Co trzeci Włoch mieszka z matką - europejski fenomen. "Duże bobasy"

20.09.2012 06:49
Włochy

Włochy (Fot. HANDOUT REUTERS)

Co trzeci Włoch i Włoszka mieszka z matką - wynika z danych statystycznych. W grupie wiekowej od 19 do 29 lat wskaźnik ten wynosi ponad 60 procent i jest - jak się podkreśla - prawdziwie włoską specjalnością i zarazem oznaką kryzysu.
Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Społecznych "Censis" potwierdził, że zarówno młodzi, jak i starsi Włosi (mężczyźni i kobiety) mieszkają razem z matkami z dwóch powodów: odwiecznych tradycji rodzinnych, ale także coraz częściej z powodu trudności finansowych. Bardzo trudno oderwać się od matczynej spódnicy w dobie kryzysu - podkreślają włoskie media, analizując wyniki badań.

Zdecydowanie najtrudniej przychodzi to włoskiej młodzieży, dotkniętej rekordowym bezrobociem sięgającym 35 procent. Do młodych Włochów, nieopuszczających rodzinnego domu i nieusamodzielniających się, przylgnęło w ostatnich latach określenie "duże bobasy" (bamboccioni).

Tego włoskiego problemu o rekordowych rozmiarach w Europie - mimo społecznej presji, wezwań do samodzielności i rozpoczęcia życia na własną rękę - nie tylko nie zdołano rozwiązać, ale wręcz pogłębił się on z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej młodych ludzi i braku perspektyw.

Zauważono jednak, że niezbyt skorzy do rezygnacji z licznych korzyści mieszkania z matką, zwłaszcza z domowej kuchni, są również Włosi w wieku 30-45 lat. Pod wspólnym dachem pozostaje 25 procent z nich. 42 procent ludzi w tym wieku mieszka zaś blisko swego rodzinnego domu.

Socjolodzy: Kryzys... sprzyja rodzinie

Socjolodzy, którzy przedstawili rezultaty swych badań, dalecy są jednak od jednoznacznie negatywnej oceny tego zjawiska, o czym świadczy to, że przedstawili je w raporcie zatytułowanym "Kryzys: żyć razem, żyć lepiej". Zwrócono bowiem uwagę na to, że kryzys sprzyja zacieśnieniu więzów rodzinnych.

Struktura włoskiej rodziny, zwłaszcza tej wiejskiej, uważana jest często za przestarzałą, tymczasem okazało się, że to ona właśnie odgrywa fundamentalną rolę w obronie bardzo wielu ludzi przed pogrążeniem się w trudnościach finansowych.

Kryzys przyniósł także inne nowe zjawisko społeczne. Z tego samego raportu wynika, że ponad połowa Włochów chciałaby mieszkać we wspólnotach, gdzie ludzie dobrze się znają i sobie pomagają. To bowiem, ich zdaniem, znacznie poprawia poziom życia.

Obecna sytuacja pozwala nie tylko odkryć poczucie wspólnotowe, ale także radość gotowania w domu i jedzenia zdrowych posiłków, zwłaszcza w dni wolne od pracy. Nigdy wcześniej - jak się okazało - Włosi nie spędzali tyle czasu w kuchni co teraz. Aż 21 milionów z nich, a więc jedna trzecia mieszkańców kraju, przygotowuje w domu chleb, jogurt, lody i przetwory.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 2 razy 2

  totalna bzdura. Wiele osób mieszka z rodzicami, ale przy tym pracuje na utrzymanie domu rodzinnego. Nie stać go na własne mieszkanie, ale to on płaci rachunki i inne opłaty i dorzuca się do jedzenia, remontów, środków czystości, itd. Wielu ludzi przejmuje też mieszkania po dziadkach (w spadku). Czy we Włoszech, czy w Polsce, przeciętnego człowieka NIE STAĆ na własne mieszkanie, chyba że chce sobie założyć kredytową pętlę na szyję na 30-40 lat, na co jest coraz mniej chętnych. Poza tym kolejne badania pokazują, że w Europie jest coraz więcej singli, a mało komu opłaca się własne mieszkanie (chyba, że kawalerka), jeżeli jest sam. Niech rząd coś z tym zrobi, np. zacznie wspierać spółdzielnie mieszkaniowe, które umożliwią uzyskanie mieszkania niewielkim kosztem (w porównaniu z rynkową ceną własnego lokum), zamiast narzekać./

 • spluwa-orginal

  Oceniono 6 razy 0

  Wielkie mi trele mele .
  U nas stare chlopy mieszkaja z matka ,kotem ,ochrona za plotem ,konta i prawa jazdy nie maja i do polityki sie wpierd...laja.

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy -3

  Włosi lubią jak ich mamusie nawijają im makaron spaghetti na uszy.

 • niewierna123

  Oceniono 4 razy 2

  Ku*** no bez przesady...
  Temat dnia...
  Kolejny temat zastępczy

 • gm0711

  Oceniono 2 razy 2

  Bo rodzina jest najważniejsza

  ---------
  www.terazbiznes.pl

 • kukuryku20

  Oceniono 7 razy 3

  Oj tam, oj tam! W Polsce to także będzie rozpowszechnione zjawisko. Przecież nawet jeden z czołowych polityków daje dobry przykład i mimo coraz bliższej emerytury nadal mieszka z mamusią.

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 5 razy 5

  Po pierwsze co się tak uparliście na tą matkę? Czy we Włoszech nie ma ojców? Nie lepiej napisać że mieszkają z rodzicami? Ale tu chyba chodzi o drobną manipulację - by stworzyć obraz maminsynków

  Po drugie, co w tym naprawdę jest złego? Że młody człowiek zamiast kupować na kredyt mieszkanie, zapieprzać cały dzień jak dziki osioł w pracy by je spłacić, a potem późno wracać do wspomnianego pustego mieszkania by się przespać mieszka z bliskimi i ma więcej czasu dla siebie.

  Tu was boli, że firmy sobie nie zarobią.

 • lifter_xyz

  Oceniono 15 razy 1

  Nie bardzo rozumiem wasze komentarze - dorosły mężczyzna nie powinien mieszkać z matką, bo to nienaturalne i niezdrowe, choć na pewno pozwala zaspokoić instynkt macierzyński mamusi oraz przedłużyć sobie dzieciństwo. Żaden z was nie czułby się nieswojo przemykając ze świeżo wyrwaną panienką pod nosem matki, żeby się czasem nie obudziła, i czekając jeszcze rano na doniesienie śniadania?
  Niestety, prawda jest brutalna - mieszkasz z matką, bo boisz się dorosnąć, jesteś nieudacznikiem. Matka przeprowadza się do ciebie, bo nie radzi już sobie sama - jesteś porządnym facetem.

  Najłatwiej zwyzywać od Żydów tych, co myślą inaczej - co wy właściwie robicie na tej stronie, nie macie jakiejś "gazety dla białych i prawych chrześcijan" czy innego tygodnika dla skrzywdzonych dzieci przemiany ustrojowej? Chociaż ponoć dobrze też smarka się i wyciera łzy w fartuch mamy.

 • 33qq

  Oceniono 3 razy 1

  Z tego samego raportu wynika, że ponad połowa Włochów chciałaby mieszkać we wspólnotach, gdzie ludzie dobrze się znają i sobie pomagają. To bowiem, ich zdaniem, znacznie poprawia poziom życia.
  No to raczej do Polski nie przyjeżdżajcie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje