Czy Jezus miał żonę? Odkryto koptyjski papirus

19.09.2012 09:39
Fragment koptyjskiego papirusu

Fragment koptyjskiego papirusu (Fot. Karen L. King AP)

"Jezus rzekł do nich: Moja żona" - taki napis znajduje się na fragmencie koptyjskiego papirusu. Pokazała go prof. Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Czy to dowód na to, że Jezus był żonaty?
Według prof. King ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa". Ta z kolei miała powstać w II w. - pisze agencja Reutera.

- Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że Jezus nie był żonaty, choć nie ma na to żadnych konkretnych dowodów - twierdzi prof. King. - Ten fragment pokazuje jednak, że niektórzy chrześcijanie w II w. mogli twierdzić, że jednak miał żonę.

Właścicielem fragmentu papirusu, nie większego niż karta kredytowa, jest anonimowy prywatny kolekcjoner. Zwrócił się on do naukowców z Harvardu w celu przetłumaczenia i ustalenia czasu powstania pisma.

Roger Bagnall, dyrektor nowojorskiego instytutu zajmującego się badaniem świata starożytnego, ma nadzieję, że papirus jest autentyczny. Mają to potwierdzić badania naukowe.

Pogląd, że Jezus miał żonę, zawarty jest m.in. w książce bestsellerze "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Jego zdaniem temat ten przewija się w ewangeliach gnostyków. Do tego ówczesne zwyczaje zabraniały mężczyźnie pochodzenia żydowskiego bezżenności.

Zobacz także
 • Uczestnicy antyamerykańskich manifestacji w Pakistanie Protestujący zmarł po zatruciu dymem z płonącej, amerykańskiej flagi
 • Krater, pod którym znajdują się złoża diamentów Rosjanie ujawnili dane o olbrzymich złożach diamentów. "Mogą wywrócić rynek do góry nogami"
Komentarze (228)
Czy Jezus miał żonę? Odkryto koptyjski papirus
Zaloguj się
 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 219 razy 167

  Nie od dziś wiadomo, że z ton "świętych ksiąg" wybrano kilka, które najbardziej trzymają się kupy i których treść jest najbardziej po myśli KK. Jedna informacja więcej nic tu nie zmieni.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 153 razy 125

  Jezus z Nazaretu MUSIAL pozostawac w zwiazku malzenskim , gdyz surowe prawa Judeii sprawialy iz bezzennosc traktowano jak hanbe...podobnie jak i bezplodnosc.
  Watpie czy do starego jak na owczesne czasy kawalera , zwracanoby sie per "Rabbi".
  Pominiecie tych waznych elementow biografii Mistrza , bylo zapewne zwiazane z pozniejszym mizoginizmem ( czesto ekstremalnym ) wczesnego Kosciola.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 135 razy 115

  "- Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że Jezus nie był żonaty, choć nie ma na to żadnych konkretnych dowodów - twierdzi prof. King. - Ten fragment pokazuje jednak, że niektórzy chrześcijanie w II w. mogli twierdzić, że jednak miał żonę.
  "

  Brat Andrzej, który całe swoje dorosłe życie spędził w habicie, był odpowiedzialny za szkolenie nowych skrybów w trudnej sztuce ręcznego kopiowania, słowo po słowie Pisma Świętego. Któregoś dnia nowy, gorliwy skryba, brat Jonathan, zapytał czy komuś zdarzyło się kiedykolwiek zrobić błąd. -Ależ nie - odpowiedział brat Andrzej. Od pokoleń wszystko było przepisywane bez najmniejszej pomyłki. Najwyraźniej brat Jonathan wciąż nie był do końca przekonany. Zapytał bata Andrzeja, skąd to wie. -Mój synu - odrzekł starszy mnich, kierując się w stronę biblioteki zakonu - Pozwól, że pokażę ci pierwszy zapisany kiedykolwiek tom, byś sam się mógł przekonać, że jest identyczny ze wszystkimi późniejszymi. Po kilku godzinach oczekiwania brat Jonathan postanowił sprawdzić, co się dzieje ze starszym zakonnikiem. Poszedł więc do biblioteki, gdzie zastał brata Andrzeja siedzącego samotnie w rogu sali. Płomień świeczki oświetlał jego pomarszczone policzki, po których spływały łzy. -Co się stało? - zapytał brat Jonathan -Nie mogę w to uwierzyć. - odparł brat Andrzej drżącym z emocji głosem - W oryginale jest napisane: "Żyj w celi bracie", a nie "w celibacie".

 • mutant_popromienny

  Oceniono 94 razy 76

  Kluczem do zrozumienia istoty sprawy jest fakt . iz FAKTYCZNYM tworca chrzescijanstwa byl Pawel z Tarsu , skadinad obywatel rzymski , ktory jezusowe objawienie "dostosowal" do potrzeb mieszkancow Imperium Romanum , i ktorégo dzialania sprawily ze wczesne wieki chrzescijanstwa przyjely calkowicie bezkrytycznie Jego "styl narracji".
  Prawda jest iz historycznosc postaci Jezusa z Nazaretu , dopiero obecnie ( wieki XX i obecny ) , poczyna sie wylaniac z mrokow dziejow...

 • snurfik

  Oceniono 95 razy 53

  Nie dosc ze mial zone to jeszcze nie bawil sie z dzieciakami w zlizywanie smietany z kolan.

 • warturek

  Oceniono 50 razy 40

  "stosunek Jezusa Chrystusa do ówczesnych zwyczajów, to był on delikatnie mówiąc obojętny."
  No jeśli ty tak powiedziałeś to jest prawda? Na razie najstarszymi przekazami są ewangelie pisane w II wieku przez zwolenników Pawła, obywatela Rzymu który po śmierci Jezusa wygrał wewnętrzną walkę, przejął żydowską schedę ruchu antyrzymskiego i napisał przekaz od nowa wywracając początkowe cele. Paweł podporządkował ruch rzymskim celom wiążąc niezadowolone masy, ale i to wymknęło się z pod kontroli i patent żydowski działa do dziś bez obrzezania i żywnościowych tradycji.

 • londona

  Oceniono 85 razy 39

  Jak cos tak czulam ze on mial druga polowke. Inaczej zabrakloby mu jaj zeby zrobic taka kariere.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje