Urodziła podczas służby na misji Afganistanie. Nie wiedziała, że jest w ciąży. "Pierwszy taki przypadek"

20.09.2012 14:21
Armia USA w Afganistanie

Armia USA w Afganistanie (Fot. Staff Sgt. Michael Behlin AP)

Brytyjka zatrudniona w armii urodziła dziecko podczas służby w Afganistanie - donosi BBC w swoim serwisie internetowym. - Matka i dziecko są w stanie stabilnym - głosi oficjalny komunikat ministerstwa obrony. Poród miał miejsce we wtorek w Camp Bastion w afgańskiej prowincji Helmand.
W tym samym stanowisku, rzecznik ministerstwa obrony oświadczył: - Jest wbrew naszej polityce, aby wysyłać ciężarne kobiety na misje. Jednak w tym przypadku ministerstwo nie było świadome, że osoba ta jest w ciąży.

Kobieta, która służy jako strzelec w Artylerii Królewskiej, nie jest wymieniana z nazwiska. O ciąży dowiedziała się chwilę przed porodem, gdy udała się do lekarza, narzekając na bóle brzucha. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dziecko zostało poczęte w marcu, przed wylotem matki do Afganistanu. Urodziło się 5 tygodni przed terminem.

Korespondentka BBC Caroline Wyatt skomentowała: - Pierwszy raz w brytyjskiej armii zdarzyło się, aby kobieta urodziła dziecko podczas aktywnej służby na misji. Do tej pory prawie 200 kobiet zostało odesłanych z misji w Afganistanie i Iraku po tym, jak dowiedziały się, że są w ciąży. Ten niezwykły przypadek może być przyczynkiem do debaty nad koniecznością przeprowadzania dodatkowych badań przed wysłaniem kobiety na linię frontu.

Tak zwana ciąża niewiadoma zdarza się niezwykle rzadko, jednak w niektórych przypadkach kobieta nie wykazuje oznak ciąży oraz miesiączkuje przez cały czas jej trwania. Badania przeprowadzone w Niemczech w 2002 roku wykazały, że 25 na 475 matek nie zdawały sobie sprawy, że są w ciąży aż do porodu.

Mary Newbern z organizacji charytatywnej National Childbirth Trust powiedziała BBC, że niektóre kobiety po prostu negują możliwość bycia w ciąży. Jak podkreśliła, często młodsze kobiety nie są świadome zmian, jakie zachodzą w ich organizmach: - Podczas ciąży większość kobiet przybiera na wadze od 12 do 20 kilogramów, a pod jej koniec czujemy, że dominuje ona całe nasze życie. Trudno sobie więc wyobrazić, że można być w finalnym stadium ciąży i nie zdawać sobie z tego sprawy. Każda ciąża musi być jednak traktowana indywidualnie, a waga przybierana przez kobietę nie zawsze przyrasta proporcjonalnie do masy ciała.

Ministerstwo podało, że w każdym przypadku, gdy wymagana jest specjalistyczna pomoc medyczna, żołnierze transportowani są do Wielkiej Brytanii aby przejść konieczne leczenie. Zespół pediatrów ze szpitala w Oxford przygotowuje się do wylotu do Afganistanu, aby zapewnić świeżo upieczonej mamie i małemu chłopcu pomoc medyczną podczas podróży do domu.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • neostrada72

  0

  Brytyjki są aż tak głupie,że nie wiedzą iż są w ciąży?Niewiarygodne.

 • rychu_taxi_drajwer

  Oceniono 5 razy 1

  Jak oni chcą wygrać te wojnę, jak baby w ciąży na nią posyłają?

 • ampulka01

  Oceniono 4 razy -4

  i jak ktos taki moze pełnić słuzbe? taka głupia ze nie wiedziała ze jest w ciazy? dała sie spuscic w ci...ko i nie wiedziała ze jest w ciazy. baby które ida do woja powinny byc obowiazkow styrylizowane.

 • myszykiszek

  0

  Przypomina mi się ta scenka z "The Meaning of Life"...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm jakie obywatelstwo bedzie mialo dziecko?

 • zafiraab

  Oceniono 5 razy -3

  To jakaś ściema, żeby kobieta nie wiedziała jest przez 8 czy 9 miesięcy w ciąży?
  Ale nie dziwię się jej, że tak mówi, bo co ma powiedzieć ...

 • kesik001

  Oceniono 6 razy 0

  A sądziłem że niema większych debili nad amerykanów.
  Myliłem sie...

 • parazyd

  Oceniono 5 razy -3

  "Nie wiedziała, że jest w ciąży."
  Może tylko trochę była w ciąży?

 • jean_zatapathique

  Oceniono 3 razy -3

  Zgodnie z tradycją, będzie miał zapewnione dożywotnie, darmowe... czyszczenie działa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje