Urodziła podczas służby na misji Afganistanie. Nie wiedziała, że jest w ciąży. "Pierwszy taki przypadek"

Armia USA w Afganistanie

Armia USA w Afganistanie (Fot. Staff Sgt. Michael Behlin AP)

Brytyjka zatrudniona w armii urodziła dziecko podczas służby w Afganistanie - donosi BBC w swoim serwisie internetowym. - Matka i dziecko są w stanie stabilnym - głosi oficjalny komunikat ministerstwa obrony. Poród miał miejsce we wtorek w Camp Bastion w afgańskiej prowincji Helmand.
W tym samym stanowisku, rzecznik ministerstwa obrony oświadczył: - Jest wbrew naszej polityce, aby wysyłać ciężarne kobiety na misje. Jednak w tym przypadku ministerstwo nie było świadome, że osoba ta jest w ciąży.

Kobieta, która służy jako strzelec w Artylerii Królewskiej, nie jest wymieniana z nazwiska. O ciąży dowiedziała się chwilę przed porodem, gdy udała się do lekarza, narzekając na bóle brzucha. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dziecko zostało poczęte w marcu, przed wylotem matki do Afganistanu. Urodziło się 5 tygodni przed terminem.

Korespondentka BBC Caroline Wyatt skomentowała: - Pierwszy raz w brytyjskiej armii zdarzyło się, aby kobieta urodziła dziecko podczas aktywnej służby na misji. Do tej pory prawie 200 kobiet zostało odesłanych z misji w Afganistanie i Iraku po tym, jak dowiedziały się, że są w ciąży. Ten niezwykły przypadek może być przyczynkiem do debaty nad koniecznością przeprowadzania dodatkowych badań przed wysłaniem kobiety na linię frontu.

Tak zwana ciąża niewiadoma zdarza się niezwykle rzadko, jednak w niektórych przypadkach kobieta nie wykazuje oznak ciąży oraz miesiączkuje przez cały czas jej trwania. Badania przeprowadzone w Niemczech w 2002 roku wykazały, że 25 na 475 matek nie zdawały sobie sprawy, że są w ciąży aż do porodu.

Mary Newbern z organizacji charytatywnej National Childbirth Trust powiedziała BBC, że niektóre kobiety po prostu negują możliwość bycia w ciąży. Jak podkreśliła, często młodsze kobiety nie są świadome zmian, jakie zachodzą w ich organizmach: - Podczas ciąży większość kobiet przybiera na wadze od 12 do 20 kilogramów, a pod jej koniec czujemy, że dominuje ona całe nasze życie. Trudno sobie więc wyobrazić, że można być w finalnym stadium ciąży i nie zdawać sobie z tego sprawy. Każda ciąża musi być jednak traktowana indywidualnie, a waga przybierana przez kobietę nie zawsze przyrasta proporcjonalnie do masy ciała.

Ministerstwo podało, że w każdym przypadku, gdy wymagana jest specjalistyczna pomoc medyczna, żołnierze transportowani są do Wielkiej Brytanii aby przejść konieczne leczenie. Zespół pediatrów ze szpitala w Oxford przygotowuje się do wylotu do Afganistanu, aby zapewnić świeżo upieczonej mamie i małemu chłopcu pomoc medyczną podczas podróży do domu.

Zobacz także
Komentarze (87)
Urodziła podczas służby na misji Afganistanie. Nie wiedziała, że jest w ciąży. "Pierwszy taki przypadek"
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 122 razy 50

  Czyżby w armii JKM Elżbiety II służyły kobiety, które nie wiedzą skąd się dzieci biorą, nie mówiąc już o tym jak się je robi? Czy nie są pod opieką lekarską? A tak w ogóle, to jakie gabaryty musi mieć kobieta, która nie zauważa ciąży?

 • chateaux

  Oceniono 64 razy 48

  Zapewne jak zwykle u lekarzy brytyjskich, dostała Paracetamol zamiast środków antykoncepcyjnych. A gdy zgłosiła sie z pierwszymi objawami ciąży, również zapisali jej Paracetamol.

 • novembre

  Oceniono 44 razy 36

  "Jak wynika z przeprowadzonych badań, dziecko zostało poczęte w marcu, przed wylotem matki do Afganistanu. Urodziło się 5 tygodni przed terminem."

  Znaczy, mamy już chyba listopad? ;)

 • malwina.3

  Oceniono 57 razy 33

  Zgoda, mogla do pewnego momentu nie wiedziec, ze jest w ciazy. Ale w drugiej polowie ciazy dziecko zaczyna sie ruszac, kopac, przewracac itp. Nikt mi nie wmowi, ze tego nie czula, chyba, ze jest nienormalna. Najwyrazniej z jakiegos powodu udawala, ze nie wie.

 • miramiranda

  Oceniono 60 razy 30

  O ciemny narodzie... Są opcje na to, by kobieta niezbyt przypuszczała, że jest w ciąży aż do chwili rozwiązania. Zastanówcie się zanim takie herezje będziecie chcieli rozgłaszać. Moja koleżanka przytyła przez pół roku 5 kilo, była w trakcie zmiany pracy i miejsca zamieszkania, rozstała się z mężem. W 7 miesiącu urodziła się śliczna dziewczynka. O tym, że jest w ciąży dowiedziała się 24h przed rozwiązaniem. Dziewczyna jest wykształcona, ogarnięta, a ja ją widywałam raz na tydzień. Jedyną zmianą było powolne przejście z rozmiaru 36 na 38 i trochę częstsze zawroty głowy. Dziwne sytuacje chodzą po ludziach. W wypadku Brytyjki zastanawiają tylko te niby szczegółowe badania lekarskie.

 • vomitorium1

  Oceniono 34 razy 26

  przed grobem
  nieznanego żołnierza
  stoi maluch i płacze
  ”dlaczego płaczesz ?”
  ”bo tu leży
  mój tatuś”
  ”przecież to nieznany żołnierz”
  ”no właśnie
  mamusia
  zawsze mi mówiła
  że jestem synem
  nieznanego
  żołnierza”

 • 2pyralginy

  Oceniono 28 razy 24

  "Swej ciąży", "25 matek nie zdawały sobie sprawy", "negują możliwość...", o ciąży "dominuje ona całe nasze życie". Ręce opadają. Naprawdę nie możecie zatrudnić korektora? Już nawet nie chodzi o to, że błędy w ogóle są - chociaż jeśli ktoś żyje z pisania, to powinien umieć pisać - ale zwyczajnie przeszkadzają w czytaniu. Odciągają uwagę od treści i dlatego tak irytują. A wy chcecie jeszcze, żeby czytelnicy za taką "jakość" płacili. Ja na pewno nie będę korzystać z płatnej części waszego portalu. Po co? Żeby się irytować jeszcze bardziej?

 • alfredxy

  Oceniono 15 razy 13

  motylem jestem.....

  i zapylam niezauwazalnie......

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm jakie obywatelstwo bedzie mialo dziecko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje