Tysiące szkół do likwidacji. "Zagrożonych jest 5 tys."

21.09.2012 06:44

Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Do 2014 roku w Polsce może zostać zlikwidowanych nawet pięć tysięcy szkół - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt niżu demograficznego i pustych kas samorządów.
Z danych zebranych przez gazetę w 14 województwach wynika, że od września nie ruszyła nauka w 1,5 tys. placówek. Łącznie w ciągu ostatnich sześciu lat samorządy zamknęły ponad 4,7 tys. szkół. Na tym nie koniec. Zdaniem cytowanej przez gazetę Aliny Kozińskiej-Bałdygi z Federacji Inicjatyw Oświatowych z danych samorządów wynika, że w ciągu dwóch najbliższych lat likwidacją zagrożonych jest 5 tys. szkół, w tym 4 tys. to podstawówki i gimnazja w małych miejscowościach.

MEN tłumaczy, że jednak zamkniętych zostanie mniej placówek. - Ze wstępnych analiz wynika, że zlikwidowanych zostanie około 700 szkół - mówi gazecie Bożena Skomorowska z biura prasowego ministerstwa. Jednak dodaje, że nie uwzględnia się w tych wyliczeniach zamkniętych szkół po reformie zawodówek i tych placówek, które nie organizują naboru. Razem wszystkich jest właśnie 4,7 tys.

Samorządy tłumaczą, że likwidacja szkół, chociaż trudna pod względem społecznym, jest dla nich jedynym sposobem na ochronę budżetów. Drugą przyczyną jest niż demograficzny - od 2006 r. liczba uczniów w Polsce zmalała o milion.

Zobacz także
Komentarze (203)
Tysiące szkół do likwidacji. "Zagrożonych jest 5 tys."
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 181 razy 137

  komuniści wybudowali 2000 szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego ,ci chcą zlikwidować 5000 szkół bo są lepsi od komunistów mam w związku z tym pytanie :jak dziś wyglądała by Polska jakbyśmy takie rządy mieli od 1945 ???

 • vidi12

  Oceniono 130 razy 96

  Hitlerowcy też zlikwidowali polskie szkoły... trzeba to jasno powiedzieć ! Polska się zwija... Ciekawe czy solidaruchy nadal dumne ze swego dzieła ?

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 101 razy 83

  W roku 1966, za głębokiej gomułkowskiej komuny była akcja "tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego". W roku 2012, za czasów liberalnego Tuska likwidować się planuje pięć tysięcy szkół. Jaki będzie slogan tej szlachetnej akcji? "Cofamy edukację do czasów kamienia gładzonego?"

 • kawiusz

  Oceniono 89 razy 79

  1050 szkół zamknąć na 1050-lecie państwa polskiego :D

 • tacx

  Oceniono 100 razy 70

  Za to na tworzenie kolejnych rad, zespołów zastępców zastępców w samorządach to kasa zawsze jest. na neibotyczne zarobki jak na warunki prowincji burmistrzów i starostów to kasa zawsze jest... Tylko na szkołę, bobliotekę, służbę zdrowia nie ma. Burmistrz w 5tys miasteczku zarabia 12000pln na rękę. Za co????? Za co skoro jego kwalifikacje to zasaidanie w radzie przez 2 kadencje i dyplom właśnie nauczyciela w kieszeni który został nie wiadomo czemu wybrany na burmistrza? Moze dlatego że za rywali miał mechanika samochodowego i grabarza. Serio. Wiec jakie ten człowiek ma kompetencje do zarządzania miastem i czy aby na pewno takie zarobki są odzwierciedleniem takowych kompetencji?
  nauczyciele mają za dobrze - fakt ale oni powinni pracować z dziećmi w mniejszych klasach. Pozabierać im te przywileje bo wykonują tak samo pracę jak każdy inny człowiek. Ale nie likwidować bezrozumnie szkoły!!!

 • lepszejutro

  Oceniono 80 razy 66

  Opluwana przez solidaruchów komuna budowała 1000 szkół na 1000 lecie. Solidaruchy sprowadzają nas do poziomu okupacji, POlactwo ma umieć czytać, liczyć i wykonywać komendy wybrańców ze styropianu.
  O take Polske.....
  Przeklęte durnie.

 • mamo_ja_chce_leminga

  Oceniono 79 razy 65

  "Nie róbmy polityki. Budujmy szkoły."

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 158 razy 60

  Polacy są bogatym narodem - jako jden z nielicznych narodów na świecie ma pieniądze aby :
  - wyplacac emerytury ludziom którzy nie przepracowali ani jednej minuty swego życia - ZAKONNIKOM I ZAKONNICOM, KSIĘŻOM
  .
  - nasz kraj stac na etaty kapelanów w wojsku i policji - kapelanów w rangach pułkowników(!!!!) z pensjami po 15 tys miesięcznie..
  .
  .
  wiec proszę mi nie pisac że na cokolwiek brakuje pieniędzy!

 • 1234qwerty

  Oceniono 55 razy 53

  CO WY JESZCZE CHCECIE ZNISZCZYĆ NAWIEDZONE STYROPIANOWE MATOŁY. Oj robole aleście narobili, oj narobili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje