Radna wygrała w Strasburgu. Mogła krytykować burmistrza

19.09.2012 12:46
Temida

Temida (Fot. Łukasz Giza/AG)

Była radna, prof. Izabela Lewandowska-Malec wygrała z Polską proces w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - donosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd uznał, że wyrok skazujący ją za zniesławienie burmistrza jej gminy z 2006 r. łamał Europejską Konwencję Praw Człowieka.
W 2006 roku radna i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Izabela Lewandowska-Malec została uznana przez sąd winną zniesławienia burmistrza gminy Świątniki Górne. Skazano ją na grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł. Wyrok sąd kazał opublikować na stronach PAP. Apelacja oskarżonej została oddalona.

Pani profesor, będąc radną, wielokrotnie zwracała się do organów ścigania, by zbadały ewentualne nieprawidłowościach w działalności gminy. Jednak postępowania umarzano. W końcu w 2004 roku napisała w liście do PAP, że m.in. "skłania się do poglądu, że burmistrz czyni na organ prokuratorski pozaprawne naciski". Za to oświadczenie została skazana. Sąd odrzucił jej argumentację, że to była tylko opinia, a nie twierdzenie o faktach.

- Po wyroku Izabela Lewandowska-Malec wystąpiła ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podnosząc, że skazanie jej naruszyło wolność słowa gwarantowaną w artykule 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a wymierzona kara nie była proporcjonalna - mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i pełnomocniczka skarżącej.

Wczoraj Trybunał przyznał jej rację. Wskazał, że nie można opierać się wyłącznie, jak zrobiły to sądy krajowe, na jednym zdaniu z listu skarżącej i pomijać dokumentacji przedstawionej przez skarżącą. - Zdaniem Trybunału sama wypowiedź miała miejsce w ramach debaty politycznej, a skarżąca używając sformułowania nawiązała do wcześniejszego oficjalnego stanowiska Rady Gminy - tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska. ETPCz zasądził 2 600 euro zadośćuczynienia oraz 3 000 euro zwrotu kosztów postępowania krajowego.

Czytaj więcej o wyroku na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka >>

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • pumpernik

  0

  Kiedy zaczniecie podawać nazwiska tych krajowych nieuków w togach?

 • kasprowiczlukasz

  Oceniono 2 razy 2

  Podziwiam panią profesor za upór. Zaciętość z jaką wymiar sprawiedliwości próbuje panią zniszczyć i poniżyć. Jest przerażająca. Ta kobieta przeszła piekło i upokorzenie, które jej zafundowała i funduje w dalszym ciągu nasza ojczyzna- Polska w demokratycznej Europie. Sędziowie jak się okazuje , działają na polityczne - telefoniczne zlecenia, więc jakie wyroki mogą zapadać w tym chorym systemie. Sędziowie tacy jak Milewski i inni jemu podobni oraz ci którzy skazują z 212 226 135 KK w związku ze słowem czy ekspresją wypowiedzianą, napisaną, nie w trakcie bezpośredniego wykonywania mandatu są śmieszni i narażają nasz kraj na obciach w Europie. Ja nie rozumiem jak taki Komorowski, po wyroku na Fryczu, może się pokazać na europejskich salonach. Szczytem hipokryzji były jego nawoływania o to by rząd Ukrainy w sprawie Tymoszenko zrewidował swoje, przestarzałe prawo, które narusza godność i prawa człowieka. A pani profesor szczerze gratuluję. Proszę się trzymać i czekać na kolejne pieniądze wypłacone przez naszą ukochaną ojczyznę za nasz antyeuropejski i antydemokratyczny i przestarzały system prawny w zakresie ww przepisów KK.

 • 1-wolne

  Oceniono 4 razy 4

  I jak się mają polskie sądy wobec przegrywanych spraw w Europeskim Trybunale Praw Człowieka?
  Czy nie należało by wyciągnąć konsekwencje wobec nieuków w prawie europejskim?
  Czy chociaż taki sędzia dostanie nagane? Ale od kogo? Od swoich kolegów rownie mądrych jak on?

 • abomingo1.1

  Oceniono 2 razy 2

  Cytując klasyka -,,polska to dziki kraj,, dochodzę do wniosku , że bez walenia w ryj i przysłowiowych granatów w kieszeni nie dojdziesz swoich praw ! Żygać mi się chce , gdy pomyślę że po to szarpałem się z ZOMO-wcami na ulicach. TTWWUUUU ! ! !

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 4 razy 4

  Ten kraj to patologia. Ktokolwiek zacznie patrzeć na ręce władzy dostaje kary pieniężne (najlepiej takie, które się pół życia spłaca), a bardziej oporne osobniki otrzymują nalepkę "zaginiony" lub "zginął w tajemniczych okolicznościach". Wszystko mniej lub bardziej legalnie.

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy 10

  Pani Profesor nie dała za wygraną i chwała jej za to. Może Pan Panie Gowin przyjrzy się teraz pracy prokuratury w sprawie wniosków formułowanych prze Panią Profesor jak radną. Boję się że wyniki tej potencjalnej kontroli mogły by być podobne jak te w prokuraturze w Gdańsku. Ktoś chciał zdeptać Panią Profesor.

 • dziwny22

  Oceniono 15 razy 15

  I tak na każdym kroku kompromituje się ten nasz wymiar sprawiedliwości, a politycy udają, że nie ma sprawy, że to tylko incydenty, pojedyncze przypadki, czarne owce i tym podobne. Moim zdaniem coraz mniejsze zaufanie do wymiaru sprawiedliwości jest najgorszym ze wszystkich kryzysów w naszym kraju, gdyż podważa w elementarny sposób zaufanie do instytucji państwa, a bez tego, nawet minimalnego zaufania, państwo nie może normalnie funkcjonować. Przyszedł czas na naprawdę wielkie i konkretne zmiany.

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 3

  jak
  można było
  takie rzeczy
  o burmistrzu ???
  (rozumiem
  o zastępcy
  burmistrza)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje