"A gdyby twój szef kazał ci lizać kolano?"

- Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy ksiądz w Lubinie przesadził, powiem mu tak: Czy gdyby twój szef w pracy kazał ci lizać kolano, to byłoby OK? - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Małgorzatą Ohme, psycholog ze Strefy młodzieży w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Ohme nie ma wątpliwości, że "stało się coś złego": - Po pierwsze, zestaw - biały płyn, kolano, klęczki, lizanie - nieuchronnie nasuwa skojarzenia erotyczne. Pedagodzy pracujący z dziećmi i młodzieżą nie mogą sobie pozwalać na erotyczne podteksty, nawet z pozoru niewinne, jak całowanie na dzień dobry w policzek czy palenie z dorosłym maturzystą wspólnego papierosa. Po drugie, sam rytuał otrzęsin jest szkodliwy. Nawet gdyby nie zawierał skojarzeń bezpośrednio seksualnych.

- Spójrzmy na definicję słowa ''otrzęsiny'': ''Rytualna inicjacja do grupy. Często polega na nękaniu, znęcaniu oraz upokarzaniu niższych hierarchią osób, przy czym obejmuje zarówno fizyczną przemoc, jak i psychiczne poniżanie. W zamierzeniu otrzęsiny mają na celu integrację nowego członka z grupą''. Pomyślmy, czy to jest na pewno dobry start dla naszych dzieci w nowej grupie społecznej, w której będą funkcjonowały latami? Nowoczesna szkoła powinna działać na rzecz wyrównania pozycji różnych dzieci w grupie. A nie proponować im rytuał, który od razu ustali hierarchię: podział na silnych cool przywódców, którzy najlepiej poradzili sobie z ekstremalnym egzaminem otrzęsinowym oraz na słabe koty, żeby nie powiedzieć szkolnych cweli - mówi psycholog.

Cały wywiad w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (192)
"A gdyby twój szef kazał ci lizać kolano?"
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 383 razy 351

  ksiądz jak ksiądz-czego się można po nim spodziewać...ale ten zgodny chórek RODZICÓW I UCZNIÓW.
  to jest dopiero tresura i pranie mózgów.

 • micki11

  Oceniono 243 razy 217

  Przedwczoraj jeszcze wszystko było ok a dzisiaj co się zmieniło ' krem ? A co dzisiaj mówi ta pani z Kuratorium ? Że to taka zabawa ? To może niech sięsama w nią zabawi z dyrektorem

 • artu30

  Oceniono 144 razy 120

  kiedys w seminarium ten ksiunc musialbyc porzadnie otrzesiony. I zostalo na stare lata zapewne mile dla niego wspomnienie. Moze sie nawet wruszyl...i nie tylko.

 • 1966jerry

  Oceniono 142 razy 100

  gdyby mój szef kazał mi lizać swoje kolano to zrobiłbym mu dotkliwe kręcenie wora aż by mu oczy wyszły z oczodołów !!!!! szef może mi upie...ć premie,nie dać podwyżki ,zwolnić z pracy ,ALE NIE MOŻE DEPTAĆ MOJEJ GODNOŚCI !!!! TEGO NIE ZROBI JUŻ NIKT !!! komuniści próbowali i marnie skończyli .,

 • 2antybankier

  Oceniono 129 razy 99

  Jaka religia- taki naród.
  Im więcej kościołów- tym więcej więzień.

 • oloros

  Oceniono 99 razy 87

  ten rytual ma źródło starsze - juz szympansy go przeprowadzają - o wiele bardziej "kulturalnie" niz pokazal sukienkowy
  obecny w każdej grupie gdzie hierarchia jest najważniejsza porządek dziobania w religiach to podstawa - szkielet
  po tym wszystkim co pokazano - patologiach w Kosciele powinni byc ostrozni,
  to nie sa tylko skojarzenia - ale uopokarzanie czlowieka
  czy wasza corka ytez tak robi?

 • kulszowa

  Oceniono 68 razy 64

  Witamy w Poolsce ! !!! Już od samego wyobrazenia lizania przez kogos czyisch kolan robi sie niedobrze .Zygac sie chce na widok jezeli to robia dzieci obojga plci doroslemu mezczyznie,a do tego ksiedzu z podwinieta sutanną jak w pozycji w czasie oddawania stolca !!!! Ochyda !!! Przykre jest to ,jak to w tej Polsce jest oglupiale ,podporzadkowywane i manipulowane spoleczenstwo od najmlodszych lat przez zadowolonych z siebie cwaniakow w kieckach.Niech by takie zdjecia ujrzaly swiatlo dzienne w jakims cywilizowanym kraju Europy zachodniej albo w Ameryce za sprawa jeszcze ,jak w tym przypadku chwalacego sie i dumnego z tego faktu klechy lub jakiegos szkolnego nauczyciela ......Facet by mujsial chodzic z ochrona bo inaczej niektórzy ojcowie tych dzieci za ich upokarzanie rozkwasiali by mu ta tzw duchowna morde.Ale tu jest Polska gdzie duchowni zdaja sobie sprawe ,ze moga sobie pozwolic na wiele wiecej bo im na to pozwala wladza tego panstwa i spoleczenstwo z mentalnością sredniowiecznej gawiedzi gdzie nawet uczniowie zamieszani w ta ochyde nie widza w tym nic zdroznego. Co na to wladze w tym kraju od szkolnictwa,wychowania młodzieży,ochrony praw dziecka ????? Praktycznie nic mimo ,że to jest jawne upokarzanie i ponizanie młodych ludzi w imie budowania chorej tradycji .Mimo ,ze u normalnych ludzi,niekatolików wzbudzających niesmak i zażenowanie !!!Tradycyjna znana w swiecie polska glupota i kretynizmy katolickich duchownych i tradycyjny zalatujący sredniowieczem spolegliwy katolicki koltunizm !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje