Wielki sukces polskiej profesor. Agnieszka Zalewska przewodniczącą Rady CERN

20.09.2012 19:02
Prof. Zalewska została Przewodniczącą Rady CERN

Prof. Zalewska została Przewodniczącą Rady CERN (Fot. ifj.edu.pl/CERN)

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została wybrana na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Prof. Zalewska jest pierwszym przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z kraju Europy Środkowo-Wschodniej i jest pierwszą kobietą, która objęła tę prestiżową funkcję.
Gratulacje dla Profesorki Zalewskiej! [BLOG MARZENY CHIŃCZ]

Prof. Zalewska była jednym z czterech kandydatów zgłoszonych na stanowisko przewodniczącego Rady CERN. Jej kandydaturę zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy.

Po przesłuchaniu kandydatów, w tajnym głosowaniu, prof. Zalewska pokonała bezwzględną większością głosów pozostałych kontrkandydatów: Holendra, prof. Josa Engelena, Norwega, dr. Bjorna Jacobsena, i Włocha, prof. Roberto Petronzio. W sierpniu kandydaci przedstawili swój plan rozwoju CERN i realizowanych tam badań.

- To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Agnieszka Zalewska jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Od lat uczestniczyła w badaniach prowadzonych w CERN oraz działała w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN. Funkcję przewodniczącej pełnić będzie od 1 stycznia 2013 r.

- Nadchodzące lata będą fascynujące, ale jednocześnie wymagające, ponieważ przygotowujemy LHC [Wielki Zderzacz Hadronów - red.] do pracy na wyższych energiach, a także chcemy wdrożyć zaktualizowaną europejską strategię w dziedzinie fizyki cząstek - powiedziała prof. Zalewska. - CERN i Rada CERN staną się moim jedynym priorytetem. Chciałabym podziękować Radzie i jej członkom, a także kończącemu kadencję przewodniczącemu Rady za zaufanie, jakim mnie obdarzyli - dodała.

Wsparcie minister nauki dla polskiej kandydatki

- To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister nauki szeroko zabiegała o poparcie innych państw dla polskiej kandydatki. Wystosowała listy m.in. do unijnej komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn, ministrów nauki 20 krajów należących do CERN, a także zasiadających w Radzie CERN delegatów naukowych i rządowych. O wzmocnienie polskiej kandydatury zabiegały także nasze służby dyplomatyczne.

Odpowiednik marszałka Sejmu czy dyrektora rady nadzorczej

Każdy z 20 krajów, które należą do CERN, ma w Radzie dwóch oficjalnych delegatów, z których jeden reprezentuje administrację swojego rządu, a drugi - interesy naukowe swojego kraju. Każdy kraj członkowski ma jeden głos w Radzie, a podjęcie decyzji wymaga większości głosów.

Z kolei przewodniczący Rady CERN - a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska - decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Paweł Brueckman de Renstrom wyjaśnił, że to odpowiednik marszałka Sejmu czy dyrektora rady nadzorczej. Rada CERN wybiera przewodniczącego na rok, ale po tym czasie może go wybrać ponownie, jednak nie więcej niż 2 razy z rzędu. Od 2010 r. funkcję przewodniczącego Rady pełnił Francuz Michel Spiro.

- Jestem zaszczycony, że mogłem przewodniczyć Radzie CERN w okresie, kiedy uzyskano pierwsze główne wyniki z LHC - powiedział prof. Spiro. - Ale jesteśmy dopiero na samym początku, dlatego gorąco dziękując władzom i personelowi CERN za ostatnie trzy lata, chciałbym życzyć prof. Zalewskiej wszystkiego dobrego podczas rozwijającej się przygody z LHC - dodał.

20 państw europejskich, ponad 8 tys. naukowców

Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów i pracowników administracji, reprezentują 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków.

Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie stron WWW. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom - zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od lat cząstką Higgsa.

Pełne członkostwo w CERN Polska uzyskała w 1991 r. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła Polskę do grona swych członków.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • harimau666

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to sukces spektakularny.
  Ze swojej strony miałbym skromna prośbę do p.profesor...Skoro już MEN docenił Pani dokonania w dziedzinie fizyki to może wstawi się Pani za rozszerzeniem nauczania nauk ścisłych a zwłaszcza matematyki i fizyki w szkołach polskich w miejsce nikomu nic nie dającego ,,nauczania" religii...
  Zamiast marnować czas na słuchanie bajek można by w tym czasie zapodać dziatwie kilka wykładów kolegi od LHC,prof.Briana Cox'a z cyklu >Wonders of the Universe< i >Wonders of the Solar System<.
  ,,...W 2010 roku Prof. Cox przeprowadził wykład dla młodzieży poświęcony Wielkiemu Wybuchowi, naszemu układowi słonecznemu, rozszerzającemu się wszechświatowi oraz temu jak ważna jest nauka we współczesnym świecie, jak ciekawa oraz dlaczego warto wiązać z nią swoją przyszłość. Zachęcam do bliższego zapoznania się z tą kilkudziesięcio-minutową prelekcją udostępnioną w pięciu częściach na kanale YouTube University of Manchester…"- cyt.Zajaczkowski.org
  Dajmy przyszłość naszym dzieciom i nauce polskiej.

 • jozek46

  Oceniono 1 raz -1

  A my jako obywatele ,będziemy mieli z tego tyle co za przewodnictwa Buzka w Europarlamencie!!! Jest tom niewątpliwy sukces osobisty z posiadanej wiedzy!

 • apankuba

  Oceniono 1 raz 1

  I jak widać parytety są niepotrzebne, obojętnie jakiej płci jest człowiek, jak chce to potrafi. Gratulacje!

 • jamj

  0

  Tej Pani, jak widać, "parytet" nie był potrzebny.

 • jamj

  0

  To jest prawdziwe uhonorowanie naukowca, a nie jakiś stołek w Parlamencie Europejskim dla prof. Jerzego Buzka

 • blue911

  0

  A co PIS na to? Czy tez przypnie jej latke ubeczki i czlonkini "ukladu"? Hahah.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Gratuluje i zycze wielu sukcesow.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  Ukłony dla mądrej Polki, pewnie nie oglądała seriali w TV...tylko miała mózg, co jest rzadkością u pań...chyba...

 • ksnnwk20

  Oceniono 1 raz 1

  Gratulacje, można pozazdrościć :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje