą na czele, kamienie i ulice - mówił w Radiu Zet Lech Wałęsa komentując akcję PiS-u i Radia Maryja, w której weźmie udział Solidarność. Były prezydent stwierdził, że "Polska nie powinna wykorzystywać wiary i religii do celów politycznych oraz demonstracji". - To nie ten temat. I dlatego znów jestem za, a nawet przeciw - mówi.
Na 29 września w Warszawie zaplanowana jest wspólna manifestacja antyrządowa PiS-u, Radia Maryja oraz NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Obudź się, Polsko". To część jesiennej PiS-owskiej kampanii politycznej.

- Wszyscy ludzie roztropni, mądrzy muszą szanować nasze trudne zwycięstwo, a teraz poprawiać demokrację, lepiej wybierać, lepiej się angażować. (...) Pilnować, żeby nas nie okradano, nie oszukiwano, podpowiadać, jak to zrobić, a nie walczyć na ulicach emocjami i bałagan robić - przekonuje Wałęsa.

Dodaje, że Polska poniosła ofiary po to, żeby była "wolna i sama się rządziła". - Żebyśmy zeszli z ulic, z kamieni, z barykad, a zaczęli rozmawiać w dwudziestym pierwszym wieku, a więc przez kartki wyborcze, przez wybory, przez angażowanie się - mówił były prezydent.

"Romney to człowiek wartości"

Dziennikarka odniosła się również do klipu wyborczego Mitta Romneya, na którym widać, jak kandydat republikanów wita się z Wałęsą. Na pytanie, czy nie czuje się wykorzystany, Wałęsa odpowiada, że spotykając się z Romneyem wiedział, że tak będzie i nie cofa swojego zainteresowania: - To jest człowiek wartości, człowiek, który ma religię wprawdzie inną, ale religię i się jej trzyma. W związku z tym uważałem i uważam, że na dzisiejsze czasy potrzeba wartości i ludzi, którzy je reprezentują.

A co były prezydent myśli o ostatniej wpadce Romneya? Jego słowa o tym, że połowa Amerykanów to ofiary losu, zależne od rządu i nie potrafiące znaleźć pracy, nazwał "niezręcznością".

- Nie można nikim gardzić, trzeba wszystkich kochać, szczególnie nieprzyjaciół - podkreślił Wałęsa.

Zobacz także
Komentarze (137)
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  Oceniono 1 raz -1

  Chłoporobol z Popowa niech dziękuje że istniał PRL,gdyby nie komuna i Stocznia im Lenina to by naprawiał pralki Franie.MF Rakowski(Red Nacz Polityki,minister,premier) z pobliskich stron Bolka powiedział:Gdyby nie PRL to pasał bym krowy!Ale na takie słowa stać było człowieka wykształconego w przeciwieństwie do absolwenta SPR czyli Lecha W syna Bolesława Walensy (i Feliksy z domu Gołoś)

 • zoil44elwer

  0

  Wschodnio-europejski Mahomet Ghandi czyli Lech W nie śpiewał solidarnościowej Bogurodzicy:A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści?

 • wiezap

  0

  A sam wykorzystywał i wiarę i religię do swoich celów i niestety...
  Człowiek wierzący ma zostawić swoją katolickość w kruchcie i wtedy może już przybyć na marsz...

  W programie marszu sa: koncert, różaniec, Msza Św. i przejście bez kamieni, bo pójdą najbardziej zainteresowani dostępem TV TRWAM na MUX-ie 1, czyli chorzy i starcy oraz wszyscy miłośnicy katolickich mediów.
  Rząd może już się trząść ze strachu, bo przy dobrej pogodzie może nas być nawet 2.5 mln, bo tyle było podpisów, których nie raczył zauważyć, a rzekomo służy obywatelom. Zresztą ostatnie popisy rządzących, to coś więcej niż skandal, po którym każdy normalny, by dawno zrzekł się urzędu. Wygląda na to, że jedynym celem tej władzy jest utrzymanie się przy władzy, jak za czasów komuny.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 1 raz -1

  Wałęsa to wyjątkowo mądry gość - ma nawet Nobla, tylko dlaczego czyścił swoja teczkę i do tego tak nieudolnie :)

 • nirelle

  Oceniono 4 razy -2

  Pan L. Wałęsa mógłby przestać się udzielać publicznie. Co wypowiedź to jeszcze wieksza kompromitacja.
  Głupoty tego noblisty nic już nie przewyższy. Wajda, też coraz bardziej, jako reżyser na zamówienie polityczne , oscyluje do dna.

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Ostatnia ciekawostka,bedzie film o aferze Amber Gold,pt. "Czlowiek ze Zlota" rezyser Andrzej Wajda ,a glowny bohater Lech Walesa.Juz w krotce na ekranach kin,a bilety nie dla katolikow.

 • fordysta

  Oceniono 8 razy -2

  Obrzydliwy, butny i tępy cep .
  "Zdradziłem tem Polskem i mam com chciał. A nieposłusznych bendem pałował "".

 • zygosz

  Oceniono 6 razy 0

  L .Walesa uwaza, ze ludzie wierzacy nie moga manifestowac ,demonstrowac , ani protestowac , ale dlaczego?A moze ze wzgledu na wiare musza byc posluszni i pokorni na postepowanie rzadu ,tak jak bylo kiedys za czasow jego agentury.Tak nadal uwaza,gdyz nigdy nie byl prawdziwym demonstrantem,tak stal ale po przeciwnej stronie barykady ,za co dobrze zyl i nie narzekal.A dzis nadal wysmiewa ludzi pracy ,malo to, ale uwaza sie za "ojca solidarnosci"- tak, ojca zdrady narodowej.

 • antua43

  Oceniono 7 razy -1

  A ty nie POwinieneś BOLKU nosić w klapie symbolu religijnego POnieważ jesteś zdrajcą robotników przypominającym nam JUDASZA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje