Czy Jezus miał żonę? Odkryto koptyjski papirus

19.09.2012 09:39
Fragment koptyjskiego papirusu

Fragment koptyjskiego papirusu (Fot. Karen L. King AP)

"Jezus rzekł do nich: Moja żona" - taki napis znajduje się na fragmencie koptyjskiego papirusu. Pokazała go prof. Karen King z Uniwersytetu Harvarda. Czy to dowód na to, że Jezus był żonaty?
Według prof. King ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa". Ta z kolei miała powstać w II w. - pisze agencja Reutera.

- Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że Jezus nie był żonaty, choć nie ma na to żadnych konkretnych dowodów - twierdzi prof. King. - Ten fragment pokazuje jednak, że niektórzy chrześcijanie w II w. mogli twierdzić, że jednak miał żonę.

Właścicielem fragmentu papirusu, nie większego niż karta kredytowa, jest anonimowy prywatny kolekcjoner. Zwrócił się on do naukowców z Harvardu w celu przetłumaczenia i ustalenia czasu powstania pisma.

Roger Bagnall, dyrektor nowojorskiego instytutu zajmującego się badaniem świata starożytnego, ma nadzieję, że papirus jest autentyczny. Mają to potwierdzić badania naukowe.

Pogląd, że Jezus miał żonę, zawarty jest m.in. w książce bestsellerze "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Jego zdaniem temat ten przewija się w ewangeliach gnostyków. Do tego ówczesne zwyczaje zabraniały mężczyźnie pochodzenia żydowskiego bezżenności.

Zobacz także
Komentarze (228)
Zaloguj się
 • slkjhya

  0

  1. Dlaczego wycinek? Czyżby wycięto słowa z kontekstu?
  2. Dostaczył ten wycinek anonim. Dlaczego się ukrywa? Bo musiałby powiedzieć co się stało z resztą papirusu?
  3. Skoro Pan Jezus był żonaty to musiał o tym wiedzieć św. Paweł (1Kor 07,26). Dlaczego więc tak zachwala stan bezżenny? I dlaczego (dla tych co jednak pragną się ożenić) zapewnia, że czlowiek tym "nie grzeszy"? Gdyby Pan był żonaty, nie musiał by tego mówić bo byłoby to oczywiste.
  4. Dlaczego gdy Pan jezus przybył do rodzinnej miejscowości (Mt 13,54nn), powątpiewali o Nim wymieniając jego bliskich (Matkę, ojca, braci i siostry) a nie wspomniano o rzekomej żonie?

  Słowem to wszystko sie kupy nie trzyma. A ta profesorka znana jest z głoszenia herezji bo już lata temu pisała o znalezionych gnostyckich papirusach jak o wyroczni. A wiadomo, że heretyków nie brakowało od początku. Choćby słowa Syna Bożego w Apokalipsie św Jana (02,06) "Ale masz tę [zaletę], że nienawidzisz czynów nikolaitów, których to czynów i Ja nienawidzę."

  PS Przy okazji zwróćcie uwagę co mówi Pan: nienawidzi czynów a nie ludzi! Dlatego porzućcie grzech i nawróćcie się bo Pan jest miłosierny! Zróbcie to TERAZ bo jak tego teraz nie zrobisz, jaką możesz mieć pewność ze zrobisz to później? A jak klapa zapadnie, nie będzie już odwrotu!

 • vermeulen

  Oceniono 2 razy 0

  Tutaj można przeczytać ciekawą rozmowę między dobrze znającymi temat badaczami wczesnego chrześcijaństwa i kodeksologii, w której poruszane są wątki wiarygodności, pochodzenia, datowania, związku z tradycjami gnostycznymi, możliwymi interpretacjami, itd: dstp.cba.pl/?p=6748

 • cyklista

  Oceniono 2 razy 0

  Miał czy nie miał, jakie to ma znaczenie. I tak nikt już dzisiaj Jezusa nie naśladuje. Każdy dobry katolik żre, zgarnia pod siebie i ma w d. bliźniego swego. Ich szczęście, że Jezus i tak każdemu ścierwu wybaczy.

 • the_dzidka

  Oceniono 4 razy 2

  Zawsze mnie dziwi i śmieszy, że KK dostaje piany na ustach na podobne supozycje. Przecież to tylko uwiarygadnia postać Jezusa.
  Młody żyd bez żony? Przecież nikt by go poważnie nie traktował.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 3 razy 1

  Na pewno miał żonę i bił ją, jak każdy porządny katolik.

  Upppsss...
  Ale przecież Jezus nie był katolikiem... I był Żydem... A jeżeli faktycznie nie miał żony, to może nawet był gejem...

  To pewnie dlatego jest na większości katolickich ołtarzy...

 • str8send

  Oceniono 1 raz -1

  Hołownia w TVN jednoznacznie oznajmiła, że Jezus nie miał żony! Musi wiedzieć. ;)

 • misiupisiu2

  Oceniono 1 raz -1

  No dobrze ,ale czy Benedykt XVI to jego prawnuczek? I czy oni rozmnażają sie przez pączkowanie ?

 • yoonior4

  Oceniono 4 razy -2

  Cytat:
  „Pogląd, że Jezus miał żonę, zawarty jest w książce "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Jego zdaniem temat ten przewija się w ewangeliach gnostyków. Do tego ówczesne zwyczaje zabraniały mężczyźnie pochodzenia żydowskiego bezżenności”.
  No i jak tu traktować takie teksty poważnie? O tym, że „Kod...” jest stekiem bzdur wie chyba każdy, kto zapoznał się z naukową interpretacją tych wypocin. Nawet szanujący się ateista nie użyje tego „czegoś” jako argumentu.
  Poza tym stosunek Jezusa Chrystusa do zwyczajów judaizmu był delikatnie mówiąc obojętny. Czasami wręcz łamał tradycje nie zgodne z Torą.
  Nazywanie skrawka papirusu „Ewangelią” jest dużym nadużyciem. W tamtym czasie mogło być mnóstwo osób o imieniu Jehoszua. I pewnie większość z nich była żonata.
  A powoływanie się na twierdzenia sekt gnostyckich świadczy albo o braku obiektywnej wiedzy, albo o złej woli piszącego. Gnostycy wypisywali głupoty. I dziś nic się nie zmieniło. Wystarczy przejrzeć „Strażnicę” dostarczoną przez świadków albo katechizm K.K.

 • rabbinhood

  Oceniono 3 razy -1

  Sezon ogórkowy, zaraz napiszą że był kobietą, albo że miał dzieci z niemiecką emerytką, niepalącą i niepijącą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje