Korea Północna ma nowego "przyjaciela". Darował jej 10 mld dolarów długów

19.09.2012 14:22
Pracownica fabryki w Korei Północnej

Pracownica fabryki w Korei Północnej (Fot. David Guttenfelder AP)

Po wielu latach niepowodzeń Rosja i Korea Płn. porozumiały się w sprawie długu sięgającego czasów ZSRR na sumę 11 mld USD - donosi ośrodek badawczy Stratfor powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Storczaka.
Stratfor zaznaczył, że ugoda w sprawie długu nie oznacza zmiany prozachodniej reorientacji Rosji, lecz wynika z dążenia do zwiększenia wpływów w regionie Dalekiego Wschodu, dotychczas z punktu widzenia strategicznych zainteresowań Moskwy, będącym na uboczu.

Północnokoreański dług denominowany w rublach został przeliczony na USD. 90 proc. odpisano na straty, a resztę w wysokości ok. 1 mld USD potraktowano jako dług z tytułu programu wymiany pomocy. Analitycy zaznaczyli, że wkład Rosji w handel państw kluczowego regionu Pacyfiku wynosi niespełna 1 proc., ale Moskwa ma o wiele większe możliwości wywierania wpływu dzięki temu, że jest eksporterem energii.

Gospodarcza ofensywa Rosji na Wschód

"Rosja jest drugim największym producentem gazu w świecie i największym producentem ropy. W planach ma budowę rurociągów przesyłających ropę do Chin i chińskiego wybrzeża Pacyfiku. Ma też terminal eksportujący skroplony gaz na Sachalinie i plany budowy drugiego we Władywostoku z udziałem Japończyków" - zauważył Stratfor.

Według ośrodka, "Rosja interesuje się także dostawami gazu ziemnego do państw Dalekiego Wschodu gazociągami, ponieważ w ten sposób jej gaz będzie bardziej konkurencyjny niż gaz dostarczany drogą morską z Bliskiego Wschodu, a wkrótce także z Australii i USA".

"Choć Chiny są oczywistym partnerem takiego przedsięwzięcia, z racji wspólnej granicy z Rosją długości 3645 km, Moskwa nie jest zainteresowana dostawami tylko dla jednego odbiorcy. W tym aspekcie porozumienie w sprawie długów z Koreą Płn. ma znaczenie" - tłumaczy Stratfor.

"Jeśli stosunki Korei Płn. z jej sąsiadami na jakimś etapie ociepliłyby się, to Rosja mogłaby poprowadzić gazociąg do Korei Płd. przez terytorium Korei Płn., a w przyszłości niewykluczone, że nawet do Japonii. Choć taka perspektywa jest wciąż odległa, małe kroki takie jak ugoda w sprawie długu, przybliżają ją" - stwierdzili komentatorzy.

Zobacz także
Komentarze (46)
Korea Północna ma nowego "przyjaciela". Darował jej 10 mld dolarów długów
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 76 razy 56

  Rosja wie co robi, 11 mld podarowanego, nieściągalnego długu to jest nic wobec złóż metali ziem rzadkich odkrytych niedawno w Korei Płn. a szacowanych na 6 bln $ (europejskich bilionów), do których dzięki temu ustawi się pierwsza w kolejce.

 • wydeusz

  Oceniono 42 razy 30

  Rosja zawsze potrafila dbac o swoje interesy. Nie tak jak pewne "mocarstwo" srodkowoeuropejskie.

 • czyngischann

  Oceniono 31 razy 25

  Kolejny debilny tytuł na " podpuche " żeby ktos tylko kliknął na linka. Rosja to jest " nowy " przyjaciel Korei Płn ????? przecież to horendalna bzdura, człowiek tuu wchodzi żeby przeczytać jaki nowy przyjaciel a okazuje sie ze chodzi o jeden z 2 krajów na świecie który ZAWSZE wspierał Koreę pln.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 29 razy 15

  No to teraz się już Pan Prezydent na dobre obrazi..... USA niby to nasz Sojusznik sprzedaje Polsce latające trumny za taką kasę o jakiej inni mogą tylko śnić, a tu Rosja z takim gestem... I do tego ten Abonament..... Takie oczko w głowie Pana Prezydenta. A tu miliony Polek i Polaków Abonament mają ,,,,,,,,,,,,,,,znaczy się chciałem powiedzieć iż abonament mają za nic. No. Ale się porobiło. Taki roześmiany był Nasz Ukochany Przywódca zawsze, a tu tak nagle BĘCccccccccc. I Abonament i Korea. I w dodatku tamta Korea. Chryste Panie. Jak to wszystko strawi nasz Pan Prezydent ? I jeszcze jak się Mu pod nogami ten Judasz Nałęcz będzie plątał i ciągle gadał u ilu to Polaków Pan Prezydent ma autorytet. Jak to u ilu? Przecież my wiemy wszyscy iż Pan Prezydent ma autorytet u 100% Polaków. Co najmniej u 100%. Ciężkie życie ma ten nasz Pan Prezydent. Oj ciężkie. Życzę Panu Prezydentowi w takim razie dużo zdrowia, bo na......... odpoczynek przyjdzie jeszcze czas.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 16 razy 8

  Może niech powiedzą, co za to kupili...

 • harperk

  Oceniono 13 razy 5

  a jankeskiemu bydlu zal doopy sciska FOFF yanks

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje