Coraz więcej Polaków prosi o pomoc egzorcystów. Było ich 4, jest 120

19.09.2012 12:21
Od lewej: demonolog ks. prof. dr hab. Aleksander Posacki - jezuita z Krakowa, przewodniczący stowarzyszenia ks. Rufus Pereira z Indii, ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z Warszawy

Od lewej: demonolog ks. prof. dr hab. Aleksander Posacki - jezuita z Krakowa, przewodniczący stowarzyszenia ks. Rufus Pereira z Indii, ks. Andrzej Grefkowicz - egzorcysta z Warszawy (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na egzorcystów. Dlatego coraz więcej duchownych pełni tę posługę. Przez 20 lat ich liczba wzrosła z 4 do 120 - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie". A egzorcysta archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz mówi, że on sam co miesiąc przyjmuje ok. 40 osób.
Według ks. Grefkowicza wśród potrzebujących pomocy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Ale nie oznacza to, że więcej pań poddaje się działaniu szatana - zastrzega duchowny. I dodaje: może panowie przychodzą mniej chętnie.

Według badań prof. o. Aleksandra Posackiego, przyczynami tego, że coraz więcej ludzi poszukuje pomocy egzorcysty, są coraz większa sekularyzacja, ekspansywnie rozwijająca się fałszywa duchowość oraz rosnąca aktywność sekt.

Egzorcyści często korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów po to, by wykluczyć chorobę i ocenić stan, w jakim znajduje się osoba, która zgłosiła się do kapłana - pisze "GPC". Ks. Grefkowicz nie ukrywa, że jeśli zgłasza się do niego ktoś, kto mówi, że jest opętany, to częściej ma po prostu problemy psychiczne. - Naprawdę uzależnieni od złego ducha nie mówią o sobie w ten sposób - stwierdza.

Egzorcyzm to obrzęd liturgiczny, który w myśl nauk Kościoła katolickiego poprzez wykorzystanie urzędu kapłańskiej posługi i urzeczywistnienie w ten sposób obecności Chrystusa odrzuca złe duchy i ogranicza wpływ ich działania. Egzorcyzmy modlitewne to prośby do Boga, Maryi lub świętych, aby odsunęli działanie złego ducha od danego człowieka. Egzorcyzmy rozkazujące to rozkazy dawane przez upoważnioną przez biskupa osobę, by zły duch opuścił opętanego. Przy stwierdzonym opętaniu przez złego ducha, egzorcyzmy mogą odprawiać tylko egzorcyści mianowani na stałe przez biskupa. Wszelkie inne egzorcyzmy, tzw. modlitwy o uwolnienie - w sytuacjach, gdy nie zostaje stwierdzone opętanie, a jedynie widoczne są wpływy działalności złych duchów - może wykonywać każdy kapłan, także przy pomocy osób świeckich.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • lila.l

  0

  Polska zmierza prosto do średniowiecza.

 • misiupisiu2

  0

  Coraz więcej opętanych na forach ! Trochę święconej wody by sie przydało

 • prezio2

  0

  A kogo mają prosić . Przecież na nic innego w tym tuskolandzie nie można liczyć , nawet na sprawiedliwe sądy.

 • stefan_psychiatra

  Oceniono 4 razy 4

  zapraszam do siebie najpierw wszystkich egzorcystów, potem dopiero ich klientów.

 • kot789

  Oceniono 2 razy 0

  Oczywiście trzeba wrzucić monetę.

 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  Im kto ma więcej szkół i fakultetów, tym odporniejszy na diabelskie podszepty.

 • piotrgiedrowicz

  0

  Za dwa złote i 10 gr - wyjaśni wam wszystko (!) p. red. Grzegorz "Pupka" Dolny z już nie "Frondy" :O)
  Dobranoc Państwu.

 • wiseguy2012

  Oceniono 3 razy -1

  Wielu ksiezy KK niestety przegralo z Szatanem ! Tak jak Judasz zdradzili Jezusa. Ale dla wierzacych to nie jest usprawiedliwieniem dla zrobienia tego samego ! Ze oni sa zdrajcami to ja tez musze byc zdrajca Jezusa? Absurdalna glupota.
  Polecam to:
  www.youtube.com/watch?v=bfg6jEip58I&feature=fvst

 • errdos113

  0

  Złe idzie z lubelszczyzny i kieruje się na zachód.

  bossstation.dnsalias.org/jom/index.php/component/content/article/2-wiesci/33-optania-w-polsce-w-2010-roku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje