Piana na kolanach księdza. Prokuratura zajmie się otrzęsinami u salezjanów

19.09.2012 16:34
List protestacyjny animatorów

List protestacyjny animatorów (Fot. Gimnazjum-lubin.salezjanie.pl)

Prokuratura zajmie się sprawą otrzęsin w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. Na zdjęciach z imprezy widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. Kontrolę w szkole zapowiada również kuratorium oświaty. - Najbardziej boli mnie fakt, że wszyscy bagatelizują tę sprawę. A dzieciom stała się ewidentna krzywda - mówi Radiu TOK FM psycholog Beata Jarosz.
"W trakcie czynności sprawdzających prokurator oceni, czy nie zostały zrealizowane znamiona przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, mającego postać doprowadzenia małoletnich poniżej 15. roku życia do wykonania tzw. innej czynności seksualnej oraz ewentualnie innych przestępstw" - przekazała w komunikacie Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Jednak jeszcze rano prokuratura nie widziała podstaw do wszczęcia postępowania. Wczoraj natomiast Liliana Łukasiewicz powiedziała portalowi Gazeta.pl: "Wszystko wskazuje na to, że nie mieliśmy do czynienia z przestępstwem dotyczącym wolności seksualnej i obyczajności, czyli np. zmuszaniem do innych czynności seksualnych. Jednak tego typu zachowanie to przekroczenie dobrego smaku".

Kontrola z kuratoriumSzkołę skontroluje również Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. - Nie potrafię powiedzieć dokładnie, kiedy rozpocznie się kontrola. Jesteśmy w trakcie przygotowań do niej. Myślę, że rozpocznie się albo jeszcze w tym tygodniu, albo w przyszłym - mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Ponadto do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie dolnośląskim został skierowany wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

Wczoraj Jakubowska w rozmowie z portalem Gazeta.pl przestrzegła, by sprawy nie oceniać zbyt pochopnie. - Na razie nie znamy dokładnych okoliczności. To były otrzęsiny, być może był to pomysł młodzieży. Jeśli im to nie uwłaczało i nigdzie nie zgłosili sprawy jako problemu, potraktowali to jako zabawę, to nie widzę przeciwwskazań - mówiła. - Można dyskutować, czy to był dobry pomysł, czy młodzieży nie zabrakło kogoś, kto by z nimi o tym pomyśle porozmawiał. Nie wiadomo też, czy wiedzieli o tym rodzice i czy zaakceptowali tego typu zabawę - dodała.

Uczniowie i nauczyciele bronią szkoły

Na stronie gimnazjum można przeczytać komentarze uczniów, animatorów otrzęsin, rodziców, nauczycieli, którzy bronią ks. Kozyry. On sam twierdzi, że ten moment otrzęsin, kiedy "dziewczynki i chłopcy dotykają ustami pianki do golenia" umieszczonej na kolanach dyrektora, "jest praktykowany od wielu lat" i nigdy nie wywoływał ani takiego zamieszania, ani oburzenia rodziców czy uczniów.

Uczniowie i organizatorzy otrzęsin w liście opublikowanym na stronie piszą w obronie księdza, że to nie bita śmietana (jak sugerowały media), a pianka do golenia. "Ksiądz miał za zadanie przyjąć jedynie, nie ubliżając nikomu, hołd 'kociaków', po czym symbolicznie pasował ich na uczniów" - napisali. Jednak nasi internauci zauważyli, że na jednym ze zdjęć z otrzęsin widać, że obok księdza stoi bita śmietana."To zwykła zabawa"

- Najbardziej boli mnie fakt, że wszyscy bagatelizują tę sprawę. A dzieciom stała się ewidentna krzywda, bo nie jest normalnym, że nastolatki zlizują bitą śmietanę z nagich kolan księdza, dorosłego mężczyzny. Moim zdaniem nosi to wszelkie symptomy przemocy seksualnej stosowanej wobec dziewczynek. Martwi mnie to, że nikt nie uważa, że to przemoc. Ani nauczyciele, ani rodzice, ani same dzieci. Moim zdaniem powinno objąć się teraz opieką dzieci oraz rodziców i zająć się ich edukacją seksualną - komentuje w Radiu TOK FM Beata Jarosz, psycholog rodzinny i specjalista edukacji seksualnej.

O tym, czy ksiądz nadal będzie dyrektorem gimnazjum w Lubinie, zdecyduje organ prowadzący, w tym przypadku to Inspektorat Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko.

Jednak uczniowie gimnazjum nie widzą nic złego w takich "zabawach". Jak mówi anonimowy gimnazjalista, to nie żadna przemoc seksualna. - Ja też miałem podobne otrzęsiny w tej szkole. I to nie jest nic złego, tylko zwykła zabawa - dodaje.Jako pierwsza materiał o zdjęciach zamieszczonych na stronie internetowej salezjańskiego gimnazjum wyemitowała w połowie września lubińska telewizja TVL Odra. Zdjęcia zostały opublikowane na stronie gimnazjum i były ogólnodostępne.

Zobacz także
Komentarze (483)
Piana na kolanach księdza. Prokuratura zajmie się otrzęsinami u salezjanów
Zaloguj się
 • czekoladowe_tiramisu

  Oceniono 330 razy 290

  A z ilu owłosionych kolan Wy ( zwolennicy opinii, że nic się nie stało) zlizywaliście bitą śmietanę?

 • wloczykijas

  Oceniono 306 razy 266

  W całej tej sprawie nie oburzają mnie okołoseksualne skojarzenia, a raczej upokorzenie tych uczniów poprzez wywieranie presji, by klękały przed księdzem i zlizywały mu śmietankę czy piankę z kolana. I to wpisane w tradycję szkolną. Czego to ma uczyć? Podporządkowania, hierarchii? Od tego jest szkoła? Cóż, co kraj to obyczaj.

 • jim19

  Oceniono 194 razy 166

  Na ile prawo zostało złamane nie wiem. Być może nie zostało złamane ale co do dobrego obyczaju, że w tym zakresie nastąpiło istotne przekroczenie nie ma najmniejszych wątpliwości.

  Problem nie tkwi w samych otrzęsinach, co na roli w nich księdza - bodaj nawet dyrektora rzeczonej szkoły. Jakby mało tego to sam rytuał na publikowanych zdjęciach ma wyraźnie konotacje seksualne - zlizywanie bitej śmietany z gołych kolan dorosłego mężczyzny.
  Jakie powinny być sankcje tego tez nie wiem ale na pewno swoistej re edukacji powinni być poddani rodzice broniący księdza i nie dostrzegający w jego zachowaniu niczego niestosownego.

 • alinaw1

  Oceniono 158 razy 78

  W takim razie prokuratura powinna zając się wszystkimi takimi otrzęsinami, czy pasowaniem. Zawsze nie podobały mi się tego typu imprezy (np. na koloniach musiałam uprać rajstopy obcym dziewczynkom, od tamtego czasu minęło 35 lat, a ja nadal to pamiętam, w harcerstwie też podobne historie). Teraz to samo przechodzą moje dzieci. Córka w klubie tancerza: wesoło, sympatycznie, ale mało nie zemdlałam gdy chłopiec, który miał przejść po leżących na brzuchach dzieciach (po ich pupach) - przebiegł po plecach! Syn na wakacjach miał pasowanie na sportowca (obóz sportowy). Gdy zobaczyłam zdjęcia, o mało nie spadłam z krzesła, ale dla niego to było "śmieszne i fajne". Ta śmietana na kolanach powtarza się w wielu tego typu imprezach... Moda, czy co...Jest to kiczowate, obrzydliwe, ale do tej pory przez większość akceptowane. Teraz może już organizatorzy najpierw pomyślą, a później zaczną się bawić w falę.

 • c.t.k

  Oceniono 397 razy 339

  A kto zajmie się rodzicami tych dzieci?.Rodzicami,którzy uważają,że "nic się nie stało"?.Dodajmy nienajmądrzejszymi rodzicami.

 • norbert2225

  Oceniono 227 razy 205

  kuratorjum juz przeciez przesledzilo sprawe i wszystko im sie podobalo TAK PO POLSKU po PEDOFILSKU mniejsza o dzieci w takie drobiazgi POLSCY PEDAGODZY SIE NIE BAWIA najwazniejsze ze ksiadz zadowolony a glupota Polakow jest bez granic wiec nie byloby sprawy gdyby nie odezwali sie w internecie ci NIEPRAWDZIWI POLACY I NIE FANATYCZNI KATOLICY i tu prokuratura i kuratorjum trafili zle ale i tak sprawa przycichnie nastepnym razem bedzie po cichu bez zdjec w internecie tak jak bylo do tej pory a gdzie dzieci beda lizaly ksiezy to juz bedzie slodka tajemnica WSPANIALEJ polskiej szkoly

 • piotr19730

  Oceniono 203 razy 189

  Kurator wrocławski jest do odwołania.
  Mam wątpliwości czy na stanowiskach kuratorów znajdują się odpowiednie osoby. W zeszłym roku zgłosiłem do olsztyńskiego kuratora o nieprawidłowościach w czasie kolonii, dotyczące uczniów z olsztyńskiej szkoły. Odpowiedział, że nie posiada spisu aktualnych kolonii.
  Kto sprawuje nadzór nad kuratoriami i czy jest on należyty? To chyba następne instytucje, wymagające kontroli NIK.

 • jgalka

  Oceniono 82 razy 82

  a dlaczego ta pianka do golenia jest w pojemniku po bitej smietanie, ktora stoi na oparciu?
  a dlaczego na zdjeciu ksiadz zdaje sie miec niezla erekcje?
  a dlaczego to same dziewczynki?
  a dlaczego sa takie mokre szczegolnie na klatkach piersiowych?
  czy ksiadz dopilnowal zeby zdjely te mokre ciuchy i wysuszyly zeby nie dostac zapalenia pluc?
  czy w doroslym zyciu tez beda sie tak zachowywac?
  dlaczego qrwa znowu dzieci i ksiadz, czy nie da sie tych dwoch towarzystw ustawowo odzielic od siebie?
  nie chce mi sie wiecej pytac o tepych rodzicow o kuratorium itp bo kto mi odpowie chyba wiatr.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje