Aborcja wraca do Sejmu. Dwa projekty: jeden zaostrza, drugi łagodzi obecną ustawę

Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem

Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu będą analizowane dwa projekty dotyczące przerywania ciąży - jeden dopuszczający przeprowadzenie zabiegu do 12. tygodnia życia płodu, drugi - zaostrzający obecnie obowiązującą ustawę.
- Nie możemy nie mówić o tak ważnej kwestii jak przerywanie ciąży. Nie możemy czekać na lepsze czasy, że kiedyś będzie taki parlament, który uzna, że kobiety mają prawo do decydowania w tej sprawie, tylko musimy tę sprawę podnosić. I liczymy jednak na zdrowy rozsądek, bo ta obecna ustawa jest niezwykle restrykcyjna - mówi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Uważa, że nigdy nie ma dobrych momentów na zgłoszenie takich projektów. - Co oznacza, że każdy czas jest czasem, kiedy o takich sprawach powinno się dyskutować - dodaje.

Jedni łagodzą, drudzy...

Ustawa Ruchu Palikota o świadomym rodzicielstwie wypracowana przez środowiska działające na rzecz praw kobiet całkowicie dopuszcza aborcję do 12. tygodnia ciąży, wprowadzająca edukację seksualną w szkołach dostępną dla każdego ucznia i dofinansowanie antykoncepcji przez państwo. Ustawa porusza też klauzulę sumienia. - Takie zapisy, które nie pozbawiałyby kobiety prawa do świadczeń, mimo iż lekarze zachowaliby prawo do klauzuli sumienia. Kierownik placówki medycznej musi zapewnić świadczenia, nawet jeżeli wszyscy jego lekarze korzystają z klauzuli - mówi Nowicka.

Solidarna Polska chce zaś zaostrzyć obecną ustawę antyaborcyjną, która zezwala na przerwanie ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża jest efektem gwałtu, zagraża życiu lub zdrowiu kobiety czy gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę ostatnią przesłankę posłowie Solidarnej Polski chcą wykreślić. - Aborcja ze względu na chorobę płodu powinna być wykreślona, ponieważ obecnie jest coraz większa świadomość i akceptacja społeczeństwa dla niepełnosprawności - mówi Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski.

Konserwatywne skrzydło Platformy pewnie poprze skierowanie projektu Solidarnej Polski do sejmowej komisji, liberalna część partii jest przeciwna jakimkolwiek zmianom.

Sens?

- Rozpoczynanie tej dyskusji do niczego dobrego nie prowadzi. Tutaj nie ma chęci rozwiązania tego problemu, więc chrońmy kompromis - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska. - Zawsze na końcu i na początku kadencji rozpoczyna się ta dyskusja i zawsze są strony na skrajnych stanowiskach - dodaje.

- To jest dyskusja chora, zbędna i zła, bo to są sprawy, które załatwiło się kilkanaście lat temu przy bardzo trudnym kompromisie - mówi szef klubu ludowców Jan Bury. - Stracony czas i emocje. To trochę wywoływanie na siłę tematu po to, by jedna i druga partia podrobiła sobie w sondażach dwa czy trzy punkty więcej - zaznacza.

Zobacz także
 • Matka 16-latki Rosa Hernandez obwinia lekarzy za jej śmierć Ciężarna nastolatka zmarła, bo zakaz aborcji opóźnił jej chemioterapię
 • Fragment zdjęcia z Feng Jianmei. Nie publikujemy całego ze względu na jego drastyczność Mąż zmuszonej do aborcji w 7. miesiącu zaginął. Rodzina szykanowana
Komentarze (49)
Aborcja wraca do Sejmu. Dwa projekty: jeden zaostrza, drugi łagodzi obecną ustawę
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 66 razy 30

  Mój brzuch, moja sprawa!!!!!

  Konstytucja, głupki, konstytucja!
  Art. 47. konstytucji:

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. (!!!!!!!!!!!!!!!!)

 • dariuszczwa

  Oceniono 31 razy 21

  O nienormalności dzisiejszego stanu rzeczy świadczy fakt że Aborcja nie jest sprawą sumienia Kobiet tylko dyskusją polityczną

 • jerjar

  Oceniono 27 razy 21

  Zgłaszanie projektów, które nie mają szans, jest istotną formą życia politycznego niektórych ugrupowań.

  Równie dobrze członkowie tych partii mogliby na komendę ruszać dużym palcem u nogi, mając nadzieję, że czynnością tą spowodują trzęsienie ziemi.

 • fifakowski

  Oceniono 37 razy 19

  Jeszcze gorszy gatunek PISdzielstwa (zdrajca to zdrajca, nawet splunąć nie warto) najpierw wyypierdział kandydata na kandydata, a potem postanowił rozwiązać kwestię aborcji, bazując oczywiście na swoim niepomiernym ciemniactwie. Ani PISdzielstwo, ani postPISdzielstwo więcej w tym kraju do władzy nie dojdzie.Tusk może spokojnie dalej nic nie robić. PISdzielstwo strzela sobie w brudne stopy regularnie i zapewnia platformersom spokojny sen.

 • jami100

  Oceniono 20 razy 18

  A może już czas przyjąć zasadę, ze prawo w ogóle nie zajmuje się tą kwestią? Nie będzie preblemów z zaostrzaniem lub łagodzeniem. To jest problem etyczny a nie prawny, niech sobie każdy to reguluja jak uważa za słuszne, Kościół zaś niech sobie dyscyplinuje swoich wyznawców we własnym zakresie a nie- jak w średniowieczu- używa do tego władz państwowych.

 • wojtek13c

  Oceniono 18 razy 16

  najlepiej rodzic wiecej ulomnych - pis pomoze a moze to przyszla kadra kierownicza

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 15 razy 15

  Dobra, pomijając kwestie ideologiczne. Zastanówmy się jak państwo wspiera rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci. Bo oczywistym jest że w takim przypadku jeden rodzic rezygnuje z pracy zawodowej. Często, gęsto też ojciec nie wytrzymuje obciążenia i matka zostaje sama.
  Tak sprawdziłam na szybko: zasiłek pielęgnacyjny 153 zł, a opiekun dostaje świadczenie pielęgnacyjne 520zl. Co daje zawrotną sumę 673 zł na dwie osoby.

  Czyli reasumując: część przedstawicieli władzy chce zmusić ludzi do wegetacji w biedzie w imię swoich wydmumanych przekonań. Oczywiście nie dając nic w zamian. Byle się urodziło. Potem może zdechnąć z głodu.

 • cyklista

  Oceniono 20 razy 14

  Aborcja dozwolona do 12 tygodnia przywróciłaby nas do grona krajów cywilizowanych. A tak zostaniemy w Związku Porąbanych Republik Talibańskich - gdzieś tak między Pakistanem i stalinowską Rosją.

 • cup_of_t

  Oceniono 8 razy 8

  I co z tego... watpie, zeby w tej kwestii cos sie zmienilo w najblizszych latach bez referendum. Obie strony pokrzycza, chwile bedzie szum w mediach, a potem jak zwykle zapanuje cisza i bedzie jak zawsze. Nalezy tylko miec nadzieje, ze nie bedzie gorzej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje