USA: Czołowe dzienniki apelują o sankcje wobec ludzi rządu Rosji

20.09.2012 20:28
Czołowe dzienniki w Stanach Zjednoczonych wezwały Kongres do uchwalenia przygotowanej już ustawy o sankcjach wobec funkcjonariuszy rządu rosyjskiego w odpowiedzi na zerwanie przez Rosję współpracy z amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).
Kreml nakazał USAID opuszczenie Rosji do 1 października pod pretekstem, że jej programy pomocowe, kierowane do rosyjskich organizacji pozarządowych, sprowadzają się do prób "wpływania na proces wyborczy" w Rosji.

"Kongres może teraz pomóc rosyjskim demokratom przez uchwalenie ustawy Magnitskiego. Ma ona poparcie obu partii, ale jest zablokowana wskutek sporów legislacyjnych" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Wall Street Journal".

Ustawa Magnitskiego - nazwana tak na cześć Siergieja Magnitskiego, prawnika zamordowanego w Rosji, który badał korupcję w aparacie władzy - przewiduje zamrożenie aktywów bankowych i niewydawanie wiz do USA funkcjonariuszom rządu rosyjskiego odpowiedzialnym za jego śmierć. Zdaniem "WSJ" wydalenie USAID z Rosji - kolejne autorytarne posunięcie prezydenta Władimira Putina - przyznaje przynajmniej częściowo rację republikańskiemu kandydatowi do Białego Domu Mittowi Romneyowi, który krytykuje politykę administracji prezydenta Baracka Obamy wobec Moskwy.

Według Romneya i innych Republikanów tzw. polityka resetu w stosunkach z Kremlem nie przyniosła USA żadnych korzyści. "Washington Post" przyłącza się do apelu do Kongresu o uchwalenie ustawy Magnitskiego. Krytykuje także administrację Baracka Obamy za brak ostrzejszej reakcji na wydalenie USAID z Rosji.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland odmówiła najpierw jakichkolwiek słów krytyki pod adresem Kremla, a dzień później decyzję o zerwaniu współpracy z amerykańską agencją określiła tylko jako "godną pożałowania". Wcześniej za milczenie w sprawie USAID administrację skrytykował także "New York Times".

Zobacz także
Komentarze (141)
USA: Czołowe dzienniki apelują o sankcje wobec ludzi rządu Rosji
Zaloguj się
 • muciasgracias

  Oceniono 71 razy 33

  Jeśli "Czołowe dzienniki w Stanach Zjednoczonych" o coś apelują, zwykle mówią w imieniu Netanjau.

 • muciasgracias

  Oceniono 84 razy 32

  USA to kraj policyjny, gdzie wolność to iluzja, niezależność prasy jest fikcją, a niezawisłość sądów to pojęcie z tygodnika satyrycznego. Mafiozi stojący na czele tego największego na świecie imperium narkotykowego, likwidującego całe wioski, miasta i kraje jeśli uznają to za dobry interes, uważają się za moralny drogowskaz dla reszty świata. Co za kpina.

 • muciasgracias

  Oceniono 78 razy 32

  USAID, agencja de facto rządowa, usługująca od wielu lat CIA, w tym w dziedzinie transportu kontrabandy i narkotyków pod płaszczykiem "pomocy", a także krzewiąca dymokrację.

 • ptak57

  Oceniono 82 razy 30

  Całe szczęście że premierem nie jest Kaczyński bo z pewnością , jako wierny sojusznik naszego "przyjaciela" USA wypowiedziałby Rosji wojnę.

 • muciasgracias

  Oceniono 55 razy 29

  USAID to przedłużenie CIA. Dawno powinni wylecieć, nie tylko zresztą z Rosji.

 • staalkeer

  Oceniono 59 razy 25

  Jak Putin sie wkurzy i zacznie dozbrajać różnych bojowników w Afganistanie, Iraku to jeszcze w tym roku będa musieli się ewakuować w pospiechu i wysadzac własne bazy jak kiedys w Wietnamie. Potem przyjdzie pora na Arabie Saudyjską i Bahrajn tam tez pewnie chętnie ludzie obalą monarchie. I co USA zostana same. Bo w Niemczech juz bazy zamykają. W Japonii na Okinawie ludzie też protestują przeciwko bazie USA . Zresztą to jest tylko pohukiwanie upadającego imperium żeby ludzi w USA czymś zająć bo w styczniu dług przekroczy wszelkie zakładane granice i będzie problem gigantyczny.

 • vidi12

  Oceniono 46 razy 24

  Teraz to amerykańce mogą ruskim skoczyć na kant odwłoka... Ciekawe gdyby w USA powstała rosyjska organizacja wspierająca ruchy komunistyczne... a nawet demokratyczne ale dążące do wprowadzenia demokracji w rosyjskim rozumieniu...

 • axenrolle

  Oceniono 20 razy 16

  Sankcje wobec kraju który nie chce pomocy USmanów , taki debilizm to tylko Hamerykanie potrafią wykombinować

 • koniu150

  Oceniono 16 razy 16

  "Czołowe dzienniki apelują o sankcje wobec ludzi rządu Rosji"

  ciekawe kto trzyma w łapach czołowe dzienniki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje