Radna wygrała w Strasburgu. Mogła krytykować burmistrza

Temida

Temida (Fot. Łukasz Giza/AG)

Była radna, prof. Izabela Lewandowska-Malec wygrała z Polską proces w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - donosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd uznał, że wyrok skazujący ją za zniesławienie burmistrza jej gminy z 2006 r. łamał Europejską Konwencję Praw Człowieka.
W 2006 roku radna i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Izabela Lewandowska-Malec została uznana przez sąd winną zniesławienia burmistrza gminy Świątniki Górne. Skazano ją na grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł. Wyrok sąd kazał opublikować na stronach PAP. Apelacja oskarżonej została oddalona.

Pani profesor, będąc radną, wielokrotnie zwracała się do organów ścigania, by zbadały ewentualne nieprawidłowościach w działalności gminy. Jednak postępowania umarzano. W końcu w 2004 roku napisała w liście do PAP, że m.in. "skłania się do poglądu, że burmistrz czyni na organ prokuratorski pozaprawne naciski". Za to oświadczenie została skazana. Sąd odrzucił jej argumentację, że to była tylko opinia, a nie twierdzenie o faktach.

- Po wyroku Izabela Lewandowska-Malec wystąpiła ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podnosząc, że skazanie jej naruszyło wolność słowa gwarantowaną w artykule 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a wymierzona kara nie była proporcjonalna - mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i pełnomocniczka skarżącej.

Wczoraj Trybunał przyznał jej rację. Wskazał, że nie można opierać się wyłącznie, jak zrobiły to sądy krajowe, na jednym zdaniu z listu skarżącej i pomijać dokumentacji przedstawionej przez skarżącą. - Zdaniem Trybunału sama wypowiedź miała miejsce w ramach debaty politycznej, a skarżąca używając sformułowania nawiązała do wcześniejszego oficjalnego stanowiska Rady Gminy - tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska. ETPCz zasądził 2 600 euro zadośćuczynienia oraz 3 000 euro zwrotu kosztów postępowania krajowego.

Czytaj więcej o wyroku na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka >>

Zobacz także
Komentarze (18)
Radna wygrała w Strasburgu. Mogła krytykować burmistrza
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 35 razy 35

  Jak się wszystkie kolejne polskie sądy napuszyły, że ktoś miał czelność insynuować polityczne naciski na "apolitycznych i dziewiczo niewinnych" prokuratorów". szkoda, że te kary muszą płacić podatnicy.
  Zastanawiam się, czy Rzecznik Praw Obywatelskich nie powinien podjąć działań w kierunku przeniesienia konsekwencji z ogółu obywateli na konkretnych winnych? Czy odpowiedzialność zbiorowa, jak w tym przypadku, jest zgodna z prawem?

 • 99venus

  Oceniono 21 razy 21

  choroba polskiego wymiaru "sprawiedliwości" jest chroniczna i chyba nieuleczalna.
  dlaczego za sędziowskie miernoty mamy płacić wszyscy?kiedy w końcu zacznie się rozliczać sędziów i prokuratorów?

 • dziwny22

  Oceniono 15 razy 15

  I tak na każdym kroku kompromituje się ten nasz wymiar sprawiedliwości, a politycy udają, że nie ma sprawy, że to tylko incydenty, pojedyncze przypadki, czarne owce i tym podobne. Moim zdaniem coraz mniejsze zaufanie do wymiaru sprawiedliwości jest najgorszym ze wszystkich kryzysów w naszym kraju, gdyż podważa w elementarny sposób zaufanie do instytucji państwa, a bez tego, nawet minimalnego zaufania, państwo nie może normalnie funkcjonować. Przyszedł czas na naprawdę wielkie i konkretne zmiany.

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy 10

  Pani Profesor nie dała za wygraną i chwała jej za to. Może Pan Panie Gowin przyjrzy się teraz pracy prokuratury w sprawie wniosków formułowanych prze Panią Profesor jak radną. Boję się że wyniki tej potencjalnej kontroli mogły by być podobne jak te w prokuraturze w Gdańsku. Ktoś chciał zdeptać Panią Profesor.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 12 razy 8

  "Mogla krytykowac burmistrza !!!"

  Czy ktos moze mnie ( wirtualnie ! ) uszczypnac ?

  Ten kraj to szambo.
  Polska po 1989 roku to material na podrecznik pod tytulem :
  "Jak spieprzyc wszystko co tylko mozna , nie poniesc zadnej kary i jeszcze uchodzic za "altoryteta moralnego"...
  Tytul rozdzialu pierwszego - "Jak to Komuch wil sie przy okraglym stole.Ze smiechu".

 • 1-wolne

  Oceniono 4 razy 4

  I jak się mają polskie sądy wobec przegrywanych spraw w Europeskim Trybunale Praw Człowieka?
  Czy nie należało by wyciągnąć konsekwencje wobec nieuków w prawie europejskim?
  Czy chociaż taki sędzia dostanie nagane? Ale od kogo? Od swoich kolegów rownie mądrych jak on?

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 4 razy 4

  Ten kraj to patologia. Ktokolwiek zacznie patrzeć na ręce władzy dostaje kary pieniężne (najlepiej takie, które się pół życia spłaca), a bardziej oporne osobniki otrzymują nalepkę "zaginiony" lub "zginął w tajemniczych okolicznościach". Wszystko mniej lub bardziej legalnie.

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 3

  jak
  można było
  takie rzeczy
  o burmistrzu ???
  (rozumiem
  o zastępcy
  burmistrza)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje