Proboszcz to za mało? PiS chce biskupa na swój marsz w stolicy

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują:

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują: "Polsko, obudź się" (Fot. Marcin Biodrowski / Agencja Gazeta)

- Uważaliśmy, że tak ważne wydarzenie zasługuje na udział jeśli nie kardynała, to biskupa - mówi Andrzej Jaworski z PiS o mszy przed demonstracją w Warszawie. A kard. Nycz biskupa odmówił - pisze "Gazeta Wyborcza".
Jednym z ważniejszych momentów jesiennej kampanii PiS ma być planowany na 29 września w Warszawie marsz "Obudź się, Polsko". Organizatorzy liczą na 100 tys. ludzi. Mobilizują się działacze PiS, słuchacze Radia Maryja, czytelnicy "Gazety Polskiej", związkowcy z Solidarności, środowiska smoleńskie...

Organizatorzy - wśród nich poseł PiS Andrzej Jaworski - marzyli o tym, by imprezę poprzedziła msza odprawiona przez biskupa, najlepiej sympatyzującego z Radiem Maryja. Nieszczęśliwie dla PiS archidiecezją warszawską rządzi jednak daleki od toruńskiej rozgłośni kard. Kazimierz Nycz. I to do niego należy decyzja o tym, kto odprawi mszę. Wyznaczył do tego nie biskupa, lecz jednego z proboszczów.

- To prawda, że uważaliśmy, że tak ważne wydarzenie dla wielu wiernych zasługuje na udział jeśli nie samego kardynała, to któregoś z biskupów pomocniczych. Wciąż liczymy na to, że kardynał zmieni zdanie - mówi Jaworski. Poproszony o komentarz kardynał Nycz odesłał "Gazetę" do rzecznika archidiecezji. A ten mocno jak na kościelne standardy skrytykował postulat PiS. - Dotykamy bardzo delikatnej sprawy. Eucharystia, niezależnie od tego, czy odprawia ją biskup, czy ksiądz proboszcz, jest tak samo istotna. Komentarze w sprawie rangi i znaczenia mszy są bezcelowe i nieuzasadnione - komentuje ks. Rafał Markowski.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują: "Polsko, obudź się" Proboszcz to za mało? PiS chce biskupa na swój marsz w stolicy
 • Pozycje smoleńskiego Zespołu Parlamentarnego na stronie Księgarni Gazety Polskiej Gdzie jest raport Macierewicza? "Księgarnia GP": Oferowaliśmy go, ale nikomu nie sprzedaliśmy
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
Komentarze (339)
Proboszcz to za mało? PiS chce biskupa na swój marsz w stolicy
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 353 razy 327

  Msze powinno odprawic conajmniej 5 biskupow....jeden karynal,a w roli ministranta....

  niezawodny agent Tomcio-paluch, wspierany przez macierewicza ,hofmana, i "blyszczyka....

  i nie zapomnijcie ze w TV bedzie PPV...za jedyne 20 zl......;-))))))

 • roman_j

  Oceniono 239 razy 231

  Wzruszająca jest skromność PiS-u. Mogli zażyczyć sobie papieża do celebracji mszy, a ograniczyli się do kardynała, a nawet biskup by im ostatecznie wystarczył. Taki przykład samoograniczenia żądań powinien stać się wzorem dla naszej klasy politycznej! ;)

 • tamerlan80

  Oceniono 227 razy 213

  Niech nie wybrzydzają bo następnym razem dostaną jakiegoś wikarego spod Góry Kalwarii. To dopiero będzie kompromitacja...

 • szcz9

  Oceniono 216 razy 208

  Abp Paetz ma podobno dużo czasu i chętnie spedzi go w towarzystwie przystojnych "prawdziwych polaków".

 • seb1981

  Oceniono 210 razy 200

  Co ma wspólnego msza z demonstracją polityczną.
  Bóg to nie maskotka, której można rozkazywać co ma robić.
  Wiadomym jest, że ludowi katolicy od Rydzyka i PiSu nie wiedzą o co chodzi w chrześcijaństwie.
  Jest hasło "Obudź się Polsko", które jest parafrazą hasła "Deutschland erwache" brakuje tylko hasła "Bóg jest z nami" - Gott mit uns.

 • snurfik

  Oceniono 198 razy 186

  "Obudz sie Polsko"...mam wrazenie ze polska obudzila sie juz dawno temu, a to PiS usypia w konserwatywno-nacjonalistycznym sosie.

 • obrain

  Oceniono 194 razy 180

  ciekawe jak czuje się ten Proboszcz jak to czyta. W pośpiechu teraz poleci im usłużyć - no bo przecież chodzi o mszę, a nie o urzędnika, prawda? :))

 • asperamanka

  Oceniono 62 razy 54

  Najlepiej by było, gdyby zjawił się osobiście Jezus Chrystus i zabrał ich wszystkich do Nieba. Ksiądz Natanek twierdzi, że ma bezpośrednie połączenie telefoniczne z Bogiem Ojcem, więc to z nim powinni załatwiać "oprawę religijną" uroczystości, a nie z jakimś kardynałem Nyczem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje