Ministerstwo Sprawiedliwości: Jarosław Gowin miał prawo zażądać akt Amber Gold

20.09.2012 12:21
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Zażądanie przez ministra sprawiedliwości z sądów akt spraw dot. szefa Amber Gold Marcina P. nastąpiło w oparciu o obowiązujące przepisy - poinformował resort, odpowiadając na zarzuty medialne, że mogło dojść do złamania Ustawy o ustroju sądów powszechnych.
"Działania ministra sprawiedliwości w postaci żądania z sądów akt spraw dotyczących pana Marcina P. zostały podjęte w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i brak jest obiektywnych podstaw do kwestionowania uprawnień ministra sprawiedliwości w powyższym zakresie" - stwierdziło w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że z oceny ekspertów wynika, iż żądając takich akt minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, jak również prezes gdańskiego sądu apelacyjnego, złamali ustawę o ustroju sądów powszechnych. Według gazety znowelizowana wiosną ustawa jasno reguluje sposób kontroli - mogą jej dokonywać wyłącznie sędziowie - wizytatorzy na miejscu, w sądzie. Urzędnicy ministerstwa mogą wyłącznie towarzyszyć tej czynności - dodaje dziennik.

Tymczasem - według ministerstwa - regulamin urzędowania sądów powszechnych przewiduje, że "akta sprawy (...) przesyła się na każde żądanie po wykonaniu niezbędnych czynności w sprawie: Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministrowi Sprawiedliwości, Sądowi Najwyższemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Rzecznikowi Praw Dziecka oraz sądowi odwoławczemu". "Przepis ten stanowi jeden z instrumentów pozwalających ministrowi realizować zadania ustawowe" - dodano w komunikacie.

Afera Amber Gold

Amber Gold to spółka inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która prowadzi śledztwo ws. działalności Amber Gold, postawiła prezesowi tej spółki Marcinowi P. m.in. zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. przebywa w areszcie.

Wobec Marcina P. orzeczonych było siedem wyroków sądowych, z tego tylko trzy uległy zatarciu. Dotyczyły one m.in. oszustw, wyłudzeń kredytów i przywłaszczenia mienia.

Zobacz także
Komentarze (31)
Ministerstwo Sprawiedliwości: Jarosław Gowin miał prawo zażądać akt Amber Gold
Zaloguj się
 • londona

  Oceniono 15 razy 11

  Żaden regulamin - jako akt wtórny - nie może rozszerzać uprawnień, które są określone ustawą.
  Nic dodac - nic dodac dodac :P

 • jot9

  Oceniono 9 razy 7

  Żądać każdy może. Czego chce! Decydująca jest kwestia, czy można temu żądaniu ulec - to musi wiedzieć dysponent informacji czy dokumentów a nie żądający ich.

 • abgan

  Oceniono 13 razy 7

  Od kiedy regulamin funkcjonowania sądów może tworzyć wyjątki w ustawie o sądach powszechnych? Czy MS słyszało o hierarchii źródeł prawa?

 • kalebas

  Oceniono 7 razy 5

  Żaden regulamin - jako akt wtórny - nie może rozszerzać uprawnień, które są określone ustawą..

 • distepfano

  Oceniono 3 razy 3

  Czy my już zapomnieliśmy czym jest Trybunał Konstytucyjny ?

  A może on w ogóle nie funkcjonuje ?
  A może tam są także tylko "słupy", które mają zadanie tylko brać przyznane im wysokie uposażenie za niby wykonywaną pracę ;((

 • tygrys102

  Oceniono 5 razy 3

  Pan Gowin i Ministerstwo MINISprawiedliwości...i tak prawda wyjdzie na jaw, nie dziś, to za 100 lat...

 • wanda43

  Oceniono 7 razy 3

  Z powyzszych wyjasnien wynika, ze sąd dla Wawy Zoliborza złamal dwukrotnie prawo. Raz wydając akta sprawy w toku na 2 tygodnie komisariatowi policji, ktorego funkcjonariusze mieli skladac wyjasnienia jako świadkowie, i potem drugi raz, udostepniając je komendantowi do wglądu przed udzieleniem odpowiedzi na zapytanie sądu.
  Ot bezmiar niesprawiedliwosci!

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Kontratak sitwa zaczyna.

  Zagrożona jest pozycja Gowina.

  Sędziowie zrobią wszystko.

  Byleby ministrowi z atakiem nie wyszło.

  Minister za ostro sobie poczyna.

  Trzeba utrącić zamiary Gowina.

  Czy prawdę o Amber Gold poznamy?

  Gdzie nastąpią zmiany?

  Czy prawna wykładnia i logika?

  Wyrzuci z fotela nie prawnika.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż? Pan minister jako filozof zna przepisy lepiej niż wybitni prawnicy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje