Proboszcz to za mało? PiS chce biskupa na swój marsz w stolicy

20.09.2012 06:00
We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują:

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują: "Polsko, obudź się" (Fot. Marcin Biodrowski / Agencja Gazeta)

- Uważaliśmy, że tak ważne wydarzenie zasługuje na udział jeśli nie kardynała, to biskupa - mówi Andrzej Jaworski z PiS o mszy przed demonstracją w Warszawie. A kard. Nycz biskupa odmówił - pisze "Gazeta Wyborcza".
Jednym z ważniejszych momentów jesiennej kampanii PiS ma być planowany na 29 września w Warszawie marsz "Obudź się, Polsko". Organizatorzy liczą na 100 tys. ludzi. Mobilizują się działacze PiS, słuchacze Radia Maryja, czytelnicy "Gazety Polskiej", związkowcy z Solidarności, środowiska smoleńskie...

Organizatorzy - wśród nich poseł PiS Andrzej Jaworski - marzyli o tym, by imprezę poprzedziła msza odprawiona przez biskupa, najlepiej sympatyzującego z Radiem Maryja. Nieszczęśliwie dla PiS archidiecezją warszawską rządzi jednak daleki od toruńskiej rozgłośni kard. Kazimierz Nycz. I to do niego należy decyzja o tym, kto odprawi mszę. Wyznaczył do tego nie biskupa, lecz jednego z proboszczów.

- To prawda, że uważaliśmy, że tak ważne wydarzenie dla wielu wiernych zasługuje na udział jeśli nie samego kardynała, to któregoś z biskupów pomocniczych. Wciąż liczymy na to, że kardynał zmieni zdanie - mówi Jaworski. Poproszony o komentarz kardynał Nycz odesłał "Gazetę" do rzecznika archidiecezji. A ten mocno jak na kościelne standardy skrytykował postulat PiS. - Dotykamy bardzo delikatnej sprawy. Eucharystia, niezależnie od tego, czy odprawia ją biskup, czy ksiądz proboszcz, jest tak samo istotna. Komentarze w sprawie rangi i znaczenia mszy są bezcelowe i nieuzasadnione - komentuje ks. Rafał Markowski.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (339)
Zaloguj się
 • bogdan331

  0

  Pałować!Tych co zepsuli Polskę,a teraz bawią się zapałkami.Wczoraj bawili się kalkulatorami.Pałować skubańców i patrzeć czy równo puchną.Potem polać sikawkami płynem zabarwionym na brunatno.To do nich pasuje.Faszystowsko-katolickie pomioty.Hołota to !Pałować bez ceregieli.

 • oczko26

  Oceniono 2 razy 2

  Mysle ze ministrant! Bylby najbardziej godny,aby stanac na czele! Tej Choloty!

 • ass-am

  Oceniono 3 razy 3

  Nie chce mi się nawet konentować tej głupoty, brakuje słów.

 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 3 razy -1

  Niech wezmą sobie od razu nie tylko papieża, ale samego Jezusa. On już 2 tysiące lat siedzi po prawicy Ojca, to pewnie mu się nudzi troszeczkę.

 • kararaka

  Oceniono 2 razy 0

  Coś się komuś pomyliło, to nie PIS jest organizatorem marszu - obudź się Polsko. Ani PS. Ani PJN. 0ni wszyscy tylko się podczepiają pod spontaniczne marsze sprzeciwu wobec totalnego rozkładu naszego państwa.

 • baddrake

  Oceniono 5 razy 3

  O. biznesmen Rydzyk niech przebierze się na ten pochód w purpurowego Wielkiego Rydza (zawsze to brzmi dostojniej niż jakiś tam "rydzyk"), a czołobitny orszak to już on ma od dawna, że wymienię kilku: Jarek K. Anton M, Anna F, i można jeszcze trochę tu wymienić głosicieli prawdziwej prawdy smoleńskiej. A ich okrzyk bojowy: "Precz wredna brzozo lotniskowa, co tylko nam psujesz teorię o spisku żydów, rusków i Tusków..

 • gingernia

  Oceniono 7 razy 5

  Rydzolowi niech Kaczynski nada szlify kardynalskie i niech im odprawia i celebruje...

 • misfire01

  Oceniono 4 razy 2

  weźcie sobie posąg Jezusa z Świebodzina zamiast biskupa. Co prawda kamienny, ale za to większy. No i, przede wszystkim, sam Jezus.

 • lehoo

  0

  @epupecki

  Gieniu, nie rób sobie obciachu nieznajomością języka Goethego i Schillera. Chodzi o Parteitag.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje