Wielki sukces polskiej profesor. Agnieszka Zalewska przewodniczącą Rady CERN

20.09.2012 19:02
Prof. Zalewska została Przewodniczącą Rady CERN

Prof. Zalewska została Przewodniczącą Rady CERN (Fot. ifj.edu.pl/CERN)

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została wybrana na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Prof. Zalewska jest pierwszym przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z kraju Europy Środkowo-Wschodniej i jest pierwszą kobietą, która objęła tę prestiżową funkcję.
Gratulacje dla Profesorki Zalewskiej! [BLOG MARZENY CHIŃCZ]

Prof. Zalewska była jednym z czterech kandydatów zgłoszonych na stanowisko przewodniczącego Rady CERN. Jej kandydaturę zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy.

Po przesłuchaniu kandydatów, w tajnym głosowaniu, prof. Zalewska pokonała bezwzględną większością głosów pozostałych kontrkandydatów: Holendra, prof. Josa Engelena, Norwega, dr. Bjorna Jacobsena, i Włocha, prof. Roberto Petronzio. W sierpniu kandydaci przedstawili swój plan rozwoju CERN i realizowanych tam badań.

- To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Agnieszka Zalewska jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Od lat uczestniczyła w badaniach prowadzonych w CERN oraz działała w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN. Funkcję przewodniczącej pełnić będzie od 1 stycznia 2013 r.

- Nadchodzące lata będą fascynujące, ale jednocześnie wymagające, ponieważ przygotowujemy LHC [Wielki Zderzacz Hadronów - red.] do pracy na wyższych energiach, a także chcemy wdrożyć zaktualizowaną europejską strategię w dziedzinie fizyki cząstek - powiedziała prof. Zalewska. - CERN i Rada CERN staną się moim jedynym priorytetem. Chciałabym podziękować Radzie i jej członkom, a także kończącemu kadencję przewodniczącemu Rady za zaufanie, jakim mnie obdarzyli - dodała.

Wsparcie minister nauki dla polskiej kandydatki

- To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister nauki szeroko zabiegała o poparcie innych państw dla polskiej kandydatki. Wystosowała listy m.in. do unijnej komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn, ministrów nauki 20 krajów należących do CERN, a także zasiadających w Radzie CERN delegatów naukowych i rządowych. O wzmocnienie polskiej kandydatury zabiegały także nasze służby dyplomatyczne.

Odpowiednik marszałka Sejmu czy dyrektora rady nadzorczej

Każdy z 20 krajów, które należą do CERN, ma w Radzie dwóch oficjalnych delegatów, z których jeden reprezentuje administrację swojego rządu, a drugi - interesy naukowe swojego kraju. Każdy kraj członkowski ma jeden głos w Radzie, a podjęcie decyzji wymaga większości głosów.

Z kolei przewodniczący Rady CERN - a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska - decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Paweł Brueckman de Renstrom wyjaśnił, że to odpowiednik marszałka Sejmu czy dyrektora rady nadzorczej. Rada CERN wybiera przewodniczącego na rok, ale po tym czasie może go wybrać ponownie, jednak nie więcej niż 2 razy z rzędu. Od 2010 r. funkcję przewodniczącego Rady pełnił Francuz Michel Spiro.

- Jestem zaszczycony, że mogłem przewodniczyć Radzie CERN w okresie, kiedy uzyskano pierwsze główne wyniki z LHC - powiedział prof. Spiro. - Ale jesteśmy dopiero na samym początku, dlatego gorąco dziękując władzom i personelowi CERN za ostatnie trzy lata, chciałbym życzyć prof. Zalewskiej wszystkiego dobrego podczas rozwijającej się przygody z LHC - dodał.

20 państw europejskich, ponad 8 tys. naukowców

Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów i pracowników administracji, reprezentują 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków.

Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie stron WWW. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom - zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od lat cząstką Higgsa.

Pełne członkostwo w CERN Polska uzyskała w 1991 r. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła Polskę do grona swych członków.

Zobacz także
 • CERN pod Genewą. To tu powstał projekt internetu CERN. Co się dzieje z informacjami z akceleratora?
Komentarze (83)
Wielki sukces polskiej profesor. Agnieszka Zalewska przewodniczącą Rady CERN
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 120 razy 104

  Biorąc pod uwagę, że w naszych szkołach liczba godzin fizyki jest dwukrotnie mniejsza od liczby godzin religii, yo całkiem nieźle nam poszło ;-)

 • xtalatx

  Oceniono 91 razy 85

  o to prawdziwy sukces a nawet coś więcej - pani jest z kraju, gdzie wydaje się mniej na naukę niż w afryce.

 • jaklucz

  Oceniono 69 razy 57

  Żałosne jest z jaką łatwością wszyscy podczepiają się pod czyjeś osiągnięcia
  To sukces Pani profesor, a nie polskiej nauki. Sukcesy tej ostatniej możemy określić na podstawie nakładów na jej rozwój oraz miejsc w międzynarodowych rankingach uczelni wyższych. I tu okazuje się, że polska nauka ma sukcesy podobne do rodzimej piłki nożnej: jakieś 4 miejsca za Erytreą.

 • lloyd_lewis

  Oceniono 49 razy 43

  'sukces polskiej nauki' jest wtedy, kiedy za nasze pieniadze nasi naukowcy czegos dokonaja lub cos osiagna. to jest tylko i wylacznie sukces tej pani.

 • vomitorium1

  Oceniono 44 razy 36

  gratuluję
  pani profesor
  (wygląda
  że ma pani
  parę fermionów
  więcej
  i do tego
  spin)

 • feministkom_brakuje_uja

  Oceniono 62 razy 32

  To jest właśnie kobieta sukcesu. Bez parytetów, kongresów kobiet zrobiła więcej dla swojej płci, niż te wszystkie feministyczne wieloryby wcinające ciasteczka na różnych posiedzeniach.

  Gratulacje!

 • bilko78

  Oceniono 56 razy 28

  Gratulacje pani prof. Ciekawe jaki humanista pełni tak zaszczytną funkcję naukową za granicą?

 • evita_duarte

  Oceniono 18 razy 12

  Gratulacje dla Polki!

 • thorgallpl

  Oceniono 40 razy 10

  Pytanie do feministek typu Szczuka, Sroda i inne miernoty polskiej polityki:
  dlaczego nie walczycie o parytety w takim cernie? DLaczego wlaczycie o parytety wszedzie tam, gdzie sa latwe pieniadze, a kompetencje to drugorzedna sprawa? CWANIARY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje