Staniszkis: Afera Amber Gold to było uderzenie kontrolowane w Tuska

Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Afera Amber Gold było kontrolowanym uderzeniem "grupy ludzi, którzy zawłaszczyli państwo" w Donalda Tuska - sugeruje w wywiadzie dla "Polski The Times" prof. Jadwiga Staniszkis. Według niej naruszył ich interesy.
W wywiadzie dla "Polski The Times" prof. Jadwiga Staniszkis opisuje aferę Amber Gold jako "uderzenie kontrolowane w Donalda Tuska". Według niej rozgrywającym w Polsce jest "zaplecze polityczne, czyli szeroko rozumiana klasa polityczna". Składa się z osób, które obsadziły "instytucje skomercjalizowane państwa, fundusze, agencje, służby".

- To jest układ ludzi, którzy zrobili interes na zawłaszczaniu państwa. Nie mają jednego ośrodka koordynacji. Tworzą sieć, która w obecnym modelu państwa może działać znacznie skuteczniej niż demokratyczne instytucje - wyjaśnia.

Dlaczego zaatakowali Tuska? - Zrobił cały szereg ruchów ważnych z punktu widzenia własnej kariery, ale niekoniecznie korzystnych dla nich - mówi prof. Staniszkis. - Dlatego "zaplecze" pokazało Tuskowi - w sprawie Amber Gold przy pomocy syna - że ma narzędzia, by w niego uderzyć - dodaje.

"PiS nie wykorzystała sprawy Amber Gold"

Prof. Staniszkis przyznaje, że PO udało się wyciszyć sprawę Amber Gold. - Sprowadzili wszystko do konkretu: konkretny kurator, konkretny prokurator, konkretna procedura. A w Sejmie Tusk dodał do tego abstrakcję: wolność i ryzyko demokracji - powiedziała.

Według niej ta afera "jeszcze wyraźniej pokazała, iż strategia polityczna PiS się nie sprawdza. Radzi, że powinno "uogólnić tę sprawę i podkreślać, że Amber Gold to tylko jeden z objawów tego samego kryzysu państwa, o którym opozycja mówiła od dawna".

"Kaczyński chce jeszcze rządzić"

Według prof. Staniszkis Jarosław Kaczyński "robił wrażenie", że chce jeszcze walczyć o władzę w Polsce. - Ale u niego wciąż występuje huśtawka nastrojów. Wciąż cierpi po stracie brata, my tego elementu bliźniactwa nie rozumiemy. Potrzebuje ciepła, dlatego otacza się ludźmi z dawnego PC. I nikomu nie ufa - stwierdziła. - Pewnie nie powinien mieć aż takiej ochrony, ale podczas jednego ze spotkań na Foksalu sama byłam świadkiem, kiedy ktoś wyciągnął nóż. Ochroniarz go powstrzymał - dodała.

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Polski The Times" >>

Zobacz także
Komentarze (129)
Staniszkis: Afera Amber Gold to było uderzenie kontrolowane w Tuska
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 173 razy 73

  Baba Jadzia znów opowiada bajki, bo taka wizja, gdzie mroczny system oplata lepkimi mackami całe obszary państwa, łącznie z rządem, jest bardzo wdzięczna dla politologa.

  A może po prostu młode państwo, z 20-letnią zaledwie tradycją wolnej gospodarki nie radzi sobie z egoizmem i cwaniactwem? Tu nie musi być spisku, wystarczy bylejakość tych, którzy nie powinni do tego dopuścić.

  To państwo trzeba wzmocnić, ale nie wszędzie i nie na wzór proponowany przez partię, której pani profesor sprzyja.

 • fotcom

  Oceniono 82 razy 50

  Układ walnął Tuska, żeby Kaczyński wrócił do władzy?
  Oj, Pani Profesor logiki mi tu brakuje. Z socjologii antynobla przyznaję za takie wnioskowanie.
  Myślałem, że ten bełkot o układzie zardzewiał a tu proszę.

  Szanowna Pani Profesor. Tu żadnego układu nie ma. W każdym kraju są ludzie normalni, sk....syny i cwaniaki. III RP, IV RP ani nawet szesnasta RP tego nie zmieni.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 69 razy 37

  Ona pasuje do Jarosława, do tej pory co nie przewidywała i nie opowiadała to się nie sprawdzało. Obóz wiecznie przegranych, ale moralnie wygranych z tymi ich skłonnościami do widzenia wszędzie spisków.
  To zwykli idioci, bo nie potrafią wyciągać wniosków i uczyć się na swoich błędach. Dlaczego ktokolwiek miałby słuchać takich "mądrości" ?

 • tetradrachma

  Oceniono 40 razy 34

  W żaden układ nie wierzę. Natomiast, jestem przekonany, że nasze zycie publiczne zdominowane jest przez hołotę ciemną, chciwą i sprzedajną.

 • james.blond

  Oceniono 97 razy 33

  No cóż - każda nowa teoria spiskowa dobra. Troche to już żenujące, kolejna fantastyczna bajka w ustach tej pani.

 • marple_jane

  Oceniono 62 razy 32

  Babciu,Droga Babciu Jadziu,znamy już bajeczki które masz w zanadrzu.Wiemy,że Tusk jest beeee....Słyszeliśmy już wielokroć:a to,ze Jaruś wygra bezsprzecznie i niezaprzeczalnie, na 100000% wybory prezydenckie, bo jest the best :).a to,że wygra >51% wybory parlamentarne.
  Wiemy,że Jarka kochasz, nawet snułaś fantasmagorie o sobie jako First Lady :) O wzajemności jednak zapomnij.Na europosełkę nie masz szans.

 • milo_1

  Oceniono 61 razy 31

  .

  Moja teoria też jest przewrotna jak ta... pani profesor ......

  PiSowi nie udało się wykorzystać tej afery przeciwko Platformie , bo wszyscy pamiętamy jakie metody PiS stosował kiedy miał władzę , teraz łatwo można rozszyfrować ten mechanizm i odpowiednio na takie ataki reagować.

  Prowokacje , podsłuchy ,podrabianie dokumentów, haki, teczki , szantaż emocjonalny ______ to były PiSowskie metody kontroli na państwem i ludźmi ......

  Pani profesor ...... żaden urojony "układ' nie brał w tym udziału ...... Afera Amber Gold jako żywo przypomina prowokacje CBA "szyte" za czasów Kamińskiego, Ziobry i Macierewicza ..... oni i ich ludzie pozostający do tej pory w wymiarze sprawiedliwości nie spoczną , aby wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję w drodze do celu ..... jakim jest przejęcie władzy..

  Prowokację Gazety Polskiej wobec prokuratora PiSowcy chcieli wykorzystać jako precedens przeciwko Platformie i Tuskowi ... wmawiając wszystkim , że cały wymiar sprawiedliwości "chodzi" na pasku PO...

  I to jest ten UKŁAD o którym wspomina pani profesor.....

  .

 • kocurxtr

  Oceniono 45 razy 23

  wdać u niej typowe objawy pisozy maniakalnej na podfłożu kaczorozy urojonej z elementami pamięciozy wybiórczej.

 • kocurxtr

  Oceniono 42 razy 22

  ależ oni są pier.dolnięci

  powidzcie otwarcie pisiory: do koryta was ciągnie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje