USA: Czołowe dzienniki apelują o sankcje wobec ludzi rządu Rosji

20.09.2012 20:28
Czołowe dzienniki w Stanach Zjednoczonych wezwały Kongres do uchwalenia przygotowanej już ustawy o sankcjach wobec funkcjonariuszy rządu rosyjskiego w odpowiedzi na zerwanie przez Rosję współpracy z amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).
Kreml nakazał USAID opuszczenie Rosji do 1 października pod pretekstem, że jej programy pomocowe, kierowane do rosyjskich organizacji pozarządowych, sprowadzają się do prób "wpływania na proces wyborczy" w Rosji.

"Kongres może teraz pomóc rosyjskim demokratom przez uchwalenie ustawy Magnitskiego. Ma ona poparcie obu partii, ale jest zablokowana wskutek sporów legislacyjnych" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Wall Street Journal".

Ustawa Magnitskiego - nazwana tak na cześć Siergieja Magnitskiego, prawnika zamordowanego w Rosji, który badał korupcję w aparacie władzy - przewiduje zamrożenie aktywów bankowych i niewydawanie wiz do USA funkcjonariuszom rządu rosyjskiego odpowiedzialnym za jego śmierć. Zdaniem "WSJ" wydalenie USAID z Rosji - kolejne autorytarne posunięcie prezydenta Władimira Putina - przyznaje przynajmniej częściowo rację republikańskiemu kandydatowi do Białego Domu Mittowi Romneyowi, który krytykuje politykę administracji prezydenta Baracka Obamy wobec Moskwy.

Według Romneya i innych Republikanów tzw. polityka resetu w stosunkach z Kremlem nie przyniosła USA żadnych korzyści. "Washington Post" przyłącza się do apelu do Kongresu o uchwalenie ustawy Magnitskiego. Krytykuje także administrację Baracka Obamy za brak ostrzejszej reakcji na wydalenie USAID z Rosji.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland odmówiła najpierw jakichkolwiek słów krytyki pod adresem Kremla, a dzień później decyzję o zerwaniu współpracy z amerykańską agencją określiła tylko jako "godną pożałowania". Wcześniej za milczenie w sprawie USAID administrację skrytykował także "New York Times".

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo Putin ! Pogonić z Rosji tę USraelską hołotę !

 • metenburg

  Oceniono 2 razy 2

  To Rosja powinna apelowac o sankcje wobec ludzi rządu USA:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12524556,Skandal_wokol_operacji__Fast_and_Furious___czyli_jak.html

 • domektomek

  Oceniono 3 razy 1

  Dla każdego bowiem, kto weźmie do ręki tekst Konwencji Chicagowskiej jest oczywiste, że statek powietrzny Tu-154M należący do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego Polskich Sił Powietrznych, który w locie o statusie Head uległ katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku nie mógł podlegać jurysdykcji Konwencji Chicagowskiej, gdyż był statkiem powietrznym państwowym a nie cywilnym w rozumieniu tej konwencji.

  Odpowiedź na pytanie według jakiego trybu należało prowadzić badanie katastrofy smoleńskiej, była więc jednoznaczna. Samolot Tu-154-M, który rozbił się w Smoleńsku, był statkiem powietrznym państwowym a nie cywilnym, gdyż jego operatorem była Rzeczypospolita Polska, a nie osoba fizyczna bądź spółka prawa handlowego, ani też żaden inny podmiot działający w celach komercyjnych.

  Całość czytaj W.POLITYCE.PL

 • pentagon-08

  Oceniono 4 razy -2

  Sankcje? Jakie sankcje - ten kraj powinien zostac poddany gruntownej desovietyzacji, deputinizacji i de facto DE RUSYZACJI. Zaorac, posadzic drzewa, stworzyc drugie pluca ziemi...

 • mikusj

  Oceniono 3 razy 3

  jak czytam na forum komentarze, to widzę że głownie wszyscy się skupiają na wyrażeniu swoich negatywnych uczuć wobec USA. Ok, zgadzam się z tymi, którzy także nie lubią Rosji. Ale amerykanie przeginają - zauważcie, że wszystkie sankcje w ostatnim czasie zostały wprowadzone z podania amerykanów! pytanie, gdzie są politycy z innych "demokratycznych" krajów?! dla czego nie apelują o wprowadzenie sankcji wobec USA za tłumienie ruchu Occupy Wall Street?! Dla czego żaden z amerykańskich zbrodniarzy wojennych nie został przekazany do Haagi? I właśnie w tym przypadku muszę stanąć po stronie Rosji, kiedy słyszę, że wyrzucają amerykańskich prowokatorów ze swojego kraju - bo mają na to prawo! A powołanie się na spawę Hermitage, to jest w ogóle szczyt hypokryzji! W Rosji przynajmniej niektórzy z tych złodziei w białych kołnierzykach wrzucono za kraty (OK, wskutek tego, że jeden klan wygryzł inny). Ale przecież na Wall Street osiągnięty perfekcyjny układ - klany walczą o kasę, ale w sprawach, którzy moga naruszyć ich pozycje - trzymają wspólny front! A cały świat za to buli!

 • trudek46

  Oceniono 6 razy 4

  Wrerszcie Puton popędził ta US-bandę z Rosji,od dawna pod osłona pomocy w "demokratyzacji" Rosji,wspierali finansowo organizacje anarchistyczne i opozycyjne,w marcu br.rosyjski rząd ostrzegał,że usunię fundację z Rosji ale nie zaprzestali swoich działań,po ostatnim wystepie Madonny,zostało zatrzymanych dwóch działaczy USAID na tym, jak podburzali opozycję i przeciwników skazania członkiń zespołu Pussy Riot,nie wiem jaki kraj pozwolił by sobie aby obca agentura działa przeciw rządowi i państwu,no chyba tylko polskie państwo bo na kolanach służą US-landowi.

 • puzonik48

  Oceniono 3 razy -1

  Żeby nie wpadli na pomysł wprowadzać demokrację metodami z Wietnamu ,który do dziś im płaci reperacje wojenne !

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  Niech się zajmą lepiej Bushem...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 5 razy 1

  Wydalenie USAID z każdego kraju to bardzo dobry pomysł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje