"Polacy czekali na to długo". W Bykowni otwarto 4. cmentarz katyński

21.09.2012 10:09
Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz

Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz (Fot. STRINGER REUTERS)

Czwarty cmentarz katyński został uroczyście otwarty w Bykowni na Ukrainie. - Na tę chwilę musieliśmy czekać długo - mówił prezydent Bronisław Komorowski. - Podczas represji stalinowskich Ukraina straciła miliony synów i córek - oświadczył z kolei Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy.
- Na tę chwilę musieliśmy czekać długo, wierząc gorąco, że musi nadejść - powiedział prezydent Bronisław Komorowski - Trudno oddać słowami, co my, Polacy, czujemy w tej chwili - dodał.- Takie same sosny, taki sam las, fragment tej samej zbrodni, jaką czcimy i wspominamy w Katyniu. Trudno zatem oddać słowami to, co my, Polacy, czujemy w tak wyjątkowym miejscu i tak wyjątkowej chwili - oświadczył Komorowski. Jak mówił, towarzyszyły nam oczekiwania, emocje, na które składała się rozpacz, ale i pragnienie ukarania sprawców mordu, marzenie o sprawiedliwości i lęk przed represjami za przeciwstawienie się katyńskiemu kłamstwu.

"Chwila solidarności obu narodów"

Janukowycz powiedział, że otwarcie cmentarza w Bykowni wejdzie do historii relacji polsko-ukraińskich jako "chwila solidarności obu narodów" poszkodowanych w czasach stalinizmu. W imieniu narodu ukraińskiego wyraził współczucie narodowi polskiemu. W wystąpieniu podczas uroczystości otwarcia cmentarza Janukowycz zaznaczył, że "memoriał stanie się jeszcze jednym przypomnieniem o tragicznej historii, o której nie mamy prawa zapominać".

- Podczas represji stalinowskich Ukraina straciła miliony synów i córek. W Bykowni zostali pochowani ukraińscy naukowcy i twórcy, poeci i pisarze, skazani przez stalinowskie trójki jako wrogowie narodu - przypomniał. Zwrócił uwagę, że "prawda o wielotysięcznym pochówku ofiar bolszewickich represji w lesie bykowiańskim była pomijana milczeniem przez dziesięciolecia" i "dopiero w 1989 roku pod naciskiem społeczności ówczesne władze przyznały się do tej okrutnej zbrodni NKWD".

- Za swoją wolność Ukraina zapłaciła wysoką cenę. Naszym świętym obowiązkiem jest pielęgnować i szanować pamięć o każdym, kto zginął pod naciskiem strasznej maszyny stalinowskiej, kto przetrwał po więzieniach i łagrach. Memoriał w Bykowni to jedno z miejsc pamięci narodowej - mówił ukraiński prezydent. Jak podkreślił, memoriał oddaje hołd też obywatelom polskim, wrzuconym do piwnic NKWD i rozstrzelanych na wiosnę 1940 roku.

Czwarty cmentarz katyński

Nekropolia w Kijowie-Bykowni jest czwartym cmentarzem katyńskim, po otwartych w 2000 roku cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. W Bykowni pochowano 3435 polskich obywateli - ofiary zbrodni katyńskiej z tzw. listy ukraińskiej, którzy - tak jak jeńcy obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie - zginęli w 1940 r. z rozkazu sowieckiego politbiura z Józefem Stalinem na czele. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która odpowiadała za budowę cmentarza, podkreśla, że ma on być czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed totalitaryzmami.

Na cmentarzu w Bykowni znalazły się m.in.: ołtarz z nazwiskami ofiar, Dzwon Pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczpospolitej: krzyże łaciński i prawosławny, gwiazda Dawida i półksiężyc. Ponadto na terenie nekropolii rozmieszczono indywidualne tabliczki - epitafia ofiar zawierające m.in. stopień wojskowy, datę i miejsce urodzenia, przydział służbowy, zawód, funkcję państwową lub społeczną.

"Realny pogrzeb ojców i dziadków"

W uroczystości otwarcia cmentarza biorą udział krewni ofiar, m.in. z Federacji Rodzin Katyńskich, którzy na Ukrainę udali się pociągiem specjalnym. Rodziny katyńskie podkreślają, że uroczystość w Bykowni jest dla nich "realnym pogrzebem ojców i dziadków". Podczas otwarcia nowej katyńskiej nekropolii wspólnie z prezydentem Polski wezmą udział w mszy świętej celebrowanej przez prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Następnie duchowni dokonają aktu poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego, po którym prezydent uruchomi po raz pierwszy znajdujący się na cmentarzu Dzwon Pamięci.

W Bykowni, największym cmentarzu ofiar komunizmu na Ukrainie, oprócz Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej, spoczywają też ofiary stalinowskiego wielkiego terroru z lat 1937-1938, przede wszystkim Ukraińcy, ale też przedstawiciele innych narodowości. Liczbę pochowanych tam ludzi szacuje się na 100-120 tys.

Zobacz także
Komentarze (7)
"Polacy czekali na to długo". W Bykowni otwarto 4. cmentarz katyński
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 13 razy 9

  no to czeka nas Polaków już tylko dobrobyt ,brak tego cmentarza stał Polsce na drodze ku lepszemu ,ilu psl-owców zatrudni na tym cmentarzu rodziny ???

 • zoil44elwer

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Komorowski trzeba z żywymi naprzód iść,po cele sięgać nowe!A nie otwierać cmentarze nowe i robić mowy pogrzebowe!!

 • abomingo1.1

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedy te ,,młotki,, zrozumieją , że Polacy srają na tą całą popapraną propagandę ! Cofamy się w rozwoju w zastraszającym tępię ! Gospodarka w ruinie ! Wyprzedano już wszystko , co tylko można było ,,opchnąć,, ! I co teraz - zgrzebne łachy , skansen europy ! ? ! ? ! ?

 • wolumne

  Oceniono 2 razy 2

  A kto wreszcie upomni się o ponad 100 TYSIĘCY OFIAR RZEZI WOŁYŃSKICH ?
  Pamięci o nich , ludobójstwie i eksterminacji przez OUN / UPA wymaga polska racja stanu .
  Pamiętaj o tym Panie Prezydencie Komorowski !!!!
  Przemilczanie tego oczywistego faktu historycznego , czynienie z niego tabu, jest po prostu tchórzostwem !!!.
  TAK, JAK MIAŁO TO MIEJSCE ZE ZBRODNIĄ KATYŃSKĄ.

 • wacek654

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Prezydencie Komorowski.Polacy potrzebują pracy,dobrej słuzby zdrowia,wymiaru sprawiedliwości ...i paru innych rzeczy.A co Pan daje?Cmentarze i okazje do pamiętania i czczenia.A ci o których Pan pamieta i których czci,widząc pańskie i pańskiej bandy rządy-przewracają się w grobach.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy uczczą pomordowanych bestialsko Polaków na Wołyniu ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje