Tortury w Gruzji. Opozycja chce postawić prezydenta i ministrów przed sądem [ZDJĘCIA]

Protesty w Tbilisi. Jedna z kobiet pokazuje zdjęcie swojego syna, który jest w więzieniu.

Protesty w Tbilisi. Jedna z kobiet pokazuje zdjęcie swojego syna, który jest w więzieniu. (Fot. DAVID MDZINARISHVILI REUTERS)

Władze Gruzji przepraszają, a opozycja domaga się postawienia przed sądem prezydenta i ministrów. Chodzi o skandal, który wybuchł w związku z pokazaniem przez stacje telewizyjne reportażu o stosowaniu tortur w gruzińskich więzieniach.


Gruzini wyszli na ulice kilku miast po obejrzeniu reportażu telewizyjnego o tym, jak strażnicy więzienia "Głdani" w Tbilisi znęcali się nad grupą skazanych. W materiale pokazane były brutalne sceny bicia i gwałtów.

"Teraz rozumiemy, dlaczego naród bał się władzy"

Prezydent Michail Saakaszwili zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za tolerowanie takich praktyk "długo nie wyjdą na wolność". Natomiast posłowie rządzącej partii przeprosili Gruzinów, mówiąc, że "teraz rozumieją, dlaczego naród bał się władzy". - To, co zdarzyło się w tym więzieniu, to jeden z najpotworniejszych aktów przeciwko godności człowieka - mówił prezydent i zapowiedział ukaranie winnych. Strażnicy pokazani w reportażu zostaną zwolnieni ze służby i staną przed sądem. - Oni spędzą wiele lat w więzieniu - zapowiedział Saakaszwili.

Lider opozycji Iraklii Alasania chce, aby przed sądem stanęli prezydent i premier. Według niego naród powinien w trakcie październikowych wyborów parlamentarnych tak głosować, aby zmienić władze.

Przypomnijmy, w związku ze sprawą zatrzymano dziesięć osób. Aresztowano m.in. kierownictwo i niektórych pracowników więzienia. Do dymisji podała się minister do spraw nadzoru nad wykonywaniem wyroków i pomocy prawnej - Chatuna Kałmachelidze. Jak wyjaśniła, jest zszokowana tym, co zobaczyła na taśmach. Podkreśliła, że w swojej pracy starała się, aby prawa człowieka były w gruzińskim systemie penitencjarnym przestrzegane i odpowiadały europejskim standardom. - Starania były niedostateczne - podkreśliła Kałmachelidze.

Prowokacja?

Rząd twierdzi, że doszło do prowokacji politycznej przed wyznaczonymi na 1 października wyborami parlamentarnymi. Według resortu jeden z osadzonych funkcjonariuszy więziennych, powiązany z przywódcą opozycji i miliarderem Bidziną Iwaniszwilim, zapłacił funkcjonariuszom za zaaranżowanie i sfilmowanie sytuacji znęcania się nad więźniami. Iwaniszwili temu zaprzecza.

Zobacz także
 • Gruzini protestują przeciwko brutalności strażników więziennych Strażnicy znęcali się nad więźniami. Uliczne protesty w Gruzji
 • Bidzina Iwaniszwili Gruzja zmienia konstytucję specjalnie dla opozycjonisty miliardera
 • Gija Abdaładze, Zurab Kurcikidze, Iraklij Gedenidze Fotografowie szpiegowali gruzińskiego prezydenta?
Komentarze (40)
Tortury w Gruzji. Opozycja chce postawić prezydenta i ministrów przed sądem [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • tolek398

  Oceniono 66 razy 30

  W Gruzji takie rzeczy? Niemożliwe, Chcemy Prawdy
  Przecież to tacy wspaniali przyjaciele prawdziwych polaków:)

  Wg mnie bandzior i watażka Saakaszwili już dawno powinien gnić w jakimś ruskim kołchozie na Syberii....

 • euler2718

  Oceniono 63 razy 25

  Przecież to przyjaciel Lecha Spiepszaj Dziadu Kaczyńskiego!!!
  Ciekawe czy Lesio nauczył swego przyjaciel tortur, bo przesłuchań w stylu KGB na pewno nauczył.
  Vide: Słynne przesłuchanie pod hasłem: "Czy zna Pan Rona Asmusa? "
  Wstyd się przyznać że Lesio pełnił ważną funkcję w Polsce.

 • doni72

  Oceniono 42 razy 22

  Sakaszwili to tyran i autokrata,falszowal wybory.Wielu niezaleznych znajacych sprawe ostrzegalo przed nadmiernym go wspieraniem.Dziwilem sie ze prezydent Kaczynski dal sie wmanewrowac w ta zadyme gruzinska,juz wtedy bylo wiadome jaki to ptaszek.To niczemu nie sluzylo tylko niepotrzebnie komplikowalo nasze relacje miedzynarodowe.

 • hans_close

  Oceniono 38 razy 14

  Zaraz PISlamska dzicz zacznie domagać się abyśmy przeprowadzili wojskową interwencję w Gruzji i uratowali przyjaciela przybłędów spod Odessy. (Który tak pędził aby pożegnać ziomala Lesia)

 • misfire01

  Oceniono 12 razy 12

  Okazuje się, że kumpel ś.p. Lecha Kaczyńskiego, którego ten leciał bronić własną piersią, nasz strategiczny partner i bohater walki z rosyjskim imperializmem, torturuje więźniów. Ups.

 • yani-51

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawe czy jarus na wzor sp.brata Lecha pojedzie bronic

  swojego przyjaciela przed gniewem ludu...

 • xtalatx

  Oceniono 34 razy 8

  dzisiaj przeczytałem, że rotmistrz pilecki zanim go rozstrzelano powiedział żonie - "pobyt w auschwitz to były igraszki w porównaniu z torturami ubeków na rakowieckiej".

 • yani-51

  Oceniono 8 razy 6

  No to by znaczylo ze, Lech i Jaroslaw kaczynscy,staneli po stronie dyktatora?

  a kiedy PiS odpowie przed sadem za ,m o r a l n e tortuowanie narodu?

 • grregu

  Oceniono 8 razy 6

  Gruzini, powstańcie przeciwko przyjacielowi Lesia !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje