Coraz więcej Polaków prosi o pomoc egzorcystów. Było ich 4, jest 120

19.09.2012 12:21
Od lewej: demonolog ks. prof. dr hab. Aleksander Posacki - jezuita z Krakowa, przewodniczący stowarzyszenia ks. Rufus Pereira z Indii, ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z Warszawy

Od lewej: demonolog ks. prof. dr hab. Aleksander Posacki - jezuita z Krakowa, przewodniczący stowarzyszenia ks. Rufus Pereira z Indii, ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z Warszawy (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na egzorcystów. Dlatego coraz więcej duchownych pełni tę posługę. Przez 20 lat ich liczba wzrosła z 4 do 120 - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie". A egzorcysta archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz mówi, że on sam co miesiąc przyjmuje ok. 40 osób.
Według ks. Grefkowicza wśród potrzebujących pomocy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Ale nie oznacza to, że więcej pań poddaje się działaniu szatana - zastrzega duchowny. I dodaje: może panowie przychodzą mniej chętnie.

Według badań prof. o. Aleksandra Posackiego, przyczynami tego, że coraz więcej ludzi poszukuje pomocy egzorcysty, są coraz większa sekularyzacja, ekspansywnie rozwijająca się fałszywa duchowość oraz rosnąca aktywność sekt.

Egzorcyści często korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów po to, by wykluczyć chorobę i ocenić stan, w jakim znajduje się osoba, która zgłosiła się do kapłana - pisze "GPC". Ks. Grefkowicz nie ukrywa, że jeśli zgłasza się do niego ktoś, kto mówi, że jest opętany, to częściej ma po prostu problemy psychiczne. - Naprawdę uzależnieni od złego ducha nie mówią o sobie w ten sposób - stwierdza.

Egzorcyzm to obrzęd liturgiczny, który w myśl nauk Kościoła katolickiego poprzez wykorzystanie urzędu kapłańskiej posługi i urzeczywistnienie w ten sposób obecności Chrystusa odrzuca złe duchy i ogranicza wpływ ich działania. Egzorcyzmy modlitewne to prośby do Boga, Maryi lub świętych, aby odsunęli działanie złego ducha od danego człowieka. Egzorcyzmy rozkazujące to rozkazy dawane przez upoważnioną przez biskupa osobę, by zły duch opuścił opętanego. Przy stwierdzonym opętaniu przez złego ducha, egzorcyzmy mogą odprawiać tylko egzorcyści mianowani na stałe przez biskupa. Wszelkie inne egzorcyzmy, tzw. modlitwy o uwolnienie - w sytuacjach, gdy nie zostaje stwierdzone opętanie, a jedynie widoczne są wpływy działalności złych duchów - może wykonywać każdy kapłan, także przy pomocy osób świeckich.

Zobacz także
Komentarze (100)
Coraz więcej Polaków prosi o pomoc egzorcystów. Było ich 4, jest 120
Zaloguj się
 • mruczek80

  Oceniono 76 razy 52

  1. Dlaczego szatany zazwyczaj opętują najbardziej gorliwych wyznawców Pana Jezusa?

  2. Dlaczego egzorycyści nie nagrywają tych "magicznych" wydarzeń typu: mega-siła, plucie gwoździami, znaki satanistyczne na ciele i tak dalej? :)

  3. Dlaczego nie ma żadnych dowodów poza twierdzeniami samych egzorcystów?

 • jamj

  Oceniono 67 razy 49

  Liczba egzorcystów w okresie "wolnej Polski" wzrosła z 4 do 120, co świadczy o równie znacznym wzroście liczby "opętań".
  Wygląda na to, że wszelkiego rodzaju diabłom i demonom obecna sytuacja bardziej służy, niż zgniły PRL...

 • lajosz3

  Oceniono 79 razy 49

  To najlepszy dowód na to, że wtórny analfabetyzm zawitał do Polski.
  Jeszcze chwila i cofniemy się do średniowiecza z jego czarownicami palonymi na stosie i inkwizycją.

 • jarekwien

  Oceniono 52 razy 48

  No coz, nie znam ani jednej osoby, ktora przestala chodzic do kosciola z powodu Nergala, albo Madonny, albo trash-metalu, albo "Czarnej Biblii"...ale znam mnostwo osob, ktore nie praktykuje ze wzgledu na zaklamanie, pazernosc i falszywosc kler. Po owocach i ch poznacie, powiedzial Chrystus, a ja -. ateista - to powtarzam.

 • sadhu_satana666

  Oceniono 35 razy 33

  Do wróżek i jasnowidzów chadza jeszcze więcej ludzi, a do kościołów wszelkich wyznań to już prawdziwe tłumy. Każdy może sobie wierzyć w takie bajki jakie lubi najbardziej i które mu najlepiej pomagają w życiowych rozterkach ;-)

 • miroo

  Oceniono 45 razy 31

  Religia w szkołach, w tv, na każdym kroku - zbiera żniwo.

  Ciemny naród.

 • pirks0

  Oceniono 20 razy 16

  40 klientów miesięcznie to żadna liczba porównując z kolejkami do bioenergoterapeutów i tysiącami wierzącymi w homeopatię (na której działanie nie ma również żadnych naukowych dowodów. Tyle, ze homeopaci i bioenergoterapeuci nie rozpoznają tak jak egzorcyści wielu zapomnianych i starożytnych języków. Relacje w których lokalni księża egzorcyści są w stanie rozpoznać np. język staroegipski czy aramejski budzą szacunek dla ich wiedzy i poziomu wykształcenia. Bo wśród profesorów - filologów na świecie na palcach można takich speców policzyć :)

 • tygrysiewicz

  Oceniono 17 razy 13

  Kiedy rozum śpi budzą się demony.
  No i wtedy potrzebni są egzorcyści.
  Proste?
  A kościółkowi w to graj.
  Ludek spotulniały, ciemny, poskręcany, w klęczkach ku księżom egzorcystom bieży.
  żenada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje